Gömülü işlemci değişebilir mi?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Nikos35TR

Üyecik
Merhaba, Casper marka bir diz üstü bilgisayarım var. Arka kapığını açtım ve işlemcimin anakarta gömülü olduğunu gördüm. Şok oldum bu nasıl olabilir? Yeni model diz üstü bilgisayarların işlemcisi gömülü oluyormuş. Sırf diz üstü bilgisayarlar ince olsun diye yapıldığını tahmin ediyorum ki işemci soğutucusu bilene yok. Sorum şudur; Anakarta gömülü olan işlemci değiştirilebilir mi?

yika38

Üyecik
Değiştirilirse bilgisayarınız bir daha açılmayabilir. Uyumlu BIOS atılması gerekebilir ki her bilgisayarın uyumlu BIOS'u yok.

Yaptırmamanızı öneririm.

Drift King

Profesör
Değiştirilirse bilgisayarınız bir daha açılmayabilir. Uyumlu BIOS atılması gerekebilir ki her bilgisayarın uyumlu BIOS'u yok.

Yaptırmamanızı öneririm.
Soketi ve mimarisi aynı olması yeterli. BIOS modlamaya gerek yok zaten takabileceği kendi mimarisinden iyi bir CPU. Mikrokodları da BIOS'ta mevcut.

_Zaur_

Profesör
Zaten eski laptopların çoğu işlemci ve ekran kartı anakarta gömülü geliyordu. Belkide yeni başlamışsın bu işlere. Yeniysen hiç elleme laptopu. Çok meraklıysan İnternetten araştırma yapmalısın derinlemesine.

Merhaba, Casper marka bir diz üstü bilgisayarım var. Arka kapığını açtım ve işlemcimin anakarta gömülü olduğunu gördüm. Şok oldum bu nasıl olabilir? Yeni model diz üstü bilgisayarların işlemcisi gömülü oluyormuş. Sırf diz üstü bilgisayarlar ince olsun diye yapıldığını tahmin ediyorum ki işemci soğutucusu bilene yok. Sorum şudur; Anakarta gömülü olan işlemci değiştirilebilir mi?
Çok zor belki de imkansız. Ben normal kişilerin altından kalkabileceğini düşünmüyorum. Ona uyumlu işlemciyi bulmak da ayrı bir mesele kaldı ki muhtemelen yoktur.

Yandere

Profesör
Direkt olarak anakarta lehimliyse değiştiremezsiniz.

Drift King

Profesör
Hayır ondan değil. Bilerek lehimli. Sebebi lehimsiz olsaydı herkes CPU'yu değiştirirdi ve bu da şirketlere para kaybettirirdi. Bunu yapma sebepleri para.

Allah'ın Kulu

Profesör
Eğer yeni nesil bilgisayarsa değişmez. Çünkü o işlemci lehimli haldedir fakat 6-7 yıllık ise değiştirme imkanı var diyebilirim fakat direk cevap bir işlemci modelinizi alsam daha iyi olur.

VECTORRR

Dekan
Gömülü işlemciyi değiştirebilecek olsan bile hatta anakarta uyumlu başka bir işlemci olsa bile eski laptop işlemcisi bulamazsın anakart değiştirmeye kalkarsan o da mantıksız ve gereksiz olur RAM ve disk ekleyebilirsin anakart fiyatı da yüksek zaten normal masaüstü anakartı değiştirmeye benzemez.

stat counter