Google servisleri olmayan, Huawei marka telefon almak mantıklı mı ?

Bu konuyu okuyanlar

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Donanım olarak Huawei telefonda kendini kanıtlamış durumda. Şimdi yazılım olarak da piyasaya çok güçlü girdiler. Evet Play Sotre ile kıyaslandığında şu an uygulama desteği anlamında biraz geride olabilirler ama çok kısa sürede aldıkları yola bakarsak yakında fark kapanacaktır. Yaptıkları yatırımlarla da büyümeye devam ediyorlar. Yeni telefon modellerinde Google servislerinin olmaması sayesinde cihazın performansının muhadili ürünlere göre yüzde otuza yakın daha yüksek olduğunu söylüyorlar. Şu an için youtube sadece tarayıcı üzerinden kullanılabilecek. Belki de asıl soru şu olmalı. Sadece youtube için aynı özelliklerde başka bir telefona 300 veya 500 TL fazla verilir mi? Youtube bu kadar eder mi? Bankacılık uygulamaları ve popüler oyunlar çok kısa zamanda kendi marketlerinde yerlerini alacaktır diye düşünüyorum.

Bu bir risk mi? Bir arkadaşım Windows Mobile faciasından bahsetmiş. Evet haklı bu konuda hatta Nokia gibi bir devi batma noktasına getirdi yazılım konusundaki başarısızlıkları. Ama Windows Mobile sorunu android olmamasıydı. Huawei de android üzerinden yoluna devam ediyor. Yani hali hazırda mevcut veya yazılan android uygulamaları bu telefonlar üzerinde çalışabilir. Gereken adaptasyonu iyi yönettiği takdirde ki öyle görünüyor Huawei telefon almak bence risk değil geleceğe yatırım yapmak olacaktır.
GMS'yi çok hafife alıyorsunuz. Kendi yöneticileri bile daha geleceğini umuyor kesin diye bir şey ssöyleyemiyorken sizin bu kadar aşırı güven duymanız kraldan fazla kralcılık.
Ayrıca buradaki tek sıkıntı YouTube'un olup olmaması değil. Popüler olan hiçbir uygulama ve oyun AppGallery'de olmayacak. En başta da sosyal medya platformları. Siz sanıyor musunuz ki Facebook ve alt dalları ile Twitter, Snapchat, Netflix, Amazon gibi uygulamaların o mağazada olacağını. İlk önce menşeilerine bakmanızı tavsiye ederim :)

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
GMS'yi çok hafife alıyorsunuz. Kendi yöneticileri bile daha geleceğini umuyor kesin diye bir şey ssöyleyemiyorken sizin bu kadar aşırı güven duymanız kraldan fazla kralcılık.
Ayrıca buradaki tek sıkıntı YouTube'un olup olmaması değil. Popüler olan hiçbir uygulama ve oyun AppGallery'de olmayacak. En başta da sosyal medya platformları. Siz sanıyor musunuz ki Facebook ve alt dalları ile Twitter, Snapchat, Netflix, Amazon gibi uygulamaların o mağazada olacağını. İlk önce menşeilerine bakmanızı tavsiye ederim :)

Öncelikle GMS'yi hafife almak pek haddime değil diye düşünüyorum. :) Çünkü ortada neredeyse 20 yıla dayanan bilgi ve teknoloji birikimi var. Evet belki Huawei'nin yöneticileri bile kesin konuşmuyor, ama bunu umut ve hayal etmek de güzel. Benim için önemli olan sektörde yeni bir seçeneğin ortaya çıkma ihtimali. Basit düşünüyorum. GMS yüklü satın aldığımız her telefonda Google kendi masrafını alıyor. Üreticiler bu masrafı bize yansıtıyorlar. Karşısında ikinci bir alternatif olsa bu fiyatları etkilemez mi? Sadece telefon fiyatları olarak da düşünmeyelim. Satın aldığımız uygulamalarda da bu geçerli. Evet bu süreç zaman alacak belki Huawei Mobil servislerinin oturması ve tam anlamıyla sorunsuz çalışması bir yıl alacak, ama başarırlarsa bu bütün tüketicileri yani bizi olumlu etkileyecek. Bence bu kralcılık değil de biraz halkçılık oluyor bana göre :)

