Google'dan işletim sistemi

aliça

Asistan
Reaksiyon puanı
0
20090401224057.jpg

Google’ın merakla beklenen işletim sistemi projesi ilk meyvesini verdi. Karşınızda Google Cyborg…
Google, Android ile akıllı telefonlara ve netbook’lara girdikten sonra şimdi de masaüstü bilgisayarlara yönelmek istiyor. Firma tarafından yapılan bir sunum Cyborg olarak adlandırılan projeyle ilgili ilk detayları su yüzüne çıkardı. Cloud Computing (web tabanlı) mantığını baz alan işletim sistemi Windows 7 için tehlikeli olabilir.
Google’a göre yakında kullanıcıların PC donanım yapılandırması hakkında endişelenmesine gerek kalmayacak. Tam bu konuda Google projesi Cyborg yardıma koşacak. Hypervisor (sanal makine denetleyicisi) olarak bilgisayarın, cep telefonunun veya oyun konsolunun kontrolünü ele alan ufak bir istemci yazılım yeterli olacak. Asıl işletim sistemi ve kişisel dosyaların neredeyse hepsi güvenli sunucularda depolanacak ve açma tuşuna basıldığı anda kullanıcıya iletilecek.
Yüksek performanslı donanıma ihtiyaç duymamasının yanında Cyborg’un başka avantajları da olacak. Akıllı Advanced Resource Scheduler (ARS: Gelişmiş Kaynak Zamanlayıcısı) Cyborg sistemlerinden kendine ayrılmış olan cluster’ı sürekli olarak denetliyor. Eğer bir Cluster-PC az kaynağa ihtiyaç duyarsa mevcut işlem süresi daha fazla yük altında olan sisteme dinamik biçimde dağıtılıyor. Kullanıcı bu sürecin farkına varmıyor ve sadece gönderdiği sorguların yanıtlarını ekranda görüyor.

Kaynak: http://www.ferhatonair.com/google-isletim-sistemi-cyborg.html

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
İlginç olurdu böyle bişiy. Çıksında kullanalım ne diyelim.Web tabanlı olması bunu daha ilgniç kılıyor. Bekliyoruz

xismailaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
18
vay be! adamlar da herşeye el attılar yav. bi durun hele.

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
vay be! adamlar da herşeye el attılar yav. bi durun hele.

Katılıyorum adamlar herşey için birşey yapıyorlar bu kriz döneminde herşeye el atıyorlar ama ben windowsa alıştım ve havasını bırakmamda bence öbür şirketler kıskanıyor çünkü en iyi tasarım şuanlık windowsta belki de microsoft olmasaydı belki linux ya da mac os x böyle birşey yapardı.

mephamd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
uzun zamandır bir ışık vardı,yaptılar yapacaklar diye.sonunda...
windows 7,affet beni ama seni hiççç kullanmayacağım.

aliça

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bu biraz microsoft'un live mesh sistemine benzedi oda web tabanlı çalışıyodu işletim sistemi gibi

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
bu biraz microsoft'un live mesh sistemine benzedi oda web tabanlı çalışıyodu işletim sistemi gibi

Live Mesh veri senkronizasyonu için Microsoft tarafından yapılmış bir servistir.

Microsoftun web tabanlı çalışan işletim sistemi Windows Azure'dir

Microsoft neden böyle işlere karışıp başarısız oluyor derseniz googlenin tam ters mantığı ile çalışıyor.

Google alt servislerini oluşturdu
Google Chrome, Google Mail, Google Dökümanlar, Google Not defteri, Google Mobil , Google Web Albüm (Picasa), Google Kişileri (contacts), Google Earth, Google Haberler, Google Talk, Google Desktop, Google Gruplar, Google Reader vs. vs.

