Ezikler, Linux, Vazelin ve Windows 7 Kutusu

Hakkı Alkan

Rektör
Yönetici
Reaksiyon puanı
2,161
Geçtiğimiz günlerde Antalya’da Crea’nın önemli bir etkinliğine sunum yapmak üzere katıldık. İzleyenler, Türkiye’nin en çok bilgisayar satışı yapan bayileri.

Programda bizden önce, Microsoft yetkilileri vardı ve Windows 7’nin yeni özelliklerini uygulamalarla anlatacaklardı.

Yeni özellikleri, izleyicilerle beraber biz de dinlemiş olduk. Bir ara Ecevit’e bakıp, “Dünyada iyi ki Linux var.” dedim.

Bu sözleri söylememin nedeni, Windows 7’nin Vista’ya kıyasla daha düşük konfigürasyonlarda bile performanslı çalışabilmesi ve birçok yeni özelliğin eklenmesi. Bu değişimin en büyük mimarlarından biri de rakip işletim sistemleri.

Linux dağıtımları da bunların başında geliyor.

Rekabet, her zaman son kullanıcıya fayda sağlıyor. Bu rekabeti, takım tutar gibi işletim sistemi destekleyenler, oldukça komik duruma düşürebiliyorlar.
Linux çekirdeğinin yaratıcılarından Linus Torvalds’ın Windows 7’nin dünyaya tanıtıldığı gün bir mağazanın önünde fotoğraf çektirmesi, ilgimizi çekmişti ve bu olayı haberleştirerek sitemize taşıdık.

Linux camiasından, bu habere tepki alacağımızı tahmin ediyordum. Ancak bu fotoğraf, öyle görmezlikten gelinecek bir fotoğraf değil. Gerçekten de haber değer taşıyor.

Çünkü özgür yazılım destekçilerinin büyük kısmı, Microsoft ve Windows’tan bahsederken isimleri söylemekten kaçınıp, “söz konusu işletim sistemi”, “para verdiğiniz işletim sistemi”, “ismi lazım değil, anladınız siz onu” tabirlerini kullanıyorlar.

Çok kez karşılaştım bu durumla.

Lansman gününde ismini dahi söylemekten kaçındıkları işletim sisteminin önünde “Çok iyi” anlamına gelen bir işaretle, fotoğraf çektirmek, haber malzemesidir.

Bunu da, abartıya kaçmadan kısa birkaç cümle ile okurlarımızla paylaştık.
Linux fanatiklerinin bu habere tepki vermesi, bizim için sürpriz bir şey değildi, bekliyorduk da. Ancak, özgür yazılımı destekleyen toplulukların yöneticisi olarak kendini tanıtan, bir zamanlar ticari olarak Pardus’un basınla ilişkilerini yürüten ve tanıtım için sık sık kapımızı çalan Ali Işıngör’ün bu sözleri, gerçekten de düşündürücü.

Şöyle diyor;

“ShiftDeleteNet’teki haberi yazan ve SDN’in kurucusu olan Hakkı ALKAN yakın arkadaşımdır. Kendisini “iyi bilirim”…

Hakkı zaman zaman böyle asparagas haberler yapıp, forumlarının trafiğini artırmayı, trollere ara gaz vermeyi sever.

Yine böyle bir “fotoğraf altı haber” üflemiş…

Bu eğlenceli fotoğrafın gerçek hikayesini anlatayım sizlere :).

Japonya Linux Sempozyumu’nun yapıldığı gün, Japonya’da Windows 7 lansmanı da yapılmaktadır. Linux Konferansı sırasında yemek molası için dışarı çıkan Torvalds, Windows 7 standının önüne gelir.

Windows 7 standının önündeki Japon arkadaşımız Linus’u tanımayınca doğal olarak Linus Torvalds onu bozmaz. Tezgahtar ona bir Windows 7 kutusu satabileceğini düşündüğü için heyecanlanır, dolayısıyla da eğlence başlar :)…

Bu fotoğrafın Linux kullanıcılarının mahçup olduğu falan yok, bu tamamen Hakkı’nın üfürmesi… Tam tersine, bu eğlenceli fotoğrafı KDE geliştiricilerinden Chris Schlaeger çeker ve kareyi Picasa’daki albümüne koyar.

