Öneri Forum Hakkında | Görüş - Öneri - Şikayetleriniz

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
3,010
5
3,147
358
Valla aktif olarak benden köklüsü 10 u geçmez. Hiç de işim olmaz konu çözümüymüş, beğenmeymiş, reaksiyonmuş. Tamamen boş işler
Çözüm boş iş değil. Çözüm sayısı boş iş olabilir ama çözüm doğru işaretlenmeli. Daha sonra o konuya gelen ziyaretçi doğru çözümü görmeli

crow88

Dekan
1 Aralık 2010
6,117
1
3,226
1,358
59
Çok saçma bir durum. Anlamakta güçlük çekiyorum.

Burada yazan arkadaşlar bilgi alışverişi, beyin fırtınası yapmak ve karşılıklı bilgilenmek amacıyla burdalar. 50K mesaj olsa ne fark edecek ki. Garip...
benimde dikkatimi çeken konu,gerçekten böyle anomali var,faydasız,ilgisiz konuya o kadar çok bakan varki,hani pazarda olur ya,bakarsınız büyük kalabalık var,20 25 kişi başında gider bakarsınız,adam salatalık soyma aleti satıyor.

crow88

Dekan
1 Aralık 2010
6,117
1
3,226
1,358
59
arkadaslar su an görduğunuz gibi ard arda mesaj yazma problemı oldu ,siteden bana uyarı geldi sayfa hatası dıye

crow88

Dekan
1 Aralık 2010
6,117
1
3,226
1,358
59
Hata! Bazı sorunlarla karşılaştık.
XF\Db\Exception: MySQL query error [1366]: Incorrect string value: '\xF0\x9F\xA4\xA3\xF0\x9F...' for column `sdn_xenforo`.`xf_search_index`.`message` at row 1 in src/XF/Db/AbstractStatement.php at line 230
  1. XF\Db\AbstractStatement->getException() in src/XF/Db/Mysqli/Statement.php at line 198
  2. XF\Db\Mysqli\Statement->getException() in src/XF/Db/Mysqli/Statement.php at line 79
  3. XF\Db\Mysqli\Statement->execute() in src/XF/Db/AbstractAdapter.php at line 96
  4. XF\Db\AbstractAdapter->query() in src/XF/Db/AbstractAdapter.php at line 220
  5. XF\Db\AbstractAdapter->insert() in src/XF/Search/Source/MySqlFt.php at line 98
  6. XF\Search\Source\MySqlFt->index() in src/XF/Search/Search.php at line 42
  7. XF\Search\Search->index() in src/XF/Behavior/Indexable.php at line 48
  8. XF\Behavior\Indexable->XF\Behavior\{closure}() in src/XF.php at line 377
  9. XF::triggerRunOnce() in src/XF/Mvc/Dispatcher.php at line 158
  10. XF\Mvc\Dispatcher->dispatchLoop() in src/XF/Mvc/Dispatcher.php at line 57
  11. XF\Mvc\Dispatcher->run() in src/XF/App.php at line 2487
  12. XF\App->run() in src/XF.php at line 524
  13. XF::runApp() in index.php at line 20

Yahya Furkan

contravolta
Moderatör
İçerik Ekibi
29 Şubat 2020
3,518
5
3,814
358
Zamanında bu konuyu @SPECİAL FORCES profilinde dile getirmiştim. Uzun süredir farkında olduğum ama açıkçası "değmez" düşüncesiyle gittiğim için konuşmadım, son olarak patlayınca ne yapalım döktük lafları ortaya.
Yukarıda dendiği gibi eski ekiple alakalı incelemeler sürüyor. İyi forumlar.

crow88

Dekan
1 Aralık 2010
6,117
1
3,226
1,358
59
ayrıca (forum neden durgun,faal değil sorusu )bu konudada hep sıkıntı yapılıyor
forumda faal eleman sayısın neden düştü, kimse yok
bakın bunun böyle olması normaldir, belli dönemlerde insanlar ,başka işleri çoğalır,ne hikmetse aynı zamana denk gelir genelde,forumlara değil asıl işlerine öncelik verir,en son forumlara bakarlar,ayrıca üye olmadan ,konar göçer misali üye olmadan gelir foruma bakar,varsa ihtiyacı olan bilgiyi alır gider (bunu üye olanlarda yapıyorlar) buda üyelerde faaliyet yok hissi verir.
bu döngüdür ,mevsimler gibi ,normal karşılayın,herkesin gerçek dünyası önce gelir