Şimdi Sıra geldi Android ile başlayan işletim sistemlerini çıkarmaya yakında notebooklarda, laptoplarda ve masaüstü pclerde göreceğiz ve çok ciddi adımlar atıyor işletim sistemini 1 günde çıkarıp ya tutarsa mantığı yerine web alt yapısıyla sunup eksiklerini görerek değerlendirir ve bu şekilde aşırı derecede olan eleştirilerden kurtulur (Biliyorsunuz bilgisayarlar konusunda kendini çok iyi zanneden kullanıcılar tarafından haklı haksız eleştirilerden kurtulur)

Microsoftun başarısızlığıda bu yönde Googlenin işletim sistemi çıkaracağını biliyor bu yüzden oda kendince googleye benzer servisler çıkartıyor ki google kullanıcılarını biraz olsun kendi servislerine çekebilmek ve ileride işletim sistemi değişikliğini engellemek ama nedendir bilinmez Microsoft'un bu servisleri açması çok hızlı kapatmasıda bir o kadar hızlı olmuştur.

Mantığına bakacak olursanız

Google kendi servis kullanıcılarını çekeceği bir sistem oluşturuyor

Microsoft ise Google'nin tam tersi düzeyde ilerleyerek kullanıcılar için servis sunmaya başlıyor.

ozersworld

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Hayat sadece kromdan bloggerdan googledan veya inboxdan oluşmuyor böyle bi işletim sistemi son derece rüküş :)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Demek oluyor ki, bundan sonra CIA, FBI, Mossad gibi kurumlar, yerlerinden oturarak çalışacaklar. Google'ın işletim sistemi dururken ne gerek var istihbarata?.. :)

Adamlar basit bir e-mail sistemiyle (GMail) bile binlerce kişinin adı-soyadı ve cep telefonu bilgilerini almayı başardılar. Her yerde kişisel bilgi peşindeler ve işletim sistemi Google olanlar, bilgisayarla ilgili yaptıkları herşeyin yarın aleyhlerinde kullanılması ihtimalinin çok yüksek olduğunu unutmasınlar. Hatta utanmasalar, bilgisayara takılı kameraları bile otomatik çalıştırıp evden kayıt alırlar, söylemedi demeyin :)

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Teknoloji dünyası yedi bitirdi bizi yaw!..

Yazıyı okuyunca "vaybe!" dedim. Enzim'in yazısını okuyunca "haklısın" dedim. Elmacık'ın yazısını okuyunca "Pardus neyime yetmiyor?" dedim.

Ağlamak istiyorum...:(

Bagcivan

Doçent
Reaksiyon puanı
5
enzim güzel açıklamalar yapmış ayrıca her şey bülünüyor daha çok bilgi toplamak ve sahibi olmak gerekiyor örnek vermek gerekirse önceden sadece tek büyük ie vardı sonra firefox ve chromede ortak oldu şimdi ise google en büyük rakibinin en büyük kozuna göz dikmiş gibi görünüyor.

hta1905

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Demek oluyor ki, bundan sonra CIA, FBI, Mossad gibi kurumlar, yerlerinden oturarak çalışacaklar. Google'ın işletim sistemi dururken ne gerek var istihbarata?.. :)

Adamlar basit bir e-mail sistemiyle (GMail) bile binlerce kişinin adı-soyadı ve cep telefonu bilgilerini almayı başardılar. Her yerde kişisel bilgi peşindeler ve işletim sistemi Google olanlar, bilgisayarla ilgili yaptıkları herşeyin yarın aleyhlerinde kullanılması ihtimalinin çok yüksek olduğunu unutmasınlar. Hatta utanmasalar, bilgisayara takılı kameraları bile otomatik çalıştırıp evden kayıt alırlar, söylemedi demeyin :)
Katılıyorum.Tüm bilgileri istedikleri gibi kullanabilirler.

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Elmacık google ile alakalı bir durum değil senin bahsettiğin.

Basit mantıkla açıklayayım bu siteye üye oldunmu arkadaşım oldun sen kendi ellerinle girmedinmi bilgilerini girdin senin bi ip adresin varmı var tüm bu bilgiler snd nin sunucularında varmı var olmasa bilgilerin sitede olmazdın. Bazı arkadaşlar demesin bana ben sahte isim verdim siteye diye. İnternette özgür değilsiniz ama internettede izlenmiyorsunuz ama bir yere kadar. Bir sorun olduğu zaman internette ise bu işlem hemen gerekli noktalara başvurarak zaten internette yaptığınız herşeyi öğreniyorlar adınızı soyadınızı adresinizi hangi sitelere üyesiniz kaçta girip kaçta çıkarsınız.

