Freedos bilgisayarıma hiçbir şekilde windows kuramıyorum.

Oguzhan51

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Selamlar öncelikle sorunumdan bahsetmek istiyorum.

Dün gelen freedos bilgisayarıma önce windows 10 kurmaya çalıştım ve bu yüzden usb ye windows 10 iso yazılımını kurdum.Sonra BIOS'a girdim ve UEFI olarka usb den başlattım.ASUS işareti çıktı normal bir şekilde ancak şu hatayı aldım.
WhatsApp Image 2020-01-03 at 21.39.20.jpeg

Sonra normal bir şekilde UEFI olmayan şekilde usb yi seçeyim dedim.Siyah font üzerine mavi windows penceresi işareti geldi ve bir süre o ekranda kaldıktan sonra aynı hatayı tekrar aldım.Sonra internetten baktım herkes rufus ile bir şeyden yapıyormuş.Windows 8.1 iso dosyasını yükledim, sonra rufus ile usb ye attım usb yi taktım ve BIOS'a girdim.Sonra UEFI olarak çalıştırdım ve karşıma aynı gözüken bu hata çıktı.

WhatsApp Image 2020-01-04 at 14.29.58.jpeg

Bir sürü şeye baktım internetten ancak hiçbiri yardımcı olmadı.İşe yarar mı bilmem ama bazı bilgiler vereceğim.

-Sadece FAT32 olarak çalışıyor USB onun dışında biçimlendirilemiyor.Bu yüzden de sadece GPT olarak iso dosyalarını atabiliyorum.

-Anakart Asus B450-M Dragon.(BIOS ayarlarında o konuda yardım ederseniz sevinirim.)

-SSD kullanıyorum.

Diyebileceklerim bu kadar.Yardımlarınızı bekliyorum.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,970
.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Rufusu kullanma. Çok ayar değiştirmişler,sürümlerinde. Yanıltıcı olabilir.
Microsoftun kendi programı ile direkt belleğe yazdır. Hiç bi ayar falan çekmene gerek yok.

Oguzhan51

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Rufusu kullanma. Çok ayar değiştirmişler,sürümlerinde. Yanıltıcı olabilir.
Microsoftun kendi programı ile direkt belleğe yazdır. Hiç bi ayar falan çekmene gerek yok.

İlk yaptığımda zaten bunu denemiştim ve ilk resimdeki hatayı almıştım.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yazılm olayına girmeden , ram veya ramlerinizi bi tek /yer değiştirerek denediniz mi.

Oguzhan51

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Yazılm olayına girmeden , ram veya ramlerinizi bi tek /yer değiştirerek denediniz mi.

Rami çıkarıp her slotta denedim ama yine bir şey olmadı.Yarın farklı bir USB bellek ile deneyeceğim.Olmadı iade talebinde bulunmak zorunda bulunacağım sanırım.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972

Dün gelen freedos bilgisayarıma önce windows 10 kurmaya çalıştım ve bu yüzden usb ye windows 10 iso yazılımını kurdum.Sonra BIOS'a girdim ve UEFI olarka usb den başlattım.ASUS işareti çıktı normal bir şekilde ancak şu hatayı aldım.Ekli dosyayı görüntüle 84501

Sonra normal bir şekilde UEFI olmayan şekilde usb yi seçeyim dedim.Siyah font üzerine mavi windows penceresi işareti geldi ve bir süre o ekranda kaldıktan sonra aynı hatayı tekrar aldım.Sonra internetten baktım herkes rufus ile bir şeyden yapıyormuş.Windows 8.1 iso dosyasını yükledim, sonra rufus ile usb ye attım usb yi taktım ve BIOS'a girdim.Sonra UEFI olarak çalıştırdım ve karşıma aynı gözüken bu hata çıktı.

Ekli dosyayı görüntüle 84502

Bir sürü şeye baktım internetten ancak hiçbiri yardımcı olmadı.İşe yarar mı bilmem ama bazı bilgiler vereceğim.

