Facebook'ta peygambere küfre hapis cezası

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Reaksiyon puanı
0
Bu dinsizler Kuranı okuyor ama nasıl okuyor.Düşünmeden,anlamadan, altında ki hikmete bakmadan sırf muhalefet olsun diye, açık aramak için okuyor.Bu aynen bakmakla görmek arasında ki fark gibi bi şey.De ki: O Kur’an, inananlar için doğru yolu gösteren bir rehber ve şifadır. İnanmayanların ise, kulaklarında bir ağırlık vardır ve Kur'an onlara kapalıdır. Sanki onlara uzak mesafeden bağırılıyor da Kur'anın ne söylediğini anlamıyorlar.) [Fussilet 44]

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
"Allah yok, din yalan" demek, direkt İslam' a saldırıdır. Allah' ı inkar etmek, bizim inancımıza göre sapıklıktır. Bu yüzden bir müslümanı böyle bir söz, yazı veya davranışla karşı karşıya bırakmak açık ve sert bir tepkiye dahi neden olabilir.

Bir ateist kendi inançsızlığını insanlara anlatmak mı istiyor ?

Kendi alanında kendini sözcü veya konuşmaya yetkili birisi mi addediyor ?

Bir ateist kendi kendine, insanlara inançsızlığı anlatmak gibi bir rol mü vermiş ?

Bir ateist kendini bilgin,alim görüyorsa, hodri meydan diyorsa, gitsin İslam' ın bilginleri ile konuşsun. Ben İslam alimi değilim, kelime dağarcığımda geniş sayılmaz. O yüzden sorulan herşeye cevap veremem. Fakat İslam alimi verebilir.

Olaki ateist tüm İslam alimlerini alt etti, mantıklı her sorusuna cevap buldu. O zaman çıksın meydanlarda kendini, inançsızlığını tanıtsın.

Peygamberimiz Hz. Muhammed s.a.v. dahi, açıktan İslam dinini yaymaya başladığında, Mekkede bulunan ileri gelenlerle, ilim yönünde mücadele etmiş ve bunun sonunun gelmeyeceğini düşünen müşrikler en sonunda Hz. Muhammed' e meydanlarda özgürce faaliyetine devam etmesi için müsaade etmek zorunda kalmışlardır.

Bir savınız varsa cumhurdan önce, ûlemaya gitmelisiniz, derim. Cumhur kendi içindekini dahi dinlemez, her daim tepki görürsünüz.

Peki bir ateistin inancını açıklamasını hoş görmüyorsanız, nasıl saygı duyduğunu söyler misiniz? Demek ki saygı falan yok ateiste, olsun olmasın demiyorum, sadece yazılanları anlamaya çalışıyorum. Ateistin inancı, benim inancıma saldırıdır diye düşünüyorsunuz ve bunu açıklayamaz diyorsunuz. Yanlış anlamadım sanırım.

Bir ateist "lideri" (diyelim?) ile bir İslam aliminin oturup tartışması da dünyanın en gereksiz tartışması olur sanırım. Oturup kendi kendilerine konuşmuş olurlar.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Sen birşeyi bilirsin ama yaşayıp yaşamadan ne olduğuna karar veremezsin.
Sevdiğin birşeyi iyi bilirsin, yaşarsın ama kötü bulabilirsin. Ve sevmezsin...
Bilmem anlatabildim mi.

Yalnız ateistlerin büyük bir bölümü dini yaşamış görmüş ve sonradan reddetmiş kişilerdir. Hani oturup bu konuda dine mensuplarla bu konuyu tartışanların hele %99'u diyebiliriz. Baştan "aman" demiş adam girmez belki ama, oturup bunları sizinle konuşan biri varsa masaya koyacağınız son argüman "sen nerden bilicen madem inanmıyon" demek olsun, hatta son argüman bile olmasın.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Hidayet Allah'tandır, bir insana ne kadar laf anlatırsanız anlatın, ne kadar uğraşırsanız uğraşın, eğer Allah ona hidayet nasip etmeyecekse zerre kadar yol alamazsınız.

Benim merak ettiğim şudur.

Dinlerin ekseriyetinde dini yayma amacı vardır. O dinin mensupları inançlarını tebliğ ederek diğer insanların da bu inanca katılmalarını isterler.

Bunun çeşitli nedenleri vardır, dinin güç kazanması, insanların başka insanların o dine inanmasına vesile olduğu için sevap ile mükafatlandırılması gibi.

Yani herhangi bir dine mensup kişi başka insanları dine davet ederek dinine hizmet etmiş olur, sevap kazanır ahirette bunun mükafatını görür.

Bu nedenlerle inanan bir insanın inancını yaymaya çalışması mantıklıdır.
Peki inanmayan kişiler neyin mücadelesini veriyorlar?

Allah yoktur dedin, tamam sen öyle inanıyorsun peki sürekli Allah'ın yokluğunu kanıtlamanın amacı ne?

Ya da bir tanrının varlığını kabul ediyorsun, dinlere ise inanmıyorsun! Peki inanmadığın dinler ile kafayı bozmanın alemi nedir? Başka insanlarla tartışıp onlara da dinin olmadığını kanıtlayarak elde edeceğin sonuç nedir?

Kimse dine inanmadığında dinsizliğini daha güven içinde yaşayacağını mı zannediyorsun?

Şu Ateizm ya da Deizm meselesinin dünyada ne kadarlık bir PİYASASI VAR?

Kendilerince olmayan bir şeyin yokluğunu kanıtlamak için sayısız film, kitap, yayın, makale, karikatür yayınlıyorlar, çeşitli organizasyonlar yapıyorlar.

Yani birileri inançsızlığın propagandasından ciddi anlamda iyi paralar kaldırıyorlar.
Bu para götürenlerin çabası anlaşılabilir bir durum.

Ama internette şurada burada, inanmadığınız bir şeyin yokluğunu kanıtlamak için bunca zamanınızı emeğinizi harcayarak ne elde etmeye çalışıyorsunuz?

Bunca zaman inanmadığınız bir şeyin yokluğunu kanıtlamak için yazılar, kitaplar okudunuz araştırmalar yaptınız. Belki o kitaplara paralar bile harcadınız (gerçi genelde böyle yayınlar birileri tarafından finanse edildiği için ücretsiz ya da çok ucuz bir şekilde ulaşır okuyucuya) Bunca zamanın emeğin karşılığında elinize kendinizce ulaştığınız "entelektüel" seviye dışında ne geçti?

