Eski bilgisayara Windows 8.1 yükleyemiyorum?

Bu konuyu okuyanlar

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar tekrar merhaba. "Laptop siyah ekranda kalıyor, masaüstü açılmıyor?" başlıklı konudaki sorun ile hala uğraşırken, başka bir konu hakkındaki önerilerinizi almak istedim. Başlıktan da anlaşılacağı üzere elimde 478 pin çok eski, pentium 4 ve 1gb ram'i olan, IDE HDD ve CD-ROM'u bulunan, kullanmadığım bir bilgisayar var. Bir ara XP kurup bırakmıştım. Lakin bu aralar bilgisayarı, eski monitörüme bağlayıp receiver'lara image atma vs gibi işlemler için xp ile uğraşmak istemediğimden windows 8.1 64 bit ile idarelik revize etmek istedim ancak aşağıdaki hatayı aldım. Bunun üzerine 32 bit ile denedim gene aynı hatayı aldım.

EzRoPA.jpg

Windows 8.1'i USB üzerinden boot edip windows logosuna geliyorum ama en az yarım saat bekledikten sonra yukarıdaki hatayı veriyor. 32 ve 64 bit fark etmedi ikisinde de aynısını yaptı. HDD'ye bad sector ve read-write testi uyguladım bir sorun gözükmedi.

Bilgisayarın özellikleri şu şekilde;

J7l11q.jpg

Windows 8.1 kurulum dosyalarında bir sorun yok zira önceki konuda da dediğim gibi aylardır sorunsuz kullandığım ISO dosyaları. Windows 7 ile denemedim ama sanırım onda da aynı hatayı verir. Sizce sorun nedir arkadaşlar? Yardımcı olursanız minnettar kalırım.

leanardo

Profesör
Reaksiyon puanı
9
isolar msdn mi esd sıkıştırma varsa ondanda açmamış olabiir win 7 dene bide

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Arkadaşın dediği gibi sıkıştırma ESD yöntemiyle yapıldıysa açmaz. ESD siz sürüm bulup denemelisiniz

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Öncelikle cevap için teşekkürler arkadaşlar.

Aylardır 32GB USB ile format için kullandığım 8GB boyutundaki Windows 8.1'in tüm sürümlerini içinde barındıran bir ISO dosyası ile format atıyordum ve bu kurulumda 2014 şubat ayına kadar ki tüm update'ler mevcuttu. Ancak bu sorundan sonra birde en son update'li olan ve sadece enterprise 64bit yahut 32bit olan kurulumu indireyim dedim ve 2014 aralık ayına kadar olan update'leri içeren kurulumları indirdim ancak bunlarda aynı hatayı verdi. MSDN'den kastınız, sıkıştırılmamış, eğ değmemiş orjinal kurulum dosyası ise sanırım bu indirdiklerim MSDN değil.

5oQPdl.jpg

leanardo

Profesör
Reaksiyon puanı
9
win 8 tüm sürümleri denediysen esd ile alakası yok o zaman esd sıkıştırma 4 gb kadar oluyor

ozzzgur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Fiziksel Adres Uzantısı (PAE), NX işlemci biti (NX) ve Akışlı SIMD Uzantıları 2 (SSE2), işlemcinin özellikleridir ve Windows 8.1işletim sisteminin çalışması için gereklidirler.

• PAE, 32 bit işlemcilerin Windows'un uyumlu sürümlerinde 4 GB'den daha fazla fiziksel bellek kullanabilmesine imkan sağlar ve NX için önkoşuldur.
  • NX, işlemcinizin bilgisayarı kötü amaçlı yazılım saldırılarından korumasına yardımcı olur.
  • SSE2, işlemcilerde üçüncü taraf uygulama ve sürücüler tarafından gittikçe daha çok kullanılan bir standart yönerge kümesidir.
Bilgisayarınız PAE, NX ve SSE2'yi desteklemiyorsa Windows 8.1 işletim sistemini yükleyemezsiniz.

senin işlemcinde sse2 desteğivar amadiğer ikisi yok bence sorun bu olabilir

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Fiziksel Adres Uzantısı (PAE), NX işlemci biti (NX) ve Akışlı SIMD Uzantıları 2 (SSE2), işlemcinin özellikleridir ve Windows 8.1işletim sisteminin çalışması için gereklidirler.

• PAE, 32 bit işlemcilerin Windows'un uyumlu sürümlerinde 4 GB'den daha fazla fiziksel bellek kullanabilmesine imkan sağlar ve NX için önkoşuldur.
  • NX, işlemcinizin bilgisayarı kötü amaçlı yazılım saldırılarından korumasına yardımcı olur.
  • SSE2, işlemcilerde üçüncü taraf uygulama ve sürücüler tarafından gittikçe daha çok kullanılan bir standart yönerge kümesidir.
Bilgisayarınız PAE, NX ve SSE2'yi desteklemiyorsa Windows 8.1 işletim sistemini yükleyemezsiniz.

