Güneş batıdan doğarsa.!!

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Arkadaşlar sabah uyandığınızda güneşin doğudan yerine batıdan doğduğunu görseniz ne gibi bir tepki verirsiniz?

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
son dualarımı ederdim :D

D1360

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Ben hiç dikkat etmiyorum ki

yine doğudan doğmuş sanırdım :D

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
hiç bir şey farketmez, doğudan doğarsa, batıdanda doğar. :D:D

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Hic farketmez olur mu?

O zaman anlarim ki kiyamet cok daha yakin demektir. Bu olay kiyametin en son isareti olacak diye biliyorum.

Battığı yerden doğması da kıyamet alemeti olan güneşin batıdan doğmasına işarettir. Güneşin batıdan doğması olayını kimileri, mecazi anlamda yorumlamakta ve İslam’ın bu yolla gelmesini düşünmektedir. Ancak bu fikir yanlış olmamakla beraber hakiki anlamını yok saymayı uygun görmüyoruz. Çünkü bir hadisin birden fazla anlamı olabilir.

Güneş batıdan doğduğu zaman herkse iman edecek. Ama artık irade ve ihtiyarın bir anlamı kalmadığı için, tevbe kapısı da kapanmış olacaktır. O zaman, daha önce iman etmemiş olan kimselerin, o gün iman etmesi veya ibadete yönelmesi, yapacağı hayır ve hasenatlar kabul edilmeyecek ve hiçbir değer taşımayacaktır. (Müslim, İman, 248; İbnu Mace, Fiten, 32.) Çünkü artık vakit geçmiş olacaktır.

Güneşin battığı yerden doğmasıyla ibadet ve imtihan bitecek, irade elden gidecektir. O zamana kadar açık olacak olan tevbe kapısı (İbnu Mace, Fiten, 32.) kapanacak ve artık tevbe etmenin de bir yararı olmayacaktır.

Güneşin batıdan doğması ile kıyametin kopması arasında az bir zaman olacaktır. Hadis-i şerifte bu hususa da temas edilerek, iki kişinin alışveriş yapmak üzere kumaşlarını ortaya dökeceği, ancak alışverişi bitirip kumaşlarını toplayamayacağı, bir başka adamın devesinin sütünü sağıp ama içemeyeceği, keza bir başkasının hayvanlarını sulamak için su yalağını hazırlayacağı fakat hayvanlarını sulayamayacağı, bir başkasının da ağzına doğru lokmayı götüreceği ancak yiyemeden kıyametin kopacağı bildirilmektedir.(Buhari, Fiten, 25; Müsned, II, 313.) Ancak bütün bunların olup bitmesinin birkaç saat içinde olacağı düşünülmemelidir. Bu da diğer bazı hususlar gibi mecazidir ve zamanın kısalığını anlatmak içindir.

Ebû Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kim güneş batıdan doğmazdan evvel tevbe ederse Allah tevbesini kabul eder." [Müslim, Zikr 43, (2703).]

Kıyamet kopmadan önce güneş batıdan doğacak ve o vakte kadar tevbe kapısı açık olacaktır. Bu hadiste Cenâb-ı Hakk'ın her çeşit günahı affedeceğini ifade etmektedirler. Üstelik tevbe için belli bir vakit de tayin edilmiş değildir. Gündüz de gece de Allah'ın elleri açıktır. Kişi son nefesini verinceye veya insanlık kıyametin en büyük alâmeti olan güneşin battığı yerden doğmasına kadar hayatta kaldığı müddetçe Allah'ın tevbe kapıları açıktır. Ve bu kapı o kadar geniştir ki, genişliği atlı kimsenin kırk veya yetmiş yılda ancak katedebileceği bir mesafeye ulaşmaktadır.

Kaynak

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Kuran ı Kerim'de batıdan doğacak diye bir ayet varmı? Ben diğer kaynakları inandırıcı bulmuyorum, çünkü en eski ve en güvenilir diye bilinen hadis kitabı bile HZ.Muhammed öldükten 250 yıl sonra yazılmıştır.

İlk yazılan hadis kitabı ise HZ.Muhammed hayatta iken yazılmaya çalışılmış fakat HZ.Muhammed Allahın kitabı varken diğerlerinde ne ararsınız deyip onları yasaklamış, işin ironik kısmı bu lafı da hadis ile öğreniyoruz.

Yinede Eğer kuranda batıdan doğacağı haber verilmemiş ise bu hadisler uydurmadır, çünkü güneşin batıdan doğması akla mantığa da uygun değil (böyle bir şey olmaz güneş sabittir) bunun olması için dünyanın dönüş yönünün değişmesi gerekir ki dünyadan bakan biri güneşi batıdan doğuyor görsün.

Eğer dünya dönüş istikametini değiştirir ise zaten kıyamet kopmuş demektir, daha güneşin doğduğunu göremeden yeryüzünde hayat biter.