wittroc

44
Emektar
Müdavim
Cezalı
15 Kasım 2020
6,338
36
11,135
3,258
20
ayrıca (forum neden durgun,faal değil sorusu )bu konudada hep sıkıntı yapılıyor
forumda faal eleman sayısın neden düştü, kimse yok
bakın bunun böyle olması normaldir, belli dönemlerde insanlar ,başka işleri çoğalır,ne hikmetse aynı zamana denk gelir genelde,forumlara değil asıl işlerine öncelik verir,en son forumlara bakarlar,ayrıca üye olmadan ,konar göçer misali üye olmadan gelir foruma bakar,varsa ihtiyacı olan bilgiyi alır gider (bunu üye olanlarda yapıyorlar) buda üyelerde faaliyet yok hissi verir.
bu döngüdür ,mevsimler gibi ,normal karşılayın,herkesin gerçek dünyası önce gelir
Bu yalnızca dönemsel bir durum değil. 2021 yılından beri forumun faal eleman sayısında düşüş yaşanıyor. Elbette forumlarda bu tür dalgalanmalar her zaman olabilir ancak, bu durum son birkaç yıldır sürekli hale gelmiş durumda.

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
3,010
5
3,147
358
Bu yalnızca dönemsel bir durum değil. 2021 yılından beri forumun faal eleman sayısında düşüş yaşanıyor. Elbette forumlarda bu tür dalgalanmalar her zaman olabilir ancak, bu durum son birkaç yıldır sürekli hale gelmiş durumda.
Forumun durgun olmasının 1 numaralı sebebi benim gözlümde moderatörler, onların davranışı, içeriklerin yetersizliği vs. den çok,
1- forumun teknik sorunları, donma yüklenmeme çökme durumları
2- SDN youtube dan sıcak/yeni yazarların buraya yönlendirilmiyor olması.
3- Diğer sorunlar (bahsettiğiniz yönetimsel vb. sorunlar)

Sizin yönettiğiniz dönemde de 3X 5X daha kalabalık değildi zira. Evet, forumun boş olması bence yönetim ve moderasyon ekibinin etkisi olabilir ama bence çok daha komplike sebeplere bağlı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ek olarak şu "banı açılan troller" konusunu ben bilmiyorum. Biraz açılabilir mi? Önemli bir konu bu.

Toplu af ve ban açma olayı birçok forumun zaman zaman yaptığı bir şey. Özellikle kullanıcı azaldığı dönemlerde yapanlar oluyor. Hatırlıyorum birkaç ay önce Donanım arşivi de instagram sayfasından önce anket yaptı sonra ban açma olayını yaptı.

Adamlar hem instagramından, hem youtube dan, shortlardan her yerden foruma insan yönlendiriyor.
@Hakkı Alkan Hakkı abiyi konulara etiketliyoruz cevap bile alamıyoruz, En son ne zaman foruma girdiler acaba?

Son düzenleme:
14 Temmuz 2023
278
179
43
Forumun durgun olmasının 1 numaralı sebebi benim gözlümde moderatörler, onların davranışı, içeriklerin yetersizliği vs. den çok,

Sizin yönettiğiniz dönemde de 3X 5X daha kalabalık değildi zira. Evet, forumun boş olması bence yönetim ve moderasyon ekibinin etkisi olabilir ama bence çok daha komplike sebeplere bağlı.

Ek olarak şu "banı açılan troller" konusunu ben bilmiyorum. Biraz açılabilir mi? Önemli bir konu bu.

Toplu af ve ban açma olayı birçok forumun zaman zaman yaptığı bir şey. Özellikle kullanıcı azaldığı dönemlerde yapanlar oluyor. Hatırlıyorum birkaç ay önce Donanım arşivi de instagram sayfasından önce anket yaptı sonra ban açma olayını yaptı.

Adamlar hem instagramından, hem youtube dan, shortlardan her yerden foruma insan yönlendiriyor.
@Hakkı Alkan Hakkı abiyi konulara etiketliyoruz cevap bile alamıyoruz, En son ne zaman foruma girdiler acaba?
Evet donanım arşivinin yaptığı toplu af işe yaramış,orda konu açtığım zaman 5 dakika sonra öne çıkanlardan gidiyor.

