Gömülü işlemci değişebilir mi?

Bu konuyu okuyanlar

Nikos35TR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba, Casper marka bir diz üstü bilgisayarım var. Arka kapığını açtım ve işlemcimin anakarta gömülü olduğunu gördüm. Şok oldum bu nasıl olabilir? Yeni model diz üstü bilgisayarların işlemcisi gömülü oluyormuş. Sırf diz üstü bilgisayarlar ince olsun diye yapıldığını tahmin ediyorum ki işemci soğutucusu bilene yok. Sorum şudur; Anakarta gömülü olan işlemci değiştirilebilir mi?

yika38

Asistan
Reaksiyon puanı
137
Değiştirilirse bilgisayarınız bir daha açılmayabilir. Uyumlu BIOS atılması gerekebilir ki her bilgisayarın uyumlu BIOS'u yok.

Yaptırmamanızı öneririm.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Değiştirilirse bilgisayarınız bir daha açılmayabilir. Uyumlu BIOS atılması gerekebilir ki her bilgisayarın uyumlu BIOS'u yok.

Yaptırmamanızı öneririm.
Soketi ve mimarisi aynı olması yeterli. BIOS modlamaya gerek yok zaten takabileceği kendi mimarisinden iyi bir CPU. Mikrokodları da BIOS'ta mevcut.

Nikos35TR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bilgileriniz için teşekkür ederim. Yeni işlemci yerine, yeni bilgisayar almak mantıklı geldi :)

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Değişir ama BİOS’u modlaman gerekebilir (gerekir demiyorum, cihazdan cihaza değişir).

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
Zaten eski laptopların çoğu işlemci ve ekran kartı anakarta gömülü geliyordu. Belkide yeni başlamışsın bu işlere. Yeniysen hiç elleme laptopu. Çok meraklıysan İnternetten araştırma yapmalısın derinlemesine.

Metin_Aslantürk

Müdavim
Reaksiyon puanı
660
Analitik zeka bakış açısı gömülü diyor cihaz Çöp Olur...

M

Murat Burç

SDN Okuru
Merhaba, Casper marka bir diz üstü bilgisayarım var. Arka kapığını açtım ve işlemcimin anakarta gömülü olduğunu gördüm. Şok oldum bu nasıl olabilir? Yeni model diz üstü bilgisayarların işlemcisi gömülü oluyormuş. Sırf diz üstü bilgisayarlar ince olsun diye yapıldığını tahmin ediyorum ki işemci soğutucusu bilene yok. Sorum şudur; Anakarta gömülü olan işlemci değiştirilebilir mi?
Çok zor belki de imkansız. Ben normal kişilerin altından kalkabileceğini düşünmüyorum. Ona uyumlu işlemciyi bulmak da ayrı bir mesele kaldı ki muhtemelen yoktur.

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Direkt olarak anakarta lehimliyse değiştiremezsiniz.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Hayır ondan değil. Bilerek lehimli. Sebebi lehimsiz olsaydı herkes CPU'yu değiştirirdi ve bu da şirketlere para kaybettirirdi. Bunu yapma sebepleri para.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,744
Eğer yeni nesil bilgisayarsa değişmez. Çünkü o işlemci lehimli haldedir fakat 6-7 yıllık ise değiştirme imkanı var diyebilirim fakat direk cevap bir işlemci modelinizi alsam daha iyi olur.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Kısacası BGA soket olan GPU ve CPU lar değişemez.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
Gömülü işlemciyi değiştirebilecek olsan bile hatta anakarta uyumlu başka bir işlemci olsa bile eski laptop işlemcisi bulamazsın anakart değiştirmeye kalkarsan o da mantıksız ve gereksiz olur RAM ve disk ekleyebilirsin anakart fiyatı da yüksek zaten normal masaüstü anakartı değiştirmeye benzemez.