Firefox 4'ten Haber Var

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
Firefox 4'ün çıkış süresi yaklaştıkça hakkındaki haberlerin sayısı da artıyor. Mozilla topluluğu internet üzerinden gerçekleştirdiği sunumla yeni sürümdeki hedeflerini açıkladılar.

Tarayıcı pazarında önemli bir yere sahip olan Firefox son dönemlerde kullanıcılara çıkardığı sorunlarla az miktarda da olsa kullanıcı kaybetmeye başladı. Sorunların başında kitlenmeler ve çökmeler yer alırken, uzun süredir sıkıntılara bir çözüm üretilemedi.

Son teknoloji destekleyecekleri Firefox 4 ile bu sorunlara son vermeyi hedefleyen Mozilla ekibi küçük bir sunum hazırlayarak kullanıcılarına yeni sürümlerini tanıttı. HTML 5 destekli bir tarayacı kullananlar buradan videoya göz atabilirler.

3Jokes_FireFox_Wallpaper_161273954471.jpg

İzleyemeyenler için Mozilla ekibi genel olarak;

• Hız: En hızlı tarayıcı Firefox olacak
  • Güçlü: HTML 5 gibi son teknolojiler desteklenerek en güçlüsü olacak
  • Kullanışlılık: Kullanıcıların kendi tarayacılarını istedikleri gibi özelleştirebilmeleri sağlanarak farklı bir internet deneyimi sunulacak
şeklinde vaatlerde bulunuyor.

:: Hala Firefox kullanıyor musunuz? Yeni çıkacak sürümde Firefox'a dönmeyi düşünür müsünüz?

Yazan: Ömer Faruk AK
SDN - http://shiftdelete.net

Neanderthal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Bayadır kullanıyorum ve kullanmaya da devam ediceç

okanic

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Şu An Chrome'Dayım Yeni Sürüm Galiba Firefox'a Döndürcek Bizi .d

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Kilitlenme ve çökme olmuyor ki zaten.

adrasa

Dekan
Reaksiyon puanı
37
uzun zamandır firefox kullanıyorum sanırsam ayrılmayı düşünmüyoruz seviyeli bir ilişkimiz var :D :D

eray045

Rektör
Reaksiyon puanı
250
sıkı bir mozillacıyken chrome kalbimi fethetti :wub:

byharby

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Çok sık çöküyor şu sıralar.Bazen günde 4-5 defa...Ama vazgeçmedim.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Valla ben Firefox un hiç çöktüğünü görmedim... Firefox u Chrome la karıştırıyorsunuz siz çökmeye en meyilli tarayıcı chrome çünkü...

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
netscape in mezar taşı firefox un da artık miyadı doldu yeniden küllerinden doğar mı bilinmez köklü değişiklikler yapmak zorundalar html5 veya yeni java script motoru yeni render motoruyla olacak işlerde değil bunlar mozilla firefox ekibi şu anda sadece günü kurtarıyor başka birşey değil 2 ghz işlemci 4 gb ram olan bir makinada bir tarayıcının ilk açılış hızı 5 sn sürüyorsa orda bir sorun var demektir :)

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
netscape in mezar taşı firefox un da artık miyadı doldu yeniden küllerinden doğar mı bilinmez köklü değişiklikler yapmak zorundalar html5 veya yeni java script motoru yeni render motoruyla olacak işlerde değil bunlar mozilla firefox ekibi şu anda sadece günü kurtarıyor başka birşey değil 2 ghz işlemci 4 gb ram olan bir makinada bir tarayıcının ilk açılış hızı 5 sn sürüyorsa orda bir sorun var demektir :)

Bu konuda biraz daha iddialılar yanlız, aldığım duyumlara göre chrome gibi her sekmeyi ayrı process olarak işleyecekler. :)

emre85

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bir kere şu kitlenmelere bir çözüm bulmaları lazım. sonra sistemi böyle sömürmemesi lazım. sonra doğru düzgün şöyle ferah bir teması olması lazım. bu sorunları hallederlerse tekrar firefox kullanırım. yoksa chrome kullanmaya devam.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
Bu konuda biraz daha iddialılar yanlız, aldığım duyumlara göre chrome gibi her sekmeyi ayrı process olarak işleyecekler. :)

bu tip şeyler iyi güzelde asıl sorun şu örneklemek gerekirse google chrome un hızlı yükselişinin arkasında önemli iki neden var 1 çalıştığı ortamın doğal grafik kütüphanesini kullaniyor buda onu hızlı ve sorunsuz yapıyor ( cocoa, gtk, mfc ) 2. basit, sade, webkit farkı.

xul bence miyadını doldurdu mozilla vakfının farklı çözümlere gitmesi gerekiyor xul gerçekten yavaş çalışıyor bu sadece firefoxda değil xul kullanan bütün programlarda böyle hangi platformda olursa olsun yavaş örnek program komodo edit, songbird, thunderbird gibi bence firefox ekibinin alacağı en radikal karar xul yerine işletim sistemlerinin doğal grafik kütüphanelerini kullanmak olur qt, cocoa, gtk. macosx kullandığım zamanlarda camino kullanıyordum cocoa arayüzü ile inşaa edilmiş firefox diyebiliriz firefox ve camino arasında dağlar kadar performans farkı oluyordu

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
bu tip şeyler iyi güzelde asıl sorun şu örneklemek gerekirse google chrome un hızlı yükselişinin arkasında önemli iki neden var 1 çalıştığı ortamın doğal grafik kütüphanesini kullaniyor buda onu hızlı ve sorunsuz yapıyor ( cocoa, gtk, mfc ) 2. basit, sade, webkit farkı.