Martin Archimbaud

Profesör
Emektar
13 Ağustos 2019
3,586
3
4,135
358
Evet donanım arşivinin yaptığı toplu af işe yaramış,orda konu açtığım zaman 5 dakika sonra öne çıkanlardan gidiyor.
Donanım Arşivi'nde toplu af yapılmasa bile, hatta isterse yönetim ekibi 2 hafta foruma giriş yapmasa bile forum ölmez. Çünkü Donanım Arşivi YouTube kanalında insanlar foruma yönlendiriliyor. Bizdeki sorun bu. Biz nedense çok basit bir şey olmasına rağmen bunu yapmıyoruz. Sanki ofis bu forumdan utanıyormuş gibi davranıyor, üvey evlat muamelesi yapıyor. Birinci adım olarak YouTube üzerinden buraya yönlendirme yapılmalı, ikinci adım olarak SDN YouTube kanalına bir ayar çekilmeli. 2,2 milyon abone sayısı var ama bot basıldı deseler inkar edemeyeceğin durumda. Video izlenme sayıları inanılmaz düşük. İlginç gerçekten.

@mychar276'nın burada bahsettiği durum bunun en büyük kanıtı. Potansiyel direkt çöpe atılıyor.

Bak bu shorts videosu mesela. Fiyasko bir içerik. Apar topar video yetiştirmek için paylaşıldığı belli. Bu tarz ihmaller ve hatalar SDN'nin prestijini düşürüyor. Gerçekten bu forumun böyle göz göre göre erimesine çok üzülüyorum.

Son düzenleme:

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
3,010
5
3,147
358
Donanım Arşivi'nde toplu af yapılmasa bile, hatta isterse yönetim ekibi 2 hafta foruma giriş yapmasa bile forum ölmez. Çünkü Donanım Arşivi YouTube kanalında insanlar foruma yönlendiriliyor. Bizdeki sorun bu. Biz nedense çok basit bir şey olmasına rağmen bunu yapmıyoruz. Sanki ofis bu forumdan utanıyormuş gibi davranıyor, üvey evlat muamelesi yapıyor. Birinci adım olarak YouTube üzerinden buraya yönlendirme yapılmalı, ikinci adım olarak SDN YouTube kanalına bir ayar çekilmeli. 2,2 milyon abone sayısı var ama bot basıldı deseler inkar edemeyeceğin durumda. Video izlenme sayıları inanılmaz düşük. İlginç gerçekten.
Youtube kanalından foruma insanlar düzenli yönlendirilse
@Hakkı Alkan ve üst yönetim şuraya düzenli olarak giriş yapsa, forum konularına yanıt verse
Youtube video scriptleri düzenlenip forumda makale olarak yayınlansa
"Haziran ayı telefon ve donanım önerilerimiz" şeklinde aylık düzenli ve tutan konular yapılsa
Donma sorunları çözülse
"Sıcak indirimler" tarzı herkese yönelik ve devamlı foruma giriş sağlayacak başlıklara düzenli konu açan ekipler kurulsa

vs. vs. ama sdn nin sahibi forumu bırakmış milleti bırakıyor diye yargılayamayız.

wittroc

44
Emektar
Müdavim
Cezalı
15 Kasım 2020
6,338
36
11,135
3,258
20

Yukarıdaki mesajımda moderasyon ekibinde bir sorun bulmadığımı belirttim. Bakabilirsiniz. Toplu af için denecek bir şey yok. Önceki adminin mesajlarına / konularına bakarsanız kimlerin banının açıldığını görebilirsiniz.

Son düzenleyen moderatör:

lordare

Profesör
Emektar
4 Eylül 2012
3,185
3
1,933
358

SDN YouTube kanalından foruma yönlendirmeler olmalı.
Forum - Instagram - Twitter - Discord bütünlüğü sağlanmalı.
Forum çekilişleri, ayın üyesi ödüllendirmeleri, çeşitli etkinlikler sağlanmalıdır.
SDN sevilen yüzleri arada forumda kendini göstermelidir.
Katı kural uygulayan moderatör görünümü kaldırılmalıdır.
Çeşitli topluluk grupları ile anlaşılıp bütün telefon ve bilgisayar marka modellerinin kullanıcı grupları oluşturulmalı, aktiflik markalara verilen reklamlar sayesinde sağlanmalıdır.

