Google servisleri olmayan, Huawei marka telefon almak mantıklı mı ?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
6,381
Biliyorsunuz ki yıl 2020 artık Google servisleri yok peki Huawei almak mantıklı mı?
Ben olsam (Buradaki tüm düşünceler tamamı ile şahsi düşüncem lütfen yanlış anlamayın) alırdım. Şimdi "Google olmayan bir telefonu nasıl alıyorsun?" diyecekler olabilir. Aslında %50 haklılar ki bende öyle düşünüyordum, telefonu aldıktan sonra APK yüklemek can sıkacaktır. Ama Google yok demek Android yok demek değildir. Bir önceki yazdığım konuyu bitirdikten sonra Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Mobil Ekosistem İş Geliştirme Müdürü (Unvan budur) Kaan Arlı’yı birçok siteden ve Youtube kanalından dinledim. Kaan Arlı’yı dinledikten sonra fikrim değişti ve Huawei almanın o kadarda mantıksız olmadığını düşünmeye başladım. HMS (Huawei Mobil Servisleri) hem tüketicileri hem de geliştiricileri alakadar eden bir konsept. Ve HMS, kullanıcıların gündelik hayatlarında kullandığı yani Google’ın yaptığı ama Huawei’de olmayan birçok uygulamayı ve Bulut veri depolama servisleri Huawei tarafından açık, kullanılabiliyor. App Gallery’nin yaklaşık 3 hafta önce Global tanıtımı yapıldı. Peki ya Youtube? Burada, yani Youtube hakkında Huawei alınmaz diyenler haklılar. Çünkü Youtube hariç diğer uygulamaların yaklaşık %90’ının bir karşılığı var. Örneğin kullanıcı Chrome yerine Huawei Browser kullanabilir, ya da Google Drive yerine Huawei Drive veya Cloud servislerini kullanabilir. Ama harita noktasında HMS tarafından şu an için bir şey yok Yandex bir alternatif. Başta bahsettiğimiz, bazı insanlarda “Google yoksa Android yok” algısı var çünkü Google artık tek elleşmiş bir durumda çünkü tüm bilgilerimiz onun elinde. Ama böyle bir algı kesinlikle yanlış. Huawei’de sadece Google’ın lisanslı olarak başka markalara sattığı servisler yok. Yani Android hala Huawei’de var. Zaten Huawei App Gallery’de, Türkiye’de en çok indirilen, her 100 kişinin 90’ında bulunan uygulamaları yayınlamaya başladı. Bunlarda, mesela bankacılık (Akbank mobil, Garanti BBVA, Ziraat mobil), seyahat (Türk Hava Yolları), e-ticaret (Hepsiburada, n11, GittiGidiyor) gibi. Ve bu tabii ki bitmiyor, hala bir çok uygulamanın App Gallery’de bulunması için görüşmeleri sürdürüyor Huawei. Bu zaman isteyecek bir durum ve sabredemeyecek insanlar vardır. Ama zaten Kaan Arlı’nın dediğine göre Google’ın yaklaşık 10 yılda ürettiği servisleri Huawei 9 ayda kullanıcılara sundu. Geçtiğimiz günlerde App Gallery Dünya’nın en büyük 3. uygulama mağazası olarak tanımlandı.
Huawei Türkiye’nin elinde ilk olarak 500 uygulamalık bir liste varmış ve bu listenin %80-%90 kadarını bitirmişler. Ama “Huawei kullanıcılarının App Gallery’de olan uygulamaları mesela Huawei Browser’ı nasıl kullanacağı ve bunun gibi Google’da olan uygulamaların karşılığının olduğunu bilirlerse Google sız telefon kavramı ortadan kalkacaktır” Diyor Kaan Arlı. Huawei’in kısa vadede çözüm üretemeyeceği şey ise YOUTUBE. Ama Youtube MOBİL SERVİSLER üzerinden kısıtlı yani Youtube’a tarayıcıdan girebileceksiniz. Ama uygulama olarak çalışmayacak. Kaan Arlı’ya göre “Evet Google hayatımıza çok işlemiş durumda ama bir çıkış patikası bulunduğu zaman o patika uzun bir yola doğru gidiyor."
Gelelim sonuca ben Huawei bir telefon alırdım, çünkü Youtube hariç App Gallery’de çoğu uygulamanın karşılığı bulunmakta. Peki siz bir Huawei telefon alıp Huawei Browser ve onun gibi Huawei’in ürettiği servis veya uygulamaları kullanır mıydınız ve Youtube’a tarayıcıdan girmek sizi rahatsız eder miydi, alır mıydınız, almaz mıydınız, almazsanız neden almazsınız?