Dünyanın dönüş istikametini değiştirmesi için öncelikle normal dönüş istikametindeki hızı son bulmalıdır yani normal dönüş yavaşlayarak durmalıdır, işte bu anda yerçekimi kuvvetleri kanunları değiştiği için yeryüzünü sular kaplar, dağlar yıkılabilir, dünya üzerinde görülmemiş şiddette depremler olur, bu sırada zaten ölürüz. Dünya aksi istikamette dönene kadar iş işten geçer.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Yapacak birşey yok birgün mutlaka bu olacak... Ama şöyle bişey kıyamet alametleri ikiye ayrılmış...
1. Büyük alametler.​
2. Küçük alametler​
Olmak üzere... Bu güneşin batıdan doğma hadiseside büyük kıyamet alametlerindendir dolayısıyla zannımca kıyametin kopmasına daha çok var gibi... Ama tabii herşeyin en güzelini en doğrusunu Allahü Teala bilir.. Bizimkisi tahminden ileri gitmez...

cih@n3458

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Kuran ı Kerim'de batıdan doğacak diye bir ayet varmı? Ben diğer kaynakları inandırıcı bulmuyorum, çünkü en eski ve en güvenilir diye bilinen hadis kitabı bile HZ.Muhammed öldükten 250 yıl sonra yazılmıştır.

İlk yazılan hadis kitabı ise HZ.Muhammed hayatta iken yazılmaya çalışılmış fakat HZ.Muhammed Allahın kitabı varken diğerlerinde ne ararsınız deyip onları yasaklamış, işin ironik kısmı bu lafı da hadis ile öğreniyoruz.

Yinede Eğer kuranda batıdan doğacağı haber verilmemiş ise bu hadisler uydurmadır, çünkü güneşin batıdan doğması akla mantığa da uygun değil (böyle bir şey olmaz güneş sabittir) bunun olması için dünyanın dönüş yönünün değişmesi gerekir ki dünyadan bakan biri güneşi batıdan doğuyor görsün.

Eğer dünya dönüş istikametini değiştirir ise zaten kıyamet kopmuş demektir, daha güneşin doğduğunu göremeden yeryüzünde hayat biter.

Dünyanın dönüş istikametini değiştirmesi için öncelikle normal dönüş istikametindeki hızı son bulmalıdır yani normal dönüş yavaşlayarak durmalıdır, işte bu anda yerçekimi kuvvetleri kanunları değiştiği için yeryüzünü sular kaplar, dağlar yıkılabilir, dünya üzerinde görülmemiş şiddette depremler olur, bu sırada zaten ölürüz. Dünya aksi istikamette dönene kadar iş işten geçer.
yanlış biliyorsun islamın tek kaynağı Kur an Kerim değildir buna dinde edille-i şer iyye denir yani islamın kaynakları dörttür Kur an ,Sünnet ,İcma, Kıyası Fukaha dır bunlara görede güneşin batıdan doğması kıyametin büyük alametlerindendir,benim mantığıma uymuyor sözü geçerli değildir İslam ayet hadis dinidir sırf akıl mantık dini değildir.AYET:Haşır suresi 7O Peygamber size neyi getirdiyse alın neden yasakladıysa ondan kaçın)- başka bir ayet :O Peygamber kendi kafasından bir şey söylemez O ne söylüyorsa Biz söyletiyoruz,başka bir ayet eygambere itaat eden muhakkak bize etmiştir. bu deliller yeterli olur zannedersem.bide dünyanın durması lazım dünyayı sular basar insanlar ölür dağlar yıkılır felan onlarda olacak ama daha sonra seni yoktan yaratan için herşey kolay.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Güneşin batıdan doğması için dünyanın güneşin yörüngesinde bir anlığına durup ters yönde hareket etmesi lazım.

Dünya durursa ne olur, biliyor musunuz? :rolleyes:

Ayrıca yukarıda biri "İslamiyet sadece akıl, mantık dini değildir." gibi bir şey demiş. O arkadaşa da buradan selamlarımı gönderiyorum.

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96

sen heralde 10 büyük ve 10 küçük kıyamet alametlerini bilmiyorsun heralde :) sen onları kurandan okuda gel anlıyorum seni maddecisin :D

Sword.q

Profesör
Reaksiyon puanı
25
Arkadaşlar ben biraz teknik olaylara dalıcam. Güneşin batıdan doğması olayı dünyanın manyetik kutpunun yer değiştirmesiyle vuku bulacak. Peki manyetik kutup nasıl yer değiştirir. Cevap: güneş patlamaları. 2012 yılında çok şiddetli patlamalar bekleniyor. Normal olarak her 11 yılda bir güneş patlamalarında bir artış gözlenir. Tepe noktasına ulaştıktan sonra bu patlamalar sona erer ve gerileme olur. Ama geçtiğimiz patlama kuşagından sonra tepe noktasından sonra gerileme olmadı sabit bi sürece girdi. Bu demek oluyorki 2012 deki patlamalar çok şiddetli olacak.