Herşeyi kendi elinizle internette depoluyorsunuz kendi ellerinizle giriyorsunuz sonra bilgileri dağıtıyor diyorsunuz.
Başkasının sunucularına kişisel bilgilerini dosyalarını giren dahada hatalıdır bence.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Enzim kardeş, sen cookiler, parolalar, üyelik bilgileri gibi şeyleri karıştırıyorsun galiba? Öyle bir anlatmışsın ki, sanki olaylar internetin doğal yasalarına göre kendiliğinden yürüyormuş gibi. :) Bu arada söz konusu bilgiler üyelik bilgileri gibi basit şeyler değil, doğrudan kimlik bilgileri. (Cep telefonu numarası, isim soy isim, vatandaşlık numarası, vergi numarası, hesap numarası, sosyal güvenlik numarası vb gibi bilgiler.)

Sanıyorum ki Google'ın uluslar arası arenada hala devam etmekte olan onlarca gizlilik davasından da habersizsin. Google'ın gizli bilgi toplamada özel bir politikası var. Buraya yazdığın kullanıcı adı gibi basit bilgiler değil bunlar. Kaç tane internet sitesi sadece cep telefonuna yollanacak SMS ile üyelik kabul ediyor? :) Bu sadece küçük bir örnek..

İnternette yapılan herşeyin kayıt altına alınabilirliği ile kayıt altına alınıyor olması arasındaki farkı kaçırıyorsun. Zaten Google'ın problemi budur; gizli bilgileri kayıt altına alabiliyor olması değil; alıyor ve kendisi için ticari ve başka kim bilir hangi amaçlarla kullanıyor olmasıdır. (Ve bu konuda bilgi sahabiniden hiç bir şekilde izin istememiş olmasıdır.)

Senin buna savunma olarak sunduğun gerekçeye göre, "bu bilgileri kendimiz giriyoruz" yani bilgilerin kullanılabileceğini kabul ediyoruz; elbette kendimiz giriyoruz, zaten sadece Google'a girmiyoruz bu bilgileri, ama diğerlerini değil de neden Google'ı şikayet ediyoruz, bu farka dikkat etmedin mi? :) Google biz üye olurken sadece bilgileri topladığını söylüyor, biz de kabul ediyoruz; peki bilgileri nasıl ve nerede kullanacağını söylüyor mu? Hayır, sadece "kafama göre kullanırım" diyor; yani eleştirilen nokta burası; bir nevi boş kağıda imza attırıyor resmen. Bu durumda senin Google adına yaptığın savunma şu şekle dönüşüyor; "Evet kardeşim, kara borsa yaptım, tüm rakiplerimi haksız rekabet ile ezdim yok ettim, şimdi de yalnızca bende buğday var ve paşa paşa benden almak zorundasın, ben de buğdayı çok pahalıya satıyorum, sen de kendi elinle satın alıyorsun, sana gel zorla satın al diyen mi var (zorla üye ol diyen mi var)".. Bu da ancak bu sistemden karnı yağlananların adil olarak kabul edebileceği bir düzenek. :)

Kısacası arkadaşım, örümcek adamdaki yaşlı amcanın dediği gibi; "birini dövmeye gücünün yetiyor olması, sana onu dövme hakkı vermez". Yani bilgileri toplayabiliyor olman, sana onları kötü niyetle kullanma hakkını vermez; işte sorun bu. ;)

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Aynı şeylerden bahsediyoruz ama sen biraz abartıyorsun bana gayet basit geliyor adamların sunucusunu kullanacaksın servislerini kullanacaksın sonra Cep telefonu numarası, isim soy isim, vatandaşlık numarası, vergi numarası, hesap numarası, sosyal güvenlik numarası vb gibi bilgilerimi kullanıyor diyeceksin

Bu bilgilerimizi topluyorlar çalıyorlar gibi hurafeleri bırakalım kimse yemiyor eskidendi onlar tabi bilgileriniz toplanmıyor değil toplanıyor toplanmalıda yoksa internette herkes istediğini özellikle yasa dışı işleri yapardı bu bilgiler kullanılmıyor rahat olun gerektiği zaman %90 yasa dışı bi işlem yaparsanız kullanılır oda yetkililer istediği için kuzu kuzu sunucu sahibi verir