Kaynakça:
Hardware plus youtube kanalı
SDN youtube kanalı
Frekans TV youtube kanalı

Son düzenleme:

yusufozkan58

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,393
App Galery , Play Store un %10 u etmez . Ayrıca Google ile herhangi bir android telefona yada chrome da çalışmada rahat verilerimi aktarabiliyorum . Bu rahatlık varken sırf kamerası bir tık daha iyi diye Huawei almam .

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Biliyorsunuz ki yıl 2020 artık Google servisleri yok peki Huawei almak mantıklı mı?
Ben olsam (Buradaki tüm düşünceler tamamı ile şahsi düşüncem lütfen yanlış anlamayın) alırdım. Şimdi "Google olmayan bir telefonu nasıl alıyorsun?" diyecekler olabilir. Aslında %50 haklılar ki bende öyle düşünüyordum, telefonu aldıktan sonra APK yüklemek can sıkacaktır. Ama Google yok demek Android yok demek değildir. Bir önceki yazdığım konuyu bitirdikten sonra Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Mobil Ekosistem İş Geliştirme Müdürü (Unvan budur) Kaan Arlı’yı birçok siteden ve Youtube kanalından dinledim. Kaan Arlı’yı dinledikten sonra fikrim değişti ve Huawei almanın o kadarda mantıksız olmadığını düşünmeye başladım. HMS (Huawei Mobil Servisleri) hem tüketicileri hem de geliştiricileri alakadar eden bir konsept. Ve HMS, kullanıcıların gündelik hayatlarında kullandığı yani Google’ın yaptığı ama Huawei’de olmayan birçok uygulamayı ve Bulut veri depolama servisleri Huawei tarafından açık, kullanılabiliyor. App Gallery’nin yaklaşık 3 hafta önce Global tanıtımı yapıldı. Peki ya Youtube? Burada, yani Youtube hakkında Huawei alınmaz diyenler haklılar. Çünkü Youtube hariç diğer uygulamaların yaklaşık %90’ının bir karşılığı var. Örneğin kullanıcı Chrome yerine Huawei Browser kullanabilir, ya da Google Drive yerine Huawei Drive veya Cloud servislerini kullanabilir. Ama harita noktasında HMS tarafından şu an için bir şey yok Yandex bir alternatif. Başta bahsettiğimiz, bazı insanlarda “Google yoksa Android yok” algısı var çünkü Google artık tek elleşmiş bir durumda çünkü tüm bilgilerimiz onun elinde. Ama böyle bir algı kesinlikle yanlış. Huawei’de sadece Google’ın lisanslı olarak başka markalara sattığı servisler yok. Yani Android hala Huawei’de var. Zaten Huawei App Gallery’de, Türkiye’de en çok indirilen, her 100 kişinin 90’ında bulunan uygulamaları yayınlamaya başladı. Bunlarda, mesela bankacılık (Akbank mobil, Garanti BBVA, Ziraat mobil), seyahat (Türk Hava Yolları), e-ticaret (Hepsiburada, n11, GittiGidiyor) gibi. Ve bu tabii ki bitmiyor, hala bir çok uygulamanın App Gallery’de bulunması için görüşmeleri sürdürüyor Huawei. Bu zaman isteyecek bir durum ve sabredemeyecek insanlar vardır. Ama zaten Kaan Arlı’nın dediğine göre Google’ın yaklaşık 10 yılda ürettiği servisleri Huawei 9 ayda kullanıcılara sundu. Geçtiğimiz günlerde App Gallery Dünya’nın en büyük 3. uygulama mağazası olarak tanımlandı.
Huawei Türkiye’nin elinde ilk olarak 500 uygulamalık bir liste varmış ve bu listenin %80-%90 kadarını bitirmişler. Ama “Huawei kullanıcılarının App Gallery’de olan uygulamaları mesela Huawei Browser’ı nasıl kullanacağı ve bunun gibi Google’da olan uygulamaların karşılığının olduğunu bilirlerse Google sız telefon kavramı ortadan kalkacaktır” Diyor Kaan Arlı. Huawei’in kısa vadede çözüm üretemeyeceği şey ise YOUTUBE. Ama Youtube MOBİL SERVİSLER üzerinden kısıtlı yani Youtube’a tarayıcıdan girebileceksiniz. Ama uygulama olarak çalışmayacak. Kaan Arlı’ya göre “Evet Google hayatımıza çok işlemiş durumda ama bir çıkış patikası bulunduğu zaman o patika uzun bir yola doğru gidiyor."
Gelelim sonuca ben Huawei bir telefon alırdım, çünkü Youtube hariç App Gallery’de çoğu uygulamanın karşılığı bulunmakta. Peki siz bir Huawei telefon alıp Huawei Browser ve onun gibi Huawei’in ürettiği servis veya uygulamaları kullanır mıydınız ve Youtube’a tarayıcıdan girmek sizi rahatsız eder miydi, alır mıydınız, almaz mıydınız, almazsanız neden almazsınız?

