Forumun geleceği hakkında

Hakkı Alkan

Administrator
Yönetici
Admin
Merhaba arkadaşlar,

Forumla ilgili işlemler konusunda ekibimizle aynı anda sizi de bilgilendirmek istedim.

Forumun teknik altyapısının iyileştirilmesi ile beraber (Aynı anda 8.000 kişi online oluyor bana mısın demiyor sunucu. Bu konuda sponsor oldukları için Doruknet'e de teşekkürlerimizi sunalım) şimdi sıra geldi diğer operasyonlara.

Kaba taslak bir yol haritamız var ve bu hafta bu yol haritasını detaylandırıp bir iş planı haline getireceğiz.

Yapılması gereken işlerimizi kategorilendirecek olursak bunlar;

• İçerik planı
• Teknik altyapı
• Yönetim anlayışı
• Tanıtım çalışmaları

şeklinde gruplandırabiliriz. Şimdi bunları kısaca açacak olursak;

İçerik planı

Kategori sistemimiz çok eskşye dayanıyor. Bu kategorileri sil baştan radikal bir şekilde düzenlememiz gerekiyor. Birçok kategori uçacak, yerine de yenileri gelecek. Mesaj ve konulara bir şey olmayacak ama merak etmeyin ;) sadece yerleri daha uygun kategorilerde olacak.

Teknik altyapı

Bu alanda yol katettik ama forum her ay büyümeye devam ediyor. O nedenle günde 150 bin kişinin girdiği sağlıklı bir altyapıya sahibiz ama bunu 1.5 milyon kişinin girdiği bir yer olarak hazırlayabiliriz.

Bu konuda bir de arabirim çalışmasına girmemiz gerekiyor. Forumun karmaşık yapısını daha da sadeleştirmemiz lazım. Bu alanda uzman olan kişilerle yeni bir tema çalışmasına girmek istiyoruz.

Türkçe olmayan bazı yerler var. Forumun resmi Türkçe desteği yok maalesef. Bizim veya bu alanda çalışmış olan kişilerden destek almamız gerekiyor.

Mobil arabirimler için güzel bir haberim var;


Forum için satın aldığım bir hizmet var: Vbulletin Mobile Suite. Bu sayede Android ve Apple için foruma özel uygulama yazıp gönderebileceğiz. Kullanıcı arabirimi, iPad de dahil olmak üzere mobil cihazlar için daha da uyumlu olacak. Moderasyon ve forum yönetim işlemlerini cep telefonundan yapabileceğiz. Bu hizmetin detaylı seçeneklerine buradan bakabilirsiniz.

Yönetim anlayışı


Forumumuzun kitlesi, hiçbir siteye nasip olmayacak kalitede bir kitle. Bu topluluğu özgür bir şekilde idare etmek, onlara uygun platform hazırlamak için moderasyon ekibimizi yeniden gözden geçireceğiz. Konusunda uzman, iletişimde başarılı, dürüst kişileri bu ekibe alacağız. Yönetim olarak daha sık iletişim kuracağız.

Tanıtım çalışmaları

Forum için harika tanıtım planlarımız var. Bunları, zamanı geldiğinde sizlerle paylaşacağım. Ancak şunu da söylemek isterim, sosyal medya ile daha entegre olacağız.

Satın aldığımız diğer hizmet FacebookApp, yani adından da anlaşıldığı üzere Facebook uygulaması. Bu uygulama sayesinde SDN Forum'u Facebook üzerinden kullanabileceksiniz. Bu da hem kullanım hem de tanıtım açısından önemli bir yenilik olacak. Hizmetin söylediğine göre Facebook kullanıcılarına özel seçenekler verebilecekmişiz. Buraya tıklayarak çözüm hakkında hazırlanan videoyu izleyebilirsiniz. Kendi sayfası ise burası.

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar.

Sıkıntılı günler geçiriyoruz çoğu zaman. Bize her zaman destek oldunuz. Bu desteğinizi karşılıksız bırakmayıp, daha çok çalışarak size harika bir platform bırakmak için vargücümüzle çalışmaya devam ediyoruz arkadaşlar.

İyi ki varsınız ;)
 

re13el

Dekan
Hayırlısı :) Sistem ne kadar iyi olsa da forum ara sıra açılmıyordu düzelir bundan sonra artık :D
 
konuların altına bir de "Hızlı Git" ekleseniz süper olucak hemen kategoriye uçucaz :D
bir de şu videolar bariz şekilde kalitesiz bunları tam ekran yapınca piksel piksel görüntü oluyor
şu inceleme videoları gene 2-3 dakika bence bi ürünü tanımak/tanıtmak için yetersiz hiç böyle elinize alıp şöyle sağlam böyle kullanılıyor falan da yok bence olmuyor incelemeler

şimdilik bu kadar SDN bizim için çalışıyor bunu biliyoruz :D Hadi çalışmaya devam :D
 

spybot

Guru
Onursal Üye
Hayırlısı olsun mobil uygulaması benim işime yaramayacak galiba symbian işletim sistemli telefonum var :D
 

re13el

Dekan
Facebookapp videosuna baktımda güzel görünüyor.:D Bu sayede facebook bağımlılarından da forume üye çekilebilir .
 