Bu arada popüler uygulama ve oyunları Huawei Mobil servisleri kullanan bir telefonda yükleyip kurabiliyorsunuz. Huawei browser üzerinde AppSearch eklentisinden whatsupp, facebook indirebiliyorsunuz. Yine Huawei'ye ait MoreApps üzerinden pubg ve Netflix indirebiliyorsunuz. Yine MoreApps üzerinden twitter, snapchat ve amazon indirilip hali hazırda kullanılabiliyor.

Başka merak ettiğiniz uygulama varsa memnuniyetle kontrol edip bilgi vermeye çalışırım.:)

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Öncelikle GMS'yi hafife almak pek haddime değil diye düşünüyorum. :) Çünkü ortada neredeyse 20 yıla dayanan bilgi ve teknoloji birikimi var. Evet belki Huawei'nin yöneticileri bile kesin konuşmuyor, ama bunu umut ve hayal etmek de güzel. Benim için önemli olan sektörde yeni bir seçeneğin ortaya çıkma ihtimali. Basit düşünüyorum. GMS yüklü satın aldığımız her telefonda Google kendi masrafını alıyor. Üreticiler bu masrafı bize yansıtıyorlar. Karşısında ikinci bir alternatif olsa bu fiyatları etkilemez mi? Sadece telefon fiyatları olarak da düşünmeyelim. Satın aldığımız uygulamalarda da bu geçerli. Evet bu süreç zaman alacak belki Huawei Mobil servislerinin oturması ve tam anlamıyla sorunsuz çalışması bir yıl alacak, ama başarırlarsa bu bütün tüketicileri yani bizi olumlu etkileyecek. Bence bu kralcılık değil de biraz halkçılık oluyor bana göre :)

Bu arada popüler uygulama ve oyunları Huawei Mobil servisleri kullanan bir telefonda yükleyip kurabiliyorsunuz. Huawei browser üzerinde AppSearch eklentisinden whatsupp, facebook indirebiliyorsunuz. Yine Huawei'ye ait MoreApps üzerinden pubg ve Netflix indirebiliyorsunuz. Yine MoreApps üzerinden twitter, snapchat ve amazon indirilip hali hazırda kullanılabiliyor.

Başka merak ettiğiniz uygulama varsa memnuniyetle kontrol edip bilgi vermeye çalışırım.:)
Mate 30 Pro'nun satış fiyatı şuan 1200 dolara denk geliyor, ülkemizde de 9000 TL yani GMS'nin olup olmaması pek de etkilememiş sanırım :)
MoreApps'i duymuştum fakat oradan indirilse de neticede bunlar apk ve güvenlik kısmı tam bir muamma. Çünkü firmalar direkt olarak destek sağlamıyor. Marketten indirilmiş olsa Google Play'deki gibi bir virüs taramasından geçirilecek ama dolaylı yoldan olduğu için bu da mümkün değil. Ayrca bu işin güncelleme boyutunu da unutmayalım.
Son olarak apk vs. yöntemleri bilen kullanıcı sayısı oldukça az o yüzden bu tarz yönetemler pek de tatminkar değil. Eğer teknoljiden anlayan bir kişi çok rahatça Google Play'i de yükler ama dediğim gibi kullanıcıların yüksek çoğunluğu bu tarz işlemleri bilmiyor ve doğal olarak uğraşmaz da. Ben de olsam bugün neredeyse bir araba parası vereceğim cihazda her şey hazır olsun isterim.