Kaynakça:
SDN youtube kanalı
Güzel kardeşim sana katılıyorum.Millet tutturmuş yok Google servisleri yok APK ilemi uğraşacağım? Akıllı telefon kullanmanın esprisi uygulamalardır.Huawei firması YouTube dışında bütün uygulamaları Appgalery e getirecek.Apk olayı geçici bir olay.4 bilemedin 5 ay sonra Google servisleride,APK da sorun olmaktan çıkacak.Bazı insanlar sırf Huawei firmasına çamur atmak için felaket senaryosu üretiyorlar.Bugün APK olayında tek risk bankacılık uygulamalarıdır.Adam Akbank mobil uygulaması kullanıyor.Buda Appgalery de yok bunu APK olarak yüklemenin bir riski var.Bu riski almayana saygı duyarım.Bankacılık uygulamaları dışında herhangi bir uygulamada bazı kesimlerin abarttığı kadar riskli olduğunu düşünmüyorum.

Reaksiyon puanı
6,381
Güzel kardeşim sana katılıyorum.Millet tutturmuş yok Google servisleri yok APK ilemi uğraşacağım? Akıllı telefon kullanmanın esprisi uygulamalardır.Huawei firması YouTube dışında bütün uygulamaları Appgalery e getirecek.Apk olayı geçici bir olay.4 bilemedin 5 ay sonra Google servisleride,APK da sorun olmaktan çıkacak.Bazı insanlar sırf Huawei firmasına çamur atmak için felaket senaryosu üretiyorlar.Bugün APK olayında tek risk bankacılık uygulamalarıdır.Adam Akbank mobil uygulaması kullanıyor.Buda Appgalery de yok bunu APK olarak yüklemenin bir riski var.Bu riski almayana saygı duyarım.Bankacılık uygulamaları dışında herhangi bir uygulamada bazı kesimlerin abarttığı kadar riskli olduğunu düşünmüyorum.
Bende size katılıyorum bazı insanlar eskiden Google varken "Huawei çok iyi tam f/p ve çok iyi kamera üretiyorlar" derken Google servisleri engellenince Huawei alınabilir diyenlere ve Huawei'ye çamur atmak için felaket senaryosu yazıyor. Ve ayrıca yanlış bilmiyorsam Abank mobil geçtiğimiz günlerde eklendi ama yanlış biliyor da olabilirim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