Uzun lafın kısası ben sizin bu çabanız telkinleriniz teorileriniz vs sonucunda dini ve Allah'ı inkar edersem bu size ne kazandıracak?

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Şimdi insanlar ateistleri eleştiriyorlar da biz Müslüman lar ateistleri yada diğer dine mensup olan inşanları neye davet ediyoruz yaşadığımız hayat , yediğimiz içtiğimiz yaşam şeklimiz kısacası Müslüman i Müslüman yapan yaşam şekli ile yaşamıyoruz en önemlisi ilim ile amel etmek yok o zaman o diğerleri dediğimız insanlar bizlere bakıyorlar kendi yaşam şekillerinden bir fark görmüyorlar Evet onları neye çağırıyoruz .

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Peki bir ateistin inancını açıklamasını hoş görmüyorsanız, nasıl saygı duyduğunu söyler misiniz? Demek ki saygı falan yok ateiste, olsun olmasın demiyorum, sadece yazılanları anlamaya çalışıyorum. Ateistin inancı, benim inancıma saldırıdır diye düşünüyorsunuz ve bunu açıklayamaz diyorsunuz. Yanlış anlamadım sanırım.

Bir ateist "lideri" (diyelim?) ile bir İslam aliminin oturup tartışması da dünyanın en gereksiz tartışması olur sanırım. Oturup kendi kendilerine konuşmuş olurlar.

Yalnız ateistlerin büyük bir bölümü dini yaşamış görmüş ve sonradan reddetmiş kişilerdir. Hani oturup bu konuda dine mensuplarla bu konuyu tartışanların hele %99'u diyebiliriz. Baştan "aman" demiş adam girmez belki ama, oturup bunları sizinle konuşan biri varsa masaya koyacağınız son argüman "sen nerden bilicen madem inanmıyon" demek olsun, hatta son argüman bile olmasın.

Ateistin inancı değil, ateistin inancını açıklama şekli bana saldırı.

"Allah" ismi genel geçer bir isim değil, özel bir isimdir. Başka herhangi bir dinde "Allah" adında yüce ve gücü sonsuz bir varlık belirtilmemektedir.

Birisi çıkıpda ısrarla inandığım şeyin yanlış olduğunu söylüyor bana. Tabii ki tepki gösteririm. Çünkü bana sunduğu savlar genelde kendine göre ve anlamsız. Şöyle birkaç tane sahne canlandıralım, oldukça kısa.

a.t.- Ben herhangi bir tanrının varlığına inanmıyorum.
- Ben inanıyorum, beni ilgilendirmez!

- Öyle mi neden ?
a.t. - Öyle bir şey yok, olsaydı görürdüm.
- Göremiyorsan hava diye birşey de yok. Mikroskop olmasa, bakterilerden de haberdar olmayacaktın.
a.t. - Benim dediğimle verdiğim örnekler aynı şey değil.
- Yüce bir varlığın gözüne öylece görünmesini beklemiyorsun değil mi ? Seninle uğraşamam, görüşürüz.

- İyi, bana ne ?
a.t. - Kendinizi bu din denen saçmalıklara nasıl inandırıyorsunuz anlamıyorum.
- #@!!½%&#@ĞŞİÜ#^+
a.t.- Ah gözüm!
-^+%&!#{/

Ateistlerin dini, özellikle de islamı yaşadıkları sözünüze inanmıyorum. Hiç bir rekat namazlarından tad almışlar mı, kaç kere hacca gitmiş bu sonradan ateist olanlar, kaç sene zekat vermiş söyleyin.

Herşeye rağmen hidayet Allah'tan. Biz, müslümanlar için dahi bir garanti yok.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33

Evet doğruluk oranı dediğiniz gibi ama neden küfürlerle düşmanlık var?
Hadi reddetti, inanmıyor, niye küfür ediyor niye propaganda yapıyor?
İşleri güçleri buldukları ortamda aşağılayıcı kelimeler kullanmak, bu da ateistlik mi oluyor?

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Evet doğruluk oranı dediğiniz gibi ama neden küfürlerle düşmanlık var?
Hadi reddetti, inanmıyor, niye küfür ediyor niye propaganda yapıyor?
İşleri güçleri buldukları ortamda aşağılayıcı kelimeler kullanmak, bu da ateistlik mi oluyor?

Küfretme kısmının hoş bir yanı yok elbette, küfür etmesini doğru bulmuyorum ben de.
Ben sadece konu genelinde bir "saygı duyarım, inanca saygı olmalı" havası olduğu için ateizme saygı nasıl duyulur veya gösterilir onu merak ettim. Veya şöyle diyebiliriz; gerçekten tüm inançlara saygı istenildiği için mi söyleniyor bunlar yoksa İslam'a laf edilmesi istenmediği için mi. :)

Ateistin inancı değil, ateistin inancını açıklama şekli bana saldırı.

"Allah" ismi genel geçer bir isim değil, özel bir isimdir. Başka herhangi bir dinde "Allah" adında yüce ve gücü sonsuz bir varlık belirtilmemektedir.

Birisi çıkıpda ısrarla inandığım şeyin yanlış olduğunu söylüyor bana. Tabii ki tepki gösteririm. Çünkü bana sunduğu savlar genelde kendine göre ve anlamsız. Şöyle birkaç tane sahne canlandıralım, oldukça kısa.

- Ben inanıyorum, beni ilgilendirmez!

- Öyle mi neden ?
a.t. - Öyle bir şey yok, olsaydı görürdüm.
- Göremiyorsan hava diye birşey de yok. Mikroskop olmasa, bakterilerden de haberdar olmayacaktın.
a.t. - Benim dediğimle verdiğim örnekler aynı şey değil.
- Yüce bir varlığın gözüne öylece görünmesini beklemiyorsun değil mi ? Seninle uğraşamam, görüşürüz.

- İyi, bana ne ?
a.t. - Kendinizi bu din denen saçmalıklara nasıl inandırıyorsunuz anlamıyorum.
- #@!!½%&#@ĞŞİÜ#^+
a.t.- Ah gözüm!
-^+%&!#{/

Ateistlerin dini, özellikle de islamı yaşadıkları sözünüze inanmıyorum. Hiç bir rekat namazlarından tad almışlar mı, kaç kere hacca gitmiş bu sonradan ateist olanlar, kaç sene zekat vermiş söyleyin.

