Erdoğan'dan Suriyelilere vatandaşlık açıklaması

Sizce Türkiye'de yaşayan Suriyelilere vatandaşlık hakkı verilmeli mi?

• Evet

Kullanılan: 3 8.8%
  • Hayır

Kullanılan: 31 91.2%

• Kullanılan toplam oy
    34

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Bizde hiç yok(!) bu sapıklardan
Bakın arkadaşlar, bu vatandaşlık mevzusuna karşı olabilirsiniz. Kimse bunu kabul etmek zorunda değil. Referandum'a gidilsin, halka sorulsun, eyvallah. Bunlarda hemfikiriz. Ancak bunu belirtirken doğru düzgün sebeplere dayandırın.
Suriyeliler şöyleymiş, böyleymiş, biz daha düzgün değiliz.. Ne çabuk unuttunuz gencecik kızlara tecavüz edip öldüren Türkleri.. Küçücük erkek çocuklarını istismar eden Türkleri.. Hapishaneleri dolduran katilleri, tecavüzcüleri, sapıkları, dolandırıcıları.. Çok mu düzgünüz de başkasına laf atıyoruz?
Neymiş efendim bu vatanı bizim atalarımız kurmuş, bizim tarihimizle alakası olmayan(!)lar vatandaşımız olamaz falan... Suriye bizden ne zaman ayrıldı? Hatırlayın. Suriyeli şehitleri birisi yukarıda paylaştı, bakın.. Ayrıca Almanya'dan, İngiltere'den, Amerika'dan vs vatandaşlık alan Türkler'in, o ülkelerin tarihinde bir payları mı var? Egolarınızı tatmin etmek için konuşmayın. Haklı gerekçeniz varsa söyleyin.
Bursmuş, ücretsiz tedaviymiş vs. sadakanız olsun. Hayatınızda, insanlığa bir faydanız olsun..

Bu ülke Türk mü ki? Ben zaten bu ülkenin Türk kültürünü kaybettiği ve araplaştığı görüşündeyim. Tecavüz ve pedofili kültürünün (!) nereden geldiği belli; araplar. O yüzden bu linki paylaştım, insanlar görsün ki neye dönüştüğünü, dönüştüğümüzü aklını başına devşirsin ama nerdee...

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Bu ülke Türk mü ki? Ben zaten bu ülkenin Türk kültürünü kaybettiği ve araplaştığı görüşündeyim. Tecavüz ve pedofili kültürünün (!) nereden geldiği belli; araplar. O yüzden bu linki paylaştım, insanlar görsün ki neye dönüştüğünü, dönüştüğümüzü aklını başına devşirsin ama nerdee...
Madem ülke olarak Türk değiliz, madem her köken var, Suriyelilerin gelmesi neyi değiştirir?Hayır, adamlar öyle ya da böyle içimizdeler, vatandaşlık almalarının onlara değil bize faydası var şu durumda. Mantıklı düşün biraz anlayacaksın.
Arap konusuna katılmıyorum. Arap kısmı işin algı kısmı. Her kavmin bozuk kısımları vardır. Dünya üzerinde tamamen kusursuz kavim yok maalesef. Şimdi sana hakiki Müslümanlıktan bahsederim ama sen ona da inanmıyorsun zaten, gerek yok. Her Müslüman arap, her arap Müslüman değildir. Aklında olsun..

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155

Cahiliye davranışlarının her devirde hüküm sürdüğü zamanlar olmuştur.
Bunun İslam ile alakası yoktur.
Hz Nuh zamanında da vardı, şimdi de var.
Pedofili kültürü diyerek Hz Muhammed'i kastediyorsun.
Hz Muhammed'in Hz Ayşe ile 9 yaşında evlendiği yalandır.
Çünkü Arap kültüründe kızlara ergenliğe girdikten sonra yaş verilirdi.
Bu da en az 19 yaşında olduğunu gösterir.
Evlenme durumunda kadın ve erkeğin rızası ve isteği olmalıdır.
Ama şark kültüründe kadının rızası olmadan yapıp bu kutsal değeri yozlaştırdılar.
Garp kültürü de zina ile yozlaştı.
Bir kişinin yaptığı bir günaha veya harama islamdan referanslar göstermesi onu Allah katında haklı çıkarmaz.
Tam tersi Allah katında imanının elden gitme ihtimalini çok yükseltir, ileride tevbe etmediği sürece.
Kuran'da kesim hükümler belliyken uydurulan bazı hadisler kimseyi haklı çıkarmaz.
Çevrende gördüğün bu olaylar ahir zamanda yaşadığımızın kanıtıdır.
Bu zaman diliminde insanlar cahiliye zamanındakine benzer özellikler gösterecektir.