App Galery , Play Store un %10 u etmez . Ayrıca Google ile herhangi bir android telefona yada chrome da çalışmada rahat verilerimi aktarabiliyorum . Bu rahatlık varken sırf kamerası bir tık daha iyi diye Huawei almam .
Sizinde hakılılığınız var ama App Gallery, Play Store'un %10'u etmez diyemeyiz çünkü Huawei Türkiye'nin dediğine göre Play Store'daki herkesin kullandığı uygulamaların yaklaşık 450-470'i App Gallery'de var

Son düzenleme:

Çağlar Ç.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
32
Alınmasına alınır, neden alınmasın. Önemli olan fiyat. Google, iki yıl sınırlı firmware güncelleme politikasını değiştirmediği sürece hiçbir android cihaz benim gözümde güncel piyasa koşullarını da dikkate alarak 2500-3000 tl üzeri etmez. Hele hele, google desteğinden yoksun bir android cihaz için bu durum çok daha karmaşık.

rovou

Alperen Karaoğlu
Reaksiyon puanı
73
Huaweiler bu durumda alınır WhatsApp, Facebook gibi uygulamalar bildiğim kadarıyla kendi sitelerinde resmi APK larını bulunduruyor. Bence kullanılır Huawei ama o kadar para verdikten sonra Google uygulamalarının olmayışı iyiye işaret değil, Google olmadan parasının hakkını veremiyor Huawei bence. Google bir şekilde kurulur ancak son kullanıcı için sıkıntılı bir şey.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Huaweiler bu durumda alınır WhatsApp, Facebook gibi uygulamalar bildiğim kadarıyla kendi sitelerinde resmi APK larını bulunduruyor. Bence kullanılır Huawei ama o kadar para verdikten sonra Google uygulamalarının olmayışı iyiye işaret değil, Google olmadan parasının hakkını veremiyor Huawei bence. Google bir şekilde kurulur ancak son kullanıcı için sıkıntılı bir şey.
WhatsApp, Facebook, Instagram hepsi Appgalery e gelicek.Huawei almak kısa vadede bir riski var ama 1 yıl sonra Huawei servisleri, Appgalery mağazası oturunca risk misk kalmıyacak.

Reaksiyon puanı
8,008
Bence alınmaz. Banka uygulaması yüklemek istiyorsun mağazada yok , oyun yüklemek istiyorsun mağazada yok. Ne yapayım ben o telefonu? Zamanında Windows Mobile vardı mis gibi işletim sistemiydi mağazada uygulama yok diye söndü gitti. Huawei'lerde APK yükle diyeceksiniz internette her uygulamanın APK dosyası var evet ama içinde zararlı yazılım olup olmadığı ne malum? En azından mağazadan yüklediğimiz uygulamalar denetimden geçiyor. APK'larda böyle bir güvenimiz yok.

rovou

Alperen Karaoğlu
Reaksiyon puanı
73
WhatsApp, Facebook, Instagram hepsi Appgalery e gelicek.Huawei almak kısa vadede bir riski var ama 1 yıl sonra Huawei servisleri, Appgalery mağazası oturunca risk misk kalmıyacak.
Alıcak derken? Amerikan ambargosu nedeniyle uzun süre gelmeyecek.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Alıcak derken? Amerikan ambargosu nedeniyle uzun süre gelmeyecek.
Mate 10 Pro kullanıyorum.Appgalley bende aktif,mağazada Twitter ile Snapchat uygulamaları var.Whatsapp, Facebook, Instagram gibi uygulamalarda gelicek.Ambargo sadece Google servisleri için geçerli cihazlarda android olacak.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bence alınmaz. Banka uygulaması yüklemek istiyorsun mağazada yok , oyun yüklemek istiyorsun mağazada yok. Ne yapayım ben o telefonu? Zamanında Windows Mobile vardı mis gibi işletim sistemiydi mağazada uygulama yok diye söndü gitti. Huawei'lerde APK yükle diyeceksiniz internette her uygulamanın APK dosyası var evet ama içinde zararlı yazılım olup olmadığı ne malum? En azından mağazadan yüklediğimiz uygulamalar denetimden geçiyor. APK'larda böyle bir güvenimiz yok.
Bende Appgalery aktif Garanti,Akbank dışında bütün bankacılık uygulamaları mağazada var.Oyun olarak da mağazada oyunlar var.Appgallery henüz oturmadı eksikler var bu doğru ama 4,5 ay en kötü 1yıl sonra playstoredaki uygulamaların %98 i Appgalery de olacak.Tabiki sen dahil herkesin fikrine saygım sonsuz ama anlattığınız gibide karanlık bir tablo yok ortada.