Herşeye rağmen hidayet Allah'tan. Biz, müslümanlar için dahi bir garanti yok.

Allah'ın İslam'a özel bir isimlendirme şekli olduğuna katılmakla beraber konuya bu şekilde yaklaşmak da biraz zorlamak oluyor bence. Allah yok demek ile Tanrı yok demek arasında pratikte bir fark var mı? Aslında yok, ikisi de İslam'a değil dinlere bir inkar getiriyor. İsimlendirmeler farklı olsa da 3 semavi din de aynı tanrıdan referans almıyor mu? Bu durumda İslam'a özel bir saldırı olduğunu düşünmemek daha kolay veya barışçıl olmaz mı?

Üçüncü örnek eleştiri getiriyor, bunu "dinlemek istemiyorum" diyebilirsin, ama saçma olduğunu söylemeyi saldırı veya hakaret olarak görmek de aşırı hassas davranmak değil mi? Ateistlere de neler söyleniyor? :) Ayrıca bakterileri küçük olduğu için "büyütücü"" ile görebiliyorsun :p :p :)

Bir de o son örneği arada oluşan bir samimiyetten sonra söyleyebilir bir insan anca, yakın bir arkadaşınla ciddi ciddi "abi niye böyle yapıyorsun" diye iki taraf da birbirine derken kullanılabilecek bir kelime olabilir, yoksa az önce buna daha sakin yaklaşılabilir dedim ama evet başkasının inancına saçma demek hoş değil.

İnanmıyorsun ama sen kaç ateist tanıdın ve geçmişlerini biliyorsun? Kaç kere hacca gitmiş rekat vermiş kısmı ise tamamen alakasız olmuş kusura bakma. :) İslam mensubu olanların kaçı yapıyor tüm bunları eksiksiz? Hac zaten maddi duruma göre zorunlu kılınan bir durum, hacca gitmemiş de ne sonradan ateist oluyor diye sormak çok isabetli olmuyor bu durumda. :) Namazdan da tad alamadığı için zaten sorgulamıştır belki adam? :) Neticede orada bu argümanı koyan insanların söylediği şey basit aslında, İslam'ın ne olduğu günlük hayatımızda görebildiğimiz, pratik etmemiş olsa da bildiğimiz, gözlemleyebildiğimiz veya okuyabildiğimiz şekilde açık. Bunlardan bihaber olunmadığını anlatan bir iddia bu.

hidoriumen

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bütün dinler samimiyet bekler.Bi sürü müslüman var bu ülkede,kaçı samimi?Ben ateist im diyen bir sürü insan var çevremde,aslında İslam'ında özünde olan insan sevgisi ve hoşgörü ile yaklaşıyorlar dünyaya...Herhangi bir beklenti olmadan,cennet cehennem olmadan,kavga dövüş olmadan...Bilgece,okuyarak,bilerek tartışıyorlar.Bence samimiyet göstergesidir.Bir sürü müslüman var çevremde bütün gün cennetten,sıkışınca cehennemden,olmayınca hurilerden bahsediyorlar.Bu riyakarlıktır.Bunlar benim anketim,sizin etrafınızda ki gözlemleriniz böyle olmayabilir.Ben gerçek müslümanın samimi olması gerektiğine inanıyorum,ama maalesef ki yurdum topraklarında hergeçen gün artan bir riyakarlık var.Atatürk'e küfür serbest,Hz. Muhammed'e 6 ay mesela burada bile bir ikiyüzlülük söz konusu değil mi?Sonuçta kanun aynı değil mi?
Ben bir müslüman evladı olarak,bu riyadan ve bilgisiz alimlerden sıkıldım,hatta bi ara dinimden soğudum,okuyarak tekrar büyük sanatçının eserinden tad almağa başladım.

yasaklı

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Bütün dinler samimiyet bekler.Bi sürü müslüman var bu ülkede,kaçı samimi?Ben ateist im diyen bir sürü insan var çevremde,aslında İslam'ında özünde olan insan sevgisi ve hoşgörü ile yaklaşıyorlar dünyaya...Herhangi bir beklenti olmadan,cennet cehennem olmadan,kavga dövüş olmadan...Bilgece,okuyarak,bilerek tartışıyorlar.Bence samimiyet göstergesidir.Bir sürü müslüman var çevremde bütün gün cennetten,sıkışınca cehennemden,olmayınca hurilerden bahsediyorlar.Bu riyakarlıktır.Bunlar benim anketim,sizin etrafınızda ki gözlemleriniz böyle olmayabilir.Ben gerçek müslümanın samimi olması gerektiğine inanıyorum,ama maalesef ki yurdum topraklarında hergeçen gün artan bir riyakarlık var.Atatürk'e küfür serbest,Hz. Muhammed'e 6 ay mesela burada bile bir ikiyüzlülük söz konusu değil mi?Sonuçta kanun aynı değil mi?
Ben bir müslüman evladı olarak,bu riyadan ve bilgisiz alimlerden sıkıldım,hatta bi ara dinimden soğudum,okuyarak tekrar büyük sanatçının eserinden tad almağa başladım.

Yok öyle sizin bahsettiğiniz gibi bir dünya.Nerede Hz.Muhammede hakaret 6 ay Atatürke hakaret serbest.Ha ben ikisinede hakaret edilmesine karşıyım.Fikirleri izledikleri yollar tartışılır eğrisiyle doğrusuyla o ayrı bir konu.Bu memlekette bazı şeyler güvence altındadır.Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında kanun:
--------------------------------------------------------------

yayın : resmi gazete

yayım tarihi ve sayısı : 31/07/1951 - 7872

numarası : 5816

madde 1- atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla
kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir.
yukarıki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır.

madde 2- birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumî veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasiyle işlenirse hükmolunulacak ceza yarı nispetinde artırılır.

birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.

madde 3- bu kanunda yazılı suçlardan dolayı cumhuriyet savcılıklarınca re'sen takibat yapılır.

madde 4- bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

madde 5- bu kanunu adalet bakanı yürütür.Gibi mesala.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
inandığınız kitap inanmayanları öldürün diyecek

Inandigimiz kitap dinde "zorlama" yok diyor, inanmayanlari öldürün diye bir ayet yok kuran-i kerim'de.

"Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk, sapıklıktan ayırd edilmiştir. Artık her kim tâğutu inkar edip, Allah'a inanırsa, sağlam bir kulpa yapışmıştır ki, o hiçbir zaman kopmaz. Allah, her şeyi işitir ve bilir." (Bakara, 2/256)

Kulaktan dolma laflarla islam dinini yargilamaya calismayin. Ister inan ister inanma sana kalmis..

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Küfretme kısmının hoş bir yanı yok elbette, küfür etmesini doğru bulmuyorum ben de.
Ben sadece konu genelinde bir "saygı duyarım, inanca saygı olmalı" havası olduğu için ateizme saygı nasıl duyulur veya gösterilir onu merak ettim. Veya şöyle diyebiliriz; gerçekten tüm inançlara saygı istenildiği için mi söyleniyor bunlar yoksa İslam'a laf edilmesi istenmediği için mi. :)

Allah'ın İslam'a özel bir isimlendirme şekli olduğuna katılmakla beraber konuya bu şekilde yaklaşmak da biraz zorlamak oluyor bence. Allah yok demek ile Tanrı yok demek arasında pratikte bir fark var mı? Aslında yok, ikisi de İslam'a değil dinlere bir inkar getiriyor. İsimlendirmeler farklı olsa da 3 semavi din de aynı tanrıdan referans almıyor mu? Bu durumda İslam'a özel bir saldırı olduğunu düşünmemek daha kolay veya barışçıl olmaz mı?

Üçüncü örnek eleştiri getiriyor, bunu "dinlemek istemiyorum" diyebilirsin, ama saçma olduğunu söylemeyi saldırı veya hakaret olarak görmek de aşırı hassas davranmak değil mi? Ateistlere de neler söyleniyor? :) Ayrıca bakterileri küçük olduğu için "büyütücü"" ile görebiliyorsun :p :p :)

Bir de o son örneği arada oluşan bir samimiyetten sonra söyleyebilir bir insan anca, yakın bir arkadaşınla ciddi ciddi "abi niye böyle yapıyorsun" diye iki taraf da birbirine derken kullanılabilecek bir kelime olabilir, yoksa az önce buna daha sakin yaklaşılabilir dedim ama evet başkasının inancına saçma demek hoş değil.

İnanmıyorsun ama sen kaç ateist tanıdın ve geçmişlerini biliyorsun? Kaç kere hacca gitmiş rekat vermiş kısmı ise tamamen alakasız olmuş kusura bakma. :) İslam mensubu olanların kaçı yapıyor tüm bunları eksiksiz? Hac zaten maddi duruma göre zorunlu kılınan bir durum, hacca gitmemiş de ne sonradan ateist oluyor diye sormak çok isabetli olmuyor bu durumda. :) Namazdan da tad alamadığı için zaten sorgulamıştır belki adam? :) Neticede orada bu argümanı koyan insanların söylediği şey basit aslında, İslam'ın ne olduğu günlük hayatımızda görebildiğimiz, pratik etmemiş olsa da bildiğimiz, gözlemleyebildiğimiz veya okuyabildiğimiz şekilde açık. Bunlardan bihaber olunmadığını anlatan bir iddia bu.

İslamı yaşamadan, dışarıdan görme ile anlayamazsınız. Adam namazdan tad almadı ise ona birşey diyemem. Her ben müslümanım diyen İslamın şartlarına uygun yaşıyor diye birşey yok. Siz onlara bakıp hüküm verirseniz yanlış yaparsınız.

Samimiyetsizlik yorumunuza katılıyorum fakat bu İslam üslubuna birşey kayıp ettirmez. Sonuçta müslümanların yoğun olarak yaşadığı tek yer Türkiye değil.

Aslolan İslamdır. İslama mensup olduğunu söyleyen herkes İslam'ı temsil edebilecek kabiliyete sahip değil.

İslam hoşgörü dinidir. Hiçkimsenin haberi olmadan büyük günahlar işleyebilir bir müslüman, bu onu dinden çıkarır mı ? Tövbe kapısı tüm müslümanlara ve İslamı seçen insanlara açıktır.

Ben kendi adıma şunları söyleyebilirim. Elhamdülillah, Allah' a şükürler olsun müslümanım. Cuma namazlarını kaçırmamaya çalışırım. Orucumu tutmaya çalışırım. Tutamadığım oruçlar için diyetimi de öderim.

Kader dediğimiz şey, bana göre planlamadığımız olayların bir anda patlak verip başımıza gelmesidir. Plan yaparsın bir konuda, son anda aksilik çıkar veya işler kötüye giderken birden iyiye gider. Herşey kişinin planlaması ve tasarrufu dışında gelişmiştir yani.

Ben duâ ile yaşarım. Allah' a duâ etmenin gücüne çok inanırım. Bu zamana kadar nefsani ve saçma olmayan ne duâ etti isem kabûlünü gördüm. Aslında çok mistik bir dünyada yaşıyoruz, fakat birçok kimse farkında değil.

Ateistlere sözüm yok. Fakat kendini objektif, bilirkişi sanan, her şeyi mantıkla çözebileceğini düşünen insanlar var. "Akıl bunu idrak edebiliyorsa, bu doğrudur" demek çok yanlış. Bilimin çözüm ve çare bulamadığı, ilmi olarak yorum yapamadığı birçok şey var.

Bu yüzden kendi çözümsüzlükleri içinde, insanların inançları ile dalga geçen, kendi ile çelişkiye düşen ve sabit fikirli insanları sevmiyorum.

Kendi görüşlerini açıklarken, karşısındakinin inançlarına saygısızlık edenleri hele hele hiç sevmiyorum.

İslamın şartı beştir, altıncısı da "Haddini bilmek" dir.

Daha önce başka biryerde paylaştığım bir videoyu tekrar gönderiyorum.

[video=youtube;iksFJL6zNfY]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=iksFJL6zNfY[/video]

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Inandigimiz kitap dinde "zorlama" yok diyor, inanmayanlari öldürün diye bir ayet yok kuran-i kerim'de.

"Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk, sapıklıktan ayırd edilmiştir. Artık her kim tâğutu inkar edip, Allah'a inanırsa, sağlam bir kulpa yapışmıştır ki, o hiçbir zaman kopmaz. Allah, her şeyi işitir ve bilir." (Bakara, 2/256)

Kulaktan dolma laflarla islam dinini yargilamaya calismayin. Ister inan ister inanma sana kalmis..

Kulaktan dolma bilgilere göre konuşmuyorum.

"Onları nerede yakalarsanız öldürün.sizi çıkardıkları yerden (Mekke'den) sizde onları çıkarın.zulüm ve baskı adam öldürmekten daha ağırdır.Yanlız,Mescidi haram yanında, onlar sizinle savaşmadıkça sizde onlarla savaşmayın.Sizinle savaşırlarsa (sizde onlarla savaşın) onları öldürün.Kafirlerin cezası böyledir."
Bakara 191

"Arzu ettilerki kendileri küfre saptıkları gibi sizde sapasınız beraber olasınız.Bu sebeple onlar allah yolunda hicret edinceye kadar içlerinden dost edinmeyin.Eğer bundan yüz çevirirlerse yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün.Onlardan ne bir dost edinin ne de bir yardımcı." Nisa 89

Haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayın, onları hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. Eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekâtı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın. Allah yarlığayan, esirgeyendir. Tevbe 5

Çelişkiler kitabına hoşgeldiniz.

Zaten yukarıdada bir arkadaş demiş siz ne yaparsanız yapın allah onlara hidayet vermezse dine dönmezler,bence her şeyin özeti olmuş bizim cehennemlik olacağımız zaten doğarken belli olmuş yapacak bir şeyimiz yok.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Kulaktan dolma bilgilere göre konuşmuyorum.

"Onları nerede yakalarsanız öldürün.sizi çıkardıkları yerden (Mekke'den) sizde onları çıkarın.zulüm ve baskı adam öldürmekten daha ağırdır.Yanlız,Mescidi haram yanında, onlar sizinle savaşmadıkça sizde onlarla savaşmayın.Sizinle savaşırlarsa (sizde onlarla savaşın) onları öldürün.Kafirlerin cezası böyledir."
Bakara 191

"Arzu ettilerki kendileri küfre saptıkları gibi sizde sapasınız beraber olasınız.Bu sebeple onlar allah yolunda hicret edinceye kadar içlerinden dost edinmeyin.Eğer bundan yüz çevirirlerse yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün.Onlardan ne bir dost edinin ne de bir yardımcı." Nisa 89

Haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayın, onları hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. Eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekâtı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın. Allah yarlığayan, esirgeyendir. Tevbe 5

Çelişkiler kitabına hoşgeldiniz.

Zaten yukarıdada bir arkadaş demiş siz ne yaparsanız yapın allah onlara hidayet vermezse dine dönmezler,bence her şeyin özeti olmuş bizim cehennemlik olacağımız zaten doğarken belli olmuş yapacak bir şeyimiz yok.

Bu ayetler ne üzerine geldi haberin var mı ? Ayetleri yorumlarken kullandığımız hadis ve tefsir ilmi bu yüzden önemli.

Al bu da var, buna ne diyeceksin ?

"(Ey Resulüm!) Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle çağır! Ve onlarla en güzel şekilde mücadele et. Şüphesiz Rabbin kendi yolundan sapanları en iyi bilendir ve O, hidayete kavuşanları da en iyi bilendir." Nahl Suresi - 125. ayet

Kuranı anlamak tefsir ve hadis gerektirir. Kuran-ı Kerimde kaç vakit namaz kılınacağı da yazmıyor ona bakarsan.

Bu çelişki değil, sizin İslam'a elinizde cımbızla bakmanız yüzünden.

Birşeyi bildiğimizi iddia etmek için, o şeyin geneline bakarız ve her bir noktasına hakim olmaya çalışırız.

Arabanın tekerine bakıp, motorunu anlamaya çalışmayız değil mi? Güzel kardeşim.

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bu ayetler ne üzerine geldi haberin var mı ? Ayetleri yorumlarken kullandığımız hadis ve tefsir ilmi bu yüzden önemli.

Al bu da var, buna ne diyeceksin ?

"(Ey Resulüm!) Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle çağır! Ve onlarla en güzel şekilde mücadele et. Şüphesiz Rabbin kendi yolundan sapanları en iyi bilendir ve O, hidayete kavuşanları da en iyi bilendir." Nahl Suresi - 125. ayet

Kuranı anlamak tefsir ve hadis gerektirir. Kuran-ı Kerimde kaç vakit namaz kılınacağı da yazmıyor ona bakarsan.

Bu çelişki değil, sizin İslam'a elinizde cımbızla bakmanız yüzünden.

Birşeyi bildiğimizi iddia etmek için, o şeyin geneline bakarız ve her bir noktasına hakim olmaya çalışırız.

Arabanın tekerine bakıp, motorunu anlamaya çalışmayız değil mi? Güzel kardeşim.

Bu zaten kuranın kesinliğinin olmadığının göstergesi,binlerce yorumu var herkes farklı yorumlayabilir.Tefsirler çoğu kıvırmak içindir,en basitinden dünya 6 günde oluşturuldu yazarken kuranda tefsirlerde hep bu yontularak 6 evre olarak gösterildi. (Hoş şuan yanlış hatırlamıyorsam kuran meallerinide 6 evre olarak girdiler).Diyeceğim şu ben kurandan ikiz kuleler saldırısını yazmasını beklemiyorum elbette ama bu şekilde bir kitabın hiç bir evrenselliği yok,her şeye o dönem gözüyle baktığımızda da zaten çağın gerisinde kalır.Ortada bir yerde gidip geliyor sürekli.Ben kuranı okumuş biriyim okuma amacımda zaten bakalım bugüne kadar hep anlatıldı inanıyoruz ama kendi kitabımızı okumuyoruzdu.Okudukça dinden uzaklaştım ben.Amacım cımbızla ayet seçmek değildi.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Bu zaten kuranın kesinliğinin olmadığının göstergesi,binlerce yorumu var herkes farklı yorumlayabilir.Tefsirler çoğu kıvırmak içindir,en basitinden dünya 6 günde oluşturuldu yazarken kuranda tefsirlerde hep bu yontularak 6 evre olarak gösterildi. (Hoş şuan yanlış hatırlamıyorsam kuran meallerinide 6 evre olarak girdiler).Diyeceğim şu ben kurandan ikiz kuleler saldırısını yazmasını beklemiyorum elbette ama bu şekilde bir kitabın hiç bir evrenselliği yok,her şeye o dönem gözüyle baktığımızda da zaten çağın gerisinde kalır.Ortada bir yerde gidip geliyor sürekli.Ben kuranı okumuş biriyim okuma amacımda zaten bakalım bugüne kadar hep anlatıldı inanıyoruz ama kendi kitabımızı okumuyoruzdu.Okudukça dinden uzaklaştım ben.Amacım cımbızla ayet seçmek değildi.