Son düzenleme:

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Uydurulan hadisler :))))
Nasıl yalandır yahu? Yalandır deyip geçiyorsunuz ama ben size birçok hocanın ve dini kaynağın bu olayı doğruladığına dair kanıt sunabilirim. Lütfen şu din konusuna fazla girmeyelim çünkü İslamın bizzat içinde sizden daha fazla yaşadım, tecrübeledim ve okudum o yüzden hiç gerek yok.
Madem Türk yok neyi değiştirir demiş arkadaş, efendim az da olsa Türk kültürünü ve değerlerini (en başta ATATÜRK olmak üzere) seven ve koruyan çok az bir kesim var, ben onlar adına insanlara bir şeyler anlatmaya çalışıyorum. Umudum var mı tabii ki yok ama ben Atamın bana dediğini yapıyorum, elimden geldiği kadar mücadele ediyorum ne kadar işe yarıyor onu bilemem tabii...

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Nasıl yalandır yahu? Yalandır deyip geçiyorsunuz ama ben size birçok hocanın ve dini kaynağın bu olayı doğruladığına dair kanıt sunabilirim. Lütfen şu din konusuna fazla girmeyelim çünkü İslamın bizzat içinde sizden daha fazla yaşadım, tecrübeledim ve okudum o yüzden hiç gerek yok.
Madem Türk yok neyi değiştirir demiş arkadaş, efendim az da olsa Türk kültürünü ve değerlerini (en başta ATATÜRK olmak üzere) seven ve koruyan çok az bir kesim var, ben onlar adına insanlara bir şeyler anlatmaya çalışıyorum. Umudum var mı tabii ki yok ama ben Atamın bana dediğini yapıyorum, elimden geldiği kadar mücadele ediyorum ne kadar işe yarıyor onu bilemem tabii...

Arkadaşım, sen İslam'ın içinde sizden daha fazla yaşadım diyorsun da neye göre diyorsun? İslam'ı ne olarak görüyorsun da içinde yaşadım diyorsun? İçinde bulunduğun topluluğun, cemaatin her neyse, İslam'ı, Şeriatı ne kadar doğru uyguladığını biliyorsun? cübbeliyi mi dinledin? pensilvanyalı hocayı mı? yoksa transa geçen soytarıyı mı? İslam yerine diyanete tabi olmuş hocaları mı dinledin?

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155

Kardeş Allah katında doğru olan ne ise odur.
Bir hoca ne kadar üst düzey olursa olsun, namaz kılmayanı öldürmek caizdir diye fetva veriyorsa o fetvanın hükmünü Allah katında bulacaktır.
Çünkü Allah Kuran'da bize hükmünü göndermiş, kimse kimsenin üzerinde bekçi değildir, ben ancak uyarıcıyım diye peygambere söylemesini emretmiş.
Oradan uydurulan bir kaynak ile kimse Allah'ın hükmünü değiştirip, ona gönderdiği dini öğretemez.
Atatürk'e hakaret eden muhafazakarların bir kısmı senin de belirttiğin gibi bize ait her değeri yozlaştırmaktadır.
Yoksa her bilinçli insan, babadan oğula geçen bir yönetici sistemini değiştirip halkın seçtiği yöneticiyi getiren kişiye az ya da çok saygı duymalıdır.
Bu insanların bilinçsiz olması farklı bir konudur.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
konu sapıyor ...
Kardeş konunun saptığı yok.
Bu insanların kaçma nedenlerinden biri IŞİD.
Konu IŞİD olunca din konuşulması da kaçınılmaz oluyor.
Azıcık tartışma görünce hemen kaçıp konuyu kapatmak için uğraşıyorsunuz, sonra bu insanlar niye bu saçma şeylere inanıyor diye düşünüyorsunuz.