xul bence miyadını doldurdu mozilla vakfının farklı çözümlere gitmesi gerekiyor xul gerçekten yavaş çalışıyor bu sadece firefoxda değil xul kullanan bütün programlarda böyle hangi platformda olursa olsun yavaş örnek program komodo edit, songbird, thunderbird gibi bence firefox ekibinin alacağı en radikal karar xul yerine işletim sistemlerinin doğal grafik kütüphanelerini kullanmak olur qt, cocoa, gtk. macosx kullandığım zamanlarda camino kullanıyordum cocoa arayüzü ile inşaa edilmiş firefox diyebiliriz firefox ve camino arasında dağlar kadar performans farkı oluyordu
Chrome'un da qt sürümü yok örneğin, her platform için ayrı arayüz yazmak çok vakit alan bir süreç. Gecko'ya gelince, o altyapıyı değiştirirsen bu kadar geniş eklenti desteği veremezsin. Bu haliyle iyi bence, ben gayet memnunum. Biraz hızlandırsınlar yeter.

malibumali

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Aslında kullanılan eklentilere de bağlı olduğunu düşünüyorum bu donmaların. Ben her tarayıcıyı denedim. Hiç biri seçenek açısından Firefox kadar iyi değildi. FF-Forever! :yes:

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
hadi gecko tamam devam etsin ona bişey demeyelim ama xul değişsin birazda vakit harcasınlar 1 numara olmak zirveye oynamak fanatizm yaratmayla kazanılacak şeyler değil. firefox firefox olalı hep yavaş hep ağır hep hantal daha önce firefox için hiç böyle şeyler söylemedim ama son 1 senedir firefox unda eleştirilme zamanının geldiğini düşünüyorum

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Şuan firefox 3.6.4 Beta 4 kullanıyorum gayet güzel..:)

NETWORK

Profesör
Reaksiyon puanı
115
flash cokmelerı olmasa ıyı olacak umarım bunu 4 versıyonun da hallederler...

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
hadi gecko tamam devam etsin ona bişey demeyelim ama xul değişsin birazda vakit harcasınlar 1 numara olmak zirveye oynamak fanatizm yaratmayla kazanılacak şeyler değil. firefox firefox olalı hep yavaş hep ağır hep hantal daha önce firefox için hiç böyle şeyler söylemedim ama son 1 senedir firefox unda eleştirilme zamanının geldiğini düşünüyorum
Fanatizm nerde anlamadım açıkçası. Yavaş açılmasına gelince Linux'ta hemen açılıyor, Windows için de hallederler zamanla. Hantallık konusuna da katılmıyorum. 4 gb bellek var ondan olabilir ama bende hiçbir hantallık yok.
Xulrunner evet biraz yavaşlatabilir ama eklentiler konusunda büyük esneklik sağlıyor. Ona bakarsan Python ve C#'da C++'a göre yavaş diller ama çok rahat kod yazımı sağlıyorlar. Gülü seven dikenine katlanır :D

xmRipper

Doçent
Reaksiyon puanı
0
(...)kullanıcılara çıkardığı sorunlarla az miktarda da olsa kullanıcı kaybetmeye başladı. Sorunların başında kitlenmeler ve çökmeler yer alırken, uzun süredir sıkıntılara bir çözüm üretilemedi.(...)

Oha ne alaka, son zamanlarda ne sorun çıkarmış. Nerenizden uydurarak yazıyorsunuz anlamıyorumki. Çökme sorunları olan Firefox değil Chrome. Firefox'un hiçbir problemi yok. Sadece diğer browserların son sürümlerine karşı ağır kaldı.

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
139
bilgisayar kullanmaya ilk başladığımdan beri firefox kullanıyorum. ilerde de kullanmaya devam edeceğim.

saladin1473

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çook fazla sekme açınca sürekli çökme oluyordu. ama kullnanmaya devam...

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
Oha ne alaka, son zamanlarda ne sorun çıkarmış. Nerenizden uydurarak yazıyorsunuz anlamıyorumki. Çökme sorunları olan Firefox değil Chrome. Firefox'un hiçbir problemi yok. Sadece diğer browserların son sürümlerine karşı ağır kaldı.

Biz biyerimizden uydurmuyoruz, diğer yorumları okursanız,çöküp çökmediğini görürsünüz.. Ben yıllardır kullandığım firefox'u 4gb ramime rağmen geçen haftalarda terketmek zorunda kaldım.. :)

eddiebg

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Evet Firefox biraz sistem kaynaklarini tüketiyor ancak diger tarayicilarda farkli degil. Yine de en iyi performansi ben firefoxta aliyorum. Firefox4 ile beraber yine en cok konusulacak tarayici konumuna gelecektir.

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Hadi ayrılda gel firefox 4 beklemedeyiz...

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Firefoxun 3.bilmemnesini çökerttim bu sefer :D
Bakalım 4 ne kadar dayanacak :D

ffgul

Profesör
Reaksiyon puanı
8
mozillanın hakimiyeti kesin.opera,croome gibi tarayıcılar çok kullanışsız.
Firefoxun daha bi kere bile çöktüğünü görmedim...firefox şuan dünyanın en iyi tarayıcısı...

vayt

Asistan
Reaksiyon puanı
5
firefox eğer çöküyorsa kullanılan eklentilerle alakalıdır.