Son düzenleme:

BurakCan98

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
AppGallery şu anda daha başlangıç aşamasında bir market. 1 yıl içerisinde tamamen oturacağını düşünüyorum ben marketin. Apple gibi kendilerine özel uygulama,oyunlarda mutlaka olacaktır. Fakat şu anda 2020 yılında son kullanıcı için Google hizmetleri olmayan bir Huawei telefon almak mantıklı gelmiyor. Teknolojiyle haşır neşir kimseler bu maceraya girecektir fakat ben son kullanıcıya google, YouTube'suzluğu anlatmak çok zor. YouTube'un bir alternatifi yok.

Reaksiyon puanı
6,381
Ama youtube mobil servisler üzerinden kısıtlı, yani tarayıcıdan girilebilir.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
AppGallery şu anda daha başlangıç aşamasında bir market. 1 yıl içerisinde tamamen oturacağını düşünüyorum ben marketin. Apple gibi kendilerine özel uygulama,oyunlarda mutlaka olacaktır. Fakat şu anda 2020 yılında son kullanıcı için Google hizmetleri olmayan bir Huawei telefon almak mantıklı gelmiyor. Teknolojiyle haşır neşir kimseler bu maceraya girecektir fakat ben son kullanıcıya google, YouTube'suzluğu anlatmak çok zor. YouTube'un bir alternatifi yok.
Bende zaten şu aşamada Huawei almanın mantıklı olduğunu düşünmüyorum.1 yıl sonra Huawei servisleri ve Appgalery hazır olunca alınabilir.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Zaten Google'a ayar oluyorum. Tarayıcı olarak da Firefox kullanıyorum. YouTube'u zaten Firefox ile açınca tarayıcıdan açılıyor. YouTube uygulaması olmasa da çok önemli değil bence ama pratiklik olarak bir eksi.
Bence en büyük eksik "Google Play Store". Huawei App Galery Mağaza işi oturursa alınabilir.
Ama şu karmaşada almayı düşünmüyorum.

yukselcanozcan61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Huawei üst düzey telefonu orta segment fiyatına satsa bile almam google servisleri yok diye google artık hayatımızın bir parçası haline geldi google türkiyeden çekilse gider yurt dışında yaşarım o kadar önemli benim için

Pcfk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Alınmaz. Çünkü aynı zamanda fiyatı da yüksek. Fiyatı uygun olsa belki. Hem de bazı şeylerden mahrum kalacaksın. İşlemcileri de Snapdragon kadar iyi değil ayrıca. Kamera desen amiral gemisi seviyesindeki çoğu telefon Huawei yi yakalıyor. Hatta Huawei'in video performansı hala düşük. Kaan Arlı tabi alın dicek, almayın mı desin.

drjacob

Müdavim
Reaksiyon puanı
687
Biz alırız sorun yok apk olmasa oturur apk yazarız o da sorun değil ama sokakta ki insanlar teknoloji ile işi olmayan insanlar nasıl alacak ?

Çağlar Ç.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
32
Mantık: "Doğru düzgün video çekemediğim, mono hoparlörlü, google servislerinden yoksun cihaza 8999 tl vermem için, deli olmam lazım." diyor. bkz: Mate 30 Pro

Not: Huawei de çalışan bir arkadaş varsa, lütfen sinirlenmesin doğru söylüyoruz diye.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Android yakın zamanda APK olarak paylaşımı durduracağını söyledi. Söylemese bile açıkları bulunan cihazda, güncelleme almıyorken kullanım tehlikelidir.