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Mate 30 Pro'nun satış fiyatı şuan 1200 dolara denk geliyor, ülkemizde de 9000 TL yani GMS'nin olup olmaması pek de etkilememiş sanırım :)
MoreApps'i duymuştum fakat oradan indirilse de neticede bunlar apk ve güvenlik kısmı tam bir muamma. Çünkü firmalar direkt olarak destek sağlamıyor. Marketten indirilmiş olsa Google Play'deki gibi bir virüs taramasından geçirilecek ama dolaylı yoldan olduğu için bu da mümkün değil. Ayrca bu işin güncelleme boyutunu da unutmayalım.
Son olarak apk vs. yöntemleri bilen kullanıcı sayısı oldukça az o yüzden bu tarz yönetemler pek de tatminkar değil. Eğer teknoljiden anlayan bir kişi çok rahatça Google Play'i de yükler ama dediğim gibi kullanıcıların yüksek çoğunluğu bu tarz işlemleri bilmiyor ve doğal olarak uğraşmaz da. Ben de olsam bugün neredeyse bir araba parası vereceğim cihazda her şey hazır olsun isterim.

Son kullanıcı anlamında o kadar para veriyorsan elbetteki her şeyi hazır olsun istersin. Bu konuda sana kesinlikle katılıyorum :) Ama anladığım kadarıyla Huawei bu cihazlarını öncelikli olarak bu telefonlarını satmaya başladığında telefondan teknik anlamda biraz daha bilgisi olan, apk indirip kurmayı, araştırma yapmayı seven kitleyi hedef alacaktır. Böylece olumlu olumsuz anlamda geri dönüşleri toplayıp kendini geliştirecektir diye düşünüyorum.

İşin güvenlik kısmına gelecek olursak EMUI arayüzünü kullanıyor Huawei bütün telefonlarında ve bu arayüzün kendine ait virüs tarama ve güvenlik uygulamaları mevcut. Apk olarak indirildiğinde bence GMS kadar güvenli oalcaktır. MoreApps ve AppGalery'den indirilen bütün uygulamaların güncellemleri düzenli gelecektir. Sonuçta uygulamayı üreten kişiler bu marketlere veriyorsa güncellemelerini de gönderir.

En başta dediğim gibi, biraz zaman alacak, belki biraz uğraşacağız şikayet edeceğiz ama yine de büyük bir adım. Umarım en kısa sürede bütün sorunları çözerler ve artık android tarafında alternatif bir servis sağlayıcımız olur :)

Aykovsky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
72

Arkadaşlar HMS'li P40 Lite Elimde ve sürekli bir şeyleri inceliyorum yazmaya çalışıyorum..

M.tingis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
App Galery , Play Store un %10 u etmez . Ayrıca Google ile herhangi bir android telefona yada chrome da çalışmada rahat verilerimi aktarabiliyorum . Bu rahatlık varken sırf kamerası bir tık daha iyi diye Huawei almam .
Cihaz zaten Android ile çalıştığı için Google uygulamalarını ve Chorme'u çok basit bi şekilde yükleyebilirsin. Burada basit bir anlatımı mevcut. 1 haftadır elimde cihaz pek bir eksikliğini hissetmedim kirin 810 çok başarılı bir işlemci.

OguzhanOzt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
App Galery , Play Store un %10 u etmez . Ayrıca Google ile herhangi bir android telefona yada chrome da çalışmada rahat verilerimi aktarabiliyorum . Bu rahatlık varken sırf kamerası bir tık daha iyi diye Huawei almam .

Hocam elimde P40 lite cihazı mevcut şu anda.Google chromeu yükleyip yer imlerime ulaştım.Şifreler vs herşey eskisi gibi devam etmekte.Ayrıca AppGallery e hergün binlerce uygulama yükleniyor.

Ayrıca belirtmek isterim ki huawei mobile servisi,google servisine göre cihazı hiç yormuyor.Yağ gibi akıyor cihaz.

M.tingis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7

AppGallery'de henüz yok ama P40 Lite'ım da bahsettiğin bu uygulamaların hepsi yüklü şuanda :) Snapchat, Twitter, Amazon zaten AppGalleryde var zaten. Diğerlerinide More Apps üzerinden yükledim gayet basit kullanımı.

soulflybrk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

kardeşim şuan ben p40 lite kullanıyorum app gallery hergün nerdeyse gelişiyor en kısa zamanda google play daki tüm uygulamalar gelir facebook whatsapp instagram gibi uygulamaları more apps den yada kendi tarayıcısa girdiğinde app search dan indirebilirsin yada eski cihazından direk phone clone üzerinden direk aktarım yapabilirsin yazışmalarından son arama kaydına kadar hepsi geliyor kardeşim iyiki almışım teşekkürler huawei çok rahat bir şekilde hepsi aynı şekilde yükleniyor

