Soru Güç kaynağı fan değişimi sesei keser mi?

Bu konuyu okuyanlar

as1m

Asistan
Reaksiyon puanı
80
Arkadaşlar 2 yıl önce hazır bir sistem aldım ve içerisinde gelen gamepower ın gp-650w güç kaynağı başlarken bir yere sürtüyor tıkırtı geliyor sonra normal devam ediyor.Baya detaylı bir araştırmadan sonra aşağıya baktığı için sarktığını ve sürttüğünü söylediklerini forumlarda gördüm,bende kasayı yan çevirdim ve harbiden öyle olduğunu farkettim.Kaliteli bir 14cm fan alırsam sorun çözülür mü? veya bu fanın aşağı sarkmasını nasıl önlerim?

* gamepower c4 filan yazıcaksanız hiç cevap vermeyin,ben burda yardım bekliyorum şu kadar kuruş üstüne koyupta bilmem şu psu alsaydım demeyin zorla aldık zaten 1tl eklicek param yoktu.

yanıtlarınızı bekliyorum sizde gelecek cevaplara göre hareket edicem.

/ almayı düşündüğüm fan :

psu ya takabilir miyim?

Jubei

Müdavim
Reaksiyon puanı
477
Merhaba.
Tüm uygun fan boyutları tüm PSU,lara takılır ancak şöyle bir durum var, bazı PSU,ların fan bağlantıları soketli iken bazıları lehimli oluyor, bunu PSU,nun içini açmadan görmek zor, bu nedenle önce PSU,nuzun hangi fan bağlantı tipini desteklediğini öğrenmelisiniz, soketli ise fan değişimi çok kolay, lehimli ise lehim bilginizin ve gerekli ekipmanlarınızın olması gerekiyor.

as1m

Asistan
Reaksiyon puanı
80
Merhaba.
Tüm uygun fan boyutları tüm PSU,lara takılır ancak şöyle bir durum var, bazı PSU,ların fan bağlantıları soketli iken bazıları lehimli oluyor, bunu PSU,nun içini açmadan görmek zor, bu nedenle önce PSU,nuzun hangi fan bağlantı tipini desteklediğini öğrenmelisiniz, soketli ise fan değişimi çok kolay, lehimli ise lehim bilginizin ve gerekli ekipmanlarınızın olması gerekiyor.
Soketli olursa çok işime yarar lehimli ise uğraşamam,peki bu fanı takarsam ses sorununu çözebilirmiyim? cool whine değil onu öğrendim zaten yukarıda yazdığım gibi kasa yan yatırınca ses kalmıyor.Sorun gidicekse alırım.Dediğiniz gibi lehimlide olabilir fakat almak istediğim fanda molex ile de bağlayabilirmişim.

Jubei

Müdavim
Reaksiyon puanı
477
Soketli olursa çok işime yarar lehimli ise uğraşamam, cool whine değil onu öğrendim zaten yukarıda yazdığım gibi kasa yan yatırınca ses kalmıyor.Sorun gidicekse alırım.
peki bu fanı takarsam ses sorununu çözebilirmiyim?
Evet çözebilirsiniz fakat belkide şu anda bulunan fanı, fan temizliği yaparakta çözebilirsiniz, önce temizlik seçeneği daha mantıklı ve bedava.

Dediğiniz gibi lehimlide olabilir fakat almak istediğim fanda molex ile de bağlayabilirmişim.
PSU içinden molex bağlantısı ile nasıl bağlayacaksınız?

as1m

Asistan
Reaksiyon puanı
80
peki bu fanı takarsam ses sorununu çözebilirmiyim?
Evet çözebilirsiniz fakat belkide şu anda bulunan fanı, fan temizliği yaparakta çözebilirsiniz, önce temizlik seçeneği daha mantıklı ve bedava.

Dediğiniz gibi lehimlide olabilir fakat almak istediğim fanda molex ile de bağlayabilirmişim.
PSU içinden molex bağlantısı ile nasıl bağlayacaksınız?
onu bende anlamadım,belki bu fanlar kasanın farklı yerlerine de takıldığı için molex kablosuda eklemiş olabilir üreten kişi.

Jubei

Müdavim
Reaksiyon puanı
477
onu bende anlamadım,belki bu fanlar kasanın farklı yerlerine de takıldığı için molex kablosuda eklemiş olabilir üreten kişi.
Fan bağlantılarında 3Pin - 4Pin - Molex veya 3Pin+Molex soket bağlantısı aynı anda olabilir ancak Molex bağlantısını PSU içinde kullanamazsınız, kafanızı bunlar ile karıştırmayın lütfen.

