Haber Gelecek Partisi'nin paylaşımı: "Yerli Otomobilimiz ne kadar yerli?"

SwateR

Rektör
Muhalafet işte adı üstünde. Herşeye muhalif olmaya birebir.
Birde iğneleyici başlık atmışlar "Yerli otomobilimiz ne kadar yerli" diye.
İlk önce yerli-yabancı neyse. Bir yerden başlayalım da. Nasıl olsa ileride bunun AR-GE' si filan derken illa ki gitgitde yerlileşmeye başlayacaktır.
Ayrıca hiç bir yönden bakmasalar bile istihdam açısından bile desteklemeleri gerekiyor.
Ama nerdeeee.

Size tasarımın tecrübe gerektirdiği, deneyim gerektirdiği ve o deneyime sahip olmadığımız için tasarımın çok tecrübeli ve çok iyi bir markaya baş vurulduğu söylenmiş. Siz ise gerçekten cevap vermek yerine dalga geçmeyi tercih ediyorsunuz.
Kimin ne amaçla konu/konular açtığını ve nasıl yorumlar görmek istediğini biliyoruz hocam hiç sorun değil. Takmanızı tavsiye etmem çünkü tartışma iki taraf için de zarar.

Fakehero

Profesör
Doğru söylüyorsun A4 e çizilerek tasarımı yapılmıyor. Ben öyle sanıyordum. Düşünemedim(!) bunu
Bu bir ironi ise hiç iyi olmamış. Tasarım sadece çizmek tasarlamak ile olmuyor. Bunun matematik,fizik,kimya gibi bilimlerin bir araya geldiği bir sıra hesaplamalar, aerodinamik,sürtünme katsayısı,malzeme mukavemeti gibi konularıda mühendislerin çizilen tasarımları kalıplandırmak ve hesaplamalarla hataları düzeltmesi ile nihai bir prototip çıkarması gerekiyor. Ve ülkemizde varsa o kadar kaliteli bir firma örnek verin. Sıfırdan kurulan bir marka hızlı bir şekilde üretime geçmesi için bazı adımları başka firmalara yaptırır. Ve kendini üretim sırasında yapacağı ar-ge sonucunda geliştirerek artık ülkemize özgün otomobil tasarlayacak ve prototipini üretecek hale gelir.
Mesela askeri alanda bu şekilde çok iyi ve hızlı ilerleniyor. Örnek vermek gerekirse turboprop motorlar,Gökbey,Atak 2 gibi helikopterler,füzelerin jet motorları,MPT-76,ASELPOD,iha,siha ve bunun mühimmatı ile jet mühimmatı,siha ve ihalardaki CATS kamerası, savaş jetleri için AESA radarı ve çeşitli silah ve mühimmatlar. Saydıklarımın çoğu yapıldı bir kısmı geliştiriliyor ve üretime geçecek.

Bu bir ironi ise hiç iyi olmamış. Tasarım sadece çizmek tasarlamak ile olmuyor. Bunun matematik,fizik,kimya gibi bilimlerin bir araya geldiği aerodinamik,sürtünme katsayısı,malzeme mukavemeti gibi konularıda mühendislerin çizilen tasarımları kalıplandırmak ve hesaplamalarla hataları düzeltmesi ile nihai bir prototip çıkarması gerekiyor. Ve ülkemizde varsa o kadar kaliteli bir firma örnek verin. Sıfırdan kurulan bir marka hızlı bir şekilde üretime geçmesi için bazı adımları başka firmalara yaptırır. Ve kendini üretim sırasında yapacağı ar-ge sonucunda geliştirerek artık ülkemize özgün otomobil tasarlayacak ve prototipini üretecek hale gelir.
Mesela askeri alanda bu şekilde çok iyi ve hızlı ilerleniyor. Örnek vermek gerekirse turboprop motorlar,Gökbey,Atak 2 gibi helikopterler,füzelerin jet motorları,MPT-76,ASELPOD,iha,siha ve bunun mühimmatı ile jet mühimmatı,siha ve ihalardaki CATS kamerası, savaş jetleri için AESA radarı ve çeşitli silah ve mühimmatlar. Saydıklarımın çoğu yapıldı bir kısmı geliştiriliyor ve üretime geçecek.
Didem hanımın istediği yorumlar ;
Zaten biz yerli bir şey yapamayız,
Yerli ürün diye bizi kandırıyorlar
Hükümetin seçim vaati

Bu tarz yorumlar yaparsanız tartışma çıkmaz. Fakat olaya objektif şekilde yaklaşırsanız bu tarz didişmeler direkt olarak çıkıyor.

alpsadik

Nothing is true, Everything is permitted
Yönetici
Moderatör
Şu Türkiyedeki muhalefet kadar halkı, hükümete olumlu olarak yönlendiren bir başka muhalefet dünyada var mı acaba? Adamlar Türkiyede eleştirilecek, mevcut hükümet düzeninde yanlış olan hiçbir şey yokmuş gibi gidip her seferinde devletin doğru yaptığı işleri eleştiriyor. Gidip Selçuk Bayraktarı, SİHAları, yerli otomobili eleştiriyorlar. Desene kardeşim 6 ay içinde teknoloji ürünlerinde %53 zam mı olur? 1 litre Kolaya 5 lira para mı verilir? Petrol 7 lira mı olur?