Cemkvnc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
bide şu açıdan baksak daha da aydınlatıcı olur reis şimdi ben 2 seneye yakın p20 lite kullanıyorum ve gayet memnunum app Galeryyy şuan gelişim aşamasında ve zaten hızlı bir şekilde de ilerleme kaydediyorlar bunu bütün her yerde göre biliyoruz bide eğer google kaynaklı uygulamalardan kasıt %10 etmez diyo olabilirsin ama yabancı kaynaklı sitelerde hatta siftdelet kanalında da videosunu izledim yeni cihazların kendi marketlerinde ve tarayıcılarında popiler bütün uygulamalar var whatsaap insta face vs yani bi huawei kullanıcısı olarak söyliyim bu apgalary baya iyi olacak

a..simsek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Bence alınmaz. Banka uygulaması yüklemek istiyorsun mağazada yok , oyun yüklemek istiyorsun mağazada yok. Ne yapayım ben o telefonu? Zamanında Windows Mobile vardı mis gibi işletim sistemiydi mağazada uygulama yok diye söndü gitti. Huawei'lerde APK yükle diyeceksiniz internette her uygulamanın APK dosyası var evet ama içinde zararlı yazılım olup olmadığı ne malum? En azından mağazadan yüklediğimiz uygulamalar denetimden geçiyor. APK'larda böyle bir güvenimiz yok.
Ben p40 lite aldım evet ilk önce yoktu ama market çok hızlı çalışıyor birkaç gün sonra eklenmiş oldupunu gördüm. market konusunda çok hızlı geliştirme gösteriyor.