mahmut_armutcu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Kardeş konunun saptığı yok.
Bu insanların kaçma nedenlerinden biri IŞİD.
Konu IŞİD olunca din konuşulması da kaçınılmaz oluyor.
Azıcık tartışma görünce hemen kaçıp konuyu kapatmak için uğraşıyorsunuz, sonra bu insanlar niye bu saçma şeylere inanıyor diye düşünüyorsunuz.
İslam'da insanları öldür dinlerini inançlarını zorla değiştirmek yok işid satanist bir örgüt ve üç,beş çapulcu...

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,811
image.jpg
Ve kendi ülkelerindeki gibi bize de hainlik yapıyorlar

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Ekli dosyayı görüntüle 6724 Ve kendi ülkelerindeki gibi bize de hainlik yapıyorlar
Tamamen provokasyon.. Alınlarında Suriyeli yazmıyor. Bayrak sallamak kimlik bildirmez.. Ne provokatörler gördük biz.. Bir gün Kürt, bir gün Türk, bir gün başka bir şey..
Farkettiyseniz vatandaşlık haberleri çıktığından beri bu haberler, bu görüntüler adeta coşarak artıyor.. İşinize gelmeyen yerde sorgulayıp, işinize geleni sorgulamadan kabullenmeniz kabak gibi ortada..

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Suriyelileri vatandaşlığımıza alınca müslüman kardeşliği, iyilik yapmak, yardım etmek falan diyoruz.
Sonra diyoruz ki bu millet neler çekti neler gördü, her zaman kardeşine el uzattı yılmadı falan.
Sonra Türk geçmişi destanlarla, kahramanlıklarla doludur diyoruz.
Sonra müslümanlara dair kahramanlık hikayeleri anlatıyoruz.
Kendi ülkesini terk edip kaçan korkaklardan bize ne ben bunu anlamıyorum.
Biz askere gidiyor muyuz, her gün onlarca şehit veriyor muyuz, neden yardım eden taraf her zaman biziz ?
Neden ben bir müslüman ülkenin kalkıp Türkiye'ye yardım ettiğini göremiyorum, neden senelerce pkk ile uğraşırken hiçbir müslüman topluluğu gelip bize yardım teklif etmedi. Ülkelerinde ışid baş gösterene kadar neredeydi bu müslüman milleti ben anlamıyorum ki. Suriye devleti mi izin vermedi gelip yardım etmelerine, şimdi de izin vermiyor nasıl gelebildiler ülkemize hayret.
Yardım isteyince mi anlaşılıyor müslümanların kardeşliği ?
Savaştan kaçmak müslümanlıkta yasaktır, karşıda atom bombası da olsa kaçılmaz. Müslümanlar sözde ahiret için uğraşıyor, dünya onlar için sözde önemli değil, sözde ama.
Konuşmaya gelince biz Kurtuluş savaşında böyle cengaverdik, Çanakkale'de böyle öldük orada böyle şehit olduk.
Ee ?
Benim Çanakkale'de ölen dedem niye öldü, kaçsaymış ya başka yerlere ?
Yazıklar olsun bütün İslam alemine hakikaten.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Suriyelileri vatandaşlığımıza alınca müslüman kardeşliği, iyilik yapmak, yardım etmek falan diyoruz.
