Forumun geleceği hakkında

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Merhaba arkadaşlar,

Forumla ilgili işlemler konusunda ekibimizle aynı anda sizi de bilgilendirmek istedim.

Forumun teknik altyapısının iyileştirilmesi ile beraber (Aynı anda 8.000 kişi online oluyor bana mısın demiyor sunucu. Bu konuda sponsor oldukları için Doruknet'e de teşekkürlerimizi sunalım) şimdi sıra geldi diğer operasyonlara.

Kaba taslak bir yol haritamız var ve bu hafta bu yol haritasını detaylandırıp bir iş planı haline getireceğiz.

Yapılması gereken işlerimizi kategorilendirecek olursak bunlar;

• İçerik planı
• Teknik altyapı
• Yönetim anlayışı
• Tanıtım çalışmaları

şeklinde gruplandırabiliriz. Şimdi bunları kısaca açacak olursak;

İçerik planı

Kategori sistemimiz çok eskşye dayanıyor. Bu kategorileri sil baştan radikal bir şekilde düzenlememiz gerekiyor. Birçok kategori uçacak, yerine de yenileri gelecek. Mesaj ve konulara bir şey olmayacak ama merak etmeyin ;) sadece yerleri daha uygun kategorilerde olacak.

Teknik altyapı

Bu alanda yol katettik ama forum her ay büyümeye devam ediyor. O nedenle günde 150 bin kişinin girdiği sağlıklı bir altyapıya sahibiz ama bunu 1.5 milyon kişinin girdiği bir yer olarak hazırlayabiliriz.

Bu konuda bir de arabirim çalışmasına girmemiz gerekiyor. Forumun karmaşık yapısını daha da sadeleştirmemiz lazım. Bu alanda uzman olan kişilerle yeni bir tema çalışmasına girmek istiyoruz.

Türkçe olmayan bazı yerler var. Forumun resmi Türkçe desteği yok maalesef. Bizim veya bu alanda çalışmış olan kişilerden destek almamız gerekiyor.

Mobil arabirimler için güzel bir haberim var;

Forum için satın aldığım bir hizmet var: Vbulletin Mobile Suite. Bu sayede Android ve Apple için foruma özel uygulama yazıp gönderebileceğiz. Kullanıcı arabirimi, iPad de dahil olmak üzere mobil cihazlar için daha da uyumlu olacak. Moderasyon ve forum yönetim işlemlerini cep telefonundan yapabileceğiz. Bu hizmetin detaylı seçeneklerine buradan bakabilirsiniz.

Yönetim anlayışı

Forumumuzun kitlesi, hiçbir siteye nasip olmayacak kalitede bir kitle. Bu topluluğu özgür bir şekilde idare etmek, onlara uygun platform hazırlamak için moderasyon ekibimizi yeniden gözden geçireceğiz. Konusunda uzman, iletişimde başarılı, dürüst kişileri bu ekibe alacağız. Yönetim olarak daha sık iletişim kuracağız.

Tanıtım çalışmaları

Forum için harika tanıtım planlarımız var. Bunları, zamanı geldiğinde sizlerle paylaşacağım. Ancak şunu da söylemek isterim, sosyal medya ile daha entegre olacağız.

Satın aldığımız diğer hizmet FacebookApp, yani adından da anlaşıldığı üzere Facebook uygulaması. Bu uygulama sayesinde SDN Forum'u Facebook üzerinden kullanabileceksiniz. Bu da hem kullanım hem de tanıtım açısından önemli bir yenilik olacak. Hizmetin söylediğine göre Facebook kullanıcılarına özel seçenekler verebilecekmişiz. Buraya tıklayarak çözüm hakkında hazırlanan videoyu izleyebilirsiniz. Kendi sayfası ise burası.

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar.

Sıkıntılı günler geçiriyoruz çoğu zaman. Bize her zaman destek oldunuz. Bu desteğinizi karşılıksız bırakmayıp, daha çok çalışarak size harika bir platform bırakmak için vargücümüzle çalışmaya devam ediyoruz arkadaşlar.