caginilter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Biliyorsunuz ki yıl 2020 artık Google servisleri yok peki Huawei almak mantıklı mı?
Ben olsam (Buradaki tüm düşünceler tamamı ile şahsi düşüncem lütfen yanlış anlamayın) alırdım. Şimdi "Google olmayan bir telefonu nasıl alıyorsun?" diyecekler olabilir. Aslında %50 haklılar ki bende öyle düşünüyordum, telefonu aldıktan sonra APK yüklemek can sıkacaktır. Ama Google yok demek Android yok demek değildir. Bir önceki yazdığım konuyu bitirdikten sonra Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Mobil Ekosistem İş Geliştirme Müdürü (Unvan budur) Kaan Arlı’yı birçok siteden ve Youtube kanalından dinledim. Kaan Arlı’yı dinledikten sonra fikrim değişti ve Huawei almanın o kadarda mantıksız olmadığını düşünmeye başladım. HMS (Huawei Mobil Servisleri) hem tüketicileri hem de geliştiricileri alakadar eden bir konsept. Ve HMS, kullanıcıların gündelik hayatlarında kullandığı yani Google’ın yaptığı ama Huawei’de olmayan birçok uygulamayı ve Bulut veri depolama servisleri Huawei tarafından açık, kullanılabiliyor. App Gallery’nin yaklaşık 3 hafta önce Global tanıtımı yapıldı. Peki ya Youtube? Burada, yani Youtube hakkında Huawei alınmaz diyenler haklılar. Çünkü Youtube hariç diğer uygulamaların yaklaşık %90’ının bir karşılığı var. Örneğin kullanıcı Chrome yerine Huawei Browser kullanabilir, ya da Google Drive yerine Huawei Drive veya Cloud servislerini kullanabilir. Ama harita noktasında HMS tarafından şu an için bir şey yok Yandex bir alternatif. Başta bahsettiğimiz, bazı insanlarda “Google yoksa Android yok” algısı var çünkü Google artık tek elleşmiş bir durumda çünkü tüm bilgilerimiz onun elinde. Ama böyle bir algı kesinlikle yanlış. Huawei’de sadece Google’ın lisanslı olarak başka markalara sattığı servisler yok. Yani Android hala Huawei’de var. Zaten Huawei App Gallery’de, Türkiye’de en çok indirilen, her 100 kişinin 90’ında bulunan uygulamaları yayınlamaya başladı. Bunlarda, mesela bankacılık (Akbank mobil, Garanti BBVA, Ziraat mobil), seyahat (Türk Hava Yolları), e-ticaret (Hepsiburada, n11, GittiGidiyor) gibi. Ve bu tabii ki bitmiyor, hala bir çok uygulamanın App Gallery’de bulunması için görüşmeleri sürdürüyor Huawei. Bu zaman isteyecek bir durum ve sabredemeyecek insanlar vardır. Ama zaten Kaan Arlı’nın dediğine göre Google’ın yaklaşık 10 yılda ürettiği servisleri Huawei 9 ayda kullanıcılara sundu. Geçtiğimiz günlerde App Gallery Dünya’nın en büyük 3. uygulama mağazası olarak tanımlandı.
Huawei Türkiye’nin elinde ilk olarak 500 uygulamalık bir liste varmış ve bu listenin %80-%90 kadarını bitirmişler. Ama “Huawei kullanıcılarının App Gallery’de olan uygulamaları mesela Huawei Browser’ı nasıl kullanacağı ve bunun gibi Google’da olan uygulamaların karşılığının olduğunu bilirlerse Google sız telefon kavramı ortadan kalkacaktır” Diyor Kaan Arlı. Huawei’in kısa vadede çözüm üretemeyeceği şey ise YOUTUBE. Ama Youtube MOBİL SERVİSLER üzerinden kısıtlı yani Youtube’a tarayıcıdan girebileceksiniz. Ama uygulama olarak çalışmayacak. Kaan Arlı’ya göre “Evet Google hayatımıza çok işlemiş durumda ama bir çıkış patikası bulunduğu zaman o patika uzun bir yola doğru gidiyor."
Gelelim sonuca ben Huawei bir telefon alırdım, çünkü Youtube hariç App Gallery’de çoğu uygulamanın karşılığı bulunmakta. Peki siz bir Huawei telefon alıp Huawei Browser ve onun gibi Huawei’in ürettiği servis veya uygulamaları kullanır mıydınız ve Youtube’a tarayıcıdan girmek sizi rahatsız eder miydi, alır mıydınız, almaz mıydınız, almazsanız neden almazsınız?

Bence fiyat politakası iyi izlenirse google servisleri olmayan bir telefon çok büyük bir problem yaratmayacaktır. Kaldı ki birden fazla alternatif söz konusu. Youtube / youtube vanced Youtubemusic/Huawei music gibi birden fazla örnek verebilirim. Cevap olarak ben alırdım. Hatta şu sıralar kulaklık hediyesi ile satılıyor Huawei servisleriyle satılan telefonlar.

Kaynakça:
Hardware plus youtube kanalı
SDN youtube kanalı
Frekans TV youtube kanalı
Mesaj otomatik birleştirildi:

Deneyeleme videoları izledin mi hiç? Veya şöyle bir bakış açısı sunayim; google olmayan bir telefon S10 ayarında ve 3 bin bandında alınır mı? alınır kesinlikle. Appgallery ise bakış açısı yine. Ücretli uygulamaları playstore'a göre bir hayli daha ucuz. Veri aktarımı konusunda Phone Clone'u kullanabilir birden fazla istediğin notların dahil herşeyi zaten alabiliyorsun.

Bence alınmaz. Banka uygulaması yüklemek istiyorsun mağazada yok , oyun yüklemek istiyorsun mağazada yok. Ne yapayım ben o telefonu? Zamanında Windows Mobile vardı mis gibi işletim sistemiydi mağazada uygulama yok diye söndü gitti. Huawei'lerde APK yükle diyeceksiniz internette her uygulamanın APK dosyası var evet ama içinde zararlı yazılım olup olmadığı ne malum? En azından mağazadan yüklediğimiz uygulamalar denetimden geçiyor. APK'larda böyle bir güvenimiz yok.

