Eski Anakarta Ssd Takıp Format Atmak

Bu konuyu okuyanlar

joulneyder

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Merhaba , Foxconn A6GMV anakartlı eski sisteme sahip bilgisayarıma samsung evo 870 250 gb ssd modelini takacağım. Şuan Samsung'un eski model 1 tblik Hdd' sini kullanıyorum. Yeni aldığım ssd yi işletim sistemini ve sık kullandığım uygulamaları kuracağım , hdd yi ise tamamen depolama olarak kullanmayı düşünüyorum. Ssd'yi aldıktan sonra takıp bir format atacağım fakat aklıma takılan bazı şeyler var. Anakartım sata 2 destekliyor ve legacy bios var. Sorularım şunlar :
1-IDE , AHCI , RAID konusunu hiç bilmiyorum. Formattan önce/sonra biosa girip hangi ayarı yapmam lazım ? ilgili yerler ilgili mevcut ayarların durumu şöyle:
bios.jpeg

2-TRIM konusunu biraz araştırdım şuan TRIM modu aktif gibi acaba formattan sonrada kendiliğinden aktif olacak mıdır yoksa bi ayar yapmam gerekiyor mu ?
3- Dört sata slotum var. Başka bi konuda hangi portları dene performansı iyi olana tak tarzı bir tavsiye gördüm böyle bir ayrım var mı ? Ben portlardan herhangi birine takarım diye düşünmüştüm. 1. ve 3. slot boşta şuan , en solda dvd-rom yanında da hdd nin kablosu takılı. Şöyle göstereyim onuda :
slot.jpeg

4-Son olarak ben en soldaki yani dvd-rom un sata kablosunu ssd ye takmayı düşünüyorum . Dvd okuyucum bozuk çünkü ama kabloda bi sorun yok inceledim . Bi 10 yılı var ama yeni bi kablo alayım mı sizce ? Başka bi yerde 3 yıllık sata kabloları sağlıksız olur falan demişler ssd için ayrıca yeni 3.0 kablolardan mı almam gerekir yoksa bunun gibi bir şey alırsam yeterli mi ?

Burada anakartımla ilgili bilgiler var
Foxconn A6GMV motherboards specifications

Teşekkür ederim

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,074
1, Raid ve İDE olana bulaşma. ACHİ kalsın.

2, Trim özelliği ssd diskin kendisinde olur. Ayar yapman gerekmez.
Diski Trim yapmanı önermem bu arada.
Diski hızlandırıyor gibi görünüyor ama diskin ömrünü fena derecede tüketiyor.
Disk ömrü 6 yıl ise 3 yıla kadar düşüreceksin. Trim'in diğer ismi Defragmentasiyon' dur.
Ve defrag yaparken sektörleri fena derecede kötü etkiliyor ömrünü tüketiyor.

3, Hangi Porta - girişe bağlarsan bağla 250 -300 mb hızlarda yazma okuma hızı olacaktır.
Sata 2 olduğundan ssd nin tam 500 mb hızını göremiyeceksin.

4, Eski kabloyu kullanabilirsin. Eğer aklına kötü senaryo geliyorsa kablo al. Zaten pek pahalı değil.

joulneyder

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
1, Raid ve İDE olana bulaşma. ACHİ kalsın.

2, Trim özelliği ssd diskin kendisinde olur. Ayar yapman gerekmez.
Diski Trim yapmanı önermem bu arada.
Diski hızlandırıyor gibi görünüyor ama diskin ömrünü fena derecede tüketiyor.
Disk ömrü 6 yıl ise 3 yıla kadar düşüreceksin. Trim'in diğer ismi Defragmentasiyon' dur.
Ve defrag yaparken sektörleri fena derecede kötü etkiliyor ömrünü tüketiyor.

3, Hangi Porta - girişe bağlarsan bağla 250 -300 mb hızlarda yazma okuma hızı olacaktır.
Sata 2 olduğundan ssd nin tam 500 mb hızını göremiyeceksin.

4, Eski kabloyu kulalnabilirsin. Eğer aklına kötü senaryo geliyorsa kablo al. Zaten pek pahalı değil.
Hocam şuan native IDE seçili o halde ssd yi takıp format attıktan sonra biosa girip o kısmı AHCİ olarak mı değiştireyim ?
Birde formattan sonra trim otamatik çalışacaksa onuda kapatayım doğru mudur ?
Gözümden kaçan başka bir ayar püf nokta varsa aydınlatırsanız sevinirim

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,074
Hocam şuan native IDE seçili o halde ssd yi takıp format attıktan sonra biosa girip o kısmı AHCİ olarak mı değiştireyim ?
Birde formattan sonra trim otamatik çalışacaksa onuda kapatayım doğru mudur ?
Gözümden kaçan başka bir ayar püf nokta varsa aydınlatırsanız sevinirim
Ssd ni taktığında biosda achi olduğunu kontrol et efso.

Trim özelliğine diske sağ tıklarken özellikler deyip - diski optimize yap penceresinden ulaşabilirsin.

Optimize yapman yani Trim, diskin sektörlerinin zararına bir işlem olduğunu unutma.