Sonra diyoruz ki bu millet neler çekti neler gördü, her zaman kardeşine el uzattı yılmadı falan.
Sonra Türk geçmişi destanlarla, kahramanlıklarla doludur diyoruz.
Sonra müslümanlara dair kahramanlık hikayeleri anlatıyoruz.
Kendi ülkesini terk edip kaçan korkaklardan bize ne ben bunu anlamıyorum.
Biz askere gidiyor muyuz, her gün onlarca şehit veriyor muyuz, neden yardım eden taraf her zaman biziz ?
Neden ben bir müslüman ülkenin kalkıp Türkiye'ye yardım ettiğini göremiyorum, neden senelerce pkk ile uğraşırken hiçbir müslüman topluluğu gelip bize yardım teklif etmedi. Ülkelerinde ışid baş gösterene kadar neredeydi bu müslüman milleti ben anlamıyorum ki. Suriye devleti mi izin vermedi gelip yardım etmelerine, şimdi de izin vermiyor nasıl gelebildiler ülkemize hayret.
Yardım isteyince mi anlaşılıyor müslümanların kardeşliği ?
Savaştan kaçmak müslümanlıkta yasaktır, karşıda atom bombası da olsa kaçılmaz. Müslümanlar sözde ahiret için uğraşıyor, dünya onlar için sözde önemli değil, sözde ama.
Konuşmaya gelince biz Kurtuluş savaşında böyle cengaverdik, Çanakkale'de böyle öldük orada böyle şehit olduk.
Ee ?
Benim Çanakkale'de ölen dedem niye öldü, kaçsaymış ya başka yerlere ?
Yazıklar olsun bütün İslam alemine hakikaten.
1. Müslüman, yaptığı iyiliğin karşılığını yalnızca Allah'tan bekler. Bir iyilik yaparken sadece Allah rızası için yapar.
2. Suriye meselesi ile Çanakkale Savaşı'nın uzaktan yakından alakası yok.
3. Çanakkale'de bir tek senin deden savaşmadı..
4. Deden Çanakkale'de öldüyse ne mutlu ona, Allah'ın izniyle şehitlik mertebesine ulaşmıştır.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
1.Müslüman yaptığı iyiliğin karşılığını Allah'tan bekliyorsa, Allah rızası için zengin Suriyelilerin bu ülkeye malını mülkünü feda ettiği günleri de görmek isteriz.
2.Suriye meselesi ile Çanakkale savaşının alakası olmasına gerek yok, ülkede zulüm varsa o ülke o zulme canı pahasına baş kaldırır, benim mümin atalarımın tarihte kaçtığı görülmedi, müslümanın kaçması rezalettir.
3.Çanakkale'de bir tek benim dedem savaşmadıysa diğer dedelerin torunlarının da savaştığını görmek isteriz.
İlla ikili tartışmaya çevirin olayı, konuşmaya gelince tüm müslüman alemi cengaverliklerle övünür, iş icraata gelince kaçarlar.
İslam'ı rezil eden ışid değil sadece, tüm suçu ışide yüklemek kolay. Başka örnek var mı ? Ben dünya medyası gözüyle bakıyorum olaya, İslam'ı temsil eden ışidden başka iyi-kötü icraat yapan kim var ?
Konuşmaya gelince Ebu Hanife (r.a.) zulme karşılık canını vermiş dersiniz, vatandaş daha hastanede ücretsiz tedaviyi bırak ücretsiz muayene olmaz ama siz laf kondurmazsınız yöneticilerinize :)
Aferin.

