Google'dan Android'e İşitme Engelliler İçin Harika Özellik

Bu konuyu okuyanlar

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Habere kendi gözümden bir empatiyle başlamak istiyorum:
Düşünelim ki ben işitme engelliyim veya çok az duyuyorum ve işitme cihazı fayda etmiyor. Evde tek başıma oturuyorum. Yemek yapıp ellerimi yıkadım ve odamda SDN Forum'a girdim. Ama suyu açık bıraktığımın farkında değilim. Odamla mutfak arasında 3 oda var ve su yavaş yavaş eve yayılıyor. Banyodan alt komşuya bile gidiyor oluşan kaçaktan. Alt komşu geliyor ve kapıyı çalıyor ama ben duymuyorum ve onlar bunu bilmiyor. Ben yerimden kalkmazsam ki SDN Forum'da 1-2 saate kadar takılırım, evimi su basar.
Android’de yeni dönem! Çevredeki sesleri bildirecek

Bu durumda yapabilecek bir şey yok gibi görünüyor ama Google'ın Android için geliştirdiği bu özellikle bu durumun üstesinden gelebilirler.
Bu özellik açıldığında;
  • Duman ve yangın alarmları
  • Sirenler
  • Bebek sesleri
  • Bağırma sesi
  • Kapı zili
  • Vurma sesi
  • Köpek havlaması
  • Bip sesi
  • Su sesi
  • Sabit telefon sesi
sesleri telefona ulaştığında kullanıcıya bir uyarı gidiyor.
Bu özellik bazı android telefonlarda ve Pixel cihazlarında kullanılabilecek. Canlı Altyazı uygulaması üzerinden bazı sesler otomatik algılanıyor bazılarını ise manuel olarak tanıtmanız gerekiyor. Zamanla seslerin arttırılmasıyla işitme engeli olanlar için çok yararlı bir uygulama olacak.

Edit: Haberle ilgili duygu, düşüncelerinizi ve haber yazımımda yaptığım yanlışları belirtirseniz beni çok mutlu edersiniz.

Kaynak: Android’de yeni dönem! Çevredeki sesleri bildirecek
Kendi düşüncelerimi eklemeyi unutmuşum: Bence çok işe yarayacak bir uygulama olacak.