Önce fanın fiziksel olarak iyi durumda olduğunu kontral ettikten sonra ki fanda her hangi bir sorun yok ise, PSU fan temizliği sonrasında eğer hala bir sorun var ise o zaman fan değişimini tavsiye ederim.

Bu arada, bu fan temizliği veya fan değişim işlemlerini siz mi yapacaksınız?

as1m

Asistan
Reaksiyon puanı
80
Fan bağlantılarında 3Pin - 4Pin - Molex veya 3Pin+Molex soket bağlantısı aynı anda olabilir ancak Molex bağlantısını PSU içinde kullanamazsınız, kafanızı bunlar ile karıştırmayın lütfen.

Önce fanın fiziksel olarak iyi durumda olduğunu kontral ettikten sonra ki fanda her hangi bir sorun yok ise, PSU fan temizliği sonrasında eğer hala bir sorun var ise o zaman fan değişimini tavsiye ederim.

Bu arada, bu fan temizliği veya fan değişim işlemlerini siz mi yapacaksınız?
Evet fan temizliğini ve değişimini ben yapmayı düşünüyorum.Fanın temizliğini ve kontrol ettikten sonra hala sorun yaşanıyorsa fanı değişimi yaparım,veya biraz para koyar üzerine yeni bir 600w sharkoon,thermalteke,zalman,corsair gibi kaliteli bir markadan psu alırım.

psu mun iç görüntüsü resimlerde var.

soketli mi veya lehimli mi olduğunu bu resimden kestiremedim fakat lehimlide olursa halletmeye çalışırım,bütün gerekli ekipmanlar evimizde var babam elektronikçi olduğu için ona da yaptırabilirim sorun değil.

Jubei

Müdavim
Reaksiyon puanı
477
Evet fan temizliğini ve değişimini ben yapmayı düşünüyorum.Fanın temizliğini ve kontrol ettikten sonra hala sorun yaşanıyorsa fanı değişimi yaparım,veya biraz para koyar üzerine yeni bir 600w sharkoon,thermalteke,zalman,corsair gibi kaliteli bir markadan psu alırım.

psu mun iç görüntüsü resimlerde var.

soketli mi veya lehimli mi olduğunu bu resimden kestiremedim fakat lehimlide olursa halletmeye çalışırım,bütün gerekli ekipmanlar evimizde var babam elektronikçi olduğu için ona da yaptırabilirim sorun değil.
Çok şanslısınız, Babanızın elektronikçi olması her şeyi çözdü. :) ?

as1m

Asistan
Reaksiyon puanı
80
Çok şanslısınız, Babanızın elektronikçi olması her şeyi çözdü. :) ?
Evet normalde kendim halletmeye çalışırım fakat böyle durumlarda işi bilen birinin yapması daha iyi olur.Yardımcı olduğunuz için teşekkürler aklımdakı fan ile ilgili sorular çözüldü ?.

Jubei

Müdavim
Reaksiyon puanı
477
Evet normalde kendim halletmeye çalışırım fakat böyle durumlarda işi bilen birinin yapması daha iyi olur.Yardımcı olduğunuz için teşekkürler aklımdakı fan ile ilgili sorular çözüldü ?.
;) ?

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
önce bir psu yu söküp bak. yani içini aç. fanda eğer yağlanacak yer varsa makina yağı ile yagla.

benim egzoz fanı da ses yaptığında siler temizler ve yağlarım.

sendeki psu da, alacağın fan da aynı boyutta. lehimleyerek kullanabilirsiniz. ama ilk önceliğiniz bakım yapmak olsun. 280 lira bir fana vermeyin, yağlanınca düzelirse paranız cebinizde kalır.

as1m

Asistan
Reaksiyon puanı
80
önce bir psu yu söküp bak. yani içini aç. fanda eğer yağlanacak yer varsa makina yağı ile yagla.

benim egzoz fanı da ses yaptığında siler temizler ve yağlarım.

sendeki psu da, alacağın fan da aynı boyutta. lehimleyerek kullanabilirsiniz. ama ilk önceliğiniz bakım yapmak olsun. 280 lira bir fana vermeyin, yağlanınca düzelirse paranız cebinizde kalır.
Yağladım fakat hala ayni,sorun temizlik ile değil bu fan bilyeleri veya rulman neyse artik gevsemiş ve kasaya sürtüyor.

