Firefox 4.0'dan Görüntüler!

Akhun Aktosun

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Mozilla'nın merakla beklenen yeni tarayıcısı Firefox 4.0'dan yeni ekran görüntüleri yayınlandı.

Mozilla, Firefox 4.0'da son adımlarını atıyor. Piyasanın uzun süredir beklediği Firefox 4.0'ün, Temmuz 2009'dan itibaren yeni bir arabirimle geleceği biliniyordu. Bu da beklentilerin ve heyecanın artmasına sebep olmuştu. Şimdi Firefox 4.0'dan yeni ekran görüntüleri yayınlandı ve kullanıcılar bu görüntülere göre Firefox 4.0 hakkında yorumlar yapıyor. Görünen o ki Mozilla, yeni Firefox'ta uygulama butonunu ön plana çıkarmak istiyor.

35-40-Comparison1261562163.png

Eklentilerin de ön plana çıkartılacağı yeni tasarımda, butonların yerlerinde ufak değişiklikler yer alıyor. Butonlarla ilgili en önemli değişiklik ise, sayfanın yüklenmesini durdurma butonunun kaldırılmış olması. Firefox 4.0'da artık bu buton yer almayacak, fakat sayfayı yenileme butonunun işlevlerinin arasına katılacak.

Fx-40-Mockup-Win7-i03-AppButton-Variations1261562173.png

:: Firefox 4.0'ı merakla bekleyen ekipten misiniz?

Yazan: Akhun Aktosun
SDN - http://shiftdelete.net

Rapchy

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
119
:: Firefox 4.0'ı merakla bekleyen ekipten misiniz?

Kesinlikle evet

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
artık her sekme farklı bir işlem olarak çalıştırılsın, chrome hesabı :wink:

Seng

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Chrome gibi minimalist bir dizayn bekliyorum, zaten diğer özellikleri yeterince tatmin edici

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
3.6 yı adam akıllı şekle soksunlar önce. 4.0 kalsın şimdilik :)

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Ne de olsa taklitler dünyasında yaşıyoruz.

Her firma öyle yada böyle bir şekilde başka bir firmanın ürününü alıp biraz yontarak veya ekleyerek önümüye sunuyor.

Bize de beklemek düşüyor

Saygılar

Mirack1907

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Tema olarak win 7 desteği olan özellik olarak pek fazla degişiklik göstermeyen bir firefox 4 geliyor gibi geldi bana :)

Ferrycan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Aslında pek taklit sayılmaz. Chrome tabları üst kısma alarak bize daha geniş bir ekran sağlıyor. Bu buldukları doğru birşeydi. Firefoxda bu yanlışı bile bile devam etmesi hiçde hoş olmazdı. Daha iyisini bulana kadar aynı şekilde kullanmasında sakınca yok bence.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Firefox'un Orjinal Halini Bile unuttum Yükler Yüklemez Eklentilerimi Temalarımı Yüklüyorum

3.5.6 Zaten Yeterince Başarılı 4 Sürümü İse Güzel Görünüyor

Merakla Bekliyoruz

fagum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben temada bir değişiklik beklerdim.Firefox'un görünümü biraz oyuncak görünümünden çıksa süper olur aslında.Fakat her ne olursa olsun yine de seçimim Ateş Tilkisi :))

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Gerçek sürprizleri herkes gözden kaçırmış. Mozilla/Firefox 4 ile birlikte birbirinden bağımsız çalışan sekmeler gelecek. Böylece bir sekmede oluşan problem diğer sekmelerin çalışmasını etkilemeyecek. Ayrıca gelmesini beklediğimiz bir diğer önemli yenilik ise temaları ve eklentileri yeniden başlatma gerekmeksizin uygulayabilmek olacak. Anlayacağınız, Mozilla/Firefox 4 ile birlikte gerçekleşecek büyük değişikliklere hazırlıklı olun.

Reaksiyon puanı
188
tarama motorunu daha iyi optimize edip ram canavarı olmasını engelleyemedikleri sürece kullanmayı pek düşünmüyorum...

Lucifer17

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merakla Bekliyorum Umarım Güvenlik Açıklarını Kapatırlar, Açıklar Kapanana Kadar Opera 4 Ever :cool:

yavuzbaba

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
durdurma düğmesinin kalkması da ne oluyor bence kalkmasın yanlışlıkla linke basınca durdurmak isterim ben.ayrıca şu kasma olayını da çözmeliler.

forsaken1x

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Abovvv tam bir Chrome çakması olmuş :) mozilla demek ki etkilenmiş Chrome'un başarısından :)

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Gerçek sürprizleri herkes gözden kaçırmış. Mozilla/Firefox 4 ile birlikte birbirinden bağımsız çalışan sekmeler gelecek. Böylece bir sekmede oluşan problem diğer sekmelerin çalışmasını etkilemeyecek. Ayrıca gelmesini beklediğimiz bir diğer önemli yenilik ise temaları ve eklentileri yeniden başlatma gerekmeksizin uygulayabilmek olacak. Anlayacağınız, Mozilla/Firefox 4 ile birlikte gerçekleşecek büyük değişikliklere hazırlıklı olun.

hocam 3.5/3.6/3.7 4.0'ın alt yapısı zaten:) o dediğiniz iki sorun(eklenti ve sekme) 4.0 çıkmadan halledilmiş olacak :) ama köklü değişiklikler yine olacak :)

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
hocam 3.5/3.6/3.7 4.0'ın alt yapısı zaten:) o dediğiniz iki sorun(eklenti ve sekme) 4.0 çıkmadan halledilmiş olacak :) ama köklü değişiklikler yine olacak :)
Yazının tamamını alıp buraya aktarmak istemedim ama 3.6/3.7 ve 4.0 sürüm yenilikleri hakkında güzel bir incelemeye http://www.teknobaz.com/2009/10/21/mozilla-firefox-gelecek-planlari-3-6-3-7-4-0-surum-yenilikleri/ bağlantısından ulaşabilirsin desperado64 :wink: Söylediğin gibi bu değişikliklerin 4.0 çıkmadan halledileceğini açıkçası hiç duymadım. Ama olsa güzel olurdu. :)
Ayrıca söylemeyi unuttum, 4.0 ile birlikte JetPack te geliyor ve eklenti yazma işini çok basit bir hale getiriyor. Bu şu demek oluyor. 4.0 ile birlikte eklenti sayısı kat kat artacak.