"Fenerbahçe şike yaptı"

mahmuTS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Nisan ayında dünyaca ünlü yazar Declan Hill ile birlikte Trabzon Kürsüsü’nün davetiyle Türkiye’ye gelen European Sports Media Dergisi yazarı Jan Hauspie, Fenerbahçe’nin Benfica ile yapacağı kritik maç öncesinde çok çarpıcı bir makale yayınladı.

fenerbahce-sike-yapti-6925.jpg

Nisan ayında dünyaca ünlü yazar Declan Hill ile birlikte Trabzon Kürsüsü’nün davetiyle Türkiye’ye gelen European Sports Media Dergisi yazarı Jan Hauspie, Fenerbahçe’nin Benfica ile yapacağı kritik maç öncesinde çok çarpıcı bir makale yayınladı.
Uluslararası spor yolsuzlukları ve şike konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olan Declan Hill ile birlikte Trabzon Kürsüsü’nün düzenlediği “Şifre: Şike” paneline katılan Jan Hauspie, “Türk futbolundaki şikenin inanılmaz öyküsü: Kanunların Üstünde” başlıklı yazısında, Türkiye’de yaşanan şike skandalına dair detaylara yer verdi.
Hauspie, 2009 yılında Şampiyonlar Ligi üçüncü turunda Anderlecht’le eşleşen Sivasspor’un hikayesiyle başladığı makalesinde, 5-0 sona eren ilk karşılaşmanın UEFA’nın şaibeli maçlar listesinde yer aldığını hatırlatarak, o dönem Sivasspor’u çalıştıran Bülent Uygun’un yanı sıra, takımın golcüsü Mehmet Yıldız ve başkan Mecnun Otyakmaz’ın şike nedeniyle çeşitli sürelerde hapis cezasına çarptırıldığının altını çizdi. Hauspie, mahkemenin verdiği cezalar sonrasında akıllara 5-0’lık maçın geldiğini belirterek, “Bu durumda Belçika’daki 5-0’lık maç için ne düşünmeliyiz?” sorusunu yöneltti. Hauspie, Sivasspor’un o maçı şike mafyası aracılığıyla satmış olabileceğini iddia etti.
“FENERBAHÇE ŞİKE YAPTI”
Makalenin devam eden kısmında Fenerbahçe konusuna odaklanan Hauspie, 2010-2011 yılında 17 maçlık yenilmezlik serisiyle şampiyon olan sarı lacivertlilerin, bu şampiyonluğunu şikeyle kazandığını yazdı. Trabzonspor’un o sene gol averajıyla ikinci sırada kaldığını belirten Hauspie “Şampiyonluğu kaybeden Trabzon mutsuzdu. 27 yıl sonra şampiyonluğa çok yaklaşmıştı. Ancak şimdi görünen o ki Fenerbahçe şike yapmıştı” diye yazdı.

“UEFA VE TFF DEVE KUŞU…”

Skandal karşısında UEFA ve TFF’nin yaklaşımını da eleştiren dünyaca ünlü yazar, yazısına şöyle devam etti:
“Bundan daha da kötüsü UEFA ve TFF'nin deve kuşu rolünü oynaması. Disiplin komitesi son kararını henüz açıklamış değil. UEFA Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’nden men ederek Trabzonspor'u davet etti ancak bu kararının ardından bir günde 12 bin nefret maili aldı. UEFA o günden beri konuyla ilgili hiçbir şey yapmadı. Karar için fazla beklenmemesi gerektiğini savunan Pierre Cornu ise destek bulamayınca istifa etti. TFF umursamazlık içinde. Mahkemenin kararı öncesinde yeni federasyon kulüplerin değil kişilerin cezalandırılacağını açıkladı. Fenerbahçe’nin daha fazla korkmasına gerek yoktu. Şampiyonluk unvanı hala ellerinde. Fenerbahçe sevgisini gizlemeyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da ‘Demokrasilerde kişiler cezalandırılır, kurumlar değil. Bir kişinin yaptığını milyonlar çekmemeli' diyerek güvence veriyordu. Soruşturma sürerken meclis de şike cezalarını belirleyen yasada değişikliğe giderek, cezaları düşürüyordu. Fenerbahçe’nin başına talih kuşu konmuştu.”
“BASIN ÖZGÜR DEĞİL”
Türkiye’de basının özgür bir şekilde hareket edemediğini iddia eden Hauspie, Başbakan’ın da etkisiyle konunun Türk basınında yeterince yer bulmadığını söyledi ve hapishanede bulunan Türk gazetecileri örnek gösterdi.

“ŞAMPİYONLUĞU SATIN ALMASINA RAĞMEN…”

Makalesinde Olgun Peker meselesine de değinen Hauspie, eski TFF Başkanı Mahmut Özgener’le Aziz Yıldırım’ın yaptığı hakem konuşmalarından, şikeyle ilgili tarım ve inşaat terimlerinin kullanıldığına kadar detaylı bilgilere yer verdi. Aziz Yıldırım’ın hapishaneden çıktığı günü de betimleyen Hauspie, “Şampiyonluğu satın almış olmasına karşın, hapisten çıktığında taraftar kalabalığı tarafından karşılandı. Taraftar gözünde kulüp temiz. Onlar tüm bu olan bitenin bir komplo olduğuna inanıyor,” ifadelerini kullandı. Ancak bunun doğru olmadığını söyleyen Hauspie, Türkiye’nin şike konusunda dünyada üst sıralarda yer aldığını belirtti. Deneyimli yazar makalesini, Aziz Yıldırım’ın bu akşam Fenerbahçe maçını tribünden izleyeceğini belirterek tamamladı.
Hauspie’nin makalesinde, Trabzonsporlu taraftarların Nyon, Brüksel, Berlin, Viyana ve Amsterdam gibi şehirlerde şike eylemleri yaptığı da not edildi.