Picasa’daki yorumlardan da göreceğiniz üzere, Linus Torvalds’ın bu muzip fotoğrafından ötürü herkes eğlenmektedir. Kimbilir hangi haber sitesinde bu fotoğrafı gören Hakkı Alkan ise, sazan gibi atlamıştır bu karenin üzerine :).
Fotoğraftaki arkadaşa (H.A) “Bencil olma, haberleri yazmadan önce ne içiyorsan bize de gönder” diyorum..”

Fotoğrafın gerçek hikayesi, haber içeriğinden çok farklı değil. Her ikisi de aynı şeyi anlatıyor.

Burada, konuyu gündeme getirmemin nedeni haberin doğruluğunu sizlerle paylaşmak değil. Linux destekçileri içerisinden bir kısmının takındığı tavır. Bu tavrı anlatmak için kullanacağımız kelime de “Eziklik”.

Ali Işıngör de bu ruh haliyle, heyecanlı bir şekilde düşüncelerini paylaşmış.
Öncelikle, bu zamana kadar kendisine gösterdiğimiz hoşgörü nedeniyle “Hakkı ALKAN yakın arkadaşımdır” demiş. Toplasanız, kendisinin ısrarlı davetleri üzerine basın toplantısı veya Pardus’a destek vermek için belki en fazla 4 kez görüşmüşümdür.

En son görüşmemizin üzerinden en az 1 yıl belki de 2 yıl geçti.

Görüşemiyor olmamızın nedeni de Ali Işıngör’ün Pardus’u tanıtmak için ücret karşılığında anlaştığı Tübitak ile olan çalışmasının sona ermesi ve bu tanıtım işinden memnun kalmayan Tübitak’ın, Pardus için ihtiyaç duyduğu basın faaliyetlerini Ali Işıngör’ün şirketinden alıp Ogilvy PR şirketine vermesi.

Ali Işıngör gibi, zamanında Pardus’un basınla ilişkiler gibi önemli görevlerini üstlenen kişilerin eziklik içerisinde, acemice tavırlarla bu şekilde beyan vermeleri, bir devlet projesi olan Pardus’a zarar vermektedir.

Bu kişilerin hoşgörü içerisinde hareket etmeleri gerekiyor. Desteklediği projeyi anlatmak yerine, rakibi karalayan, rakip işletim sistemini tercih edenleri hedef alan söylemlerle, muhalif işletim sistemi destekçisi olarak bir yere varmaları gerçekten çok zor.

http://shiftdelete.net/s/pardus adresinden de görüleceği gibi, talihsiz kararlarla tercih edilen kişilerin bir zamanlar önemli mevkilerde görev yapmasına rağmen, Pardus’a desteğimiz tam. Sadece internet sitemiz üzerinden yüz binlerce kişi Pardus indirdi ve kurdu.

Bu desteği, Tübitak da doğrulayacaktır.

Projenin asıl sahibi olan Tübitak’ın, bağnaz kişilerden uzak durmayı tercih etmesini çok anlamlı buluyorum. Bu kişileri, stadyumlara bedava giriş yapan ve tribün terörü ile rekabete gölge düşüren hasta ruhlu holiganlara benzetiyorum.

Pardus, kendisini tanıtmak için çok daha olgun ve sağlıklı düşünebilen kişileri hak edecek kadar önemli ve başarılı bir proje.

Ali Işıngör’e de anladığı dilden bir tavsiyem olacak.

Zamanında Pardus’u eleştirdiği için Yeni Şafak gazetesi bilişim editörüne gönderilmek istenen paketin bir benzerini ücretsiz olarak kendisine göndermek istiyorum.

Paket içinde bir adet Windows 7 Ultimate kutusu bir de vazelin olacak.

Kaynak: http://troy.shiftdelete.net/2009/10/25/ezikler-linux-windows-7-kutusu-ve-vazelin/

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
oy oy oy diyorum başka birşey demiyorum :D

UgurABA

Dekan
Reaksiyon puanı
15
Abi valla ne diyebilirim gereken cevabı vermişsin umarım anlayacak kapasiteleri vardır.

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Yazıya hızla bir göz gezdirdim...