Deneyimleme fırsatım olmuştu. Evet hak veriyorum sana QNB finansbank yok appgallery'de. Çözüm ararken Moreapps diye bir market daha buldum appgallery'de. oradan indirdim. Güvenirlik durumu ise telefonumda kendi güvenlik sistemi var zaten. Eğer illa bir onaylı bir marketten indirmek istiyorsan Aptiode gibi marketleride kullanabilirsin. Ön görüm yakın zamanda anlaşma olacağı yönünde.

Son düzenleme:

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,537
alınır abi ya, rom ve gapps yüklersin mis gibi kullanırsın

caginilter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Alıcak derken? Amerikan ambargosu nedeniyle uzun süre gelmeyecek.
Uygulama yapımcısı olarak düşünmek lazım. Appgallery'den dolayı birden fazla kanal para kaybedecek. Belli bir süre sonra kendileri girmek isteyecek Appgallery'e. Hatta geçenlerde microsoft ile bir anlaşma olmuştu bu bir ön görü olarak kabul edilebilir. Google destekli olmayan HMS telefonları global piyasaya satışa çıkardıklarını da düşünürsek bence bir hayli fazla beklenti ve çalışan var diyebiliriz bu konuda.

pacmans

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
Biliyorsunuz ki yıl 2020 artık Google servisleri yok peki Huawei almak mantıklı mı?
Ben olsam (Buradaki tüm düşünceler tamamı ile şahsi düşüncem lütfen yanlış anlamayın) alırdım. Şimdi "Google olmayan bir telefonu nasıl alıyorsun?" diyecekler olabilir. Aslında %50 haklılar ki bende öyle düşünüyordum, telefonu aldıktan sonra APK yüklemek can sıkacaktır. Ama Google yok demek Android yok demek değildir. Bir önceki yazdığım konuyu bitirdikten sonra Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Mobil Ekosistem İş Geliştirme Müdürü (Unvan budur) Kaan Arlı’yı birçok siteden ve Youtube kanalından dinledim. Kaan Arlı’yı dinledikten sonra fikrim değişti ve Huawei almanın o kadarda mantıksız olmadığını düşünmeye başladım. HMS (Huawei Mobil Servisleri) hem tüketicileri hem de geliştiricileri alakadar eden bir konsept. Ve HMS, kullanıcıların gündelik hayatlarında kullandığı yani Google’ın yaptığı ama Huawei’de olmayan birçok uygulamayı ve Bulut veri depolama servisleri Huawei tarafından açık, kullanılabiliyor. App Gallery’nin yaklaşık 3 hafta önce Global tanıtımı yapıldı. Peki ya Youtube? Burada, yani Youtube hakkında Huawei alınmaz diyenler haklılar. Çünkü Youtube hariç diğer uygulamaların yaklaşık %90’ının bir karşılığı var. Örneğin kullanıcı Chrome yerine Huawei Browser kullanabilir, ya da Google Drive yerine Huawei Drive veya Cloud servislerini kullanabilir. Ama harita noktasında HMS tarafından şu an için bir şey yok Yandex bir alternatif. Başta bahsettiğimiz, bazı insanlarda “Google yoksa Android yok” algısı var çünkü Google artık tek elleşmiş bir durumda çünkü tüm bilgilerimiz onun elinde. Ama böyle bir algı kesinlikle yanlış. Huawei’de sadece Google’ın lisanslı olarak başka markalara sattığı servisler yok. Yani Android hala Huawei’de var. Zaten Huawei App Gallery’de, Türkiye’de en çok indirilen, her 100 kişinin 90’ında bulunan uygulamaları yayınlamaya başladı. Bunlarda, mesela bankacılık (Akbank mobil, Garanti BBVA, Ziraat mobil), seyahat (Türk Hava Yolları), e-ticaret (Hepsiburada, n11, GittiGidiyor) gibi. Ve bu tabii ki bitmiyor, hala bir çok uygulamanın App Gallery’de bulunması için görüşmeleri sürdürüyor Huawei. Bu zaman isteyecek bir durum ve sabredemeyecek insanlar vardır. Ama zaten Kaan Arlı’nın dediğine göre Google’ın yaklaşık 10 yılda ürettiği servisleri Huawei 9 ayda kullanıcılara sundu. Geçtiğimiz günlerde App Gallery Dünya’nın en büyük 3. uygulama mağazası olarak tanımlandı.
Huawei Türkiye’nin elinde ilk olarak 500 uygulamalık bir liste varmış ve bu listenin %80-%90 kadarını bitirmişler. Ama “Huawei kullanıcılarının App Gallery’de olan uygulamaları mesela Huawei Browser’ı nasıl kullanacağı ve bunun gibi Google’da olan uygulamaların karşılığının olduğunu bilirlerse Google sız telefon kavramı ortadan kalkacaktır” Diyor Kaan Arlı. Huawei’in kısa vadede çözüm üretemeyeceği şey ise YOUTUBE. Ama Youtube MOBİL SERVİSLER üzerinden kısıtlı yani Youtube’a tarayıcıdan girebileceksiniz. Ama uygulama olarak çalışmayacak. Kaan Arlı’ya göre “Evet Google hayatımıza çok işlemiş durumda ama bir çıkış patikası bulunduğu zaman o patika uzun bir yola doğru gidiyor."
Gelelim sonuca ben Huawei bir telefon alırdım, çünkü Youtube hariç App Gallery’de çoğu uygulamanın karşılığı bulunmakta. Peki siz bir Huawei telefon alıp Huawei Browser ve onun gibi Huawei’in ürettiği servis veya uygulamaları kullanır mıydınız ve Youtube’a tarayıcıdan girmek sizi rahatsız eder miydi, alır mıydınız, almaz mıydınız, almazsanız neden almazsınız?