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,811
Tamamen provokasyon.. Alınlarında Suriyeli yazmıyor. Bayrak sallamak kimlik bildirmez.. Ne provokatörler gördük biz.. Bir gün Kürt, bir gün Türk, bir gün başka bir şey..
Farkettiyseniz vatandaşlık haberleri çıktığından beri bu haberler, bu görüntüler adeta coşarak artıyor.. İşinize gelmeyen yerde sorgulayıp, işinize geleni sorgulamadan kabullenmeniz kabak gibi ortada..
Hala da onları savunuyorsun. Suriye bayrakları var görüyorum musun ? Asıl siz işinize gelene inanıyorsunuz . Biz koyun değiliz , biz at gözlüğü takmıyoruz . Şuraya sadaka veren suriyeli atsam "işte bakın suriyeliler" vs. Gibi laflar derdin. Yazık sizlere . Ama neyse . Ülkemizde böyle insanlar olması beni üzdü açıkçası .

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Tartışılacak seviyede değilsiniz. Daha dediklerimi anlamıyorsunuz bile. Boşuna yormayayım kendimi. Size kolay gelsin.

mahmut_armutcu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
esas soru suriyelileri istiyor muyuz? ben hayır diyorum esad ile kalsınlar...

BrknEs

Müdavim
Reaksiyon puanı
166
Resmen saçmalık resmen aptallık kendi vatandaşına sahip çıktın dertlerine çare oldun da Suriyeliler kaldı :mad::mad::mad:

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Yahu konuya mesaj atmayacam diyorum. Tutamıyorum kendimi. Bir arkadaş malum bir haber sitesinden akıllara zarar bir "analiz" linki vermiş. Gördüm gözlerime inanamadım. Malum sitenin derdi koşulsuz savunmak onu zaten geçtim. Bir ülkenin vatandaşınına pasaport verince toprağını da alacağını savunan analize ne diyebilirsin ki? Linke tıklayıp super sonic haberi ve haritayı incelerseniz Yunanıstan'ın bir kısmı ve bazı adalar, Bulgaristan'ın bir kısmı Gürcistan'dan Batum Musul, Kerkük, Halep hepsi bizde. Yunan adalarınıda mı referandumla alacağız? Ver vatandaşlığı al toprağı hesabına göre Almanyanın baya bir toprağı oldu burda. Böyle bir şey olabilir mi? Suriyelerin tamamını vatandaş yapsak diğer ülkelerin toprağını nasıl alacaksın? Zamanında Irak'tan gelenlere vatandaşlık verildi. Bir karış Irak toprağı alabildin mi şimdi? Bize ait olan türbeyi geri alabiliyor muyuz ? Resmin büyüğünü görmek böyle bir şey heralde.

http://cdn.yeniakit.com.tr/images/n...mesinin-ardindaki-plan-h1467720374-d74b8d.jpg

Son düzenleme:

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Tırtıklı çiz haritayı kanka, attığımız anlaşılmasın.

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Arkadaşım, sen İslam'ın içinde sizden daha fazla yaşadım diyorsun da neye göre diyorsun? İslam'ı ne olarak görüyorsun da içinde yaşadım diyorsun? İçinde bulunduğun topluluğun, cemaatin her neyse, İslam'ı, Şeriatı ne kadar doğru uyguladığını biliyorsun? cübbeliyi mi dinledin? pensilvanyalı hocayı mı? yoksa transa geçen soytarıyı mı? İslam yerine diyanete tabi olmuş hocaları mı dinledin?
Kuranı temel alarak konuşuyorum, hadis bile değil. Hadislere hiç girmeyelim :)

cagdasc

Asistan
Reaksiyon puanı
13
devlet, suriyelileri ilk alırken planlamada hata yaptı. hadi kadın, çocuk ve yaşlılara kucak açtık bunu anladık ama savaşabilecek durumdaki adamlar ve gençleri niye aldık. bu şekilde mülteci alımı olsa, ülkeye giren kadının, çocuğun, yaşlının ülkesine geri dönme amacı olacaktı. orda onu bekleyen eşi, babası, çocuğu olacaktı.

resmen geleceğimizi sattık, çocuklarımızın geleceğini sattık. bu insanlara burda doğum kontrolü bile planlanmadı. evi olmayan adamın 3-4 yıl içinde 2 tane çocuğu doğdu. kendinizi bunların yerine koyun. başka ülkeye sığındınız ve sefalet! içinde yaşıyorsunuz Allah aşkına çocuk yapmayı düşünebilir misiniz?

cumhurbaşkanı açıklama yaparken sözden bahsetti. Acaba kime suriyeliler için vatandaşlık sözü verdi? niye suriyeliler için vatandaşlık sözü verdi? ülkemizde resmi işsizlik yüzde 10 lardayken ve üniversiteli işsizlerin oranı inanılmaz yüksekken ve plansız bir büyüme gösterirken, ülkeye 3-5 milyon tane adamı toplayıp bunlara 3-5 yıl içerisinde vatandaşlık vaad etmenin tek bir düşüncesi var bu da OY!