Örnekle açıklayayım keylogger ile bir kart sahibinin bilgilerini birisi aldı sonra alışveriş sitesinden kart ile işlem gördü bu yasa dışı. Kart sahibi bunu yetkililere bildirdi. O ip adresinden hangi sitelere üye adı soy adı t.c. kimliği anasının babasının 7 sülalesinin bilgilerini alır kimsede vermiyorum diyemez. Sonra bir kaç kişi kalkıp bilgilerimizi kullanıyorlar derler durduk yere kim ne yapsın senin t.c. ni adını soyadını.

Bence şuandaki sistem ve o açılan davalar yüzünden bilişim suçları bu kadar ileride.

Nasılki Türkiyede yaşıyorsunuz tüm bilgileriniz nufüs müdürlüğünde mevcut yada bi üniversiteye başvuruyorsunuz tüm bilgilerinizi alıyorlar aynı mantık internette geçerlidir. Bir siteye üye olursun bilgilerini alırlar sende sorumluluk almış olursun.

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Chip ekibi tarafından yapılmış 1 nisan şakasıdır. Ama kimse çakmasın diye haberi 2 nisan günü vermişler ve çoğu site bunu haber olarak yayınlamıştır.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
profesyonel alanda hiçbir işe yaramaz çok uzun vadede belki

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
bana gayet basit geliyor adamların sunucusunu kullanacaksın servislerini kullanacaksın sonra Cep telefonu numarası, isim soy isim, vatandaşlık numarası, vergi numarası, hesap numarası, sosyal güvenlik numarası vb gibi bilgilerimi kullanıyor diyeceksin

İlginç bir yaklaşım. Öyle bir söylemişsin ki, sanki bu hizmetleri bize sağlayabilmesi için bu özel bilgileri toplaması zorunluymuş gibi. :) Adam zaten senin sayende, benim sayemde, üye olanlar sayesinde trilyonlar kazanıyor, yani senin kimlik numarana, özel bilgilere ihtiyacı yok. Hani desen ki, "sen adamın sunucusunu kullanıyorsun, resmi evrak filan düzenlenecek, adamın ekmek yiyebilmesi için senin kimlik bilgine ihtiyacı var", ancak o zaman geçerli bir savunma olurdu bu.

Nasılki Türkiyede yaşıyorsunuz tüm bilgileriniz nufüs müdürlüğünde mevcut yada bi üniversiteye başvuruyorsunuz tüm bilgilerinizi alıyorlar aynı mantık internette geçerlidir. Bir siteye üye olursun bilgilerini alırlar sende sorumluluk almış olursun.

Bu daha da ilginç bir yaklaşım.. Birisi senin vatandaşlık işlemlerini gerçekleştirebilmen için bazı resmi işlemler, diğeri ise senin bilgilerinle bir kısmı ne olduğu belli olmayan ticari veya kötü niyetli keyfi işlemler. Yoldan geçen bir adama cep telefonu numaranı vermenle, evlenirken belediyeye cep telefonu vermen aynı şey midir?

Ayrıca tekrar ifade edeyim; yukarıda net olarak söylemiştim ama; sorun bilgi toplanıyor olması değil, bu bilgiler konusunda bencil ve kötü niyetli olunması.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Yahoo Filanda İşletim Sistemi Çıkarsa Keşke . Rekabet Ortamı OLsunki Kazanan Kullanıcılar OLsun. .!!!!!!!!!!

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Yoldan geçen bir adama cep telefonu numaranı vermenle, evlenirken belediyeye cep telefonu vermen aynı şey midir?

Ne güzel söylemişsin yoldan geçen bir adam dediğin googlenin web yüzü olsun senden numara istemez adını istemez kısıtlı alanında gezinirsin.

Ama dahada detayına girmek istersen servislerini kullanmak istersen evlenirsin istediği tüm bilgileri verirsin. Yoksa seninle evlenmez :)