FreeDOS'a Windows 10 kurarken hata (Error code 0xc0000225) alıyorum.

Bu konuyu okuyanlar

ShakeNShot

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Öncelikle herkese merhabalar. Yeni bir bilgisayar (msi GF63) aldım ve freeDOS geldi, şu an Windows kurmam gerek ancak bir sorunla karşılaştım, sebebini bilmiyorum. Windows'tan iso dosyasını indirdim, flash belleğe (8GB USB 2.0) Rufus ile biçimlendirdim Windows kurma manuel'ini takip ederek, hiçbirşey yanlış yaptığımı düşünmüyorum. Bilgisayarımın BIOS ayarlarından da UEFI with CSM yaptım, Fast Boot felan da aktif ettim herşeyi yaptım, sonra bilgisayarı kapattım ve USB'yi taktım. F11'e basarak Boot menüsüne girdim, normalde Windows kurma manuel'inde USB'nin isminin gözükmesi gerekirken benim bilgisayarda "UEFI: Generic, Partition 1" olarak gözüküyor, ona basınca USB'nin ışığı yanıyor ve bootup olmaya başlıyor gibi gözüküyor. Bastıktan sonra bir 10 saniye felan bekletiyor, sonra 2. resimdeki ekran çıkıyor (biliyorum hiçbirşey okunmuyor o yüzden kısaca yazacağım ne yazdığını). USB'yi formatlarken hata yapmışızdır diye düşündüm ve yeniden formatladım (2 kez USB yaptım toplam 3 saat civarı vaktimi aldı) ancak yine aynı hatayı aldım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekranda yazan (kısaca):

Recovery

Your PC/Device needs to be repaired.

The application...

Error code 0xc0000225
File: \windows\system32\boot\winload.efi

NOT: Ekran neredeyse google'den bulup eklediğim fotoğraf ile aynı, ancak boot dosyasının içinde diyor bende. yukarıda yazdığım gibi tamamen. Yardımcı olun lütfen.

Ekli dosyalar

• Error-Code-0xc0000225.jpg
    Error-Code-0xc0000225.jpg
    65.3 KB · Görüntüleme: 746
  • WIN_20181203_01_17_05_Pro.jpg
    WIN_20181203_01_17_05_Pro.jpg
    64 KB · Görüntüleme: 793

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
ISO dosyasını RUFUS yerine Microsoft Media Creation Tool ile yazdırmayı dener misiniz? USB bellek NTFS sisteminde değil mi?

ShakeNShot

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ISO dosyasını RUFUS yerine Microsoft Media Creation Tool ile yazdırmayı dener misiniz? USB bellek NTFS sisteminde değil mi?
Microfost MCT ile yapacağım şimdi. NTFS sistemi derken??

---- Mesajlar birleştirildi ----

bir de Microsoft MCT ile tam olarak nasıl yazdıracağım hani en başta USB seçeneğini mi seçeceğim yoksa iso yaptıktan sonra mı yazdırma yerinde basacağım?

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Microfost MCT ile yapacağım şimdi. NTFS sistemi derken??

---- Mesajlar birleştirildi ----

bir de Microsoft MCT ile tam olarak nasıl yazdıracağım hani en başta USB seçeneğini mi seçeceğim yoksa iso yaptıktan sonra mı yazdırma yerinde basacağım?
Hocam araca girdikten sonra ilk önce bu bilgisayardaki sistemi kullan tikini kaldırın. 64 bit olduğundan emin olun devam edin. En son ISO dosyasını indirme veya USB belleğe yazdırmak için 2 seçenek çıkacak zaten belli oluyor görünce anlarsınız. Oradan USB belleğe yazdırma kısmına gelip elinizdeki 8 GB belleğe yazdırın. Araç indirip ardından belleğe yazma işlemini kendi yapacak. USB belleğin formatı FAT 32 mi yoksa NTFS mi?

ShakeNShot

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam araca girdikten sonra ilk önce bu bilgisayardaki sistemi kullan tikini kaldırın. 64 bit olduğundan emin olun devam edin. En son ISO dosyasını indirme veya USB belleğe yazdırmak için 2 seçenek çıkacak zaten belli oluyor görünce anlarsınız. Oradan USB belleğe yazdırma kısmına gelip elinizdeki 8 GB belleğe yazdırın. Araç indirip ardından belleğe yazma işlemini kendi yapacak. USB belleğin formatı FAT 32 mi yoksa NTFS mi?
FAT32 seçtim rufus'tan formatlarken, tutorial'da öyle yapmıştı. NTFS mi yapayım?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
FAT32 seçtim rufus'tan formatlarken, tutorial'da öyle yapmıştı. NTFS mi yapayım?
FAT 32 kalsın USB belleklerde daha iyi oluyor. Geri kalanı dediğim gibi uygulayın. Media Creation Tool aracını orijinal indirdiğinizden emin olun sorununuz büyük ihtimalle ISO dosyasından.

ShakeNShot

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

ShakeNShot

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1543797261237.png

Bu hatayı alıyorum. Bir de bu arkadaşın bilgisayarı, bir "antivirüs" var ve tam bu yüklemeye başladığında ve usb'ye autorun.inf geldiği anda bilgisayar autorun.inf'i çalıştırmaya çalışıyor antivirüs te bunu engelliyor, bundan dolayı oluyor galiba. autorun'u çalıştırmaya çalışmasını nasıl engellerim?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Ekli dosyayı görüntüle 57221

Bu hatayı alıyorum. Bir de bu arkadaşın bilgisayarı, bir "antivirüs" var ve tam bu yüklemeye başladığında ve usb'ye autorun.inf geldiği anda bilgisayar autorun.inf'i çalıştırmaya çalışıyor antivirüs te bunu engelliyor, bundan dolayı oluyor galiba. autorun'u çalıştırmaya çalışmasını nasıl engellerim?
Bu hata internet sağlayacısından kaynaklı olabiliyor. Ben evdeki internetle aynı hatayı alırken telefonun internetiyle USB belleğe indirme-yazma olayını yapabiliyordum bilgisayar aynı olmasına rağmen. Sorun dediğin autorun olayıyla da alakalı olabilir onu kaldırmak için Combofix önerebilirim yada temiz bir bilgisayarda yapmanı önerebilirim.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
The application...

Error code 0xc0000225
File: \windows\system32\boot\winload.efi

Microsoft Windows, önyükleme için doğru sistem dosyalarını bulamadığında bu hatayı atar.
UEFI with CSM ile sistemi başlatıyorsunuz ama UEFI modunda (CSM yok) USB'yi yazdırmışsanız, bu hatayı alıyor olmalısınız.

Sadece; Boot menüden (Boot mode select) UEFI seçin. (UEFI with CSM değil.) Fast boot otomatikman aktif olması lazım.
Bildiğim kadarıyla, FreeDos sistemler Legacy modda geliyor, Fast Boot ta varsayılan olan Disabled konumda.
Manuel olarak ekstradan başka bir BIOS ayarı yapmanıza gerek yok.

Rufus ile önyüklenebilir USB Flash sürücünü şu rehberden takip ederek tekrardan oluşturunuz.
Boot mode select'ten UEFI seçip kaydetin ve sistemi baştan başlatın, format işlemine geçiniz.

Son mesajlar