Tabi bu demek değilki 2012 deki patlamalar manyetik kutupların yerini değiştirecek. Bu olay olması için gerçekten çok şiddetli patlamalar olması gerekiyor. Bilindiği kadarıyla bu kutup değişikliği daha önce yaşanmış. Şu an güneş sisteminde ters yöne dönen tek gezegen venüs. Bu patlamaların şiddetinin belki dünyanın kutuplarını değiştirmez ama bilemeyiz nekadar şiddetli patlamalar olacağını. Şu an avrupada enerji hatlarını korumak için çalışmalar var uzmanlar avrupayı orta çağa döndürecek patlamar bekliyor. Bu patlamalar enerji hatlarını eritecek çünkü.

Ve son bir ekleme şuanda tahminler peygamber efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V) söylemlerinden yola çıkılarak şu an son yüz yılda olduğumuzdur. Ve 120 yıl güneşin batıdan doğacağına dair işaretler olduğunu söyleyenler. Doğruluğu tarışılır. Ama geç olmadan tövbe etmeye bakın, kim bilir yakında güneş batıdan doğabilir.:scared:

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
ya bende şey diye biliyorum şu ana kadar hep alimler doğudan çıktı.batıdan alimler yani nasıl desem alim derken heralde ALLAH DOSTLARINDAN bahsediliyodu tam olarak bilmiyorum da yani bu batıdan dogma gorunen anlamında degilde baska anlamda da olabilir.

alamut72

Asistan
Reaksiyon puanı
2

Kardeş tavsiye. bilmeden hadisleri inkar ediyorsun küfre girersin. bu da senin için hiç iyi olmaz

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Kardeş tavsiye. bilmeden hadisleri inkar ediyorsun küfre girersin. bu da senin için hiç iyi olmaz

Kim diyor bunu? Arkadaş doğru söylüyor. Binlerce sahte hadis var. Kur'an-ı Kerim doğru ise ona inanmaya bakın, nereden geldiği belli olmayan hurafelere değil.

Slokr

Profesör
Reaksiyon puanı
33
güneş batıdan doğsa büyük ihtimalle farketmem öylece ölüp giderik

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
O anda tevbe kapısı kapanmış olduğu için oturur beklerdim korku ile herhalde.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Ne yapacağını bilmeyen şaşkın ördek gibi bir oraya bir buraya koştururdum...

D1360

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Kim diyor bunu? Arkadaş doğru söylüyor. Binlerce sahte hadis var. Kur'an-ı Kerim doğru ise ona inanmaya bakın, nereden geldiği belli olmayan hurafelere değil.

Bunu inanarak ,, tavsiye olsun diye söylediğine hiç inanasım gelmiyor :) niyeyse

adas12

Doçent
Reaksiyon puanı
4
dua etmeye gerek yok dua kapısı kapanmıştır artık....
Rasulullah (s.a.v) in kıyamet alametleriyle alakalı hadislerinde güneşin doğudan doğmasıyla dua kapısının kapanacağı söyleniyor
bakınız sahihi muslim kıyamet ve sahihi buhari kıyamet...

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Elimde toprak ile buluşmayı bekleyen bir fidan var. Aşağıda ki hadis'e binayen onu dikerdim sanırım :)

Peygamberimiz(SAV) ağaç dikmenin önemini belirtmek için “Kıyamet kopacağı zaman bile elinizde bir fidan varsa ve bu fidanı ,kıyamet kopmadan önce yetiştirebilecekseniz durmayın ağaç dikin” buyurmuştur Ayrıca “Dikilen ağacın meyvesinden ve gölgesinden insanlar hatta diğer bütün canlılar faydalandığı sürece onu dikenin sevap defteri kapanmayacak ,kendisi ölüp gitse de Allah katında derecesi yükselmeye devam edecektir.” Allah elçisinin bu açıklamasında dinimizin ağaç dikmeye ve yetiştirmeye ,onu korumaya verdiği önemi açıkça görmekteyiz.

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Olaya fizik açısından bakanlara;

Güneşin batıdan doğması için dünyanın durup tersi istikametine dönmesi gerektiğini bilecek kadar aklımız var. Ne söylediğimizi bilerek konuştuğumuzu düşünüyorum. Bilmediğim şey ise sizin neye dayanarak konuştuğunuz. Dünya'nın güneş etrafındaki dönüş hızı ile oluşan bu dengeleri ve dünyanın ekseni ile eğik olan açısı sonucu oluşan mevsimleri -haşa-bu güne kadar siz mi belirliyordunuz ki şimdi güneşin batıdan doğuşunu fizik olarak imkansız görüyorsunuz? Ne imkansız olaylar içerisinde yaşadığınızın farkında değil misiniz? Kalkmış bunu sorguluyorsunuz.