Forumun eski bir kullanıcısı olarak forumun toparlanması için dikkate alınması gerekenler benim gözümde bunlardır.

İyi forumlar :)

Son düzenleme:

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
3,010
5
3,147
358
Örneğin "Ayın önerileri" diye bir konu açılsa, her ay orada o ay için fiyat avantajı olan telefon du, laptop tu vs. f/p ürün önerileri verilse. Haziran ayı önerileri gibi.

Graveworm

Profesör
Moderatör
17 Haziran 2012
1,745
6
793
293
36
SDN YouTube kanalından foruma yönlendirmeler olmalı.
Forum - Instagram - Twitter - Discord bütünlüğü sağlanmalı.
Forum çekilişleri, ayın üyesi ödüllendirmeleri, çeşitli etkinlikler sağlanmalıdır.
SDN sevilen yüzleri arada forumda kendini göstermelidir.
Katı kural uygulayan moderatör görünümü kaldırılmalıdır.
Çeşitli topluluk grupları ile anlaşılıp bütün telefon ve bilgisayar marka modellerinin kullanıcı grupları oluşturulmalı, aktiflik markalara verilen reklamlar sayesinde sağlanmalıdır.

Forumun eski bir kullanıcısı olarak forumun toparlanması için dikkate alınması gerekenler benim gözümde bunlardır.

İyi forumlar :)

Kendi düşüncemi söylemek isterim; ayın üyesi demişsiniz. Ayın üyesini büyük ihtimalle ya en fazla mesaj atan ya da en fazla beğeni/etkileşim/çözüm alan olacaktır ve bunlar da suistimale çok açık olaylar. Belli bir kriter konulur her ay ve sadece modların ve yöneticilerin haberi olursa dediğiniz olabilir. Ödül olarak da ufak tefek mobil oyun jetonları, yada ufak steam hediye kodları olabilir.

Bir de katı kural uygulayan mod demişsiniz. Kurallar ve cezaları zaten belli. Modlar da o cezalara göre hareket ediyor. Bence hiç bir mod kafasına göre ceza kesmiyordur...

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
3,010
5
3,147
358
Kendi düşüncemi söylemek isterim; ayın üyesi demişsiniz. Ayın üyesini büyük ihtimalle ya en fazla mesaj atan ya da en fazla beğeni/etkileşim/çözüm alan olacaktır ve bunlar da suistimale çok açık olaylar. Belli bir kriter konulur her ay ve sadece modların ve yöneticilerin haberi olursa dediğiniz olabilir. Ödül olarak da ufak tefek mobil oyun jetonları, yada ufak steam hediye kodları olabilir.

Bir de katı kural uygulayan mod demişsiniz. Kurallar ve cezaları zaten belli. Modlar da o cezalara göre hareket ediyor. Bence hiç bir mod kafasına göre ceza kesmiyordur...
Genel olarak haklı bir eleştiri yaptığını düşünüyorum. Ama SDN ofisini çok eksik görüyorum. Saldılar forumu diye düşünüyorum.

14 Temmuz 2023
278
179
43

Bencede artık katı moderatörler eskide kaldı ama hala forumda oldukları için tekrar admin/moderatör olduklarında katı kurallarla devam da ederler kafasına göre cezada kesebilirler.

Graveworm

Profesör
Moderatör
17 Haziran 2012
1,745
6
793
293
36
Bencede artık katı moderatörler eskide kaldı ama hala forumda oldukları için tekrar admin/moderatör olduklarında katı kurallarla devam da ederler kafasına göre cezada kesebilirler.

Kafasına göre ceza kesme olayı olmaz. Mesela ben sana ceza versem bütün modlar ve adminler tarafından sana neden ceza verdiğim görülüyor. Ben ceza atacağım adamı benden tecrübelilere ya da adminlere sordum. Yani şuradaki modluğu ego olarak kullanacak kimse yoktur diye düşünüyorum.

Yahya Furkan

contravolta
Moderatör
İçerik Ekibi
29 Şubat 2020
3,518
5
3,814
358
Yönetim kadrosu özen ve dikkat ile seçiliyor. Dediğiniz gibi bir durum olamaz. Teşekkür ederiz.