Kuran kesindir. Kuran düşünen insanlar içindir. Kuran düşünmeyi bilen insanlar içindir!

Kıvırmak ne demek? Senin aklın almıyorsa, tefsir ne yapsın? Sen daha iyi biliyorsun yani?

İslam herkesin farklı yorumlayacağı bir din değildir. 1 tane kitabı var ve arap dilinde yazılmıştır.

Kuran-ı kerim çağın gerisinde değil, ilerisindedir.

İslam ve Kuran-ı kerim evrenseldir, tüm insanlara ve Cinlere gelmiştir ve tüm zamanı kapsar.

Ayet, tefsir,hadis diyorum sen hala "ayet" diyorsun.

Sen 1500 sene de yaşasan, peygamber de görsen, bu tavırla aynı halde kalırdın eminim.

Profilimde notlar var, oraya bir göz atarsan sevinirim. Körü körüne de, herşeyi bilirmiş gibi inkar etmek ne oluyor. Bir de kıvırmak deyip hakaret ediyorsun. Dansöz kıvırır.

Yazdığın kelimelere dikkat etmeye davet ediyorum seni.

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Kuran kesindir. Kuran düşünen insanlar içindir. Kuran düşünmeyi bilen insanlar içindir!

Kıvırmak ne demek? Senin aklın almıyorsa, tefsir ne yapsın? Sen daha iyi biliyorsun yani?

İslam herkesin farklı yorumlayacağı bir din değildir. 1 tane kitabı var ve arap dilinde yazılmıştır.

Kuran-ı kerim çağın gerisinde değil, ilerisindedir.

İslam ve Kuran-ı kerim evrenseldir, tüm insanlara ve Cinlere gelmiştir ve tüm zamanı kapsar.

Ayet, tefsir,hadis diyorum sen hala "ayet" diyorsun.

Sen 1500 sene de yaşasan, peygamber de görsen, bu tavırla aynı halde kalırdın eminim.

Profilimde notlar var, oraya bir göz atarsan sevinirim. Körü körüne de, herşeyi bilirmiş gibi inkar etmek ne oluyor. Bir de kıvırmak deyip hakaret ediyorsun. Dansöz kıvırır. Yazdığın kelimelere dikkat etmeye davet ediyorum seni.

Demi onca bilim insanın,doktorun,yazılımcının dünyada ses getiren işler yapmış insanların aklı almıyor bir sizin alıyor bir siz anlıyorsunuz demi kuranı ? Bu dünyadan binlerce din gelip geçmiş hepsi kendinin en doğru en yanımaz en kesin din olduğun iddia etmiş.Bir siz mi farkına vardınız ? Sadece türkiye değil tüm dünyadaki insanların çoğu sadece doğduğu yerdeki dine inanıyor kaç kişi din değiştirmiş bu daha iyi deyipte ? Şimdi kimse inkar etmesin bunu sizde adınız gibi biliyorsunuz.Kıvırma kelimesinde bir hakaret yok kimseye hakaret etmedim.Kuran çağın gerisinde kalmaya daha evrimle başladı zaten,nuhun gemisi,ayın ikiye yarılması vs gibi şeylere zaten girmiyorum bile.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru

Sizinle savaşırlarsa (sizde onlarla savaşın) onları öldürün.Kafirlerin cezası böyledir."
Bakara 191

Ben burada bir celiski göremiyorum maalesef. Bunun neresinde dini "islam" olmayani öldürün yaziyor? Sizinle savasirlarsa sizde onlarla savasin diyor. Ayetleri kopyalamayla olmuyor, is o ayetin ne demek istedigini kavramak.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Demi onca bilim insanın,doktorun,yazılımcının dünyada ses getiren işler yapmış insanların aklı almıyor bir sizin alıyor bir siz anlıyorsunuz demi kuranı ? Bu dünyadan binlerce din gelip geçmiş hepsi kendinin en doğru en yanımaz en kesin din olduğun iddia etmiş.Bir siz mi farkına vardınız ? Sadece türkiye değil tüm dünyadaki insanların çoğu sadece doğduğu yerdeki dine inanıyor kaç kişi din değiştirmiş bu daha iyi deyipte ? Şimdi kimse inkar etmesin bunu sizde adınız gibi biliyorsunuz.Kıvırma kelimesinde bir hakaret yok kimseye hakaret etmedim.Kuran çağın gerisinde kalmaya daha evrimle başladı zaten,nuhun gemisi,ayın ikiye yarılması vs gibi şeylere zaten girmiyorum bile.

İslam' ı eleştirmeye çalışma. Eleştiriye açık değil çünkü. Öğretilerini sorgulayabilirsin. Bilen birine sorabilirsin.

Sen kendi alanında profesyonel bir bilgiye sahip olduğunu düşünüyorsan, git hakikatli bir müslümanla istediğini tartış.

Kıvırmak da apaçık bir hakarettir. Senin veya başkasının elinin altında oyuncak değildir bu.

İstediğin gibi, aklından yaptığın yorumu burada ifade edemezsin, haddini bil.

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
İslam' ı eleştirmeye çalışma. Eleştiriye açık değil çünkü. Öğretilerini sorgulayabilirsin. Bilen birine sorabilirsin.

Sen kendi alanında profesyonel bir bilgiye sahip olduğunu düşünüyorsan, git hakikatli bir müslümanla istediğini tartış.

Kıvırmak da apaçık bir hakarettir. Senin veya başkasının elinin altında oyuncak değildir bu.

İstediğin gibi, aklından yaptığın yorumu burada ifade edemezsin, haddini bil.

