FT: Türkiye’de esnaf iflasa sürükleniyor

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye'de esnafın kredilere yönlendirildiğini ancak kısıtlamalar ve yüksek faiz nedeniyle bu kesimin iflasa sürüklendiğini yazdı.​

esnafreuters_16_9_1617176329.jpg

Türkiye'de salgın döneminde devlet desteği alamayan ve banka kredilerine yönlendirilen esnafın durumu, uluslararası basının da gündemine girdi.

İngiliz Financial Times gazetesi, pandemi kısıtlamalarının ve merkez bankası politikalarındaki zikzakların Türkiye'de özellikle küçük işletmeleri zor durumda bıraktığını yazdı.

Bu kesimin aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi tabanını oluşturduğunu aktaran gazete, faizlerdeki artışın söz konusu borçlu küçük işletmeler için sancılı olduğunu vurguladı.

Yüksek faizin borçlu küçük işletmelere büyük yük bindirdiğini hatırlatan gazete, Erdoğan'ın yüksek faiz karşıtı açıklamalarının nedeninin bu durumun olabileceğine işaret etti.

107 MİLYAR DOLARLIK KREDİ BORÇLARI VAR​

Türkiye'de 3,2 milyon küçük ve orta büyüklükte işletme (KOBİ) olduğunu aktaran FT, toplamda 107 milyar dolar borç yükü olan bu işletmelerin birçoğunun borçlarını ödeyemeyerek iflasa sürüklendiğini belirtti.

İstanbul Teknik Üniversitesinden ekonomist Prof. Dr. Öner Günçavdı, kaynak yaratıp söz konusu işletmelerdeki desteğini sürdürmek için hükümetin faiz indirimini en iyi araç olarak gördüğüne işaret etti.

Resmi kayıtlara göre 2020'de 120 bin esnafın iflas başvurusunda bulunduğunu, çok daha fazlasının ödeme gücü olmadığı için hukuki süreci başlatamasa da dükkanını kapattığını aktaran FT, Günçavdı'nın “Esnaf genelde işlerini döndürmek için banka kredilerini kullanıyor ancak şu an ya kredi alamıyorlar ya da çok yüksek faizle alabiliyorlar” görüşünü aktardı.

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
İngilter'nin derdi Türkiye olmuş.
Tabi kocaman İngiltere krallığının derdi biz olacağız söylerken inandın mı..

İngilterenin Derdi Türkiye değil , Financial Times gazetesinde ki köşe başlığında yer alan bizi ilgilendiren küçük bir haber bu sadece.

Bu gazete İŞ Gazetesi olarak geçiyor ,onlarca ülkenin ekonomik haberlerini paylaşıyorlar.

Erenist2020

Dekan
Reaksiyon puanı
7,299
Akp seni ve Özkanı Akp avukatlığı için maaşa mı bağladı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye'de esnafın kredilere yönlendirildiğini ancak kısıtlamalar ve yüksek faiz nedeniyle bu kesimin iflasa sürüklendiğini yazdı.​

esnafreuters_16_9_1617176329.jpg

Türkiye'de salgın döneminde devlet desteği alamayan ve banka kredilerine yönlendirilen esnafın durumu, uluslararası basının da gündemine girdi.

İngiliz Financial Times gazetesi, pandemi kısıtlamalarının ve merkez bankası politikalarındaki zikzakların Türkiye'de özellikle küçük işletmeleri zor durumda bıraktığını yazdı.

Bu kesimin aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi tabanını oluşturduğunu aktaran gazete, faizlerdeki artışın söz konusu borçlu küçük işletmeler için sancılı olduğunu vurguladı.

Yüksek faizin borçlu küçük işletmelere büyük yük bindirdiğini hatırlatan gazete, Erdoğan'ın yüksek faiz karşıtı açıklamalarının nedeninin bu durumun olabileceğine işaret etti.

107 MİLYAR DOLARLIK KREDİ BORÇLARI VAR​

Türkiye'de 3,2 milyon küçük ve orta büyüklükte işletme (KOBİ) olduğunu aktaran FT, toplamda 107 milyar dolar borç yükü olan bu işletmelerin birçoğunun borçlarını ödeyemeyerek iflasa sürüklendiğini belirtti.

İstanbul Teknik Üniversitesinden ekonomist Prof. Dr. Öner Günçavdı, kaynak yaratıp söz konusu işletmelerdeki desteğini sürdürmek için hükümetin faiz indirimini en iyi araç olarak gördüğüne işaret etti.

Resmi kayıtlara göre 2020'de 120 bin esnafın iflas başvurusunda bulunduğunu, çok daha fazlasının ödeme gücü olmadığı için hukuki süreci başlatamasa da dükkanını kapattığını aktaran FT, Günçavdı'nın “Esnaf genelde işlerini döndürmek için banka kredilerini kullanıyor ancak şu an ya kredi alamıyorlar ya da çok yüksek faizle alabiliyorlar” görüşünü aktardı.

Akp bu ülke için en büyük tehdittir.Kendi ülkesine bu kadar zarar veren bir siyasi parti siyasette yoktur.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Akp seni ve Özkanı Akp avukatlığı için maaşa mı bağladı?