Kaynakça:
Hardware plus youtube kanalı
SDN youtube kanalı
Frekans TV youtube kanalı

Şuan play stordaki Uygulamaların hepsini başarılı bir şekilde çalıştırıyor Huawei mobil servisleri tam anlamıyla hayata geçirmesi google ilerde aratmayacak diye düşünüyorum .

Hakan öner

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Size katılmıyorum hocam ben aldım ve yaklasık 3 hafta oldu ne bir sorun yada eksiklik yaşadım her isimi tam olarak goruyor app galery de gayet verimli?

Merhaba hocam suan google sız bir cihaz kullanmaktayım ve ve gunluk hayatımı kolaylastıran 70 uygulamayı sorunsuz kullanıyorum ve bunlara bankalar dahil telefonlarımızla atomu parcalamayacagımız için bnce ön yargınız bşraz fazla

Ama youtube mobil servisler üzerinden kısıtlı, yani tarayıcıdan girilebilir.
App Gallery nin içinde moreapps diye bir uygulama mevcut bunu indirdiğiniz takdirde YouTube vanced adlı uygulamayı ındırırsdnşz hem YouTube u reklamsız izleme şansı sunuyor hemde arka planda oynatma özelliği geliyor?

Huawei üst düzey telefonu orta segment fiyatına satsa bile almam google servisleri yok diye google artık hayatımızın bir parçası haline geldi google türkiyeden çekilse gider yurt dışında yaşarım o kadar önemli benim için
Google ın olmaması bu kadar buyutulecek bir sorun degil bence fazla abartılıyor muadil 100 lerce uygulama zaten kendi marketi olan app galery de mevcut

Son düzenleme:

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Size katılmıyorum hocam ben aldım ve yaklasık 3 hafta oldu ne bir sorun yada eksiklik yaşadım her isimi tam olarak goruyor app galery de gayet verimli?

Merhaba hocam suan google sız bir cihaz kullanmaktayım ve ve gunluk hayatımı kolaylastıran 70 uygulamayı sorunsuz kullanıyorum ve bunlara bankalar dahil telefonlarımızla atomu parcalamayacagımız için bnce ön yargınız bşraz fazla

App Gallery nin içinde moreapps diye bir uygulama mevcut bunu indirdiğiniz takdirde YouTube vanced adlı uygulamayı ındırırsdnşz hem YouTube u reklamsız izleme şansı sunuyor hemde arka planda oynatma özelliği geliyor?

