Gizli Dosyaları Gösteremiyorsanız Çözümü Burada ...!!!

chimera

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Konuya başlığa deyinerek girmek istiyorum. Başlığı gören üyelerimiz yada ziyaretçilerimiz gizli dosyaları göstermenin neresi zorki diyebilir ama burada durum biraz daha farklı. Bir önceki yazımda olduğu gibi bu yazımda da zararlı bir dosyanın temizlenmesini anlatacağım.

Amvo.exe
Amvo.exe dosyası nedir nasıl bir şeydir diye merak edenlere kısaca özet geçeyim. Amvo.exe, bilgisayarda system32 klasörünün altına yerleşen ve içinde gizli dosya olma özelliğini barındıran zararlı bir dosyadır. Ayrıca msconfig' den bakıldığında açılışa kendini eklediğinide görebilirsiniz.Bu zararlı exe' nin yanında amvo1.dll ve amvo0.dll dosyalarıda beraberinde gelir ve o dosyalarda aynı özelliğe yani gizli dosya olma özelliğine sahiptir. Bu dosya bilgisayarımıza nasıl bulaşır ve bulaştığında ne olur, neye etki eder? Hemen cevabını vereyim, bu dosya bilgisayarınıza "Flash Bellekleriniz sayesinde bulaşır. Sistemde yavaşlamaya ve en büyük etkisi olan gizli dosyaların görüntülenememesine neden olur. Yani siz gizli dosyaları göster seçeniğini seçseniz bile sistem gizli dosyalarınızı göstermez.

Amvo.exe Dosyası Nasıl Silinir
Msconfig' den başlangıç sekmesine gelip amvo.exe dosyasının çentiğini kaldırabilirsiniz, hatta msdos komut istemini kullanarak attrib komutu sayesinde dosyalar komut istemi ekranında görüntülenir ve silebilirsiniz ama sorun yinede çözülmez. Bu sefer regedite girip oradan da amvo.exe isimli değerleri ve anahtarları temizlemeniz gerekecek fakat bu da çözüm olmayacak. Uzun aramalarım sonucu VB Script olarak hazırlanmış bir dosya elime geçti. Bende bu VB Scripti amvo.exe' nin bulaşmış olduğu sistemde çalıştırdım. Sonuç gayet başarılı oldu. VB Script' i bilgisayarınızda çalıştıracağınız zaman flash belleğinizide bilgisayara bağlamanızı tavsiye ederim. Bu ufak ama yararı büyük olan dosya sistem içersinde taramasını gerçekleştiriyor temizlediği her dosyayı size bir mesaj olarak bildiriyor. Son olarak amvo.exe dosyasını temizlediğinde size tekrar bir uyarı mesajı veriyor. Bu mesajıda aldıktan sonra sisteminizi yeniden başlatınız ve gizli dosyaları açmayı deneyiniz. Eğer açamazsanız aynı işlemi tekrar deneyiniz. Sonuç kesinlikle olumlu olacaktır.
Ayrıca bilgisayarınızda bu işlemi yaptıktan sonra dracula isimli programıda çalıştırınız ki autorun.inf dosyasını da silsin. Eğer draculayı çalıştırmazsanız sorun kısa zaman içerisinde tekrar edebilir.

Not : Bu dosya benim tarafımdan yine bir çok bilgisayarda denendi ve olumlu sonuçlar alındı.

VB Script Dosyasını İndirmek İçin : Buradan
Dracula Virüs Temizleyici İçin : Buradan

Yazan : Ferit TURNA
SDN - http://shiftdelete.net

souris46

Profesör
Reaksiyon puanı
5
kullanıcı notu : bizzat denedim ve artık amvo.exe virüsüm yok tekrar tekrar tşk ederim

kadkaf

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
evet güzel bi anlatım olmuş teşekkürler.

mute_62

Asistan
Reaksiyon puanı
0
herkezin başına gelebilecek bir durum anlatım için teşekkürler

nofearman

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ayrıca combofix.exe google'da aratın download linki bulabilirsiniz. bu dosyayı calistiriyorsunuz bu virusu siliyor baska hiç bişi yapmanıza gerek yok aşırı kolay birşey sadece calistir ve bitene kadar bekle..

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
nofearman dedi ki:
ayrıca combofix.exe google'da aratın download]

Evet mükemmel bir temizliyici ;)

Anlatım için teşekkürler chimera :)

Phabio

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Çok teşekkür ederim. Bendede aynı sorun vardı, bu ne diyodum...
Araştırıcaktım internette ama bulamayacağımı sandığım için üşenmiştim, ama burda pat diye karşıma çıktı :)
sdn'yi bu yüzden seviyorum...

chimera

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Rica ederim. Eğer bu konu size yardımcı olduysa ne mutlu bana.

chimera

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Rica ederim dragonfly. Amacımız paylaşmak, paylaştıkça daha çok öğrenmek ve öğrenilmesine yardımcı olmak...

eminoasit

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Anlatımın için teşekkür ederim ama yanlız 1 kaç gündür uğraştıgım bir virüs var sanırım amvo ama nedense combofix veya başka bir anti virüs verdiği zararı temizleyemiyor ve yine öğrentiğim kadarıyla bu virüs bir kaç yıldır bilgisayar sistemlerinde dolaşıyor kendini fark ettirmezden yaratıgı zarar ise dosyaları gizliyor msdos komutlarını geçersiz hale getiriyor örneğin attrib komutunu ondan ziyade gizlenmiş sandığımız dosyaları klasö seçenklerinden gizli dosyları göster dememize ragmen gizli olan dosyları gösteriyor ama bizim önemli olan ve göremdiğimiz dosyları halen görmeyeceğimiz hale getiriyor bunu nedenize dosyları sistem dosyası yapması dosyalarımız görmek için kalsör seçenklerinde Korunan işletim sistemi dosyaları gizle seçeniği nini işaretini kaldırdıgınız zaman dosyalarınızı göreceksiniz ondan sonra klasörlerindeki dosylarınızı başka bir klasöre taşımak...

İnşallah anlata bilmişimdir ....

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Anlatığı virüs'ün aynı şekilde birde svcservices.exe adlı olanı var

emrecell

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sırf sana teşekkür etmeki için üye oldum bu tür sitelere girecek inan zamanım yok fotoğrafçıyım kendi forumum da var ve bu virüsten bir türlü kurtulamadım 2 saattir uğraşıyodum süper bi taktik emeği geçenlerin ellerine sağlık tekar teşekkürler...

yasin8619

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Evet bende denedim, Amvo.exe sildi de kurtuldum. :}
bunlar hep flash bellekten geliyor :mad:, ne kadar dikkatli olsanda biri senden habersiz biri Zzz flash ı sokunca bilgisayrın dünyası kararıyor!

perkant

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kil amvo.exe bazen yetersiz kalabiliyor yada pc restart yedikten sonra aktif hale gelebiliyor.Kalıcı çözüm combofix.exe

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
kil amvo.exe bazen yetersiz kalabiliyor yada pc restart yedikten sonra aktif hale gelebiliyor.Kalıcı çözüm combofix.exe

Başlangıcta kendisini açmaması için başlat çalıştıra msconfig yazarak ordan kaldıra bilirsiniz.

erdemgazetesi

Profesör
Reaksiyon puanı
1
ben bu virüsü format atarak geçirmiştim. İyi oldu boşa uğraşmışım desene