Grub kendiliğinden siliniyor…

Bu konuyu okuyanlar

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Merhaba arkadaşlar, birkaç gün önce Windows 10 kurulu bilgisayarıma dual boot ile bir Debian dağıtımı kurmak istedim. Ama bilgisayarı her kapattığımda grub siliniyor ve otomatik olarak Windows açılıyor. Ayrıca kurulum sonrası her ikisi de çok yavaş açılıyor ve performans kaybı yaşıyorum. Örneğin Windows'un açılması için normalde 10-15 saniye yeterliyken bu süre dual boot ile 3 dakikayı geçiyor. Linux kullanmak istiyorum ama bu süreç hevesimi kursağımda bırakmak üzere. Bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bios'taki boot menüsünden önceliği Debian'a atadınız mı mi? Dual bootta Windows'un bu kadar uzun sürmesi ayrı mesele, önce Linux'u bir çalıştıralım...

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Bios'ta sistem önceliği yok yalnızca OS Boot Manager olarak geçiyor. Sistem açılırken başlangıçtan F9 basıp Debian seçersem açılıyor ama o da aynı şekilde felaket yavaş.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bios'ta sistem önceliği yok yalnızca OS Boot Manager olarak geçiyor. Sistem açılırken başlangıçtan F9 basıp Debian seçersem açılıyor ama o da aynı şekilde felaket yavaş.
Hee, anlaşılan daha derin bir sorun var. Efi sistem mi bu?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
security boot kapanmalı microsoft linuxa karşı yaptı onu.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Evet, EFI sistem.
Şimdi üstadım kafam tam almadı, diyorsun ki F9'a basıp Debian'ı seçiyorum ama yavaş oluyor. F9'a basınca biosun kendi menüsü mü çıkıyor yoksa Windows mu devreye giriyor?

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Şimdi üstadım kafam tam almadı, diyorsun ki F9'a basıp Debian'ı seçiyorum ama yavaş oluyor. F9'a basınca biosun kendi menüsü mü çıkıyor yoksa Windows mu devreye giriyor?
Söyle anlatayım, bilgisayar HP marka bir laptop. Başlangıçta hızlıca ESC basınca bir menü açılıyor. Bu menüden BIOS, Recovery gibi yerlere girebiliyorsunuz. F9'u seçince bilgisayarın sahip olduğu işletim sistemlerini listeliyor. Bu sayede grub veya Boot Manager olmadan da açılabiliyor. Yani buradan her iki sisteme de erişebiliyorum.

Düzenleme: Boot Options olarak geçiyor.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Disabling Secure Boot

1. Before disabling Secure Boot, consider whether it is necessary. From time to time, your manufacturer may update the list of trusted hardware, drivers, and operating systems for your PC. To check for updates, go to Windows Update, or check your manufacturer's website.
  2. Open the PC BIOS menu. You can often access this menu by pressing a key during the bootup sequence, such as F1, F2, F12, or Esc.
    Or, from Windows, hold the Shift key while selecting Restart. Go to Troubleshoot > Advanced Options: UEFI Firmware Settings.
  3. Find the Secure Boot setting, and if possible, set it to Disabled. This option is usually in either the Security tab, the Boot tab, or the Authentication tab.
  4. Save changes and exit. The PC reboots.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Disabling Secure Boot

1. Before disabling Secure Boot, consider whether it is necessary. From time to time, your manufacturer may update the list of trusted hardware, drivers, and operating systems for your PC. To check for updates, go to Windows Update, or check your manufacturer's website.
  2. Open the PC BIOS menu. You can often access this menu by pressing a key during the bootup sequence, such as F1, F2, F12, or Esc.
    Or, from Windows, hold the Shift key while selecting Restart. Go to Troubleshoot > Advanced Options: UEFI Firmware Settings.
  3. Find the Secure Boot setting, and if possible, set it to Disabled. This option is usually in either the Security tab, the Boot tab, or the Authentication tab.
  4. Save changes and exit. The PC reboots.
Hocam iyi hoş da, zaten secure boot kapanmadan yüklenmiyor sistem. O halde yüklediğime göre :)

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
cihazın modeli nedir, netten arattınız mı bu problemi ilk yaşayan siz değilsinizdir muhtemelen.
Arattım hocam, grub update önerdiler, yapıyorum sistemi buluyor, yeniden başlatıyorum sıkıntı yok grub açılıyor. Ama sonraki yeniden başlatmada grub'dan eser yok. Direkt Windows açılıyor ve açılması 5 dakikayı buluyor, bazen geçiyor bile. Ve FPS drop bile yaşadım.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
windows açılışının uzun sürmesi systemde otomatik kurtarma veya değişiklik vs yaptığı hissi uyandırdı bende.
tuhaf bir durum cidden

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Bence Windows 10 yüzünden, 7'de böyle bir sıkıntı yaşamamıştım. Eskiden Ubuntu+7 yüklüydü tıkır tıkır çalışıyordu.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
10pro.PNG

+ linux mint 15 yada 17 varken böyle hayvanlığı yoktu 10 pronun...

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Benzer sorun Windows 8.1 kurulu sistemler için de geçerli sanırım.
Şurada bir makale var, çok detaylı bir şekilde sunulmuş (Michael Hoffman) , (Windows 10 +Ubuntu için) dual boot aşamalarına bakarsın.
Verdiğim linkin 2. aşamasında Windows'u yönetici hesabında başlatın diyor. GRUB yüklemeden önce Windows 10 da hızlı başlatın kapatılması öneriliyor, GRUB yüklendikten sonra sonra hızlı başlatı aktifleştirebilirsiniz, denilmiş.
Ve de şu açıklama yer alıyor:
After you've disabled Fast Startup, shut down your computer. Since Fast Startup is disabled, Windows will do a complete shutdown, and not change the next-boot option in the firmware's EFI manager. (Layman's terms: Windows won't tell your HP system to boot its Fast Startup file when it's next turned on, so it will use the EFI boot manager's list, as it should. GRUB will place itself first on this list.)

(umarım işine yarar, kolay gelsin.)