Çok tartıştım zaten,ama sonu buna benziyor işte sen anlamazsın,eleştiremezsin,sen orda allahın hikmetini bilemezsin vs vs. İşte din adamları bunu demiyor kafalarına göre yorumluyorlar ayetleri 6 gün örneğinde olduğu gibi,peki yorumla onada tamam ama o zaman kuran kesin tek yorumludur deme bana.Kıvırma olayından kastım budur yani.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Çok tartıştım zaten,ama sonu buna benziyor işte sen anlamazsın,eleştiremezsin,sen orda allahın hikmetini bilemezsin vs vs. İşte din adamları bunu demiyor kafalarına göre yorumluyorlar ayetleri 6 gün örneğinde olduğu gibi,peki yorumla onada tamam ama o zaman kuran kesin tek yorumludur deme bana.Kıvırma olayından kastım budur yani.

Hala "kıvırmak" kelimesini kullanıyorsun. Beni kışkırt, sonra çekil bir kenara.

Kuran-ı kerim bir çok dile çevrilmiştir. Aslı arapçadır.

Kuran-ı kerim' in tefsirleri birbirini yalanlamaz. Eksiği varsa birinin, diğerinde tamamlanmıştır. Gazi M. Kemal Atatürk'ün masrafını kendi özel maaşından çekerek matbaaya bastırdığı, "Elmalılı Hamdi Yazır" tefsiri tüm dünyada sünni ulemâ tarafından onaylanmıştır ve Cübbeli Ahmet hoca bile ona bakar.

Her müslümanım diyen adamın kitabı okunmaz.

Sen Adnan Oktarın tefsirine baktın sanırım. Biraz seçici olmak lazım.

Cevap yazarken aşağılayıcı kelime ve tavırları cümlelerine katmazsan sevinirim.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=105949]serkay1578[/MENTION]

Kuran-i okudum demissin: Kuran-i Kerim sadece okunarak anlasilsaydi peygamber efendimize "acikla" emri verilmezdi. Tefsir'in daha ne oldugunu bilmiyorsun "kivirmak" gibi sacma bir yorum yaparak aradan sizmaya calisiyorsun.

" Sana da zikri indirdik ki, insanlara ne indirildiğini beyan edesin. Onlarda belki düşünürler."
"Biz sana Kitab-ı ancak onların ihtilaf ettiklerini beyan etmen için ve mü'min olan kavme hidayet ve rahmet olsun diye indirdik."
(Nahl Suresi 44,64)

Hersey kuran'da yazmaz ve sadece kuran'la sinirli degil'dir. Islam'in ana kaynaklari dört'tür: Kitap, sünnet, icma, kiyas. Anlamini bilmedigin ayetler hakkinda yorum yaparsan kuran-i ne kadar okuyup anladigin böyle ortaya cikar. Demek ki neymis? Iyi okuyup kavrayamamissin.

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Hala "kıvırmak" kelimesini kullanıyorsun. Beni kışkırt, sonra çekil bir kenara.

Kuran-ı kerim bir çok dile çevrilmiştir. Aslı arapçadır.

Kuran-ı kerim' in tefsirleri birbirini yalanlamaz. Eksiği varsa birinin, diğerinde tamamlanmıştır. Gazi M. Kemal Atatürk'ün masrafını kendi özel maaşından çekerek matbaaya bastırdığı, "Elmalılı Hamdi Yazır" tefsiri tüm dünyada sünni ulemâ tarafından onaylanmıştır ve Cübbeli Ahmet hoca bile ona bakar.

Her müslümanım diyen adamın kitabı okunmaz. Sen Adnan Oktarın tefsirine baktın sanırım. Biraz seçici olmak lazım.

Cevap yazarken aşağılayıcı kelime ve tavırları cümlelerine katmazsan sevinirim. İnsan olan anlar artık!

Ben zaten tefsirler hakkındaki genel yorumumu yazdım sen hala o tefsire baktın mı gibi şeyler yazıyorsun.Güvenilir hadis kaynaklarına güvenirim sonuçta yorum katılmamış şeyler,ama tefsirler hakkında öyle düşünmüyorum.Net olarak hatırlayamıyorum nerede okuduğumu ama onlarca aynı ayetin farklı yorumunu gördüm tefsirlere göre.Bir turan dursun okumanı tavsiye ederim kendisi eski müftü ve aileden imam. (arapçayıda adı gibi biliyor)

@serkay1578

Kuran-i okudum demissin: Kuran-i Kerim sadece okunarak anlasilsaydi peygamber efendimize "acikla" emri verilmezdi. Tefsir'in daha ne oldugunu bilmiyorsun "kivirmak" gibi sacma bir yorum yaparak aradan sizmaya calisiyorsun.

" Sana da zikri indirdik ki, insanlara ne indirildiğini beyan edesin. Onlarda belki düşünürler."
"Biz sana Kitab-ı ancak onların ihtilaf ettiklerini beyan etmen için ve mü'min olan kavme hidayet ve rahmet olsun diye indirdik."
(Nahl Suresi 44,64)

Hersey kuran'da yazmaz ve sadece kuran'la sinirli degil'dir. Islam'in ana kaynaklari dört'tür: Kitap, sünnet, icma, kiyas. Anlamini bilmedigin ayetler hakkinda yorum yaparsan kuran-i ne kadar okuyup anladigin böyle ortaya cikar. Demek ki neymis? Iyi okuyup kavrayamamissin.

Doğru bazı yerlerde açıklama işlemi o kadar ileriye gidiyorki kendi ağzından konuşuyor sanki peygamber kuranda,hatta daha da açıklamak için ve daha da inandırıcı olması için allah kendi üzerine yemin bile ediyor evet doğru.

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Konuyu izliyorum bu tarz konular kapatılınca sonra niye kapatılıyor diyorsunuz. Son 10 mesaj haricinde tartışma gayet seviyeli gidiyordu kimseye ceza vermek istemiyorum. O yüzden gerilim yaratacak kelimelerden kaçının lütfen.
[MENTION=54792]kosasker[/MENTION] özellikle senin iki mesajından bazı kelimeleri sildim umarım fark ediyorsundur. [MENTION=105949]serkay1578[/MENTION] kullandığı "kıvırmak" sözcüğü art niyetli değilmiş işte, daha bunun üzerinden yorum yapmanın anlamı yok ama gene de dediğim gibi tartışma yaratacak sözcüklerden uzak durulmalı.