-Sadece FAT32 olarak çalışıyor USB onun dışında biçimlendirilemiyor.Bu yüzden de sadece GPT olarak iso dosyalarını atabiliyorum.

-Anakart Asus B450-M Dragon.(BIOS ayarlarında o konuda yardım ederseniz sevinirim.)

-SSD kullanıyorum.

Wimdows'u UEFI olarak değil,Legacy olarak kurun.

Oguzhan51

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Wimdows'u UEFI olarak değil,Legacy olarak kurun.

Denedim fakat sonuç değişmedi.Yine kurulum gerçekleşmedi ve aynı hatanın ikinci versiyonunu aldım.

Sorun donanımsal olabilir mi?
Eğer donanımsal ise sistemi aldığım yere yani itopya'ya iade talebinde mi bulunayım.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
İSO dosyan nedir, 32 bit mi 64 bit mi ? Orjinal iso mu veya farklı bir iso denediniz mi? iso kaynaklı veya isoyu yanlış eksik kurmaktan kaynaklanıyor diyor hata mesajlarında...

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972

Dün gelen freedos bilgisayarıma önce windows 10 kurmaya çalıştım ve bu yüzden usb ye windows 10 iso yazılımını kurdum.Sonra BIOS'a girdim ve UEFI olarka usb den başlattım.ASUS işareti çıktı normal bir şekilde ancak şu hatayı aldım.Ekli dosyayı görüntüle 84501

Ekli dosyayı görüntüle 84502

-SSD kullanıyorum.

Rufus ile yazdırma Media Creation Tool'u dene.
Olmadı Windows 7 kur ve Windows 10'a yükselt.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Denedim fakat sonuç değişmedi.Yine kurulum gerçekleşmedi ve aynı hatanın ikinci versiyonunu aldım.

Sorun donanımsal olabilir mi?
Eğer donanımsal ise sistemi aldığım yere yani itopya'ya iade talebinde mi bulunayım.
Windows 7 dene.Windows 7 kurulumunda BSOD vs. alırsanız.Sorun donanımsaldır.
USB diskte sorun olabilir.Başka bir USB dene.

Oguzhan51

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
İSO dosyan nedir, 32 bit mi 64 bit mi ? Orjinal iso mu veya farklı bir iso denediniz mi? iso kaynaklı veya isoyu yanlış eksik kurmaktan kaynaklanıyor diyor hata mesajlarında...

ISO 64 bit olarak kurdum.Windows zaten kendi sitesinde çıkardığı şey ile birlikte ISO dosyası indirmeye gerek kalmıyor.Kendi flash'a yazıyor.Sistemimin tüm parçaları 64 bit uyumlu o yüzden sorunun dosyalarda olduğunu sanmıyorum.Parçalarda da herhangi bir soruna rastlamadım.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bellekde bozuk olabilir pricenin dediği gibi.

Oguzhan51

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Rufus ile yazdırma Media Creation Tool'u dene.
Olmadı Windows 7 kur ve Windows 10'a yükselt.

Windows 7 dene.Windows 7 kurulumunda BSOD vs. alırsanız.Sorun donanımsaldır.
USB diskte sorun olabilir.Başka bir USB dene.

Bende ondan şüphelenmeye başladım.Farklı bir USB bulduğum gibi deneyeceğim.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
En son çare linux mint ile sınamaktır bilgisayarı :) live cd özelliği ile bilgisayarı açabiliyorsan ve linux minti daha sonra da yükleyebiliyorsan bilgisayarda sorun yoktur, bellek de sorunsuzdur. ama sonradan ext gibi bir format ile biçimlenmiş ssdyi yeniden ntfs haline getirmen gerekebilir...

Oguzhan51

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
En son çare linux mint ile sınamaktır bilgisayarı :) live cd özelliği ile bilgisayarı açabiliyorsan ve linux minti daha sonra da yükleyebiliyorsan bilgisayarda sorun yoktur, bellek de sorunsuzdur. ama sonradan ext gibi bir format ile biçimlenmiş ssdyi yeniden ntfs haline getirmen gerekebilir...