Allah bu ülkede düşünmeyi yeteneğini kaybetmiş ve bir adamın söylediği her söze biat eden insanlara akıl fikir verir inşallah. Tepkilerle bu yanlıştan dönülür ve vatanları için savaşmayıp, ülkemize yapışıp kalmaya çalışan insanlardan bizi kurtarır.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Bizde hiç yok(!) bu sapıklardan
Bakın arkadaşlar, bu vatandaşlık mevzusuna karşı olabilirsiniz. Kimse bunu kabul etmek zorunda değil. Referandum'a gidilsin, halka sorulsun, eyvallah. Bunlarda hemfikiriz. Ancak bunu belirtirken doğru düzgün sebeplere dayandırın.
Suriyeliler şöyleymiş, böyleymiş, biz daha düzgün değiliz.. Ne çabuk unuttunuz gencecik kızlara tecavüz edip öldüren Türkleri.. Küçücük erkek çocuklarını istismar eden Türkleri.. Hapishaneleri dolduran katilleri, tecavüzcüleri, sapıkları, dolandırıcıları.. Çok mu düzgünüz de başkasına laf atıyoruz?
Neymiş efendim bu vatanı bizim atalarımız kurmuş, bizim tarihimizle alakası olmayan(!)lar vatandaşımız olamaz falan... Suriye bizden ne zaman ayrıldı? Hatırlayın. Suriyeli şehitleri birisi yukarıda paylaştı, bakın.. Ayrıca Almanya'dan, İngiltere'den, Amerika'dan vs vatandaşlık alan Türkler'in, o ülkelerin tarihinde bir payları mı var? Egolarınızı tatmin etmek için konuşmayın. Haklı gerekçeniz varsa söyleyin.
Bursmuş, ücretsiz tedaviymiş vs. sadakanız olsun. Hayatınızda, insanlığa bir faydanız olsun..
Birader çok merakliysan Suriyelilere git Suriye'de yaşa. Muhendisini okumusunu dkktorunu Avrupa aliyor, hirlisi hırsızı tecavüzcüsu bize kaliyor. Bu milletin bir degeri yok mu? Kac tane turk copten yemek topluyor ihtiyac sahibi, önce can sonra canan. Arap milliyetçiliği yapmayin benim karşımda.

Odessa

Müdavim
Reaksiyon puanı
432
Almanya ile neden mülteci degisim antlasmasi var?

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Yazdığım yazıdan bunu nasıl çıkardın? Ayakta alkışlayasım geldi..
Ayrıca vatandaşlık verme kriterlerini açıp okuyun da ondan sonra yorum yapın.
Bir tane millet vekili “Cumhurbaşkanımızın kastettiği Suriyeli sığınmacıların tamamına vatandaşlık hakkı verilmesi değil. İçlerinde vasıflı olanlar ve nitelikli olanlara yönelik bir çalışma olduğu kanaatindeyim” diye açıklama yaptı. Yani millet vekili bile bu işi tam olarak bilmezken, hiç kimsenin bir şeyden haberi yokken siz nasıl emin olabiliyorsunuz? Gene supersonik analiz sitelerinde mi okudunuz?

Son düzenleme:

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Suriyeli mültecilere vatandaşlık için 8 ayrı entegrasyon

Ensonhaber.com 04.07.2016 05:32

Kayıt altına alınarak biyometrik kimlik verilen 2 milyon 746 bin Suriyeliye vatandaşlık verilmesiyle ilgili ayrıntılar..

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi için çalışma başlatıldığını açıklamasıyla, Türkiye’ye sığınan ve 2 milyon 746 bini kayıt altında olan yaklaşık 3 milyon Suriyeli ile ilgili strateji çalışması önem kazandı.

Türk vatandaşlığı koşullarının, Suriyeliler için esnetileceği belirtiliyor. Hükümet, yasadaki vatandaşlığa hak kazanma koşullarını taşımayanSuriyelilerin ve diğer ülkelerden gelen mültecilerinbeklemeden vatandaşlığa alınması için nasıl bir yol uygulanacağı üzerinde çalışıyor. Bunun için ya şu anki Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlığa alınma işlemi uygulanacak veya Vatandaşlık Kanunu’nda yapılacak bir değişiklikle Suriyelilerin vatandaşlığa alınması kolaylaştırılacak. Bu konuda Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü çalışma yürütüyor.

SURİYELİLERE 8 ALANDA ENTEGRASYON

Hürriyet'te yer alan habere göre; entegrasyonda ‘Türkiye’deki Suriyelilere yönelik Politikalar ve Stratejiler İçin Çerçeve Belgesi’ne göre, 7 bakanlık ana sorumlu kurum. 14 destek kurumu, STK’lar ve özel sektörün katkısıyla yürütülen çalışmayla Suriyelilerin entegrasyonu, ‘sığınma, eğitim, sağlık, ekonomik ve çalışma hayatı, sosyal uyum, yerel yönetimler, güvenlik, sivil toplum’ gibi 8 ana dalda eğitim çalışmasıyla sağlanacak.