Google ın olmaması bu kadar buyutulecek bir sorun degil bence fazla abartılıyor muadil 100 lerce uygulama zaten kendi marketi olan app galery de mevcut
Boşuna reklam yapıyorsunuz.Mesele sadece Google servisleri değil.Huawei kendi servislerini oturtsa bile zihniyetini değiştirmediği sürece bizim ülkemizde belli kitle dışında kolay kolay cihaz satamaz.2k ekranı olmayan, stereo hoparlör ü olmayan, kamerasında otomatik hdr olmayan,kamerasında ois olmayan,120 Hz ekran hızı olmayan,hadi 120 Hz ı geçtim,90 Hz ekran hızına sahip olmayan,video performansı beklentilerin altında kalan P40 ı 8500 t ye satıyor.Aklı başında bir insan Google servislerinden yoksun, teknoloji olarak da sınırlı bu cihaza bu parayı vermez.Huawei çok satmak istiyorsa içinde bulunduğu durumu baz alarak çok iyi teknoloji kullanıp fiyatları düşürmeli.

yukselcanozcan61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

Bu tercih meselesi kardeşim bana sorarsan ben kullanmam youtube vanced bende kullanıyorum telefonum xiaomi

Hakan öner

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Alınmaz. Çünkü aynı zamanda fiyatı da yüksek. Fiyatı uygun olsa belki. Hem de bazı şeylerden mahrum kalacaksın. İşlemcileri de Snapdragon kadar iyi değil ayrıca. Kamera desen amiral gemisi seviyesindeki çoğu telefon Huawei yi yakalıyor. Hatta Huawei'in video performansı hala düşük. Kaan Arlı tabi alın dicek, almayın mı desin.
Özellik ve fiyat dengesine baktığınızda o fiyat etmeyecek bir cok urun var piyasada baktığınız zaman bence kullsnıp sonra eleştirmek cok daha mantıklı olur birde google sız bir cihaz cok daha hızlı ve stabil

Yeni bir dunyaya adım atmak bu kadar mı zor alıskanlıklarınızdan sıyrılın bence ben yıllardır google lı bir cihaz kullandım ve suan hms li kullanıyorum bnce cok iyi

Reaksiyon puanı
7,999

Konu durup durup hortluyor. Zamanında Nokia sırf mağaza kötü olduğu için işletim sistemini rafa kaldırdı. Erkenden övmek mantıksız. İlerleyen süreçte göreceğiz. Ayrıca Huawei mağazası övdüğünüz kadar iyi ve bol uygulamalı değil P40 Lite inceleme şansım olmuştu mağazaya göz attım.

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
Özellik ve fiyat dengesine baktığınızda o fiyat etmeyecek bir cok urun var piyasada baktığınız zaman bence kullsnıp sonra eleştirmek cok daha mantıklı olur birde google sız bir cihaz cok daha hızlı ve stabil

Yeni bir dunyaya adım atmak bu kadar mı zor alıskanlıklarınızdan sıyrılın bence ben yıllardır google lı bir cihaz kullandım ve suan hms li kullanıyorum bnce cok iyi

Ben google ile olan alışkanlıklarımdan memnunum.
Hadi Google uygulama larını geç,
Play Store olmaması
başlı başına felaket bir durum.

Kusura bakma eğer Google dan boykotlu Huawei almışşan bu senin tercihin ama enayilik etmişsin, herşey donanım dan ibaret değil.

Mali654987

Doçent
Reaksiyon puanı
379
herhangi bir oyun çıktığında veya uygulama çıktığında hep play store ve app store için çıkıyor (bazen app storede bile çıkmıyor) sırf kamerası için telefon alınmaz madem sırf kamerası için telefon alcanız o zaman gidin dijital veya normal kamera alın

WitaLOL

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Haklı adam cidden o lamerayı oppo realme 5i de de bulirsun

yusufozkan58

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,393

Hocam sen Huawei Çin li şirket desen ona bile inanmam sorgularım . Huawei TR ekibine selam olsun .

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200508-002730_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20200508-002730_Samsung Internet.jpg
    66.6 KB · Görüntüleme: 252