İyi ki varsınız ;)

oslun

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
güzel şeyler olacak, hadi bakalım hayırlısı olsun

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Hayırlısı :) Sistem ne kadar iyi olsa da forum ara sıra açılmıyordu düzelir bundan sonra artık :D

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
konuların altına bir de "Hızlı Git" ekleseniz süper olucak hemen kategoriye uçucaz :D
bir de şu videolar bariz şekilde kalitesiz bunları tam ekran yapınca piksel piksel görüntü oluyor
şu inceleme videoları gene 2-3 dakika bence bi ürünü tanımak/tanıtmak için yetersiz hiç böyle elinize alıp şöyle sağlam böyle kullanılıyor falan da yok bence olmuyor incelemeler

şimdilik bu kadar SDN bizim için çalışıyor bunu biliyoruz :D Hadi çalışmaya devam :D

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Hayırlısı olsun mobil uygulaması benim işime yaramayacak galiba symbian işletim sistemli telefonum var :D

Uğurcan7

Asistan
Reaksiyon puanı
1
gün gelir 1000liklerin arasından bir 10 luk çıkı verir.İyiki varsın SDN :D

VincentVega

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
mobil uygulama olması çok iyi artık 7/24 gireriz foruma :D

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Facebookapp videosuna baktımda güzel görünüyor.:D Bu sayede facebook bağımlılarından da forume üye çekilebilir .

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Öncelikle yapacağınız her uygulama hayırlı olsun.

Belli ki üzerinde düşünülmüş, bazı şeyler görülmüş, ve iyileştirme yapılması planlanmış.

SDN için üyelerin yaptığı Android uygulamaları yerine gerekirse nasıl logo ve tema profesyonel bir firmaya yaptırıldıysa yine profesyonel bu işi yapabilecek birilerine RESMİ SDN ANDROİD uygulaması yapılmalı ve buna marketten ulaşabilmeliyiz.

Android uygulaması, portal+forum+uygulamaya özel bazı özellikler şeklinde olabilir.

Moderasyon konusunda çok güzel düşünmüşsünüz. SDN Türkiye'nin sayılı forum sitelerinden biri ise yönetimi de buna uygun olmalı.
Ne yazık ki hala moderatörlerin forumu değil üyeleri yönettiğini zanneden bir zihniyet var Türkiye'deki forum kültüründe...

Kategorilerin yeniden düzenlenmesi yerinde olacaktır onu da yürürlüğe girdiği zaman değerlendiririz.

Bu arada benden bir öneri. :)
Düşür müsünüz bilmem.

Bazı İnternet sitelerinin Televizyon Yayınları var. Tabi 24 saat değil, günde 1-2 saat şeklinde. İnternet üzerinden yayın yapılıyor.

Bu Tarz SDN TV açılırsa çok faydalı olabilir.

Haftanın belli günlerinde belli saatlerde canlı yayın yapılır.

Bir teknolojik alet, donanım parçası, yeni bir ürün, canlı yayında tanıtılır, Forum üzerinden de üyeler o ürün hakkında merak ettiklerini uzman kişiye yayın esnasında sorar ve üyeler ile bir iletişim doğar.

Klasik ürün tanıtım videolarına değişik bir tarz getirilmiş olur.

Yine bu televizyonda alanında uzman kişiler konuk edilir röportajlar yapılır, üyeler de konuklara hem forum hem Facebook hem Twitter üzerinden soru yöneltebilirler.

Örneğin Cep Telefonu operatörlerinden yetkili bir kişi kampanyaları hakkında, hizmetleri hakkında, gelecek planları hakkında programa katılır, biz üyeler de o kişiye sorular yöneltiriz.

