Futbol neden 11 kişi oynanır..?

PatavatsiZ

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bu konu uzun zamandır kafamı kurcalıyordu bende merak edip araştırdım. İnanırmısınız futbolun neden 11 kişi oynandığına dair 1 tane bile açıkça anlatan belge , yazı yada forum yok. Tek bulabildiğim dayanak bu ve biraz ilginç geldi doğrusu...

Futbol; bütün imgeleriyle Avrupalının geçmişi ve geleceğini tanımlayan, onun vazgeçilmeyecek bir mücadele ve varoluş anlayışını oyun kurallarıyla yarı barışçı bir biçimde sürdüren bir müsabaka, bir maç şekli olan “ futbol” asla bir spor olamaz ve diğer ulusları da pek fazla ilgilendirmez. Bütün reklamasyon ve medyatik propagandanın altındaki gerçek de budur zaten.

Futbol; Batılının eski geleneksel kahramanlık anlayışını modern dünyada sürdürülmesidir. Çok ünlü futbolcular, özellikle golcüler eski kahraman şövalyelerin yerini tutmaktadırlar. Öylesine sevilmekte, öylesine şan, şöhret para ve güzel kadınlar hep onların hakkı olarak görülmektedir.

Futbol neden 11 kişi ile oynanır hiç merak ettiniz mi? Oysa 12 kişi ile de oynanması mümkün. Hem 12 tam bir düzine demek değil mi? Öyleyse dikkatle okuyalım. Neden 11 olduğunu göreceksiniz.

Avrupa, bu futbolu eski şövalyelerin hatırına icat etmiştir. Ama bu icat esnasında çok sinsi oyunlar vardır. Avrupa, tam 8 kez, İlam ülkelerine haçlı seferi düzenlemiştir. Bunlar takım halinde 8 saldırı demektir. Bir de Osmanlı’ya karşı saldırılarına bakarsanız bu 11 rakamı ortaya çıkacaktır. Avrupa iki kez de savunma yapmıştır. Biri Kosova’da Murad Hüdavendigar’a diğeri Niğbolu’da Yıldırım Bayezıd’a karşı. Ne etti? 8 saldırı, 2 savunma etti 10. Birde Türkleri kesin durdurdukları ünlü kaleleri var ya. Hani şu Viyana. Eder 11.

Evet, Avrupalı takımın ezeli rakibi Türkler ve İslâm ile bundan başka oynadığı resmi ve kıran kırana savaşları yok. Siyasi ve askeri boyutları
itibariyle, en resmi, en “tam takım” oynadığı maçlar bunlar, 11 adet.

Bir futbol takımı da 11 kişiden kuruludur. Bu yüzden olmasın?

Her futbol takımının bir de kalesi vardır. Yani Türklerin bir türlü alamadığı Viyana kalesi.

Klasik futbol takımı dizilişinde hücum alanında 3 kişi olmaz mı? 3 golcü? Kudüs’e girmeleri bakımından, birçok Avrupalı tarihçiye göre de, birinci, beşinci ve altıncı olmak üzere Haçlı Seferlerinden yalnız beş tanesi ortadadır. Futbol takımı dizilişinde de çoğunluk ortada beş kişi vardır. En gerideki 2 bek oyuncusu ise, Avrupalılar yalnız 2 kez ciddi biçimde ve takım halinde kendilerini, kendi alanında savundular. Osmanlılara karşı Niğbolu ve Kosova! Bir yer de Türkleri durdurdular, Viyana! Türkleri durdurdukları yer. Sanki Viyana kalesini temsil ediyor.

Şu hakemler meselesine gelince; Neden üç tane görevli hakem vardır? Bence hakem adalet, vicdan, kurallara göre yönetme ve tarafsızca karar verme makamını temsil eder. Tabii ki Hıristiyanlığın en temel ilkesi “üçlü birlik=teslis” var. Başta peder ve Kutsal Ruh! İşte üç hakem de bunu temsil ediyor. Son günlerde ise dördüncü hakem konuldu. Bu hakem gözlemci sıfatıyla bulunmaktadır. Onun vereceği karar nihaiyi karardır. Ceza veya mükâfat onun sayesinde gelir. Hıristiyanlarda da İncil’e dayanan karar nihaiyi karar değil midir?

Bu geniş ve tartışmalı metni okuyup şaşırmamak elde değil. Ama araştıran biri için bu mantıklı gelecektir. Çünkü bu on bir (11) meselesi hakkında hiçbir yerde başka delil bulma şansı yok.

Kaynak

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Kaynak olmadığı için konunuzu kilitliyorum.

---

Konu açıldı.

