Ford klima suyunu içme suyuna çevirecek

Creative

justice boss
Yönetici
Admin
1.jpg

Ford mühendislerinden Doug Martin yakın gelecekte muhtemelen varlığını çok sıradan karşılayacağımız önemli bir buluşunu projelendirdi. Araç klimasından yollara damla damla düşen yoğuşma suyunu toplayarak filtreleyen ve ardından aracın içindeki musluğa taşıyan bir sistem geliştirdi.

Proje üzerinde meslektaşı John Rollinger ile birlikte çalışan mühendis Doug MartinBütün ziyan olacak suyun tekrar kullanılması gerekiyor. Fikrin arkasındaki esas amaç aslında suya erişimin zor olduğu noktalarda insanların işini kolaylaştırmak.” diyor.

2.jpg

Fikrini test etmek için Doug Martin önce bir otomobilin bir saat içerisinde ortalama ne kadar su üretebileceğini hesapladı. Ulaştığı sonuç umut verici oldu: 1.9 litre. Dört kişinin yolculuk ettiği bir otomobil düşünüldüğünde oldukça tatmin edici olan bu miktar, su satın almayı gereksiz hale getirirken daha az plastik kullanımı anlamına geliyor. Özellikle temiz suya erişimin zor olduğu ülkelerde insanların kendi araçlarında içme suyu elde edebilmesi önemli bir avantaja dönüşecek gibi görünüyor.

Henüz geliştirme aşamasında olan projenin bir an önce uygulamaya geçmesini ve otomobillerimizde yer almasını umuyoruz.


Further with Ford | Ford Media Center
 
Üst