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Meyve veren ağaç taşlanır misali böyle zor zamanlar arada uğruyor bizlere ama üyeler bir aile olduğumuzun bilincinde.
Dost kötü günde belli olur, bunu belli eden sevgili üyeleri görmek cidden mutlu ediyor beni. Bunuda sadece buralı anlar :)

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
sadece android ve ios yetmez series 40 telefonlardaki opera mini 4.4 içinde uyumlu site tasarımı olsun... Forever opera mini 4.4

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
RESMİ SDN ANDROİD uygulaması yapılmalı ve buna marketten ulaşabilmeliyiz.

Android uygulaması, portal+forum+uygulamaya özel bazı özellikler şeklinde olabilir.

Resmi uygulama olacak ve marketten indireceksiniz zaten ;)

Bu arada canlı yayın işi, internet için çok uygun değil maalesef.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
başarılar dilerim. gerek içerik, gerek estetik/görsellik gibi konularda değişime her zaman ihtiyaç hissedilir.
güzel şeyler olacağına inanıyorum ben de!
maddi manevi yardımımız talep edildiğinde hep burada olacağız.

OnLT

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
149
Bomba gibi yenilikler geliyor yine. Yardim gerekirse buradayiz Hakki abi biliyorsun. :)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Moderatörler bana kızmadı iyi :) üyelerle aynı anda öğrendiler :D

El Padrino

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.Yenilikler güzel.Tam gaz devam...

Neutral

Müdavim
Reaksiyon puanı
179
Moderatörler bana kızmadı iyi :) üyelerle aynı anda öğrendiler :D

Bu sefer de üyeler kızdı :D

Facebook'un yanısıra GooglePlus için süekli etkin bir sayfa yapılsa oradan da bayağı kullanıcı çekebilirsiniz. Türkiye kısmı olarak Plusta reklam amaçlı sayfa açanlar şu anda en çok üye sayısına sahip Türkiye olarak ve onların haberlerini çoğu kişi paylaşmaktadır isimlerini ezberledik artık ben bile uğruyorum sitelerine.

Orası için bi çalışmanız var mı yani dinamik bir şekilde herkese ulaşılabilecek bir durum. Paylaşarak çoğu kullanıcya ulaştırırz :) 1100'den fazla çevremde kişi var bunları katla daha çok kişinin en azından SDN ismi hafızalara kazınır.

Plus'ta teknoloji meraklıları kaynıyor ipini koparan orada değil diyebilirim.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
hadi hayırlı uğurlu olsun :) yenilik her zaman iyidir :)

edogu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hayırlı olsun :)

planlanan ve uygulamaya konan her çalışmanın ayrı bir başarı getireceğini düşünüyorum.

Brix

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bunlar güzel haberler, hayırlısı diyelim.

ALPARS

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Kategorilerin düzenlenmesi sevindirici :)

Umarım bu yeni düzenlemeyle bir kaç üye tatmin olur:)

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Abi valla ben çok dürüstüm, açık adres bile paylaştım burada :D

Kovmayın beni nolur :D

Hadi forum için hayırlısı olsun. =)

Silence

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
49
Sayın [MENTION=2]Troy[/MENTION]

Çok düşündüm ne yazabilirim diye , ama söz bitmiş ;
Siz herşeyi o kadar ince ayrıntısına , o kadar hoş detayına kadar düşünmüşsünüz ki bize sadece gururla izlemek kalmış .

Hep söylediğim gibi İyi ki Varsınız . Her şeyin en güzelini hak eden bu forumun eşşiz topluluğu emekleriniz için sonsuz teşekkürler sunar :) .

Cedriic

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Abi valla ben çok dürüstüm, açık adres bile paylaştım burada :D

Kovmayın beni nolur :D

Hadi forum için hayırlısı olsun. =)

Senin Evini Yurdunu, Dedeni Amcanı Enişteni Hepsini Biliyorum Ben Furkan Rahat Ol :p

------

1 Moderatör' den Şikayetim Var Sadece. İyi Yapamıyor Moderatör'lüğünü. Kime Şikayetimi Bildireceğim Ben ?.