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58
Arkadaş çok zorlamış. Sayın Bahçeli'nin hesabına benzemiş.
"Düz on kişi oynasın bir tane de kaleci koyak, depişsinler dursunlar." varsayımı daha mantıklı :)

PatavatsiZ

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Aslına bakarsan şöle bir açıklamada var X forumun birinde yapılan bir yorumdan ama gerçekçiliği tartışılır tabiki ,

1848 yılında İngiltere’nin Cambridge Üniversitesinde oynanan oyun, eller ayaklar kullanılarak oynanıyormuş. İlk kez maç yapmak için hazırlık yaptıklarında öğrenciler "Cambridge kuralları" adı altında futbol kurallarını toplamışlar. Yatakhaneler arası yapılacak maçta her yatakhanenin mevcudu 11 kişi olduğu için oyun 11 kişilik kurulmuş ve günümüze kadar gelmiş. Yani bir futbol takımının 11 kişiden oluşmasının sahanın büyüklüğüyle veya küçüklüğüyle yada herhangi matematiksel bir denklemle alakası yokmuş tamamen Cambridge yatakhanelerine bağlıymış .

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Hayatımda gördüğüm en saçma yazılardan biri :)

-Basketbol niye 5, voleybol niye 6 kişiyle oynıyorsa, futbolda o yüzden 11 kişiyle oynanır. Baştan sona uydurma ve hiçbir dayanağı olmayan bir teori :) Oynanması düşünülen sahanın büyüklüğüne, tarza ve taktiklere göre bir karar vermişler işte.

Devlet bahçelilin 40.yıl hesabı bundan daha dayanaklı. Bunu hazırlayanın ve inananın zekasından çok ciddi şüphe ediyorum.

İngiliz futbolunda kale (castle) kavramı yoktur :) Crossbar(üstdirek), goalpost(yan direk) kavramları vardır!! Bir Türklerin uydurmasıdır kale kavramı(savaşçı bir toplum olduğumuzdan olsa gerek). Azerilerde kapı derler mesela:)

Klasik futbol takımı dizilişinde hücum alanında 3 kişi olmaz mı? 3 golcü? Kudüs’e girmeleri bakımından, birçok Avrupalı tarihçiye göre de, birinci, beşinci ve altıncı olmak üzere Haçlı Seferlerinden yalnız beş tanesi ortadadır. Futbol takımı dizilişinde de çoğunluk ortada beş kişi vardır. En gerideki 2 bek oyuncusu ise, Avrupalılar yalnız 2 kez ciddi biçimde ve takım halinde kendilerini, kendi alanında savundular. Osmanlılara karşı Niğbolu ve Kosova! Bir yer de Türkleri durdurdular, Viyana! Türkleri durdurdukları yer. Sanki Viyana kalesini temsil ediyor.

Bu kısım için ise söylenebilecek tek şey YUH olacaktır. Neyin kafası bu?

Mg.

Profesör
Reaksiyon puanı
24
yeni bir oyun icat et sen de 9 kişi olacak de.. kimse sana neden 9 diye soracak mı acaba

PatavatsiZ

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Hayatımda gördüğüm en saçma yazılardan biri :)

-Basketbol niye 5, voleybol niye 6 kişiyle oynıyorsa, futbolda o yüzden 11 kişiyle oynanır. Baştan sona uydurma ve hiçbir dayanağı olmayan bir teori :) Oynanması düşünülen sahanın büyüklüğüne, tarza ve taktiklere göre bir karar vermişler işte.

Devlet bahçelilin 40.yıl hesabı bundan daha dayanaklı. Bunu hazırlayanın ve inananın zekasından çok ciddi şüphe ediyorum.

İngiliz futbolunda kale (castle) kavramı yoktur :) Crossbar(üstdirek), goalpost(yan direk) kavramları vardır!! Bir Türklerin uydurmasıdır kale kavramı(savaşçı bir toplum olduğumuzdan olsa gerek). Azerilerde kapı derler mesela:)

Bu kısım için ise söylenebilecek tek şey YUH olacaktır. Neyin kafası bu?

Merakımı giderme amaçlı yaptığım bir araştırmaydı bu sadece ve hatırlatırım bunlar benım kalemımden cıkmıs yazılar değildir. Genel itibarıyla sert bir eleştri olmuş ama sayın [MENTION=142972]tambjk[/MENTION] üstün bilgilerinizle futbolun neden 11 kişi oynandığı hakkında beni bilgilendirirseniz ve mumkunse kaynak sunabilirseniz inanın çok mutlu olurum. Ben '' Neden 11 de 12 yada 10 değil '' konusunda bir bilgi bulamadım ve bulduklarımıda paylaştım. Saygılar sunarım.

