Soru Format atacağım ancak aklımda sorular var

Bu konuyu okuyanlar

AhmetsBrain

Asistan
Reaksiyon puanı
114
Merhaba arkadaşımın bilgisayarına format atılacak ben bu zamana kadar hep 64 bit laptop a format atmıştım şimdi ise 64 bit mi 32 bit mi bilmediğim bir masaüstü bilgisayara format atılacak acaba format atarken ne gibi farklılıklar var? 64 bit ve 32 bit arasında bios uzerinden ne gibi ayarlari degistirmem gerek? Secure boot vs...

Birde masaüstü ile laptop arasında nasıl format farkliliklari var ? Windows xp yükleyeceğim, sürücüler geliyor mu otomatik?

Tollyver

Asistan
Reaksiyon puanı
151
XP yüklenecek kadar o kadar eski bir cihaz ise, sen mecburen 32 Bit kurulum yapacaksın. XP için 64 Bit ISO'sunu bulamayabilirsin.

Ayrıca PC eski ise zaten işlemci 32 Bit'lik işlemcidir. BIOS'tan ayar yapmanı gerektirecek tek şey, Boot Order olacaktır. Yani CD'den mi, USB Bellek'ten mi Boot edeceğini göstereceğin kısım olacaktır.

Son olarak sürücüler otomatik gelmeyecektir, önce tüm donanımların sürücülerini bul, daha sonra format at.

AhmetsBrain

Asistan
Reaksiyon puanı
114
XP yüklenecek kadar o kadar eski bir cihaz ise, sen mecburen 32 Bit kurulum yapacaksın. XP için 64 Bit ISO'sunu bulamayabilirsin.

Ayrıca PC eski ise zaten işlemci 32 Bit'lik işlemcidir. BIOS'tan ayar yapmanı gerektirecek tek şey, Boot Order olacaktır. Yani CD'den mi, USB Bellek'ten mi Boot edeceğini göstereceğin kısım olacaktır.

Son olarak sürücüler otomatik gelmeyecektir, önce tüm donanımların sürücülerini bul, daha sonra format at.
Acaba neye göre surucu aramasi yapabilirim? Formattan sinra driver booster yuklesem is gorur mu?
Mesaj otomatik birleştirildi:

IMG-20220615-WA0012.jpg
IMG-20220615-WA0013.jpg
IMG-20220615-WA0003.jpg

Son düzenleme:

Tollyver

Asistan
Reaksiyon puanı
151
Acaba neye göre surucu aramasi yapabilirim? Formattan sinra driver booster yuklesem is gorur mu?
Mesaj otomatik birleştirildi:

driver booster'ı dene. ama internetsiz sürücüleri yükleyecekse kullan onu. format sonrası XP ethernet sürücüsünü görmezse, sıkıntı çekersin.

AhmetsBrain

Asistan
Reaksiyon puanı
114
driver booster'ı dene. ama internetsiz sürücüleri yükleyecekse kullan onu. format sonrası XP ethernet sürücüsünü görmezse, sıkıntı çekersin.
Ethermet i görmeme sorunu da mı oluyor? Onun için ne yapabilirim peki? Nasıl bulabilirim suruculeri ?

Tollyver

Asistan
Reaksiyon puanı
151
formattan sonra XP ethernet'in sürücülerini otomatik olarak görmezse interneti unut gitsin.

sen format atmadan önce, gir aygıt yöneticisine ve tüm sürücüleri bul. ya da formattan önce driver booster gibi uygulamaları çalıştır, varolan tüm sürücüleri sana listeleyip güncelleme varsa gösterecektir zaten. hatta bazı benzer uygulamalar o sürücüleri yedekleyebiliyor, önden indirip yedek alabiliyorsun. formattan önce bunu yap derim. sonrası kolay.

AhmetsBrain

Asistan
Reaksiyon puanı
114
formattan sonra XP ethernet'in sürücülerini otomatik olarak görmezse interneti unut gitsin.

sen format atmadan önce, gir aygıt yöneticisine ve tüm sürücüleri bul. ya da formattan önce driver booster gibi uygulamaları çalıştır, varolan tüm sürücüleri sana listeleyip güncelleme varsa gösterecektir zaten. hatta bazı benzer uygulamalar o sürücüleri yedekleyebiliyor, önden indirip yedek alabiliyorsun. formattan önce bunu yap derim. sonrası kolay.
Yalnız, bilgisayar şu anda açilmıyor windows xp başlangıç ekranında kalıyor...