VATANDAŞLIK KRİTERLERİ

Suriyeliler, diğer yabancılar gibi nitelikli iş gücü veya yatırım koşulunu sağlamaları durumunda Turkaz kart uygulamasından da yararlanabilecekler. Entegrasyon eğitimine tabi tutulan ve burada uyum sağlayan Suriyelilere vatandaşlık yolu açılacak. Sosyal uyumda zedeleyici herhangi bir davranışta bulunan veya kamu düzenini bozan kişiler, vatandaşlık için başvuru hakkını yitirecekler. 8 ana kriteri yerine getiren ve vatandaşlık için başvuracak Suriyelilerde ise “toplumsal ve kamu düzenine uyum, sosyal uyum, yeteri seviyede Türkçe biliyor olması, adli sicil kaydının temiz olması, suç kaydının bulunmaması, Türkiye vatandaşı olacağında nasıl bir katkı sağlayacağı” kriterlerine bakılacak. Bu kriterleri yerine getiren ve vatandaşlık için başvuran Suriyeliler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, “Vatandaşlığa kabul edilip edilmeyeceğini, vatandaşlığa uygunluğunu”inceleyerek rapor verecek.

İstihbarat incelemesinden de geçirildikten sonra uygun rapor verilen Suriyeliler Türkiye vatandaşlığına kabul edilecek.

BİYOMETRİK KAYIT

Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin, eğitim, sağlık gibi sosyal haklardan yararlanmaları, suça karışanların takibi için 2013 yılında biyometrik kimlik çalışması başlatıldı. AFAD koordinasyonunda yürütülen çalışmada parmak izi, kimlik ve ikamet bilgileri alınan 2 milyon 746 bin Suriyeli, biyometrik kimlik verilerek kayıt altına alındı. Suriyelilere böylece “geçici koruma statüsü” de verilmiş oldu. Kayıt altına alınan Suriyeliler, bulundukları kentin dışına çıktıklarında ise sağlık ve eğitim hizmetlerinden faydalanmak için kayıtlarını revize ediyor.

POLİSLİK VE ASKERLİK YAPABİLECEKLER

Suriyeliler vatandaşlığa geçtiklerinde çalışma hayatlarındaki birçok sınırlama sona erecek.

ÇALIŞMA HAYATI

MEVCUT DURUM: Suriyeliler çalışma izni olmaksızın Türkiye’de çalışamıyor veya çalıştırılamıyor. / Suriyeliler, geçici koruma kayıt tarihinden 6 ay sonra çalışma izni almak için Çalışma Bakanlığı’na başvuruda bulunuyor. / Mevsimlik tarım veya hayvancılık işlerinde çalışacaklar, çalışma izni muafiyeti kapsamında. / Yalnızca Türk vatandaşları tarafından icrasına izin verilen iş ve meslekler için izin verilmiyor. / Sağlık ve eğitim alanında ön izin alma şartı bulunuyor. / Çalışma Bakanlığı’nca, çalışma izinleri için değerlendirme kriterleri belirleniyor. Farklı işyeri istihdam kotaları da uygulanabiliyor. / Kamu düzeni, kamu güvenliği ya da kamu sağlığı yönüyle çalışma izni verilmesinde sakınca görülen illerde, çalışma izni durduruluyor. / Bir işyerinde çalışan Suriyelilerin sayısı, Türk vatandaşlarının sayısının yüzde 10’unu geçemiyor.

VATANDAŞ OLUNCA: Çalışmak isteyen Suriyelilerin 6 aylık bekleme süresi sona erecek. / İstedikleri sektöre geçecekler. / ‘İşyerindeki sayıları yüzde 10’u geçemez’ sınırlaması da kalkacak.

SAĞLIK

MEVCUT DURUM: Temel ve acil sağlık hizmetleri kapsamındaki tedavi ve ilaçlardan katılım payı vermeden faydalanabiliyorlar. Sağlık hizmetini ikâmet adresinde almaları şartı bulunuyor. Üniversite, sağlık uygulama ve araştırma merkezleri ile özel hastanelere ancak sevk halinde gidebiliyorlar.