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
sağlam hayal gücü var adamlarda tebrik ederim adam oturmuş savaşları araştırmış bir bakmış elinde 11 rakamı var l*an bunu nerede değerlendirsem falan derken ampul yanmış ve futbol bu hikayeyi dayarım olur biter :D tirink :D

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Daha çok insan iş sahibi olsun sektörden daha fazla kişi ekmek yesin diye tabiki:)
Hakem sayısını sürekli arttırdılar dikkat edersen:)

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Merakımı giderme amaçlı yaptığım bir araştırmaydı bu sadece ve hatırlatırım bunlar benım kalemımden cıkmıs yazılar değildir. Genel itibarıyla sert bir eleştri olmuş ama sayın @tambjk üstün bilgilerinizle futbolun neden 11 kişi oynandığı hakkında beni bilgilendirirseniz ve mumkunse kaynak sunabilirseniz inanın çok mutlu olurum. Ben '' Neden 11 de 12 yada 10 değil '' konusunda bir bilgi bulamadım ve bulduklarımıda paylaştım. Saygılar sunarım.

Arkadaşm, illa bir nedeni mi olması gerekiyor, bir rakam belirlemeleri gerekiyormuş ve belirlemişler. Sen halı saha maçı yaparken ne yapıyorsun, sahanın büyüklüğüne göre gün geliyor 6 gün geliyor 7 gün geliyor 8 er kişiden takım kuruyorsun. Zamanında bu oyunu icat edenlerin elinde bir saha vardır mutlaka, zamanla deneye deneye ellerindeki o büyüklükteki sahada 11 kişinin ideal olacağına karar kılmışlardır belkide. Google de ingilizce olarak da araştırdım, hiçbir kaynak olmadığı gibi bu konudaki yorumlar saha büyüklüğünde birleşmişler. 12 olsa da niye 11 yada 13 değil de 12 diyecekti bu yazıyı hazırlayan zihniyet ve mutlaka 11 savaş + incilin gücü adına = 12 diyip yine saçmalayacaktı.

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58
"Makarnaya neden makarna demişler de ukulele dememişler?" merakı ne kadar mantıklıysa, bu merak da o kadar mantıklı...

efehakan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
bu yazıyı yazan adam (buraya yazdan değil gerçeğini yazan) helal olsun sana ne güzel bağlantılar kurmuşsun:) sen bu matematikle ömer çelakıl gibi tüm şifreleri çözersin.hiçte üşenmemiş la :)) neyse bi yoruma gerek yok arkadaşlar herşeyi yazmış tesadüfi bişe o kadar.ve tekrar bunu yazan boş adama tebrikler.boşluktan insan neleri hesaplıyo vay be :))

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
niye 11 kişi ile oynanır bilmiyorum ama en iyi 11 kişi ile oynandığı kesin

Aretios

Profesör
Reaksiyon puanı
3
bak bunu okuyan futboldan sogur valla :)

saltooo

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Aslına bakarsan şöle bir açıklamada var X forumun birinde yapılan bir yorumdan ama gerçekçiliği tartışılır tabiki ,

1848 yılında İngiltere’nin Cambridge Üniversitesinde oynanan oyun, eller ayaklar kullanılarak oynanıyormuş. İlk kez maç yapmak için hazırlık yaptıklarında öğrenciler "Cambridge kuralları" adı altında futbol kurallarını toplamışlar. Yatakhaneler arası yapılacak maçta her yatakhanenin mevcudu 11 kişi olduğu için oyun 11 kişilik kurulmuş ve günümüze kadar gelmiş. Yani bir futbol takımının 11 kişiden oluşmasının sahanın büyüklüğüyle veya küçüklüğüyle yada herhangi matematiksel bir denklemle alakası yokmuş tamamen Cambridge yatakhanelerine bağlıymış .
Bu daha mantıklı.

PatavatsiZ

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ehmm genellikle halı saha macları sahanın genişliğine göre değilde tezattır elde olan oyuncu sayısına gore ayarlanır. Genelleme yapmak gerekirse bir iş yerinde futbol oynama kapasıtesıne sahıp 10 erkek varsa ve hepsı bu macı oynayacaksa 5 e 5 ayarlama yapılır ve kişi sayısına gore değilde en yakın yada ortak bir saha bulup yaparsın. Ben daha 10 kişiyiz kişi sayısına göre saha bulalım diyen bi kalabalıkla tanışmadım henüz. Ha söylediğin mantıklı olabilir ama inan tatmin olmadım detaya dayalı düşündüğümdendir heralde. yinede teşekkur ederim.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Ehmm genellikle halı saha macları sahanın genişliğine göre değilde tezattır elde olan oyuncu sayısına gore ayarlanır. Genelleme yapmak gerekirse bir iş yerinde futbol oynama kapasıtesıne sahıp 10 erkek varsa ve hepsı bu macı oynayacaksa 5 e 5 ayarlama yapılır ve kişi sayısına gore değilde en yakın yada ortak bir saha bulup yaparsın. Ben daha 10 kişiyiz kişi sayısına göre saha bulalım diyen bi kalabalıkla tanışmadım henüz. Ha söylediğin mantıklı olabilir ama inan tatmin olmadım detaya dayalı düşündüğümdendir heralde. yinede teşekkur ederim.

