Bu konuyu okuyanlar

Uğurcan AKTAŞ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gebze'de ikamet etmekteyim ve kendimi bildim bileli Gebze'nin İl olacağı konuşuluyor. Çeşitli kampanyalar, imzalar, projeler başlatılıyor. İnsan bir umut bağlıyor bu projelere ama sonuç hep hüsran ! Gebze bu konuda olduğu yerde sayıp duruyor. Ama hala göç almaya ve büyümeğe devam ediyor. Gebze'de üretim yapan 500 büyük sanayi kuruluşlarından 50 adet, 13 liman ve iskele, 7 adet sanayi bölgesi ve 1 adet teknopark bulunmaktadır. Haliyle İş imkanının çok olduğu yerde nufüsta artış göstermektedir. Gebze'de nufüs 357,743 kişi iken günlük nufüs 600.000 ' i aşmakta. Gebze ticaret hacmi olarakta 47 ilden büyüktür. Vergi sıralamasında İstanbul birinci, Kocaeli ikinci sıradır. Tahakkuk konusunda ise Kocaeli birinci sıradadır. Kocaeli Türkiye imalat sanayide %13'lük bir paya sahiptir. Tabi bu sıralamalara Gebze sayesinde geldiği açıkca ortadadır.

Birçok ilde bir adet vergi dairesi bulunurken Gebze'de İlyasbey,Uluçınar ve yeni açılan İhtisas Vergi Daireleri hizmet vermektedir. Gebze'deki iş yükünden dolayı üç tane bulunan vergi daireleri diğer illere nazaran işleri kat ve kat yoğun bi o kadar da meşakkatlidir. Protokellerin yani büyük mükelleflerin Gebze'nin İl olmasını isteme amacının en önemli nedeni ise vergi dairelerine yattırdıkları ücretlerin %15'lik bir kısmının İstanbul ve çevre illere gitmesini önlemektir. Şayet Gebze il olursa bu %15'lik kısım çevre illere değil de kendimizi geliştirmek, refah seviyemizi yükseltmek, sosyal imkanları güçlendirmek , yatırımları arttırmak için kullanacaktır. Gebze birden yükselişe geçerek Türkiye'nin gündemine oturacaktır. Haliyle böyle olursa bizim üstümüzden geçinemeyecekler ve gelir seviyeleri düşecek olan çevre iller bu durumdan hoşnut kalmayacaktır. Resmiyette kazanan Gebze, görünen de ise İstanbul ve çevre iller ! Gebze halkı bu durumdan hiç hoş değiller ve devam eden bir kampanya ile Gebze'nin il olmasını çok istediğini belli etmektedir. O kadar büyük kurum ve kuruluşların olduğu bir ilçe neden hala il olamıyor !

Yani demem o ki; Gebze'nin üstünden prim alan İstanbul ve çevre illerimiz yüzünden bizi il yapmaktan çekiniyorlar. Çünkü Gebze gibi jeopolitik ve sürekli göç almaya devam eden bir ilçe neden il olamıyor ? İl olmamızı engelleyen kim ? İşte bunun cevabını kendi düşüncelerimle siz değerli okuyucularıma sunmaktayım. İyi günler dilerim. Esenlikle kalın...

Kazanan GEBZE, nemalan İstanbul ve Çevre İller !

Gebze Neden İl Olmuyor ?

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
inşallah olursunuz yani baya baya istiyosun sanırım..

Uğurcan AKTAŞ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam ben 22 yaşındayım ve doğduğum günden beri böyle vaadler veriyorlar siyasetçiler ama sonuç hep aynı , olsak çok şey değişecek buna canı gönülden inanıyorum

Neutral

Müdavim
Reaksiyon puanı
179
İstanbul zamanında Gebzeyi istemişti fakat Kocaeli vermedi.

Öncelikle Kocaeli karşı çıkar ;)

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
aklıma geldi de bende bir örnek vereyim, eskiden bende bir beldede yaşardım ankara içinde 2 adet ilçeye yakındı bağlı olduğu ilçeden daha gelişmiş ve daha popülerdi yakınında bulunan diğer ilçe ise Beypazarı'dır bilen bilir maden suyu meşhur hani :) neyse Belde zaman geçti seçim zamanlarında hep ilçe olacak diye vaatler havada uçuştu bugün bahsettiğim Belde ŞUAN MAHALLE! köy bile değil mahalle. bence fazlasını ummamak lazım.

Gebze il olmalıdır fakat olmuyosa vardır bi sebebi. bizim beldeyi zorladılar sonu hüsran oldu :D

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,458
İl olmayı bekleyen bir çok il var ancak şu an içlerinde oldukları iller (misal şu durumda kocaeli)nin işine gelmeyecektir.Onun için ben pek zannetmiyorum.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
İl olmayı bekleyen bir çok il var ancak şu an içlerinde oldukları iller (misal şu durumda kocaeli)nin işine gelmeyecektir.Onun için ben pek zannetmiyorum.
şu kısım biraz yanlış olmuş gibime geldi ama

treelock

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Tüm Türkiye'yi İzmit-Gebze-İstanbul'a topla, büyük bir deprem olunca da, otur ağla.

Gebze il olunca ne olacak? Sadece devlet kurumları daha yakınına gelmiş olacak. Oturma o zaman Gebze'de mesela?

Devletin yerinde olsam İstanbul'u 2'ye bölerim şehir olarak, kaldırmıyor artık hiç bir şekilde.

Reaksiyon puanı
5,172
Tüm Türkiye'yi İzmit-Gebze-İstanbul'a topla, büyük bir deprem olunca da, otur ağla.

Gebze il olunca ne olacak? Sadece devlet kurumları daha yakınına gelmiş olacak. Oturma o zaman Gebze'de mesela?

Devletin yerinde olsam İstanbul'u 2'ye bölerim şehir olarak, kaldırmıyor artık hiç bir şekilde.
Istanbulu ikiye bölmek neye yarıyacak...

Uğurcan AKTAŞ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Valla hocam Gebze'nin il olmama nedeni siyasi sorunlar herkes il olucak diye oy topluyor fakat kimse ilk yapamacak ne zaman Gebze'deki başkan devreye girer o zaman il oluruz diye düşünüyorum 200-300 bin imza toplandı buna nazeren hala il olmuyorsa iktidar yahut kocaeli bunu istememeyişidir. Çünkü bizim üstümüzde geçinen Kocaeli, İzmit bunlar bizim sayemizde şuan popüler bir ilçe olarak meydana çıktı yoksa bunların hiç biri gebze kadar ekonomi yönden iyi değiller türkiyenin ekonomisi gebze karşılıyor neredeyse . haliyle il olursa kendi masrafları olucak ve dokunamayacaklar paraya