Format Öncesi Sorular

Bu konuyu okuyanlar

lukande

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Merhaba arkadaşlar,

HP Pavilion masaüstü bilgisayar, garanti süresi dolmuş ve format attırılacak, konuyla ilgili birkaç sorum olacak:

Ön Bilgiler:
• Harddisk iki bölüm D: de sistemin yedeği var
• RAM: 448MB.
• Ekran Kartı: Nvidia 6 serisi
• Anakart, sürücüler vs. cdleri mevcut değil
• İşletim sistemi XP Pro olacak
• Bu işlemleri bir bilgisayarcı yapacak.

Sorular:
1. D: ye de mi format atılacak ya da formattan önce D:ye sağ tık "Biçimlendir..." yapmak çözüm olur mu?
2. Sistemde IE6 olması zorunlu bir hal, dolayısıyla XP Pro Sp2 yükletmeyi düşünüyorum, uygun mudur?
3. Bu pcde aynı zamanda oyun da oynamak istiyorlar ( örneğin: Age of Empires III, ekran kartı yeterli mi) bunun için donanım tavsiyeniz nedir? (RAM dahil)
4. Son olarak, formattan sonra bilgisayar kullanıma hazır halde mi oluyor?
(Bundan kastım, sürücü vs. yüklemek durumunda kalınıyor mu)

kaberdey

Müdavim
Reaksiyon puanı
87
1-D'ye format attırmamak istiyorsan söylersin dokunmadan sadece c'ye format atabilirler.
2- istediğin gibi yükseltebilirsin.
3- Ram çok düşük arttırman lazım ancak diğerleri de yetersiz kalabilir.
4- Yaptıracağın bilgisayarcıya göre değişir ancak büyük ihtimalle sürücülerin kurulacaktır.

aliilmek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Lukande,
Niçin formatı kendin atmıyorsun? Her format için ücret ödemene, başkalarından yardım istemene gerek yok.Zor bir şey değil.Sürücülerin yoksa,donanım bilgilerine bakıp internetten bunları indirebilirsin.Format atmadan önce başka bir yere yedekleyip formattan sonra kurarsın.Aynı şekilde yedeklerini de alabilirsin.

En azından sürücülerini bir yere al (Harici bir hard diske falan) karart gözünü kur istediğin işletim sistemini.En fazla ne olur yani? İnternette resimli pek çok anlatım var bak onlara.Yazık ya verme para formata..

lukande

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Cevaplar için sağolun. Henüz sorulara tatminkar bir cevap alabilmiş değilim, daha çok sorulara dönük ve bilen kişiler tarafından cevap verilirse memnun olurum.
------------
Düzenleme:

Arkadaşım olay sadece format değil RAM yükselteceğim, belki yeni ekran kartı alacağım ve işlemcide de sorun olabileceğini düşünüyorum. Hazır gitmişken hepsi hallolsun hesabı. Tavsiyen için sağol yine de.

aliilmek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Lukande,

O zaman şöyle cevaplayayım;

• D: ye de mi format atılacak ya da formattan önce D:ye sağ tık "Biçimlendir..." yapmak çözüm olur mu?

C: Zaten D’ye sağ tık biçimlendir demek, formatlamaktır. Oradaki tüm bilgiyi siler. Fark yok diğeri ile arasında.Diskin 2 bölüm olduğuna göre isteğine göre orayı formatlaya bilir ya da olduğu gibi bırakabilirsin.

• Sistemde IE6 olması zorunlu bir hal, dolayısıyla XP Pro Sp2 yükletmeyi düşünüyorum, uygun mudur?

C: ie6‘nın taşına bilir bağımsız halde çalışa bilenleri var istersen ie 7 sisteminde varken de kullana bilirsin ama sp2 ile de kullanabilirsin tabi.

• Bu pcde aynı zamanda oyun da oynamak istiyorlar ( örneğin: Age of Empires III, ekran kartı yeterli mi) bunun için donanım tavsiyeniz nedir? (RAM dahil)

C: Bu ram ve ekran kartı ile de Age of Empires III oynaya bilirsin ama oyunun bütün özelliklerini açamazsın kasar. RAM i 1 GB yaparsan yeterli olur. Ekran kartını bence değiştirmene gerek yok.Ama daha iyisi olsun dersen bilemem…

4. Son olarak, formattan sonra bilgisayar kullanıma hazır halde mi oluyor?
(Bundan kastım, sürücü vs. yüklemek durumunda kalınıyor mu)

C: Vallahi o formatı atan adam o sürücüleri de yüklemiyorsa ne iş yapar neye para alır zaten hiç anlayamam. J Bu yüzden tabiî ki o sürücüleri yüklemesi gerekir. Siz kendisine kurduktan sonra içine anti virüs,office,birkaç oyun,biraz film,mp3 atmasını söyleyin.Bari para aldığına değsin…

Kolay gelsin..

lukande

Asistan
Reaksiyon puanı
3
@aliilmek, Yazdıklarınız için teşekkürler, sağolun. Bu cevapların 4 mesajı olan bir üyeden gelmesi de forum adına ilginç bir durum!

Son mesajlar