KYNK

Genero

Profesör
Reaksiyon puanı
1
hahaha :D komik arkadaşlar sabah sabah gene çok güldük :) :)

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Bide Sadri Şener kupalarını istemek için NASA'ya müracaat etti haberini yapıştırda siyam ikizleri gibi olan haberler ayrı kalmasın. :)

angel75

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
18
eeee artık sana farz oldu!!!!!

rashoaga

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Fenerbahçe'nin şike yaptığını sadece bu yazar söylemiyor ki, Türk Hukuku da aynı şeyi söylüyor. Mahkeme 6 küsür yıl hapis cezasını Aziz Yıldırım'a, kırmızı ışık ihlalinden mi verdi!

Paramore

Dekan
Reaksiyon puanı
27

Hocam yanlış anlamayın kötü niyetli olmadığınızı, tartışmalarda çok iyi bir üslubunuz olduğunu biliyorum ama hep Fenerbahçe aleyhine konularda yorum yapıyorsunuz. Yorum yapın tabi kimse karışamaz ama böyle saçma bir habere adam haklı demeniz objektif bakamıyorsunuz demektir.

Whisper1907

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Kendi yönetimleri bu yasalardan sonra bir şey yapamayınca küme düşmemeye oynadılar tabii bu sene ağırlarına gidiyor..yazııııkkk...

Enisor

Doçent
Reaksiyon puanı
0
şimdi fener böyle birşey yaptı mı yaptı mahkeme kararı bile ortada ama eee?ne oldu?ceza nerede?medya unuttu herkes unuttu ama unutulmaması gerek

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Silinen mesajlar var dediler geldik... :)

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Hep mr_rain siliyor bu adamın rütbesi degişsin Silici Moderatör olsun :D

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Bence konu kökten silinmeli.
İyice kabak tadı verdi gerçekten.
Medenice durum tespiti yapmak yerine fanatizmimizi çarpıştırıp birbirimizi kırıyoruz boş yere...

komoon

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Hocam yanlış anlamayın kötü niyetli olmadığınızı, tartışmalarda çok iyi bir üslubunuz olduğunu biliyorum ama hep Fenerbahçe aleyhine konularda yorum yapıyorsunuz. Yorum yapın tabi kimse karışamaz ama böyle saçma bir habere adam haklı demeniz objektif bakamıyorsunuz demektir.

hocam detaya girmedim, iki kelime etsem konunun saçma sapan yere gideceğine emindim.. o nedenle sadece adam haklı dedim kapattım..

başlık ne "Fenerbahçe şike yaptı"

mahkeme ne dedi , Şike var..

sonuç "Adam haklı"... :)

bu arada bir önceki mesajım BJK konusunda idi :)

semih61

Profesör
Reaksiyon puanı
43
tarihte hep bu leke kalacak.
juve gibi cezasını çekip yapanlar dışlansaydı böyle olmayacaktı.

herşey gün gibi ortadayken şike yapmadık ağam demek çok gülünç oluyor.

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
hocam detaya girmedim, iki kelime etsem konunun saçma sapan yere gideceğine emindim.. o nedenle sadece adam haklı dedim kapattım..

başlık ne "Fenerbahçe şike yaptı"

mahkeme ne dedi , Şike var..

sonuç "Adam haklı"... :)

bu arada bir önceki mesajım BJK konusunda idi :)

Şike var ama sahaya yansımamış yani yokmuş :D (Nasıl oluyorsa cinayet var ama ölü yok demek gibi geliyor bana en başından beri :p)Masal gibi oldu ha bir varmış bir yokmuş :)

annttiigs

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
24
tarihte hep bu leke kalacak.
juve gibi cezasını çekip yapanlar dışlansaydı böyle olmayacaktı.

herşey gün gibi ortadayken şike yapmadık ağam demek çok gülünç oluyor.

Yazmayayım diyorum ama yok. İsmet Paşa'nın belki de bir kaç lafından birisidir ele gelen; "“Bir memlekette, namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur” boşuna zorlama usta anlamazlar. Benim bu dünyada tek bir isteğim var bu gibi durumlar için. "Allah çoluk çocuklarının hakları yendiğini göstersin ve çaresizce elleri koyunlarında kalsınlar". Canlarına, sağlıklarına zeval gelmesin o kadar düşemiyorum. Ama şu duamı da bir ömür geri almam. Yukarıda bir tanesi de çıkmış. Diyor ki; şike olmayınca bak ne haldeler. Allah büyüktür ve görür!

Empatik

Profesör
Reaksiyon puanı
8
He diyin geçin ya kızdırmayın Sarı lacivert arkadaşları :)

tumblr_mdc3azBRqU1r9wv9ro1_500.gif

sdn46

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Şike yapmış demeeeek vah vah :)

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16
[MENTION=105823]bt38[/MENTION] tartışma anlayışına hastayım.. :)

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
Konuya yorum yapan uçuyo, iki günde üç kişi uçmuş :D

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Fenerbahçeli moderatörümüz işini yapıyor. :)

bizim için sıkıntı yok, işini yapsın diyoz zaten, sana göre hani sadece gslilere sataşıyorduk ya, artık gs lilerle değil doğru görmediğimiz şeylerin karşısında olduğumuzu bi zahmet anlarsın.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Yanilmiyorsam konuyu acan arkadas banlanmis? Ama konuya kilit vurmayi unutmussunuz :)