Lütfen tartışmayı başka yerlere de çekmeye çalışmayalım zira asıl konudan yavaş yavaş uzaklaşılıyor.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Ben zaten tefsirler hakkındaki genel yorumumu yazdım sen hala o tefsire baktın mı gibi şeyler yazıyorsun.Güvenilir hadis kaynaklarına güvenirim sonuçta yorum katılmamış şeyler,ama tefsirler hakkında öyle düşünmüyorum.Net olarak hatırlayamıyorum nerede okuduğumu ama onlarca aynı ayetin farklı yorumunu gördüm tefsirlere göre.Bir turan dursun okumanı tavsiye ederim kendisi eski müftü ve aileden imam. (arapçayıda adı gibi biliyor)

Süleyman Ateş' de biliyor, Mustafa İslamoğlu' da. Her arapça bilen, iki ayet gören kendini alim ilan ediyor zaten bunlar gibi.

Sen Turan Dursun' u okumaya devam et. ;)

Ateiste bakın, müslümana alîm tavsiye ediyor. :D

Hakkaten süpersin, bu kadar olur. :D Verdim şukunu :D

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Doğru bazı yerlerde açıklama işlemi o kadar ileriye gidiyorki kendi ağzından konuşuyor sanki peygamber kuranda,hatta daha da açıklamak için ve daha da inandırıcı olması için allah kendi üzerine yemin bile ediyor evet doğru.

Kuran-ı kerim' in kendine has bir üslubu var.

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Süleyman Ateş' de biliyor, Mustafa İslamoğlu' da. Her arapça bilen, iki ayet gören kendini alim ilan ediyor zaten bunlar gibi.

Sen Turan Dursun' u okumaya devam et. ;)

Ateiste bakın, müslümana alîm tavsiye ediyor. :D

Hakkaten süpersin, bu kadar olur. :D Verdim şukunu :D

http://tr.wikipedia.org/wiki/Turan_Dursun

Kuran-ı kerim' in kendine has bir üslubu var.

Aynı noktaya dönüyoruz,ben yine o üslubu anlayamıyorum demi :)

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=105949]serkay1578[/MENTION]

Dedim ya, eger kuran-i okuyup "anlamis" olsaydin böyle gereksiz yorumlar yazmazdin.

İhtilafları halletmek için de Allahın ve Resulünün emrine uymak gerekir. Kur’an-ı kerimde, (Bir işte anlaşamazsanız, bu işin hükmünü Allahtan [Kur’an-ı kerimden] ve Resulünden [hadis-i şeriflerden] anlayınız!) buyuruluyor. (Nisa 59)

Dahasi var ister misin, yollayayim mi?

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Konuyu izliyorum bu tarz konular kapatılınca sonra niye kapatılıyor diyorsunuz. Son 10 mesaj haricinde tartışma gayet seviyeli gidiyordu kimseye ceza vermek istemiyorum. O yüzden gerilim yaratacak kelimelerden kaçının lütfen.
@kosasker özellikle senin iki mesajından bazı kelimeleri sildim umarım fark ediyorsundur. @serkay1578 kullandığı "kıvırmak" sözcüğü art niyetli değilmiş işte, daha bunun üzerinden yorum yapmanın anlamı yok ama gene de dediğim gibi tartışma yaratacak sözcüklerden uzak durulmalı.

Lütfen tartışmayı başka yerlere de çekmeye çalışmayalım zira asıl konudan yavaş yavaş uzaklaşılıyor.

Farkettim süper moderatör. Bazılarımızın algısı geniş değil. Tefsir hafif meşrep bir olgu değildir, dinle ilgilidir ve kıvırmaz.

Uyarın için sağol. Bir forum üyesi soru sormuş, onun üzerinden yorum yapıyoruz.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Turan_Dursun

Aynı noktaya dönüyoruz,ben yine o üslubu anlayamıyorum demi :)

Aklının paralelinde, düşüncelerini okuyup, duygularını hissedebilen bir varlık değilim ben. Birşeyi anlayıp anlayamadığını söyleyemem. Fakat anlamamış olduğunu söyleyebilirim.

O üslubu anlayamamışsın ve eleştiriyorsun. Allah kadimdir, sözler Allah'ındır ve kadim olan birşey eleştiriye açık değildir. İnşaAllah anlatabilmişimdir.

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
@serkay1578

Dedim ya, eger kuran-i okuyup "anlamis" olsaydin böyle gereksiz yorumlar yazmazdin.

İhtilafları halletmek için de Allahın ve Resulünün emrine uymak gerekir. Kur’an-ı kerimde, (Bir işte anlaşamazsanız, bu işin hükmünü Allahtan [Kur’an-ı kerimden] ve Resulünden [hadis-i şeriflerden] anlayınız!) buyuruluyor. (Nisa 59)

Dahasi var ister misin, yollayayim mi?

Ben orda tefsir göremiyorum zaten.Hadisleri güvenilir kaynaktan olmak koşuluyla kabul ettiğimi söyledim yukarıda,onun dışında zaten kurandan gidiyoruz.Benim için bu tarz şeyler yerine işte birbirinizi öldürmeyin,kölelik yasak,iyilik yapın,birbirinize yardım edin vs gibi şeyler olsaydı kuranda çok çok daha inandırıcı olurdu bence.He diyeceksin kuranın nasıl olacağına sen mi karar veriyorsun ? Hayır ben böyle olsaydı gerçekçi bulurdum diyorum sadece.Gidipte yok ademi yarattım bütün melekelrim onun önünde secde etti ama şeytan etmedi bunun sonucu şeytanla iddialaştım sen onu yoldan çıkarmazsın diye sonra ademi cennete koydum kaburgasından havvayı yarattım sonra şeytan yılan kılığında gidip havvanın aklını çeldi elmayı yedirdi bende insanları dünyaya gönderdim,sonra din yolladım bozuldu sonra tekrar yolladım yine bozuldu en son islamı gönderdim bunuda ben koruyacam (diğerlerini korumadı) ahirete dek.Bakın daha namazın nasıl pazarlıkla 50 rekattan 5 rekata indirildiğine girmiyorum bile.Bunlar bana hiç gerçekçi gelmiyor açıkası.

Not:Burda ayetleri birinci ağızdan gibi yazdım amacım kimseyi incitmek değil kısaca özetlemek için yazdım o şekilde yanlış anlamayın.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...