Erdoğan sert çıktı: Sil baştan yaparız

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
erdo.jpg

Erdoğan sert çıktı: Sil baştan yaparız

Başbakan, PKK’lıların gelişinde yapılan ‘şovların’ sürmesi halinde açılım sürecinde tıkanma yaşanabileceği uyarısında bulundu

Başbakan Erdoğan, ’eve dönen’ 34 kişinin karşılanması ve meydanlardaki gösterilerden duyduğu rahatsızlığı, Erzurum’dan Ankara’ya dönüşünde beraberindeki gazeteci grubuyla paylaştı.

Başbakan, Habur’dan başlayıp Diyarbakır’a kadar süren olayların sürmesi halinde süreçte tıkanma yaşanabileceği uyarısında bulunan Erdoğan, “O zaman sil baştan yaparız” ifadesini kullandı. Başbakan yurda dönenlerin Meclis’e gelmemesi gerektiğini de söyledi.
Başbakan’ın bu konudaki değerlendirmeleri şöyle:
HOŞ OLMAZ: (Teslim olan terör örgütü üyelerinin TBMM’ye gelmek istediklerinin hatırlatılması üzerine) Dün Ağrı’da gerekli mesajları verdim. Bunun şova dönüştürülmemesi gerektiğini söyledim. Eğer, şov gayretine girenler varsa, şovmenlerin sayısı artarsa bu hoş olmaz ve bu, bizim milli birlik sürecimizi, beraberlik sürecimizi, kardeşlik sürecimizi baltalar. Biz, bunun devamını istiyoruz ve bu devama herkesin katkıda bulunmasını istiyoruz. Bunlar katkı olmaz, sadece süreci baltalar. Bu, bizi de üzer, halkımızı da üzer. Yani bu bir partinin, bir grubun işlettiği süreç değildir. Bu, bir devlet projesidir ve muhatabı millettir. Öyleyse burada herhangi bir olumsuz gelişmeye kimsenin katkıda bulunma hakkı yoktur.
YARGININ SORUNU: (‘PKK’lılar TCK’nın 221. maddesine göre mi bırakıldı?’ sorusu üzerien) Bu yargının sorunudur. Yargı bu konuda gerekli olan görevi neyse onu işletmiştir ve gelenleri suçsuz görmüş, serbest bırakmıştır. Olay budur.
TEK TİP ELBİSE OLUR MU?: Ankara’ya gelme fikri doğru bir yaklaşım değil. Yanlış olur. Sürece tuz biber eker. 34 kişi, suçlu görülmedikleri için yargı makamlarınca serbest bırakıldı. Burada olumlu bir yaklaşım var. Bu yaklaşımı olumsuza dönüştürmek için ve bunu siyasallaştırmak için böyle bir havanın içine girmek, bundan adeta siyasi bir rant devşirme gayretine girmek olmaz... Bu giyim şekliyle Türkiye’ye girmeleri dahi, batıdaki vatandaşları rahatsız eden şeyler. Bunlar belli sinyallerdir. Medya bunu yakalamıştır. Ayakta Mekap, sırtlarında Diesel çanta, üstlerindeki elbisenin tek tip olması gibi. Bu bir sıkıntı veriyor.
HABUR’A GİDİŞ YANLIŞ: Oraya gelişleri filan da yanlış. Geldiklerinde kim karşılayacaktı? Emniyet karşılayacak, yargı karşılayacaktı. Belli. Ondan sonra gereken yapılacak, karar verilecek sonra herkes gideceği yere gidecekti. Ama böyle her ilçede ayrı ayrı karşılama şeyleri yapmak; bunlar süreci olumsuz etkileyebilir. Olumlu yaklaşımlar beklemek bizim hakkımızdır.
SİL BAŞTAN YAPARIZ: Arzu etmeyiz ama bu işi tamamen sil baştan yaparız. Bu işin başladığı noktaya dönülür. Burada bir demokratik açılım sürecine girilmiş, bütün bu adımlar atılıyor. Şimdi burada hiç bu adım atılmamış noktaya dönüşmesi yanlış olur. Biz bunun devamını istiyoruz.
SON ŞANS: Bu son şanstır diye düşünüyoruz. Bu dönemde başarılırsa, başarılır. Kimse de bizim gibi cesaret etmez bu işe. Birçok riski göze alarak adım attık, bana göre. Ben bunu Ahmet beyin kendisine de söyledim; ’İçinizden zaman zaman farklı sesler çıkıyor lütfen engel olun, eğer engel olamazsanız bu sürece yazık olur’ dedim
BAYKAL’A SORUN: (Hukukun temel ilkelerinin çiğnendiği eleştirileri üzerine) Onu Baykal’a sorun. Baykal size anlatır onu. Onu halkıma havale ediyorum. Halkım en güzel şekilde onu değerlendirir. Sayın Baykal’ın bu konuda geçmişini herkes çok iyi biliyor.

