Firefox 3.5RC1'in İlk Aday Sürümü Yayınlandı

Bu konuyu okuyanlar

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
firefox35.jpg

Birkaç gündür gündeme gelen Firefox Beta 99 haberlerini okumuşsunuzdur. Aslında beklentimiz Firefox RC1 sürümünden yanaydı. Mozila 94 Betayla birlikte RC'yide kaybedince bizlere Firefox Beta 99 kaldı. Betaları bulamadılar ama anlaşılan RC sürümünü bulmuşlar :)
Çoğu Arkadaş Firefox Beta 99 veya kurulum sonrasındaki adıyla Firefox Preview ile uğraşırken Firefox 3.5 RC1 ile uğraşmakta bana kaldı haliyle :)

Firefox Beta 99 ile ilgienmeye daha öncesinde başladığım için beklentim Rc1'den yanaydı ve bugün ilk aday sürümünün yayınlandığını görünce indirip denemeye karar verdim. Malesef bu sürümde de Türkçe dil seçeneği mevcut değil. Daha ilk aday sürüm, belki ikinci aday sürümde yayınlanabilir umudum var. Firefox Beta 99'un ilk aday sürümünde sadece İngilizce dil tercihi vardı ve ikinci aday sürümüyle birlikte diğer dil tercihleride yer aldı.

Bu kezde Türkçe dil tercihi olmasa bende dahil birçok kişiyi küstüreceğini düşünüyorum. umudum ikinci aday sürümde Türkçe dil seçeneğinin olması.

Bu ilk aday sürümü test etmek isteyen arkadaşlara hemen linkide aktarayım. İngilizce olduğu bilgisini tekarlayım ve ayrıca programı Firefox 3.0 üzerine kuruyor yani Firefox Beta 4 ve Firefox Beta 99'da olduğu gibi ayrı bir klasöre kopyalamıyor.

İşte buda link

http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla....20RC%201.exe

Buarada bunun sadece test amaçlı bir sürüm olduğunu, hataların olabileceği uyarısında da bulanayım. ayrıca yeni aday sürüm linkleri çıktığında buraya ilevesinide yaparım.

İyi testler, iyi kullanımlar

3.jpg

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
iyide keşke deneyimlerinide yazsaydın
gözle görülür ne yenilik var?

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
iyide keşke deneyimlerinide yazsaydın
gözle görülür ne yenilik var?

Kurduğumda saat 2 civarıydı o saatte pek inceleyemedim ama Beta 99'dan pek bir farkını göremedim. bir haberde 3.5 ile ilgili olarak izlediğiniz videodaki gömleğe tıkladığınızda gömleğin satıldığı yerere ulaşabileceksiniz gibi bir detay vardı. saat geç olduğu için anca bu sürümde o özellik var mı diye test etmeye zamanım oldu. malesef o özellik aktifleşmemiş :)

Şuan işyerindeyim. buradan pek deneme fırsatım olamıyor. vaktim olursa akşam üzeri deneyimlerimi aktarabilirim.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
bende 4 Gündür kurulu Kullanıyorum Dünde Türkçesini yükledim.! Bi kere Çok Çok Hızlı Safari bile Halt yemiş Yanında . Gizli Gezinme Özelliği filan eklenmiş . Pek bir Yeniliğe Rastlamadım çokda kurcalamadım zaten . Ama Çok Çok Güzel duruma Getirilmiş . Beta4 versiyon ama hatasız İsteyenler hemen kurabilir.!

Beta 4 Son Derece Stabilir RC1 ingilizce Kullanmayı Denemem.!

balcis

Doçent
Reaksiyon puanı
0
beta4 kullanıyorum kararlılık sorunu vs yok. eklentilerim de çalışıyor. şimdi firefox beta sayfasına baktım orada da henüz belirtilmemiş.

erkofb

Asistan
Reaksiyon puanı
1
arkadaslar cok sagolun yorumlariniz icin benim gibi denemeyen kisiler icin süper.

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
Ne fark oLabilir ki?

Firefox ikonu farklı. Eskiye göre biraz daha koyu olmuş :)

Server not found hatasında makinenin 30 saniye kadar kilitlenme hatasıyle karşılaşan bir arkadaşımda beta 99 ve bu sürümden sonra artık bu hatayla karşılaşmıyormuş buda bir fark sayılır.

Bazen online radyolara giriyorum ve bu Radyo için eklenti gerekiyor ve her beta sürümünde bu radyo için eklenti uyarısında bulunurken RC sürümünde herangi bir eklenti istemeden doğrudan girdi. bana göre buda bir fark.

Beta 99'u hariç diğer beta sürümlerine göre daha hızlı açılış ve siteleri daha seri gezinme farkı da var.

Diğer bir farkta diğerlerinden, Firefox 3,5 nihayi sürümüne daha yakın olması :)

Ve ayrıca RC1 ikinci aday sürümüde yayınlandı. Malesef bu rüm içinde de Türkçe dil tercihi yine yok :(

Firefox 3.5 RC 1 ikinci Aday sürüm Linki

tonce

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Anlaşılan tam bir yenilik getirmiyor.

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
Anlaşılan tam bir yenilik getirmiyor.

Bakış açısına göre değişir. Bakış açınız Beta 99'a göreyse evet ikonun daha koyu renk olması dışında pek bir özellik getirmiyor ama final sürümünde farklılıklar olacağı yönünde bilgiler mevcut bunlardan biriside Mozilla'da Firefox yöneticisi olarak görev yapan Mike Beltznerin bir açıklaması. O açıklamaya göre, Üçüncü parti yazılıma ihtiyaç duymadan, hem videoların görüntülenebileceğini, hem de görüntülediğimiz resimleride düzenleyebileceğemiz şeklinde (yukarıda bahsettriğim radyo olayında eklenti kurulumu istememişti).

Bakış açımız Firefox 3.0.x sürümünde göre olursa ozaman birçok yenilikten bahsedebilriz. Gizli atarama, daha hızlı açılış, daha seri siteler arası gezinme, .... vs vs.

Opera kullanıcısı olarak bakarsak bunların hiçbiri yenilik değil zaten :)