Neyse herkes kendi hesabını verecek ama bu gibi konulara giripte milletin hadisine, kutsallarına söz söylemeye kalkmayın. Biz itikatten şaşmış insanların kitaplarına riayet etmiyoruz. Kur'an ışığında, Peygamberimizin sünnet ve hadisleri doğrultusunda yaşamış büyük islam alimlerinin kitaplarından faydalanıyoruz. ve onların bu hadis kitaplarını oluştururken ravilere /nakledenlere nasıl dikkat ettiklerini biliyoruz. Hatta bir seferinde bir hadis alimi bağdat civarında bir adamın bir hadis bildiğini duyar ve onun yanına gider. karşısına çıkmadan önce uzaktan takip eder. bu esnada adamın devesini çağırmak için avucunda bir yiyecek varmış gibi yaptığını, deveyi kandırdığını görür. Bu davranışından ötürü o adamı güvenilir bulmaz ve bildiğini söylediği hadise riayet etmez. Bu kadar hassas davranmışlardır. İnananların içi rahat bu konuda, inanmayanlara ne oluyor onu anlamak zor işte. Siz günden güne çürüyen bedeninize bakıp, nereden geldim nere gidiyorum böyle diyerek düşünün öncelikle.. Bu konular şimdilik aşar sizi..

xismailaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Olaya fizik açısından bakanlara;

Güneşin batıdan doğması için dünyanın durup tersi istikametine dönmesi gerektiğini bilecek kadar aklımız var. Ne söylediğimizi bilerek konuştuğumuzu düşünüyorum. Bilmediğim şey ise sizin neye dayanarak konuştuğunuz. Dünya'nın güneş etrafındaki dönüş hızı ile oluşan bu dengeleri ve dünyanın ekseni ile eğik olan açısı sonucu oluşan mevsimleri -haşa-bu güne kadar siz mi belirliyordunuz ki şimdi güneşin batıdan doğuşunu fizik olarak imkansız görüyorsunuz? Ne imkansız olaylar içerisinde yaşadığınızın farkında değil misiniz? Kalkmış bunu sorguluyorsunuz.

Neyse herkes kendi hesabını verecek ama bu gibi konulara giripte milletin hadisine, kutsallarına söz söylemeye kalkmayın. Biz itikatten şaşmış insanların kitaplarına riayet etmiyoruz. Kur'an ışığında, Peygamberimizin sünnet ve hadisleri doğrultusunda yaşamış büyük islam alimlerinin kitaplarından faydalanıyoruz. ve onların bu hadis kitaplarını oluştururken ravilere /nakledenlere nasıl dikkat ettiklerini biliyoruz. Hatta bir seferinde bir hadis alimi bağdat civarında bir adamın bir hadis bildiğini duyar ve onun yanına gider. karşısına çıkmadan önce uzaktan takip eder. bu esnada adamın devesini çağırmak için avucunda bir yiyecek varmış gibi yaptığını, deveyi kandırdığını görür. Bu davranışından ötürü o adamı güvenilir bulmaz ve bildiğini söylediği hadise riayet etmez. Bu kadar hassas davranmışlardır. İnananların içi rahat bu konuda, inanmayanlara ne oluyor onu anlamak zor işte. Siz günden güne çürüyen bedeninize bakıp, nereden geldim nere gidiyorum böyle diyerek düşünün öncelikle.. Bu konular şimdilik aşar sizi..

Tamamen katılıyorum.

Hadisler de kesinlikle hurafe değildir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir konudur ve Sahih olan hadislerin yazarları da bellidir. (Buhari, Tirmizi vs.)

Geçen Cübbeli Ahmet Hoca da değinmişti zaten hadislerin önemine.

Teke Tek programında sanırsam.

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Güneşin batıdan doğması için dünyanın güneş yörüngesinde ters yönde dönmesi mantıklı ama şart değil ki!

Dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönüş hızından daha hızlı ve aksi istikamette bir başka yıldızın güneş sisteminin göbeğine daldığını düşünün; bu durumda bir güneş batarken aynı yerden bir başka güneş doğar. Soruda sorulduğu gibi bu işlem sabah kalktığınızda rastlayacağınız bir olay olmaz.

Zaten hadiste belirttiği gibi satmak için kumaşı açıyor fakat satamadan güneş batıdan doğuyor. Kumaş alışverişinin sabahın köründe olmayacağı herkesçe malum. Bu durumda akşam üzeri bu olayın gerçekleşmesi muhtemeldir. Yemek yemek, hayvanlarını sulamak da hakeza.

Akla, mantığa uygun değil diyen arkadaşlar sanırım kendi aklına ve mantığına uyduramamışlar.