Kaynak

yavuz_4106

Dekan
Reaksiyon puanı
51
Beklenen konuşma buydu,ihşaallah sonuç hayırlı olur..

legolas4444

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Külahımı koydum anlat Erdoğan. Sen istediğin kadar vatansever ayaklarına yat. Bu bir türlü açıklamadığın açılımın esas hedefi , senin söyleyemediğin ama *********** söylettirdiğin Apo'ya af. Sen istediğin kadar lafı ağzında eveleyip gevele. Bir gün yaptıkların tek tek senin önüne getirilecek ve kanun karşısında ihanetinin hesabını vereceksin

emptyheart

Profesör
Reaksiyon puanı
25
sil baştan değil hiç yapmaman gerekirdi hata ettin
bir asker ölür bin asker doğardık biz ama illaki bitirirdik bunları

eray045

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
250
iş işten geçtikten sonra ne yapmayı planlıyorsun tayyip amca :)

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
30 Yılı aşkın bir süredir bir belayı yok etmek için bir "açılım" hazırlandı. Bu açılımın eksiklerde yanlışlarıma ellete olacak. Ama bazı arkadaşlar açılım sonunda yaşanan ve "açılımın efendileri" tarafından ilk tepkisi vergilen bazı mide bulandırıcı görüntüleri, maalesef açılımın "fiyaskosu" yada "AKP'nin PKK'ya taviz vermesi" olarak değerlendirdiler.

Oysa çok açık olan bir şey vardı: DYP bu açılıma aslında karşıdır ve açılımı baltalamak yada en iyi ihtimale siyasi rant elde etmek için suiistimal edecekti.

Peki, durum bu kadar netken neden bu yakışıksız yorumlar yapılmakta? 30 Yıldır bir ülkenin başına bela olan insanların, bu sorunun çözümünde "ortak mı" olacağını sanıyordunuz? Yoksa "köstek mi"? Yoksa 30 yılı aşkın bir süredir ülkemizin başındaki bu "belanın" çözülürken hiç bir yanlışlık yapılmayacağını, yada hiç bir sorun çıkmamalı diyenlerden misiniz?

Dünyada bu tür büyük sorunlar çözülürken hiç bir zaman "sıfır hatayla" sorun çözülmemiştir. Bu büyük Sorun çözülürün de hata yapılacak, sorunda çıkacaktır. Önemli olan “en az hatayla” zafere gidebilmektir.

legolas4444

Profesör
Reaksiyon puanı
16
30 Yılı aşkın bir süredir bir belayı yok etmek için bir "açılım" hazırlandı. Bu açılımın eksiklerde yanlışlarıma ellete olacak. Ama bazı arkadaşlar açılım sonunda yaşanan ve "açılımın efendileri" tarafından ilk tepkisi vergilen bazı mide bulandırıcı görüntüleri, maalesef açılımın "fiyaskosu" yada "AKP'nin PKK'ya taviz vermesi" olarak değerlendirdiler.

Oysa çok açık olan bir şey vardı: DYP bu açılıma aslında karşıdır ve açılımı baltalamak yada en iyi ihtimale siyasi rant elde etmek için suiistimal edecekti.

Peki, durum bu kadar netken neden bu yakışıksız yorumlar yapılmakta? 30 Yıldır bir ülkenin başına bela olan insanların, bu sorunun çözümünde "ortak mı" olacağını sanıyordunuz? Yoksa "köstek mi"? Yoksa 30 yılı aşkın bir süredir ülkemizin başındaki bu "belanın" çözülürken hiç bir yanlışlık yapılmayacağını, yada hiç bir sorun çıkmamalı diyenlerden misiniz?

Dünyada bu tür büyük sorunlar çözülürken hiç bir zaman "sıfır hatayla" sorun çözülmemiştir. Bu büyük Sorun çözülürün de hata yapılacak, sorunda çıkacaktır. Önemli olan �en az hatayla� zafere gidebilmektir.

Dahi çocuk söylermisin açılım denen paketin içerisinde neler var ? Bari sen açılda ilk bizler öğreneleim..Açılım açılım..Ortada daha birşey yok hemen açılım. Ya ne kadarda meraklısınız açılıma açmaya

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Artık iş işten geçti durması imkansız

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Açılım paketini bir görsek içeriğini öğrensek destekleyip desteklememe kararı alacağız ama paket içeriği açıklanmadığı sürece gözüme gözükme Tayyeapppp...

bykonfizik

Asistan
Reaksiyon puanı
3
ahmet altan'ın dünkü yazısı çok hoştu bir öncekide olabilir :)

ds mosx

Profesör
Reaksiyon puanı
14
O bez parçalarını baştan o çapulcuların ağzına sokulcaktıki şimdi böyle demeye gerek kalmayacaktı .

emptyheart

Profesör
Reaksiyon puanı
25
30 yıldır niye bitmedi peki?

oldu ozaman 30yıldır bitiremedik bu başımızdakilerin değil biizim beceriksizliğimiz
tamam hadi kahramanlarımızı alalım silopiden
ne başmıızdaki komutanlar adam nede devleti yönetenler
bitirmek isteselerdi öyle bi biterdiki o hain dolu dağlar leş dolardı
bitirmek istemedikleri için bitmedi bu şekilde bitmesi birilerinin ekmeğine yağ sürüyoda o yüzden hoş pkk bitti diyicekler ama altından başka pislikler çıkıcak daha ötesi varmı yaw hainleri dağdan içimize alıyoruz

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
Yapılan açıklamanın gerçek olmadığını, halkın ağzına bir parmak bal çalmak amaçlı olduğunu düşünüyorum maalesef.