Dediğin şey komplike bir şeye benziyor hocam altından kalkabilir miyim bilmiyorum.Daha önce hiç linux kurmadım veya kullanmadım.Ayrıca maalesef cd sürücüsü yok kasada.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Dediğin şey komplike bir şeye benziyor hocam altından kalkabilir miyim bilmiyorum.Daha önce hiç linux kurmadım veya kullanmadım.Ayrıca maalesef cd sürücüsü yok kasada.
linux mint diye arat, en yeni çıkan versiyonun kurulum dosyasını indir:

buradan xfce 64 bit olanını indir. rufus ile usb belleğe kur ve usbyi başlangıçta il sıradan çalıştır. windows kurmaktan daha kolay aslında. yalnız ilk kurulum menüsü geldiğinde live cd diye seçenek çıkar ve sen onu seçeceksin yani "deneme amaçlı olarak çalıştır " gibi bir seçenek de olabilir. İkinci seçenek zaten bilgisayar mint "kur" diyen seçenektir.

1578158576547.png
ilk seçeneği seçmen yeterli.

Son düzenleme:

Oguzhan51

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6

buradan xfce 64 bit olanını indir. rufus ile usb belleğe kur ve usbyi başlangıçta il sıradan çalıştır. windows kurmaktan daha kolay aslında. yalnız ilk kurulum menüsü geldiğinde live cd diye seçenek çıkar ve sen onu seçeceksin yani "deneme amaçlı olarak çalıştır " gibi bir seçenek de olabilir. İkinci seçenek zaten bilgisayar mint "kur" diyen seçenektir.

Ekli dosyayı görüntüle 84531 ilk seçeneği seçmen yeterli.

Tamam hocam en kısa zamanda deneyip haberdar edeceğim sizi.Teşekkür ederim.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,970

Ekli dosyayı görüntüle 84531 ilk seçeneği seçmen yeterli.
Unutmayalım UEFI GPT ayrıntısını. :)

djxeonn

Asistan
Reaksiyon puanı
5
hataya göre imajın hasarlı başka bir imaj yaz

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
Birkaç defa Windows indirdim ve hepsini kendi sitesinden indirdim.Pek öyle olduğunu düşünmüyorum.
Ne zaman indirdiniz ? İndirirken internette bir sorun yaşanmış olabilir.Duraklama,kesilme vs. ISO dosyası bu yüzden hata veriyor olabilir.

Oguzhan51

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Ne zaman indirdiniz ? İndirirken internette bir sorun yaşanmış olabilir.Duraklama,kesilme vs. ISO dosyası bu yüzden hata veriyor olabilir.

Dün ve bugün yaklaşık 5 kere indirdim.Tüm işlemleri ve sonuçlarını gördüm.Ethernet kablosu kullanıyorum ve herhangi bir sorun çıkarmadı bugüne kadar.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
Dün ve bugün yaklaşık 5 kere indirdim.Tüm işlemleri ve sonuçlarını gördüm.Ethernet kablosu kullanıyorum ve herhangi bir sorun çıkarmadı bugüne kadar.
1) Windows 7 ISO indirin.USB'ye Legacy olarak yazdırın ve kurulumu deneyin.Kurulursa eğer,önceden indirmiş olduğunuz Windows 10 ISO'sunu masaüstüne atın.Klasöre çıkartın.setup.exe ile yükseltme işini yapın.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,970
1) Windows 7 ISO indirin.USB'ye Legacy olarak yazdırın ve kurulumu deneyin.Kurulursa eğer,önceden indirmiş olduğunuz Windows 10 ISO'sunu masaüstüne atın.Klasöre çıkartın.setup.exe ile yükseltme işini yapın.
Legacy UEFI ile alakası yok bu sorunun. Her ikisinde de aynısı oluyor.

Birde Windows 7 deneyin. UEFI olarak Rufus,'tan yazıp kurun.

ahmunt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
USB anahtarından kaynaklı. Bende de olmuştu. Çok eski 32Gb lık USB ile yapıyordum olmuyordu. değiştirince aynı .iso ile oldu.