VATANDAŞ OLUNCA: Gelir testinde belli bir sınırın altında geliri olduğu belgelenen Suriyelilerin sağlık sigortası primleri devlet tarafından ödenecek. Bunun dışında kalanlar ise primlerini yatıracak. Ayrıca hastaneye ve eczaneye gittiklerinde de katılım payı verecekler.

MÜLK EDİNME

MEVCUT DURUM: Suriyeliler şu anda Türkiye’de mülk edinemiyor.

VATANDAŞ OLUNCA: Mülk edinme hakları olacak.

SEÇME VE SEÇİLME HAKKI

MEVCUT DURUM: Seçme ve seçilme hakkını da kullanamıyor.

VATANDAŞ OLUNCA: Seçme ve seçilme hakları olacak. Milletvekili, belediye başkanı, belediye meclis üyesi, muhtar seçilebilecekler, yaşadıkları yerlerdeki yönetimlerin belirlenmesinde etkin olacaklar.

ASKERLİK

MEVCUT DURUM: Askerlik yapamıyorlar.

VATANDAŞ OLUNCA: Askerlik hizmeti yükümlülüğüne tabi olacaklar.

EĞİTİM

MEVCUT DURUM: Suriyeli mülteciler Türkiye’deki devlet okullarına ve geçici eğitim merkezlerine kaydolabiliyor. Geçici eğitim merkezleri, Suriyeliler için özel olarak açılmış eğitim kurumları niteliğinde. Üniversitede ise kontenjan dahilinde sınavsız okuma hakları bulunuyor.

VATANDAŞ OLUNCA: Türk vatandaşlarıyla aynı sınırlamalar kapsamında okula gitme hakları olacak. Üniversite içinse sınava girme zorunluluğu gelecek.

İSTİHBARATIN ONAY VERDİĞİ KAYITLI SURİYELİLER VATANDAŞIĞA GEÇEBİLECEK

Mevcut vatandaşlığa alma mevzuatında değişiklik yapılmayacak. Mevcut mevzuatta yer alan genel prensipler de geçerli olacak.

Mevzuatta vatandaşlığa geçişin iki yolu var: Birincisi, vatandaşlık koşullarını yerine getiren ve vatandaşlığı hak edenler. İkincisi ise Bakanlar Kurulu kararıyla, vatandaşlık hakkı henüz edinilmeden vatandaşlığa alma yolu. Hak edenler zaten vatandaşlığa alıyor. Açıklanan çalışma, yasadaki hak kazanma koşulları beklenmeden hükümetin kararıyla vatandaşlık.

Vatandaşlığa alımlar, kayıtlı Suriyeliler arasından yapılacak.

Vatandaşlık talep edenlerle ilgili kapsamlı araştırma yürütülecek. Güvenlik ve istihbaratın ‘sorun yok’ raporu şart olacak.

BATILI ÜLKELERDEKİ GİBİ "KALİFİYE" ÖNCELİĞİ

Avrupalılar, Amerikalılar üniversite mezunlarını tercih ediyor. Vatandaşlığa aldıkları Suriyelilerin yüzde 80’inden fazlası öğretmen, doktor, mühendis gibi meslek gruplarından. Oysa, Türkiye’de 3 milyon Suriyeli yaşıyor ve onlara eğitim ve sağlık hizmetleri konusunda o kalifiye insan kaynağına Türkiye’nin ihtiyacı var. Onlara öncelik verilecek. Türkiye’de yatırım yapacak girişimciler de vatandaşlıkta öncelikli olacak.

Nüfus işleri genel müdürlüğü ile göç idaresinin kurduğu bürolar başvuruları toplayacak. Bu bürolarda vatandaşlığa alma prosedürleri başlatıldı. Kayıtlardan takip edilen, uluslararası kabul görmüş belgeleri olan bilim insanı, sanatçı, sporcu ve uzmanlar gibi kalifiye Suriyeliler için talep beklenmeden de harekete geçilebilir.
Burada paylaşmıştım.. Ama okumadan araştırmadan yorum yapıyorsunuz..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...