Excelden Anlayan Acil Yardım!!

Bu konuyu okuyanlar

sefakopan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle s.a çok acil yardım gerek

660v0P.jpg

bu grafikte y eksenindeki 50 ye karşılık gelen x değerini tam olarak nasıl görebilirim.

Hocamız sınır değerler verip ara değer istiyor anlayacağınız o istedeğimiz ara değere karşılık gelen değerleri bulmam lazım.

aspavata

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
grafikteki noktanın üzerine gel mouse ile sağ tıkla veri etiketleri ekle demen kafi gelecektir:)

oslun

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
grafikteki noktanın üzerine gel mouse ile sağ tıkla veri etiketleri ekle demen kafi gelecektir:)

Dediğini yapınca grafiği çizmek için girilen datalar görülüyor. Aradaki tüm değerleri vermiyor maalesef. Arkadaşın dediği şey lineer interpolasyon ile çözülebilir.

---------------------------

50'ye karşılık gelen y değerini bulmak için verilen datalardan 50 den büyük ve 50'den küçük değerler için 2 farklı y değeri oku. Örneğin, x1=26 için y1=2700 ve x2=60 için y2=3200 olsun.

y= y1+ (y2-y1) * (x-x1)/(x2-x1) formülünü kullanarak y=2700 + (3200-2700) * (50-26)/(60-26) = 3052 olur. Bu şekilde excelde sütunlara formül girip istediğin değer aralıklarında hesaplayabilirsin.

Muhtemelen zor ve uzun gelecek ama bildiğim tek yol bu. Daha basit yolu varsa sayende ben de öğrenmiş olacam :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhaba arkadaşlar,
excelde hücrelere tek basamaklı veri girilmesini ve hücreye veri girildikçe yan hücreye otomatik imleç geçişini nasıl yaparım.
ben bir hücreye veri girdikçe [tek basamak girdikçe, hücreyi tek basamağa sınırlayacağız] otomatik olarak yan hücrelere atlayarak devam etsin istiyorum. bu konua yardımcı olabilirseniz çok iyi olacak.

Son mesajlar