Fringe

zelenga

Profesör
FRINGE
Lost'un yapımcısı J.J.Abrams ve Transformers'ın yazarlarından yeni bir dizi...
X-Files ve Heroes karışımı tadında bir seri gibi geldi bana seyrettiğim ilk beş bölüm sonucunda.


Fringe Science (Sınır Bilimi) Nedir?​
Sınır-bilim (Fringe Science), yerleşmiş bir disiplinde, ana-arter (genel kabul edilen) veya geleneksel olarak kabul edilegelmiş (ortodoks) teorilerden ciddi biçimde ayrılan bilimsel araştırmalardır. Bunlar, güvenilir olağan akademik disiplinlerin “sınırları” olarak sınıflandırılırlar. Sınır kavramlar genellikle yüksek oranda spekülatiftirler veya bilim adamlarının geneli tarafından zayıf bir şekilde tasdik edilirler. Sınır-bilim tabiri zaman zaman sözdebilim dallarını ve araştırma konularını kastetmekte kullanılır.

Geleneksel olarak “sınır-bilim” tabiri yerleşmiş bilimsel prensipte kendisine yer bulan fakat olağandışı ve acayip bilimsel model ve teori keşiflerini tanımlamakta kullanılır. Bu tip teoriler (veya modeller) genel akademik kitle tarafından tanınan veya onaylanan bir bilim adamı tarafından iddia edilebileceği gibi, bunun tersi de söz konusudur.

Fringe dizisindeki Fringe Science(Sınır Bilimi) kavramları ise görünmezlik, zihinsel kontrol, ışınlanma, genetik mutasyon, yeniden dirilme, ölüyle zihinsel olarak konuşma…v.b. şeylerdir. Kaynak

http://www.youtube.com/watch?v=zYs_zvMA0x0
Fringe Promo Trailer
http://www.youtube.com/watch?v=4I6iGbPRi4U
http://www.youtube.com/watch?v=qBoD5MuUmC8
http://www.youtube.com/watch?v=vWQcrheLRvs

İlgilenenler için Türkçe Kaynak > http://www.fringetr.com
 

@DN@N

Doçent
sezonu bitirdim ilk başlarda basit gidiyordu ama son 3 bölüm çok güzel diebilirim
ama walter bishop ölürse bölümler nasıl devam edecek onu anlamış değilim. Her şeyde bir parmağı var.
Yani biraz daha malzeme çıkaracak birini bulmaları lazım mesela einstein nı tekrar canlandırabilirler :D
 

bendedim

Asistan
lost ve x-files birleşimi gibi, çok güzel ilerliyor. bi de observer diye bir adam var, olayların gerçekleştiği yerlerde sürekli görebilrisiniz. onu bulmak için diziyi 2. kez seyrediyorum hep, where is waldo oyunu gibi.
 
Üst