Otomobilin tamamı ithal olsa, Türkiyede birleştirilip Türk Malı damgası vurulması yeterlidir. Dünyadaki koskoca firmalar ürettikleri ürünün her şeyini kendileri mi yapıyor sanki.

Fakehero

Profesör
Fiat,Ford,Toyota,Honda bu firmalar Türkiyede üretim yapıp ülkemizden farklı ülkelere ihraç ediyorlar. Şimdi bu araçlara binenler bu araçlar Türk malı mı diyecekler yoksa İtalyan,Amerikan ve Japon malı mı diyecekler Didem Hanım soruyorum size ?

Usain

Dekan
Onursal Üye
Eeeey Davutoğlu

Aynı yollarda yürümediniz mi? Yavaş dön ümmet hızına yetişemiyor.

OzkanK.

Dekan
Yasaklı
Buna önce muhalif olup cumhurbaşkanlığı seçiminden itibaren Cumhur İttifakına katılan Mustafa Destici için ve Devlet Bahçeli için de söyleyebiliriz.

Bilmeden konuşuyorsun :(

Bahçeli ne diyor. 15 Temmuz ile birlikte ben Devletimiz için dönen dolapları gördüm BEKA sorunu olduğunu anladım Dış güçlerin ve FETO'nun ülkeyi ele geçirmek istediğini Amerikanın PYD-YPG ile Kürt devleti kurmak istediğini anladım DEVLETİMİN MİLLETİMİN YANINDAYIM diye açıklamaları var.

Başkaları gibi Darbe gecesi açıklama yapmayan darbe sonrası FETO'cuların peşinde koşanlar Suriye'de ne işimiz var PYD-YPG terör örgütü değil yok Doğu Akdeniz'i boşverin Libyaya gitmeyin S400 almayın diyenlerden olmadı adam... Ben Türkiye'nin Milli çıkarları için yapıyorum diyor herşeyi. Bazıları gibi Milli meselelerde devletin karşısında durmuyor... ( 15 Temmuz öncesi söylediklerimide unutmadım veya geri almadım diyor. )

Usain

Dekan
Onursal Üye

Bahçeli ne diyor. 15 Temmuz ile birlikte ben Devletimiz için dönen dolapları gördüm BEKA sorunu olduğunu anladım Dış güçlerin ve FETO'nun ülkeyi ele geçirmek istediğini Amerikanın PYD-YPG ile Kürt devleti kurmak istediğini anladım DEVLETİMİN MİLLETİMİN YANINDAYIM diye açıklamaları var.

Başkaları gibi Darbe gecesi açıklama yapmayan darbe sonrası FETO'cuların peşinde koşanlar Suriye'de ne işimiz var PYD-YPG terör örgütü değil yok Doğu Akdeniz'i boşverin Libyaya gitmeyin S400 almayın diyenlerden olmadı adam... Ben Türkiye'nin Milli çıkarları için yapıyorum diyor herşeyi. Bazıları gibi Milli meselelerde devletin karşısında durmuyor... ( 15 Temmuz öncesi söylediklerimide unutmadım veya geri almadım diyor. )
Bahçeli de mi kandırılmış? Keşke siyasetçi olsaydım. Konuşur konuşur kandırıldım derdim kurtulurdum.

Fakehero

Profesör

OzkanK. haklıyı savunurum ama bana bilmeden konuşuyorsun diyemezsin. Bahçelinin Erdoğanı desteklemesi darbe olayından dolayı değildir.

OzkanK.

Dekan
Yasaklı
Bahçeli de mi kandırılmış? Keşke siyasetçi olsaydım. Konuşur konuşur kandırıldım derdim kurtulurdum.

Oda bir Erdemdir. Adamlar yanlış yaptım kandırıldım diyor özürünü diliyor sonucu HALK değerlendirir sandıkta...

Karşılanrında 18 yıldır hiç yanlış yapmayan hiç özür dilemeyen kanıtlanmış mahkeme kararı ile yalan veya yanlış olduğu ispatlanmış video kaydı olan olaylarda bile ÖZÜR DİLEMEYEN geri adım atnamyan muhalefet var... onuda halk değerlendiriyor ve gerekeni yapıyor sunuca siz karar verin...