Haklı olabilirsin hocam lakin için rahat etsin diye bugün gene de el değmemiş Windows 8.1 Enterprise Orjinal MSDN 32 ve 64 bit sürümlerini ayrı ayrı indirip USB ile deneyeceğim bakalım yiyecek mi. Olmadı sadece windows 8 denerim, oda olmadı windows 7'ye kadar yolu var ki oda olmazsa işim düştükçe basit işlerimi XP üzerinden yaparım artık ne yapalım.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
32bit 8.1 dene benim 64bitte verdi onu 32bit 8.1(9) enterprise'de sorun yok.
http://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-windows-8-1-enterprise

32 bitte de aynı hatayı verdi hocam lakin şu anda deneme amaçlı el değmemiş Windows 8.1 Enterprise 32 ve 64 bit MSDN sürümlerini forumlarda bulup indiriyorum. İkisini de USB'den bootable edip deneyeceğim bakalım hangisini yiyecek. Yok eğer onlarda da aynı sorunu verirse bu sefer microsoft'un sitesinden Enterprise 32 bitini indirip birde onu denerim lakin verdiğin linke bir göz attım da 32 biti bulamadım. Rica etsem direk Windows 8.1 Enterprise 32 bit'in Microsoft'un sitesinde ki ISO linkini verebilir misin tıklayıp indireyim. En azından denemedim demem. Zira diğer setup'lar için ne kadar "Orjinal" de dense, forumlardan indirdiğim için güvenemiyorum.

Reaksiyon puanı
16,118
32 bitte de aynı hatayı verdi hocam lakin şu anda deneme amaçlı el değmemiş Windows 8.1 Enterprise 32 ve 64 bit MSDN sürümlerini forumlarda bulup indiriyorum. İkisini de USB'den bootable edip deneyeceğim bakalım hangisini yiyecek. Yok eğer onlarda da aynı sorunu verirse bu sefer microsoft'un sitesinden Enterprise 32 bitini indirip birde onu denerim lakin verdiğin linke bir göz attım da 32 biti bulamadım. Rica etsem direk Windows 8.1 Enterprise 32 bit'in Microsoft'un sitesinde ki ISO linkini verebilir misin tıklayıp indireyim. En azından denemedim demem. Zira diğer setup'lar için ne kadar "Orjinal" de dense, forumlardan indirdiğim için güvenemiyorum.
http://care.dlservice.microsoft.com...ISE_EVAL_EN-US-IR3_CENA_X86FREE_EN-US_DV9.ISO
bu o indir.

ReasTa

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Şahsen windows 8.1 i eski bir bilgisayara yüklemenin driver eksikliği nedeniyle verimli olmayacağını düşünüyorum. Onun yerine lubuntu gibi güncel bir linux türevini öneririm

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31

Tamamdır hocam. Windows 7 32 bit'i sorunsuzca kurdu lakin asıl amacım olan receiver update işlemini, rs232 seri port üzerinden bir türlü yapamadığımdan bu kadar uğraşında bir anlamı kalmadı. Kafama eserse kaldırır kasayı komple çöpe atarım zira bir çocuğa "al oyna" diye versem küfreder :) Ama olsun anlamsız bir tecrübe oldu benim için
clear.png
Yani receiver update bahanesi ile bu külüstür kasaya Windows 8 yahut 8.1 kurmaya çalışırken neden yüklenmediğinin de cevabını almış oldum. Ve bu sorunun cevabının da kesinlikle senin paylaştığın bilgi olduğu kesinleşti.

Yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara canı gönülden teşekkür eder, hayırlı günler dilerim.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
windows7 usb tools ile hazırla usbyi o zaman 8.1 32bit kurabilirsin cpu ne?
http://wudt.codeplex.com/

Yardımcı olmaya çalıştığın için teşekkürler hocam zaten o şekilde yaptım lakin konu sandığından çok daha komplike. Bir önceki mesajımı okursan anlarsın. Yani kasayı kenara kaldırdım zira başımı fazlası ile ağrıttı ki zaten sırf o kasanın rs232 portunu kullanmak için yapmaya çalışıyordum. Çünkü kullandığım Inpax X-5100 Compact model receiver'ı güncelleyeyim derken ftp üzerinden yanlış image dosyasını atınca çökmüştü bende USB to rs232 kablo alıp kendi ana makinemde bir türlü receiver'ı tanıtamayınca bari rs232 portu olan bu eski kasayı yapıp onunla deneyeyim dedim de oda yemedi.