*Benim sorunumun birebir aynisi:

Doğru bir fana 280tl verilmez.Benim artik canımı sıktığı için ne olursa alim dedimde gerek yok sanirim.Heralde guc kaynagini
oyle asiri sogutmaya gerek yoktur eiye dusunuyorum TX marka 14cm fan işimi görür mü? uygun fiyatlara satiliyor.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
Yağladım fakat hala ayni,sorun temizlik ile değil bu fan bilyeleri veya rulman neyse artik gevsemiş ve kasaya sürtüyor.

*Benim sorunumun birebir aynisi:

Doğru bir fana 280tl verilmez.Benim artik canımı sıktığı için ne olursa alim dedimde gerek yok sanirim.Heralde guc kaynagini
oyle asiri sogutmaya gerek yoktur eiye dusunuyorum TX marka 14cm fan işimi görür mü? uygun fiyatlara satiliyor.
işinizi görür fakat ses yine yapacaktır. video falan görmediğimiz için eski ses gibi olur mu olmaz mı sizin bileceğiniz birşey. önemli olan soğutması, işini yapacaktır fan. uygun olanı alın o zaman. en azından 280 lira yanacağına 40 50 liranız yanar. aslında yanmaz. onu başka yerlerde de kullanabilirsiniz. yazın kasayı soğutmada kullanılabilir.

as1m

Asistan
Reaksiyon puanı
80
işinizi görür fakat ses yine yapacaktır. video falan görmediğimiz için eski ses gibi olur mu olmaz mı sizin bileceğiniz birşey. önemli olan soğutması, işini yapacaktır fan. uygun olanı alın o zaman. en azından 280 lira yanacağına 40 50 liranız yanar. aslında yanmaz. onu başka yerlerde de kullanabilirsiniz. yazın kasayı soğutmada kullanılabilir.
Şuan il disindayim onun icin video cekme şansim yok ama eve gelince çekebilirim.Ben pervane sesinden rahatsiz olmuyorum zaten kasada 4 tane daha fan var onlarinda sesi geliyor ama bu psu nun fanı başlarken alttaki ızgaraya sürtüyor sonra normal bi sekilde devam ediyor sesten kastım o yani.Dediğiniz gibi uygun olan fanı aliyim 70-80 e bulunuyor baktım o tikirti geçiyor daha ust seviye alirim bu fanida üst taraftaki ızgaradan egzoz fanı niyetine kullanirim.1 haftaya butun deneyimleri yazarim video ekleyebilirim.

Reaksiyon puanı
7,999
Güç kaynağının içini açıp önce fana bak bi soketli mi lehimli mi diye. Lehimliyse biraz uğraşarak yapabilirsiniz, soketliyse de kaç pin olduğuna bakıp ona göre siparişi geç yoksa iadeyle uğraşırsın.

as1m

Asistan
Reaksiyon puanı
80
Güç kaynağının içini açıp önce fana bak bi soketli mi lehimli mi diye. Lehimliyse biraz uğraşarak yapabilirsiniz, soketliyse de kaç pin olduğuna bakıp ona göre siparişi geç yoksa iadeyle uğraşırsın.
Öyle yapicam zaten,lehimli isede sorun yok yapariz.

as1m

Asistan
Reaksiyon puanı
80
* Arkadaşlar bütün videoları yotube kanalıma yükledim,ordan bakarak anlayabilirsiniz sorunu.

psu nun içi ve 2 pinli olduğu görülüyor:

Jubei

Müdavim
Reaksiyon puanı
477
Videolardan ses gelmiyor.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
çok fazla bir sesi yok, fullleyince sesi duyuluyor. kafanı tırmalıyorsa al bi tane 14 lük fan geç.. babam anlar diyordun yanlış hayıtlamıyorsam. molexi 2 pine çevirebilir yada aparatlardan alabilirsin. 3lü girişi 2li yapabilir mi onu sor babana. en ucuzu amazonda. 71 tl şuan 14 cm fan, çok kafana takılıyorsa al geç

as1m

Asistan
Reaksiyon puanı
80
çok fazla bir sesi yok, fullleyince sesi duyuluyor. kafanı tırmalıyorsa al bi tane 14 lük fan geç.. babam anlar diyordun yanlış hayıtlamıyorsam. molexi 2 pine çevirebilir yada aparatlardan alabilirsin. 3lü girişi 2li yapabilir mi onu sor babana. en ucuzu amazonda. 71 tl şuan 14 cm fan, çok kafana takılıyorsa al geç
3 lüyü 2 li yapabilir gösterdim.O dediğin fanı sipariş ettim,800-1000rpm yeterli olur diye düşünüyorum.Kırmızı ve siyah kabloları bağladığında diğer kalan 3.kablonun ucunu bantlarsan sıkıntı olmaz ama son devirde döner,bu yüzden düşül rpm li almaya çalıştım yoksa gider noctua,akasa vb. alırım ama psu için o kadar yüksek kalitede deymez diye düşündüm.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu videolar yardımcı oldu teşekkürler.

as1m

Asistan
Reaksiyon puanı
80
Hele şükür hallettim,fanın bütün kablolarının siyah olması kafamı karıştırdı ama en sonunda buldum.Çizgili kabloyu siyah a,normal düz siyah kabloyu ise kırmızıya bağladım ve resimde görüldüğü gibi içe üflüyor.