Elbruz46

Rektör
Öncelikle yapacağınız her uygulama hayırlı olsun.

Belli ki üzerinde düşünülmüş, bazı şeyler görülmüş, ve iyileştirme yapılması planlanmış.

SDN için üyelerin yaptığı Android uygulamaları yerine gerekirse nasıl logo ve tema profesyonel bir firmaya yaptırıldıysa yine profesyonel bu işi yapabilecek birilerine RESMİ SDN ANDROİD uygulaması yapılmalı ve buna marketten ulaşabilmeliyiz.

Android uygulaması, portal+forum+uygulamaya özel bazı özellikler şeklinde olabilir.

Moderasyon konusunda çok güzel düşünmüşsünüz. SDN Türkiye'nin sayılı forum sitelerinden biri ise yönetimi de buna uygun olmalı.
Ne yazık ki hala moderatörlerin forumu değil üyeleri yönettiğini zanneden bir zihniyet var Türkiye'deki forum kültüründe...

Kategorilerin yeniden düzenlenmesi yerinde olacaktır onu da yürürlüğe girdiği zaman değerlendiririz.

Bu arada benden bir öneri. :)
Düşür müsünüz bilmem.

Bazı İnternet sitelerinin Televizyon Yayınları var. Tabi 24 saat değil, günde 1-2 saat şeklinde. İnternet üzerinden yayın yapılıyor.

Bu Tarz SDN TV açılırsa çok faydalı olabilir.

Haftanın belli günlerinde belli saatlerde canlı yayın yapılır.

Bir teknolojik alet, donanım parçası, yeni bir ürün, canlı yayında tanıtılır, Forum üzerinden de üyeler o ürün hakkında merak ettiklerini uzman kişiye yayın esnasında sorar ve üyeler ile bir iletişim doğar.

Klasik ürün tanıtım videolarına değişik bir tarz getirilmiş olur.

Yine bu televizyonda alanında uzman kişiler konuk edilir röportajlar yapılır, üyeler de konuklara hem forum hem Facebook hem Twitter üzerinden soru yöneltebilirler.

Örneğin Cep Telefonu operatörlerinden yetkili bir kişi kampanyaları hakkında, hizmetleri hakkında, gelecek planları hakkında programa katılır, biz üyeler de o kişiye sorular yöneltiriz.
 

Mai Nai

Guru
Onursal Üye
Meyve veren ağaç taşlanır misali böyle zor zamanlar arada uğruyor bizlere ama üyeler bir aile olduğumuzun bilincinde.
Dost kötü günde belli olur, bunu belli eden sevgili üyeleri görmek cidden mutlu ediyor beni. Bunuda sadece buralı anlar :)
 

grezimonk

Profesör
Yasaklı
sadece android ve ios yetmez series 40 telefonlardaki opera mini 4.4 içinde uyumlu site tasarımı olsun... Forever opera mini 4.4
 

Hakkı Alkan

Administrator
Yönetici
Admin
RESMİ SDN ANDROİD uygulaması yapılmalı ve buna marketten ulaşabilmeliyiz.

Android uygulaması, portal+forum+uygulamaya özel bazı özellikler şeklinde olabilir.

Resmi uygulama olacak ve marketten indireceksiniz zaten ;)

Bu arada canlı yayın işi, internet için çok uygun değil maalesef.
 
başarılar dilerim. gerek içerik, gerek estetik/görsellik gibi konularda değişime her zaman ihtiyaç hissedilir.
güzel şeyler olacağına inanıyorum ben de!
maddi manevi yardımımız talep edildiğinde hep burada olacağız.
 

OnLT

Dekan
Onursal Üye
Bomba gibi yenilikler geliyor yine. Yardim gerekirse buradayiz Hakki abi biliyorsun. :)
 

Neutral

Profesör
Moderatörler bana kızmadı iyi :) üyelerle aynı anda öğrendiler :D

Bu sefer de üyeler kızdı :D

Facebook'un yanısıra GooglePlus için süekli etkin bir sayfa yapılsa oradan da bayağı kullanıcı çekebilirsiniz. Türkiye kısmı olarak Plusta reklam amaçlı sayfa açanlar şu anda en çok üye sayısına sahip Türkiye olarak ve onların haberlerini çoğu kişi paylaşmaktadır isimlerini ezberledik artık ben bile uğruyorum sitelerine.

Orası için bi çalışmanız var mı yani dinamik bir şekilde herkese ulaşılabilecek bir durum. Paylaşarak çoğu kullanıcya ulaştırırz :) 1100'den fazla çevremde kişi var bunları katla daha çok kişinin en azından SDN ismi hafızalara kazınır.

Plus'ta teknoloji meraklıları kaynıyor ipini koparan orada değil diyebilirim.
 
Üst