Linuxd

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
9
Asla ama asla Driver Booster kullanma. Ben kullandım silemedim de. İnternet sürücüsünü yanlış kurdu ve az kalsın düzeltemiyordum.

AhmetsBrain

Asistan
Reaksiyon puanı
114
Asla ama asla Driver Booster kullanma. Ben kullandım silemedim de. İnternet sürücüsünü yanlış kurdu ve az kalsın düzeltemiyordum.
Tamam da onu kullanmadan nasıl driver bulabilirim onu anlamadim? Neye göre buluyorum driver ı? Ya da şöyle sorayim ethernet driver ında sorun olmazsa diğer sürücüleri kurmasam ne olur? Ne kaybederim.

Tollyver

Asistan
Reaksiyon puanı
151
anladığım kadarıyla arkadaşın çok tecrübesi yok bu konularda, driver'ları bulup yüklemede sıkıntı çekiyor gibi. driver booster veya ona benzer bir uygulama ile formattan önce yüklü driver'larının yedeğini alsa daha iyi olur. ya da yüklü driver'ların tam adını bulup, internetten o modelin sürücülerini indirsin.

@AhmetsBrain eğer kendin bu işleri iyi yapamayacak gibiysen, yakınlarındaki bir tanıdıktan yardım alman daha iyi olur. uzaktan bizim yardımımız hem yeterli olmayabilir, hem de çok zaman kaybedersin.

AhmetsBrain

Asistan
Reaksiyon puanı
114
anladığım kadarıyla arkadaşın çok tecrübesi yok bu konularda, driver'ları bulup yüklemede sıkıntı çekiyor gibi. driver booster veya ona benzer bir uygulama ile formattan önce yüklü driver'larının yedeğini alsa daha iyi olur. ya da yüklü driver'ların tam adını bulup, internetten o modelin sürücülerini indirsin.

@AhmetsBrain eğer kendin bu işleri iyi yapamayacak gibiysen, yakınlarındaki bir tanıdıktan yardım alman daha iyi olur. uzaktan bizim yardımımız hem yeterli olmayabilir, hem de çok zaman kaybedersin.
Yok benim tecrübem var zaten sadece masaüstünde format atmadım daha önce.

Tollyver

Asistan
Reaksiyon puanı
151
madem tecrüben var, o zaman donanımları nasıl bulamıyorsun? aygıt yöneticisine girip bakmak çok mu zor? ya da gir nVidia/AMD Catalyst uygulamasından ekran kartı modelini gör, ses kartı modelini yine aynı şekilde bul.. ethernet için aygıt yöneticisine bakman yeterli zaten.

AhmetsBrain

Asistan
Reaksiyon puanı
114
madem tecrüben var, o zaman donanımları nasıl bulamıyorsun? aygıt yöneticisine girip bakmak çok mu zor? ya da gir nVidia/AMD Catalyst uygulamasından ekran kartı modelini gör, ses kartı modelini yine aynı şekilde bul.. ethernet için aygıt yöneticisine bakman yeterli zaten.
Dostum üstte yazdıklarimi okusaydın neden bulamadigimi anlardın...

Yalnız, bilgisayar şu anda açilmıyor windows xp başlangıç ekranında kalıyor...
Anladin mı şimdi??

Tollyver

Asistan
Reaksiyon puanı
151
Dostum üstte yazdıklarimi okusaydın neden bulamadigimi anlardın...

Anladin mı şimdi??
dostum, güvenli mod'da açmayı denemiş miydin? yine açılmıyorsa zaten donanım sorunun var demektir. yoksa sisitemsel bir sorundur. ha, güvenli modda bile açabilmiş olsan donanımları öğrenebilirdin.

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Attığınız fotoğraflar farklı PC'lere ait. Tam anlayamadım haliyle o noktayı. Anakartın modeli tam görünmediği için size sürücü linkini atamıyorum. Lakin bunun basit bir çözümü var. "Live" linux dağıtımlarından herhangi birini veya "portable" diye geçen ve USB üzerinden çalışan Windows isolarından birini kullanarak donanım bilgisini alabilir, akabinde sürücüleri indirip XP format USB'si hazırlayabilirsiniz.

Son mesajlar