:) Arkadaşım, 10 kişiyseniz ve ufak bir saha bulamıyorsanız ya maç yapmazsınız yada sağdan soldan adam toplayıp ideal sayıyı bulursunuz. 12 yada 14 kişilik bir halısahada(bizim buralarda hep ideal kişi sayısı üzerinden belirtilir) 10 kişi oynamaya çalışmak sizin sorununuz olup bir istisnadır, benim ifade ettiğim teze anti tez olamaz. Şirket olarak bizde herhafta halısaha maçı yapıyoruz(hatta bu akşam), kimi zaman 12, kimi zaman 14 kişi oluyoruz, kişi sayısına göre daha büyük saha tercih edebiliyoruz mesela.

Bu ideal sayı fikrinden tatmin olamayıp, gidip ırkçılık,savaş,din,millet,şovalyelik,incil,türk,müslüman,yahudi,avrupa sentezi saçmalık ile tatmin olmaya çalışman ise garip!

PatavatsiZ

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Konuyu uzatıpda dallandırmak istemiyorum ama dediğin o ideolojik düşünceler benim kafamdan cıkan düşünceler değildir. Neyse güzel yorumlarımla topic'ime renk kattığın için teşekkur ederim. [MENTION=142972]tambjk[/MENTION]

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Kaynağın son üç paragrafı da böyle :D

''Yazar diyor ki; bu 11 kişinin nedeni üzerine daha somut başka dayanaklarım var. Yeri gelince yazacağım diyor.

Dünyanın en çok sevdiği bu spor hakkında bu denli fikir ortaya atmak da bir cesaret işidir.

Allah, insanlara anlayış ve kavrama yeteneği ihsan etsin.''

Futbol maçları 11 kişiyle oynanmak zorunda değil ki :D Ayrıca 11 kişi ile oynanmıyor, yedekler de var.

Tenis neden 2 veya eşli olarak 4 kişi ile oynanıyor? Hangi savaşları temsil ediyor?

Amerikan Futbolu? Oradaki direklerin anlamı ne? Oyuncuların kullandığı koruyucu kask vs zırhlı birlikleri mi temsil ediyor acaba?

Voleybol? Filenin bir anlamı olmalı...

Buz hokeyi? Sopalar? Patenler? Daha var da var...

Ne kadar saçma sapan bir yazı.... Üşenmemiş oturup ciddi ciddi yazmış bir de.

Sonunda da ''Allah insanlara anlayış ve kavrama yeteneği ihsan etsin'' demiş :D Amin... Yazıyı beğenmeyeceğiz, eleştireceğiz ya, önceden lafı sokmuş :D

Ehhh... Allah, sana da akıl fikir ihsan etsin ne diyeyim :D

wasp071

Doçent
Reaksiyon puanı
1
bu tespiti yapan çocuk kör oldu :D

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Amsterdam'ı sokak sokak bilirim, bu neyin kafası bilmiyorum gerçekten.

Casio Murat

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Sahayı baz alıp, öyle uygun görmüşlerdir.. doğruda yapmışlar..#

Empatik

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Yok artık :D O zamanlar sabrinin varlığını bilselerdi 11+ sabri yaparlardı :p

PatavatsiZ

Doçent
Reaksiyon puanı
0
:D [MENTION=327890]Empatik[/MENTION] Nostradamus bile sabrinin varlığını kehanet edememiş öyle birşey olaydı emin ol senin dediğin gibi olurdu :)

Naaa

Profesör
Reaksiyon puanı
3
insan biraz utanır ya bu kadar sallarken :) ben utancımdan okuyamadım adam yazmış devam etmiş ya :D

green_lion

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Kalecilerin ellerindeki eldivenlerde pis türk kanına dokunmak istemedikleri içinmiş. Hatta tribünlerde dua eden melekleri temsil ediyormuş. 3 hakem olması baba oğul ve kutsal ruhun simgesi

Şaka bir yana gerçekten çok saçma bir yazı olmuş. Tarihte her naneden bir anlam çıkaran başka millet varmı çok merak ediyorum...

Spy.94

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Arkadaş çok zorlamış. Sayın Bahçeli'nin hesabına benzemiş.
"Düz on kişi oynasın bir tane de kaleci koyak, depişsinler dursunlar." varsayımı daha mantıklı :)
Bence en mantıklısı bu :D Niye altında derin anlamlar falan arıyoruz ki. En temelinde insan değil mi bunu başlatan o yüzden düz mantık düşünmek lazım.