İyi günler sorunum çözüldü.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
resmi normal koy...
podklyuchenie-lyuminescentnoj-lampy-bez-drosselya-i-startera-2.jpg

örnek.

as1m

Asistan
Reaksiyon puanı
80
kapanmıyorsa sorun yok işlevini yapıyor demek.
Yok kapanma söz konusu deil bence yeterli ve uygun bir fan,gidipte 300-400tl verip yüksek rpm li alsam zaten güç kaynağı son devirde çalışacağı için ses daha fazla artardı.Alacak arkadaşlara tavsiye ederim fakat işlemi yapabilecek kabiliyette olmaları lazım.İyi günler.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
300-400'e uçmaya gerek yok uygun boyutta fan buldun mu al tak...

egano

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar merhaba ,
Corshair CV-650 Model güç kaynağım var. Ürünü aldığımdan bu yana ilk günden beri fanında iğreç bir ses geliyor. Kayış sesi gibi.. Tıkırtı değil tam anlamı ile yağsız kalan dönmeyen bilyaların sesi gibi. Bende bu sebeble cihazı açtım içini yağladım sonra şunu farkettim power supplyın içerisindeki fan stabil çalışmıyor. Kafasuna göre dönüyor yavaşlıyor.Duruyor yeniden çalışıyor. Her duruşunda yavaşlarken ses yapıyor. Sorumun ilki şu şekilde ;
Power supplyın fanının sürekli dönmesi gerekmez mi? Yoksa yüke bağlımı çalışıyor. Eğer bu şekilde ise kaliteli bir fan alıp takıp kurtulmak istiyorum bu sesten.
2.sorum ise şu şekilde farzedelimki fanın bağlı olduğu devrede sorun var (psu'nun devresinde) Bu konuda ne yapabilirim ? Ürünü kendim açtığım için garanti dışı malesef.. Bu fanı harici olarak anakarta taksam olur mu ? Sürekli pcye güç gelince çalışması bana ne kaybettirir ?

Önceden 14cm 2pinli bir fan vardı sıradan dandik bir fan açıkcası..

as1m

Asistan
Reaksiyon puanı
80
Arkadaşlar merhaba ,
Corshair CV-650 Model güç kaynağım var. Ürünü aldığımdan bu yana ilk günden beri fanında iğreç bir ses geliyor. Kayış sesi gibi.. Tıkırtı değil tam anlamı ile yağsız kalan dönmeyen bilyaların sesi gibi. Bende bu sebeble cihazı açtım içini yağladım sonra şunu farkettim power supplyın içerisindeki fan stabil çalışmıyor. Kafasuna göre dönüyor yavaşlıyor.Duruyor yeniden çalışıyor. Her duruşunda yavaşlarken ses yapıyor. Sorumun ilki şu şekilde ;
Power supplyın fanının sürekli dönmesi gerekmez mi? Yoksa yüke bağlımı çalışıyor. Eğer bu şekilde ise kaliteli bir fan alıp takıp kurtulmak istiyorum bu sesten.
2.sorum ise şu şekilde farzedelimki fanın bağlı olduğu devrede sorun var (psu'nun devresinde) Bu konuda ne yapabilirim ? Ürünü kendim açtığım için garanti dışı malesef.. Bu fanı harici olarak anakarta taksam olur mu ? Sürekli pcye güç gelince çalışması bana ne kaybettirir ?

Önceden 14cm 2pinli bir fan vardı sıradan dandik bir fan açıkcası..
Psu nun içerisindeki fan 2 veya 3 pinli ise direk son rpm de çalışması lazım,eğer 4 pinli ise otomatik hızla çalışır hızlanır yavaşlar.Psu da sorun olduğunu düşünmüyorum,eğer bir çızırtı sesi varsa vızzz gibi o bobin sesidir.Benim gibi düşük rpm li ucuz bir fan alarak test edebilirsiniz,çok kaliteli fan almanızı önermem psu da son devir çalışırsa çok ses yapar.Tx 14cm fan öneririm 70-80tl ye bulunur internetten.