Akp bu ülke için en büyük tehdittir.Kendi ülkesine bu kadar zarar veren bir siyasi parti siyasette yoktur.
Forumda sabah akşam yalan yanlış iftira algı haberler paylaşanlar belli. Ben doğrusunu gerçeğini yazınca cevap veremeyip kaçanlarda belli jack reisin yalan haberlerini ŞAKŞAKLAYANLARDA BELLİ... Lütfen doğru bilgi ve yapabiliyorsanız Fikir ile cevap verin onla tartışalım

selimaksungur1

Doçent
Reaksiyon puanı
689
Hükümetin yanlış hamleleri yüzünden esnafın da vatandaşın da daha çok çekeceği var

TRT Japonya esnafını araştıp kendi esnafının sefaletini görmezden gelirken, bizim esnafları araştırmak da İngiltere'ye düşmüş :)

Son düzenleme:

selimaksungur1

Doçent
Reaksiyon puanı
689
Hacı, her yeri palavracılara mı bırakalım. Çık dışarıya bir dolaş, bak bakalım iflas eden varmı?
Züccaciye dükkanı işleten dayım.

Mahallemizin Kıraathanecisi

İstersen sayabilirim daha :) ne dersin

@kmurat nereye kaçtın :D ?

Son düzenleme:

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Kendisi 2.Akp avukatı??? 1.olan da Özkan K.???
Jack reis ile ikiniz sabah akşam yalan dolan peşindesiniz doğrusunu yazınca birde ben suçlu oluyom :( lütfen 38 yaşının adamı olmaya çalış çok zor olmasa gerek şu forumda bana fikir ile cevap veya düzgün cevap verdiğini göremedik hep basma kalıp aynı laflar...

Senin 16-17 bandında olduğunu düşünüyom ama neysee...

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Züccaciye dükkanı işleten dayım.

Mahallemizin Kıraathanecisi

İstersen sayabilirim daha :) ne dersin

@kmurat nereye kaçtın :D ?
İflas mı ettiler, kapatıp bankaya mı yatırdılar? Onlar ilk fırsatta tekrar açar ve sermayelerini de bu arada artırmayı başarır. İş adamı, işini bilen adama denir. Herkes senin gibi işsiz güçsüz de değil, bütün gün bilgisayar başında oturabilsin.

selimaksungur1

Doçent
Reaksiyon puanı
689
Cidden ülkeden bir habersiniz adamlar sizi ayakta uyutuyor 19 yılda dolar 8,9 kat arttı bütün fabrikalar satıldı Ülke toprağını katara sattılar siz hala onları savunuyorsunuz.
Mevlana'nın bir sözü vardır. "Bir delille 40 alimi yendim amma 40 delille bir cahili yenemedim" der.
Bundan sonra ÖzgürK mıydı neydi ona ve sana cevap vermeme kararı aldım.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Babam esnaf. Şu papaz olayından beri hep daha kötüye gitti ve gidiyor. İnternetten satışa başladık. Oradan sipariş geliyor. Tek çare bu. Esnaflık bitti artık.

Senior_53

elitt
Reaksiyon puanı
5,368
Cidden ülkeden bir habersiniz adamlar sizi ayakta uyutuyor 19 yılda dolar 8,9 kat arttı bütün fabrikalar satıldı Ülke toprağını katara sattılar siz hala onları savunuyorsunuz.
Mevlana'nın bir sözü vardır. "Bir delille 40 alimi yendim amma 40 delille bir cahili yenemedim" der.
Haklısın,
Ama bizde Partiyi Atatürk kurdu diye Terörist e destek veren partiye mi oy verelim.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059

:( Daha okuduğunu anlamıyorsun burada laf yapıyon... ( Lütfen bana cevap verme zaten veremiyorsun çünkü. )

Daha özelleştirme nedir bilmiyorsun. Burada dolar düşük diyen mi var ? Neden çıktığını gerekçesinin ne olduğunu son 3-4 senedir neden Türkiye ile uğraşıldığını bilmiyon burada boş beleş konuşuyon sadece.

Birde çok bilmiş akıllı sanıp kendini diğer herkes SAF CAHİLL sanman tam SIĞ muhalefet tutumu. Burada ekonomi çok iyi uçtuk diyen yok. Ülke şuan kötü durumda zaten. Ama İNATLA ŞUNU ANLAMIYORSUNUZ muhalefetin bu ülkeyi düzeltebileceğine Kemal Kılıçdaroğlunun ülke yönetebileceğine HALK İNANMIYOR bu kadar basit NOKTA. Yoksa şimdiye muhalefetin oyu yüzde 60 bandını geçmesi lazımdı. Ama bırakın artmayı azalma yönünde.

ProgramBoy

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Ana caddelerde cok yoğun bazı noktalarda bircok dükkan kapalı, üstünde kiralı veya satılık yazıyor. AVM'lerde Divares ve InterSport gibi büyük mağazalar kapattı Hiç kapatmaz sandığımız Zara Home kapattı.

Son mesajlar