Son cümledeki öneri öyle böyle değil:D:D

Slokr

Profesör
Reaksiyon puanı
33
göndereceklerin güzelmiş tebrik ederim :)

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Troy, fena kapak yapmışsın. :D

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
işin içine şirketler maddi çıkarlar fanatikmiş gibi görünmeler kitleleri boş boş cümlelerle gaza getirmeler ve bunun üstünde para kazanıp kimseye belli etmemeler gibi durumlar ortaya çıkınca aynaya bakıp "oğlum sen sistemi çözmüşsün" diyorum kendime :D Hakkı da kim bilir daha ne hikayeler vardır da anlatmıyor :D

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Vazelin hehe kesermi acaba onları.:D

emptyheart

Profesör
Reaksiyon puanı
25
oooff offff one bee vazelin
çok kzımış troy aman aman yaklaşmayın dokunanı yakıcak kadar ısınmış:D ne göderme olmuş yaw

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
Ali Bey'in ilk işi değil, bu konu, "Pardus, İtalya'da Kapak Konusu!" ile benzer...
Orada da CHIP dergisi mensubuyla bir atışma olmuştu. Neyse, geçmiş olsun diyelim.
Umarım herkes kendine düşen payı almıştır, ilişkilere bir zarar gelsin istemeyiz.....

Edit:Bu yazı birazdan Özgürlükiçin.com forumuna düşer....Cevap da yazarlar....

Slokr

Profesör
Reaksiyon puanı
33
vazaline gerk yoktu aslında

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
özgürlükiçin
mandrivatürkiye
ubuntutürkiye
...
gibi forumlarda hep aynı adamlar yüksek rütbedeler Türkiye'de
onlar resmen açık kaynağı tekelleştirmeye çalışıyorlar
Türkiye'de herhangi bir açık kaynak foruma hedef olursanız hepsinin sizi hedef almasının nedeni demek buymuş(ben de yeni yeni görüyorum, öğreniyorum)

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
özgürlükiçin
mandrivatürkiye
ubuntutürkiye
...
gibi forumlarda hep aynı adamlar yüksek rütbedeler Türkiye'de
onlar resmen açık kaynağı tekelleştirmeye çalışıyorlar
Türkiye'de herhangi bir açık kaynak foruma hedef olursanız hepsinin sizi hedef almasının nedeni demek buymuş(ben de yeni yeni görüyorum, öğreniyorum)

Bak yine çarpıtıyorsun konuyu. Ne alakası var şimdi? Niye bir insanın hatası için 3 forumun tüm yöneticilerini itham ediyorsun.

Seni kovdukları için olmasın???

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
tony_almeida
senin ubuntu türkiye ile ne alıp veremediğin var hala anlayamadım ama şuna emin ol bütün linux forumlarında entrikalar olabilir ama ubuntu türkiyede böyle bişey olması mümkün değil hele hele tekelleşmek vs. gibi bir durum Türkiyedeki en sade ve kar amacı gütmeyen tek forumdur Ubuntu Türkiye, ne problemin varsa bunu yöneticileriyle bi şekilde hallet her fırsatta ubuntu türkiye yi kötüleme, üzülüyorum valla senin bu hallerini görünce

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
işte sorun da orada ya
birinden atıldım
haklı ya da haksız
sonra bir baktım, hepsinden uçmuşum
demek ki aynı adammış, şimdi görüyorum
bu arada chip editörleri ile tartışmalarında chip editörlerini kesinlikle haklı buluyorum

Hakkı Alkan

Rektör
Yönetici
Reaksiyon puanı
2,161
Şunu da açıklamamda fayda var;

Pardus projesine, açık kaynak koda ve özgür yazılımlara olan desteğimiz, birkaç kişi yüzünden değişmeyecektir.

ShiftDelete.Net olarak, desteğimiz artarak devam edecektir.

as66

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Abi neler olmuş öyle valla ne diyeceğimi şaşırdım...

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
Şunu da açıklamamda fayda var;

Pardus projesine, açık kaynak koda ve özgür yazılımlara olan desteğimiz, birkaç kişi yüzünden değişmeyecektir.

ShiftDelete.Net olarak, desteğimiz artarak devam edecektir.

Ubuntu Türkiye projesine ilk hosting hizmetinide 2004-2005 yılında Shiftdelete.net vermişti 1 yıl süreyle

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Cevaplarını almışlardır umarım.

Rapchy

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
119
Of of of

Vazelin ve W7 kutusu fena olmuş :)

vazelin-krem.jpg

42b8c499c84397e9fefe033985877bb6.jpg

Kolay gelsin ;)

savruk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
damacana vazelin yollanirsa daha iyi olur. bu kucuk olanlar yetmez onlara. allahim boyle geri insanlarin olmasi cok can sikici acik kaynak camiasinda. yazik cok yazik

qKTe

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Peki Troy, kapak yaptğın kişinin o sözleri söylediği kaynağını gösterir misin?