Reaksiyon puanı
16,118
Yardımcı olmaya çalıştığın için teşekkürler hocam zaten o şekilde yaptım lakin konu sandığından çok daha komplike. Bir önceki mesajımı okursan anlarsın. Yani kasayı kenara kaldırdım zira başımı fazlası ile ağrıttı ki zaten sırf o kasanın rs232 portunu kullanmak için yapmaya çalışıyordum. Çünkü kullandığım Inpax X-5100 Compact model receiver'ı güncelleyeyim derken ftp üzerinden yanlış image dosyasını atınca çökmüştü bende USB to rs232 kablo alıp kendi ana makinemde bir türlü receiver'ı tanıtamayınca bari rs232 portu olan bu eski kasayı yapıp onunla deneyeyim dedim de oda yemedi.
xp ile dene ama xp cd ile kurulur rs232 için win98se kurman gerek ama birtek o tanıyor.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
xp ile dene ama xp cd ile kurulur rs232 için win98se kurman gerek ama birtek o tanıyor.

Bugün bilgisayara tekrardan XP yükleyeceğim zira Windows 7, 2 adet 512mb olan sdram'in sadece 1 tanesini gördü oda enteresan. Hoş, RS232 seri portunu Windows 7 yüklemeden önce XP'de zaten denemiştim ve hiç bir şekilde gene çalışmamıştı. Artık driver'mı yüklemeliyim nedir anlamadım ama bugün tekrar bir XP kurup son kez deneyeyim, gene olmaz ise artık kasayı çay masası yaparım :)

Reaksiyon puanı
16,118
xp değil windows98 se kurman gerek ancak o rs232 portunu tanır biosta rs232 açık mı? kapalıysa çalışmaz.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
xp değil windows98 se kurman gerek ancak o rs232 portunu tanır biosta rs232 açık mı? kapalıysa çalışmaz.

Bugün receiver'a, sırf RS232 portu bulunan eski bir bilgisayar ve iki ucuda dişi olan RS232 kablo bulunan bir uyducu ararken kendi mahallemde ki uyducu abime yolum düştü. Tam da istediğim gibi bu abinin 15 yıllık bir bilgisayarı ve iki ucu da dişi olan RS232 kablosu vardı. Receiver'ın RS232 girişi erkek ve genelde kasalardaki RS232 girişleri de erkek olduğu için hiç bir dönüştürücü kullanmadan receivar'a bağlanır düşüncesindeydim. Tabi "DreamUP" ve "Gemini_360_DM500" dosyasını USB'ye atıp yanımda götürdüğümden hemen bu uyducu abinin yanında, aynı yöntem ile receiver'ı, bilgisayar görür görmez bastık image dosyasını ve mutlu son :)

LYOBv1.jpg

"Ne varsa eskilerde var" deyimini bu çağda, bilgisayar için kullanmak çok saçma olur ama bu seferlik ben kullanıyorum, cezası neyse çekmeye razıyım :)

Ancak, receiver'a Turksat uydusunu ayarlamak için frekans kısmına 11844, 2222 yazmam gerekiyordu ancak daha kumanda dan 1 tuşuna basar basmaz receiver kilitleniyor. O yüzden ayar yapamadan çıktım. Sanırım upgrade etmem gerekiyor ki bu sefer çok dikkatli olacağım. Neyse açtığım bu konu, konunun dışına çıkmadan sonlandıralım. Başka bir konuda daha görüşmek üzere kalın sağlıcakla...

haritaci23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows 8 ve üzeri için bios ayarlarından hardisk okuma şeklinin ahci olması lazım zaten windows 8 yüklü olan bir pc direk olarak xp kuramazsıniz gene bios ayarlarından hardisk okumayı data olarak ayarlamalısıniz yoksa kurulumun açılma esnadında hata alırsınız

Reaksiyon puanı
16,118
Bugün receiver'a, sırf RS232 portu bulunan eski bir bilgisayar ve iki ucuda dişi olan RS232 kablo bulunan bir uyducu ararken kendi mahallemde ki uyducu abime yolum düştü. Tam da istediğim gibi bu abinin 15 yıllık bir bilgisayarı ve iki ucu da dişi olan RS232 kablosu vardı. Receiver'ın RS232 girişi erkek ve genelde kasalardaki RS232 girişleri de erkek olduğu için hiç bir dönüştürücü kullanmadan receivar'a bağlanır düşüncesindeydim. Tabi "DreamUP" ve "Gemini_360_DM500" dosyasını USB'ye atıp yanımda götürdüğümden hemen bu uyducu abinin yanında, aynı yöntem ile receiver'ı, bilgisayar görür görmez bastık image dosyasını ve mutlu son :)

LYOBv1.jpg

"Ne varsa eskilerde var" deyimini bu çağda, bilgisayar için kullanmak çok saçma olur ama bu seferlik ben kullanıyorum, cezası neyse çekmeye razıyım :)

Ancak, receiver'a Turksat uydusunu ayarlamak için frekans kısmına 11844, 2222 yazmam gerekiyordu ancak daha kumanda dan 1 tuşuna basar basmaz receiver kilitleniyor. O yüzden ayar yapamadan çıktım. Sanırım upgrade etmem gerekiyor ki bu sefer çok dikkatli olacağım. Neyse açtığım bu konu, konunun dışına çıkmadan sonlandıralım. Başka bir konuda daha görüşmek üzere kalın sağlıcakla...

geçmiş olsun.