Firefox yüklü Windows gerçek olabilir mi?

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Haksız rekabete yeni çözüm: IE ile birlikte Firefox ve Opera da Windows ile birlikte gelsin...

20090103142531.jpg

AB, Windows'ta IE dışında başka tarayıcılar da görmek istiyor.

Sizlere daha önce Avrupa Birliği'nin Microsoft'a yönelttiği ve Internet Explorer ile tarayıcı pazarında haksız rekabete yol açtığı iddialarını ve Opera'nın bu iddiaya desteğini aktarmıştık. AB ve Microsoft arasında sular durulmak bilmiyor. Şimdiye kadar AB'nin dava konusunda resmi açıklaması dışında basına çok fazla bilgi sızmamıştı. Davanın konusu biliniyor olsa da, detaylar büyük ölçüde karanlıktaydı. Fakat sonunda herkesin merak ettiği bu detaylar hakkında bazı ipuçları ortaya çıkmaya başladı. Fakat davada yer alan bu konuları açıklayan, davacı AB değil, davalı Microsoft oldu.

Microsoft'un paylaştığı bilgiler arasında en dikkat çekeni ise, AB'nin tarayıcı savaşlarına denge getirebilmek amacıyla ortaya sürdüğü çözüm yolu. Bir işletim sisteminin üzerinde bir internet tarayıcısı olmadan dağıtılması pek çok kişinin aklına yatmıyordu. AB'nin çözüm önerisi de tam olarak bu konuyla ilgili. AB, Internet Explorer'ın Windows'ta yüklü olarak dağıtılmasına karşı çıkmıyor ama IE'nin yanı sıra başka tarayıcıların da sistem içerisinde yer almasını öneriyor. Tabii ki akıllara ilk gelen iki alternatif, pazar payını yakın zamanda %23'e çıkartmış olan Firefox ve AB'nin davasının temelini oluşturan başvurunun sahibi Opera. Bakalım gerçekten de Firefox veya Opera yüklü bir Windows piyasaya sürülecek mi...

Bilgi için: Microsoft
Telefon: (212) 258 59 98 pbx

http://www.chip.com.tr/konu/Firefox-yuklu-Windows-gercek-olabilir-mi_10684.html

mustapha_84

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bence çok saçma adamın işletim sistemi ne isterse onu koyar kullanmak istemeyen bir zahmet firefox veya opera kursun.Zaten sürekli farklı tarayıcılar çıkıyor.Düşünsenize işletim sistemiyle beraber 10 tane tarayıcı kuruluyor.

K46

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Harika olurdu Firefoxlu windows ama Bill amca tarafı bunu zor kabul eder biraz.
Not: Ben olsam ben de kabul etmem.. :D

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
kurulu hiçbir tarayıcı gelmemeli. kullanıcı seçip kurmalı. sonra biri çıkar bende tarayıcı yaptım der windows amca ekle bun da der . bunun sonu gelmez.

internet explorer da kurulu gelince kullanıcı diğerlerini aramıyor bile. bu da haksız rekabet tabi.

Juggernaut

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Firefox ya da Opera'yı koyunca haksız rekabet olmayak mı ? Ahh Gates ahh. :D

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Choreme'de gelsin bari..:):D

Reaksiyon puanı
188
aslında şu yapılabilir. bilgisyarda hiçbir tarayıcı yüklü gelmez. sistem ilk açıldığında sorar hangi web tarayıcısını kullanmak istiyor sunuz diye. kullanıcı neyi seçerse sisteme internet üzerinden en son sürümü indirilip otomatik kurulur. böylece herkesin gönlü yapılmış olur microsoftun da başı ağrımaz.

afterdinner

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bakalım gerçekten de Firefox veya Opera yüklü bir Windows piyasaya sürülecek mi...

Varsın sürülmesin. Internet Explorer'ın asli görevi Windows ilk kurulduğunda sadece bir kereye mahsus çalıştırılıp Mozilla'ya bağlanıp Firefox indirmektir. Hatta elinizde sürekli bir Firefox kurulum dosyası bulundurun ki o bir kereye mahsus kullanımı bile yapmayın.:D

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
walla sadece firefox ie'yede gereck yhock :D pek bi emo oldu ama :D

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
benim windows'umda firefox office virüs prog vs hepsi geliyo :D
Özel yapım :)
Bana ne bill amca ne yapmış dimi

nacar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
SDN Ana sayfada Haber başlığını görünce baya bir güldüm. Olur mu olur dedim içimden belki anlaşmışlardır falan dedim.

Şahsi fikrim : Gün gelecek insanlar açık kaynak kullaır hale gelecek. Sadece teknik destek almak isteyen parasını falan ödeyip destek hizmeti alacak diye düşünüyorum.
O yüzden Windows un içinde Firefox ta olur, Pardus un içinde IE de olur, herşey normaldir bu dünyada...

hta1905

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Yakında Windows Media Player'ın yanında Quicktime,Real Player,VLC Player,Media Player Classic de gelsin derler.Gerçi gelsin,Linux'taki gibi hepsi birden kurulsun,uğraştırmasınlar bizi :D

FY2005

Profesör
Reaksiyon puanı
8
İyide bunun sonu gelmez ki. Bugün IE kaldırılsın derler, yarın Media Player, Movie Maker, Takvim, Hesap Makinesi, Messenger... Bu liste uzar gider. Microsoft kendi yazdığı işletim sistemini elbette kendi yazdığı programlarla güçlendirecek. Bundan daha doğal ne olabilir ki. Ayrıca Linux işletim sistemlerinde de birçok program kurulu geliyor. Kimsenin ona birşey dediği yok. Sorun Windowsun açık kaynak kodlu olmaması mı yada paralı mı olması? Linuxculer kabahati birazda kendilerinde aramalı. Hem bedava veriyorsunuz, hem arkanıza açık kaynak kod desteğini alıyorsunuz, hemde yüzlerce dolara satılan Windowsu alt edemiyorsunuz. Sonrada böyle saçmalıklar...

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
... Hem bedava veriyorsunuz, hem arkanıza açık kaynak kod desteğini alıyorsunuz, hemde yüzlerce dolara satılan Windowsu alt edemiyorsunuz. Sonrada böyle saçmalıklar...

Açık kaynak çok büyük bir kuvvet haklısınız ama çok fazla parçalanması tek bir güç oluşturulamaması nedeniyle parça parça rekabetle bu kadar olabiliyor.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Böyle bir şey olmaz kanaatimce. Sonuçta kullanıcının takdirinde olan bir konu. Her ne kadar ie varsayılan olarak gelse de başka tarayıcı yüklemenin ne zorluğu var? Benim de işletim sistemim olsa ben de kendi tarayıcımı dahil ederim sisteme. Gerisi kullanıcılara kalmış.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
böyle bir şeyin suyu çıkar...
düşünün ya ie de gelmeyecek ya hepsi gelecek...

sonra birileri diyecek media plaer gelmesin geliyorsa diğer alternatiflerde gelsin...

ordan biri diyecek word pad olmasın warsa başka alternatifler de olsun

sonra başkası diyecek paint olmasın illa olacaksa alternatif programlar da olsun...

say say bitmez işletim sistemimin anası ağlar...

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
bill amacanın kendi işletimi istediğini yapsın yaw :D bari bill amca windows cd sinin yanında dünyadaki bütün tarayıcılarının olduğu cd yapıp hediye etsin ve suçlamalrdan da kurtulsun :D