Şahsen huawei p20 alacağım hala daha aklım gitmiyor değil. Tasarım veya özellikleri sebebi ile. Lakin öte yandan da bankacılık işlemlerim tehlikeye gireceği için almam diyorum. Zaman gösterecek.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Mantık: "Doğru düzgün video çekemediğim, mono hoparlörlü, google servislerinden yoksun cihaza 8999 tl vermem için, deli olmam lazım." diyor. bkz: Mate 30 Pro

Not: Huawei de çalışan bir arkadaş varsa, lütfen sinirlenmesin doğru söylüyoruz diye.
Mono hoparlör,Google servisleri ve fiyat için yaptığın yoruma imzamı atarım ama video konusunda katılmıyorum.Mate 30 pronun Türkiye ve yurt dışı hemen hemen bütün incelemelerini izledim.Cihazı videoda yerden yere vuranı görmedim.Cihaza yapılan eleştiriler: 1-google servisleri olmadığı için uygulamaları APK olarak yüklemenin riskli olması 2-ön kamera da 4k video olmaması 3-hoparlörün mono olması.

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Donanım olarak Huawei telefonda kendini kanıtlamış durumda. Şimdi yazılım olarak da piyasaya çok güçlü girdiler. Evet Play Sotre ile kıyaslandığında şu an uygulama desteği anlamında biraz geride olabilirler ama çok kısa sürede aldıkları yola bakarsak yakında fark kapanacaktır. Yaptıkları yatırımlarla da büyümeye devam ediyorlar. Yeni telefon modellerinde Google servislerinin olmaması sayesinde cihazın performansının muhadili ürünlere göre yüzde otuza yakın daha yüksek olduğunu söylüyorlar. Şu an için youtube sadece tarayıcı üzerinden kullanılabilecek. Belki de asıl soru şu olmalı. Sadece youtube için aynı özelliklerde başka bir telefona 300 veya 500 TL fazla verilir mi? Youtube bu kadar eder mi? Bankacılık uygulamaları ve popüler oyunlar çok kısa zamanda kendi marketlerinde yerlerini alacaktır diye düşünüyorum.

Bu bir risk mi? Bir arkadaşım Windows Mobile faciasından bahsetmiş. Evet haklı bu konuda hatta Nokia gibi bir devi batma noktasına getirdi yazılım konusundaki başarısızlıkları. Ama Windows Mobile sorunu android olmamasıydı. Huawei de android üzerinden yoluna devam ediyor. Yani hali hazırda mevcut veya yazılan android uygulamaları bu telefonlar üzerinde çalışabilir. Gereken adaptasyonu iyi yönettiği takdirde ki öyle görünüyor Huawei telefon almak bence risk değil geleceğe yatırım yapmak olacaktır.

Aykovsky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
72
Apk dosyalarında virüs vs olup olmadığı konusunda ciddi ciddi sorunlar yaşıyor olabilirsiniz! ya da bu tarz uygulamalar sizleri korkutuyor olabilir. AMA Huawei bu konuda kendi güvenliğini arayüzü EMUI ile zaten koruyor. Ayrıca Google olmayan modellerin de reklamlar hiç çıkmıyor denecek kadar az. Bu durum da zaten marka android çerezlerden uzak :) Bu bir avantaj. Elime bir kaç gün içerisinde p40 Lite modeli ulaşacak. Bununla ilgili olarak Deneyimlerimi Yeni Bir Başlık Altında Yazacağım.
Herkese keyifli günler.. #Evdekal

Aykovsky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
72

Kaynakça:
SDN youtube kanalı
linki paylaşıyorum

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,853
我们会想办法用电话的

Baya Sevdim bu dili :D Çok havalı duruyor baksanıza

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
এই ভাষা খুব অদ্ভুত ?

Aykovsky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
72
Takıldığınız bir nokta olursa lütfen çekinmeden yazabilirsiniz..