gaming laptop mu iş laptopu mu

Bu konuyu okuyanlar

sametyılmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba arkadaşlar elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim bu dönem 1. sınıfa başlayacağım. Yakın zamanda yeni bir laptop alacağım. gaming/ iş laptoplarından hangisi daha mantıklı olur tam emin olamadım.
Kullanacağım programlar temel mühendislik programları ( cad vs.), photoshop, premiere tarzı programlar.
İş laptopları daha ince hafif ve uzun pil ömrüne sahip fanının daha sessiz olacağını düşünüyorum gaming laptoplara nazaran. Öte yandan işlemci hızları 1.3-1.6 GHz gibi değerler oluyor. Yani uykarıda belirttiğim programları çalıştırmada sıkıntı yaşarmıyım?

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
İşlemcisi güçlü oyun bilgisayarı alın. i7. 10 nesil işlemci bulunan uygun fiyatlı bir gaming laptop alabilirsiniz. Ekran kartı çok önemli olmadığı için daha uygun modelleri tercih etmeniz mümkün. Fiyatı arttıran asıl özellik ekran kartı zaten.

The Cyclist

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
Kullanacağınız programlar dolayısıyla gaming bir cihaz daha mantıklı olur. Bütçenizi belirtirseniz öneride bulunabiliriz.

sametyılmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
açıkçası tam bir rakam söyleyemiyorum fakat max 9k olur diye tahmin ediyorum

The Cyclist

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
Bu ürüne bakabilirsiniz:

Eğer daha ince bir cihaz isterseniz ve o an 9K'ya çıkabilirseniz bu ürüne de bakılabilir:

İki cihazın da detayları:

sametyılmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
teşekkürler
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu ürüne bakabilirsiniz:

Eğer daha ince bir cihaz isterseniz ve o an 9K'ya çıkabilirseniz bu ürüne de bakılabilir:

İki cihazın da detayları:

teşekkürler

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Aslında her ikiside aynı...

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Elektrik elektronik mühendisinin premier ile photoshop ile işi olacağını çok düşünmüyorum. Cad olarak en fazla viewer kullanır herhalde. Yinede bir pano tasarlanacak olsa 14" çok uymaz bence. En ölü 15" olması lazım.

Ders programını kontrol et, içerikteki derslerin gereksinimlerine göre bak. Solidworks varsa mesela ön belleği en yüksek bir cihaz almaya çalış. Veya vr projeleri ile çalıcaksan 1080ler 2060lardan ziyade git quadrolu bir iş istasyonu al gibi gibi

Aslında her ikiside aynı...

Ayrıca buna da katılmıyorum. Bu aralar nedense omen yükselişi var youtube kanallarında sanki sponsorlu gibi geliyor bana.

Neyse neden katılmıyorum ? Abi iş dediğin yerde etki alanı olur, bu cihazların geneli home lisansla satılır. İş bilgisayarları produr genelde. Genel anlamda ışıl ışıl bir iş istasyonu göremezsiniz, ciddiyet ister. 3d, cad cam projelerinin hiçbirinde quadro kartlardan aldığınız performansları yakalayamazsınız. Kullanacağınız yazılımın sistem gereksinimine göre xeon, i7,i9 amd gibi işlemcileri sadece iş istasyonunda seçebilirsiniz. Mesutta bu işleri biliyor diyordum da buda fos çıktı. Gerçekten sponsorluysa yazık.

Son düzenleme:

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Elektrik elektronik mühendisinin premier ile photoshop ile işi olacağını çok düşünmüyorum. Cad olarak en fazla viewer kullanır herhalde. Yinede bir pano tasarlanacak olsa 14" çok uymaz bence. En ölü 15" olması lazım.

Ders programını kontrol et, içerikteki derslerin gereksinimlerine göre bak. Solidworks varsa mesela ön belleği en yüksek bir cihaz almaya çalış. Veya vr projeleri ile çalıcaksan 1080ler 2060lardan ziyade git quadrolu bir iş istasyonu al gibi gibi

Ayrıca buna da katılmıyorum. Bu aralar nedense omen yükselişi var youtube kanallarında sanki sponsorlu gibi geliyor bana.

Neyse neden katılmıyorum ? Abi iş dediğin yerde etki alanı olur, bu cihazların geneli home lisansla satılır. İş bilgisayarları produr genelde. Genel anlamda ışıl ışıl bir iş istasyonu göremezsiniz, ciddiyet ister. 3d, cad cam projelerinin hiçbirinde quadro kartlardan aldığınız performansları yakalayamazsınız. Kullanacağınız yazılımın sistem gereksinimine göre xeon, i7,i9 amd gibi işlemcileri sadece iş istasyonunda seçebilirsiniz. Mesutta bu işleri biliyor diyordum da buda fos çıktı. Gerçekten sponsorluysa yazık.
Bana göre ikisi de aynı ama düşüncene de saygı duyuyorum

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Hocam herkesin kendi tecrübesi var :) Ben kıytırık bir kaç 3d işini vr ile görüntüleyip devasa msi 1080 laptopların kasıntılarını, chipset arızalarını gördükten sonra elimi sürmem daha da. İş için iş bilgisayarı, oyun için adı üstünde oyun bilgisayarı.

Tabi word,excel takılacaksan oyun bilgisayarı da masraf dolayısıyla israf.

Şey gibi birşey bu; sütçülük yapmak için ferrari almak. veya; Şov yapmak için kullanmayı bilmeden alınan ferrariyi sütçü beygirine çektirmek.

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Hocam herkesin kendi tecrübesi var :) Ben kıytırık bir kaç 3d işini vr ile görüntüleyip devasa msi 1080 laptopların kasıntılarını, chipset arızalarını gördükten sonra elimi sürmem daha da. İş için iş bilgisayarı, oyun için adı üstünde oyun bilgisayarı.

Tabi word,excel takılacaksan oyun bilgisayarı da masraf dolayısıyla israf.

Şey gibi birşey bu; sütçülük yapmak için ferrari almak. veya; Şov yapmak için kullanmayı bilmeden alınan ferrariyi sütçü beygirine çektirmek.
Benzetme güzel komik ?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
LENOVO Ideapad S145-15AST/A6-9225/4GB/128SSD/Radeon R4/15.6"/81N30048TX Laptop Notebook
bu işini görür gerkek yok 15K-10K bayılmaya...

sametyılmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4

Evet bir mühendisin photoshop premiere gibi programlarla işi pek olmaz fakat ben ek olarak da bu programları kullanabileceğim bir laptop olsun istiyorum acaba iş laptopları bunun için yeterli olur mu emin olamadım.