Google’a Sitemap Gönderme Nasıl Yapılır? [Rehber]

Bu konuyu okuyanlar

Senior_53

elitt
Reaksiyon puanı
5,368
Sitemap’ler arama motorlarının web sitenizi daha iyi taraması için kullanılan öğelerdir. Siteniz, sitemap olmadan da taranabilir ancak bir tane oluşturmanız durumunda arama motorlarına istediğiniz veriyi verme şansı yakalarsınız.

Derecenize katkısı olmayan sayfaların taranmamasını sağlayabilir ve ayrıca daha değerli sayfalarınıza öncelik tanınmasını sağlayabilirsiniz. Eğer Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız, kolaylıkla bir sitemap oluşturarak gönderebilirsiniz.

SEO > Genel > Features bölümünü açın ve en aşağıya inerek ‘XML Sitemaps‘ seçeneğini etkinleştirin.

WordPress SEO Tekniği - xml sitemaps etkinleştirme

See XML sitemap‘ bağlantısına tıklayarak sitemap’in oluşturulduğuna emin olabilirsiniz.

Şimdi bu sitemap’i Google’a göndereceğiz. Bunun için Google Search Konsolunu açın ve ‘Sitemaps’ bölümüne tıklayın.

Google'a sitemap gönderimi

Sağ köşede Add/Test Sitemap seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayın ve sitemap URL’sini ekledikten sonra ‘Submit’ butonuna basın. Artık Google düzenli olarak sitemap taraması yapacak ve bu sayede daha hızlı indexlemeye yardımcı olacaktır.

Artık Google' ye sitemap' inizi gönderdiniz ve web siteniz daha hızlı indeks alacaktır.
Hepinize iyi günler dilerim :)

Tom Hardy

Profesör
Reaksiyon puanı
3,376
bu rehber benim için olmasa da diğer kişiler için yararlı??

R'Rainbow

Öğrenci
Reaksiyon puanı
40
birşey soracağım küçük bir soru sordum 79 görüntülendi ama hiç cevap yok burada sorsam yasaklanırım bir yardım edecek varmı