Dağdan inen teröristi nasıl serbest bırakabiliriz hala anlamış değilim. Yasalara da aykırı bir durum çünkü PİŞMANIM demeyen kimse (ki bu duruma da karşıyım) serbest bırakılamıyor. Adamlar pişmanlığı geçtim şerefsiz muhtereme! sayın diyerek, o söyledi indik, pişman değüiliz diye açıklama yapabiliyorlar...

Sağ sol önemli değil her dönemde yaşadığımız Yargının Siyasallaşması sorunuyla karşı karşıyayız... Türk mantığıyla her zaman yaşanacak kaçınılmaz sorun. Başa geçersen günün yettiği her yeri kendine uygun hale getirirsin.

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Bazı arkadşalar açılımın "içerik" olarak ne olduğunun bilinmediğini söylüyor. İlginç Bu arkadaşlar ne olduğunu bilmedikleri bir şeye karşı çıkıyorlar. Buda körü körüne bir bağlılığın daha doğrusu önyargının açık ve net kanıtı olsa gerek.

Önyargıdan sıyrılıp olayları akıl ve vicdan ölçüsünde değerlendirdiğnizde açılımın içerek olarka neler olduğu ve aslında çoktan uygulamaya konduğunu görebilirsiniz.Bunun için "PKK'yı bitiren 6 adım" adlı yazıyı okumanızı tafsiye ederim.

pafter

Doçent
Reaksiyon puanı
4
30 yıldır niye bitmedi peki?

Sebebi dış mihraklara karşı bağımlı davranılması ve demokrasinin acizzliği ile savunma mekanızmasının masumların değilde zalimlerin işine yarayacak şekilde olması.

Siz bilmiyormusunuz TSK istese kuzay ırakı 24 saatte haritadan siler, Hizbullahı bir günde bitirdikleri gibi bunuda bitirebilirlerdi ama istemeyen daha doğrusu bölünmemei iisteyen avrupanın isteklerini yerine getirmekten kaynaklandı bu, ancak hakkını aramasını bilen bir iktidar yok, teslimiyetçi tuh ile bu başarılmaz.

teröristlerin yönetim bölümü ermeni askerin karşısına çıkarılanlar ise kandırılmış kürtlerdir. Bu kadarcı koyunu bir alt edecek sistematiği kuramayan iktidardan birşey beklemek boş hayalden başka birşey değil.

30 yıldır bu ülke koaliasyonlarla yönetildi, birisi sağcı diğer solcu iki hatta 3 partinin oluşturduğu iktidar ortaklarından ne beklenebilirdiki, hepsi kendi çıkarları doğrultusunda yol izlediler hiç birisi Vatan için birlik oldumu.

Artık MHP den başka şansı yok bu vatanın. Diğerleri kendilerini her şekilde gösterdiler. Tek başına bir MHP hiç gelmedi bu ülkeye artık gelmesi gerektiğine inanıyorum, vatan herşeyden daha önemlidir, ekonomiden bile daha önemlidir, Vatan olmazsa ekonomide olmaz öncelikle akp nin yerlere serdiği onurumuzu ve gururumuzu başüstüne çıkarmalıyız.

NETWORK

Profesör
Reaksiyon puanı
115
Erdoğan komik olma yazıklar olsn sana
haınce bır acılım yaptıgın ıcın

qKTe

Profesör
Reaksiyon puanı
32
buhükümet çok şeyi bize gösterdi iyi anlamda ama bunlarıda mı görecektik diye sormadan geçemiyorum. yazık.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Uzun uzun Yazsamda Herkes Bildiğini Okuyacak O yüzden Bir Kaç Cümle ile Fikirlerimi Açıklıyayım

30 Yıldır Tek Adım Atmayan Teşkilatlar Şimdi Siyasi Rant Peşindeler.! İlk Defa Biri Cesaret Etti Gencecik Fidanlarımız Ölmesin Diye Onada Etmediğiniz Laf Kalmadı . Bu Terör Örgütü Karşınızda Bir Devlet Değil ki Gidip Tank Tüfek Dalasınız Adamlar Heryerde İçinizde Yan Apartmanınızda Karşı Binanızda Siyası Adımlarla Çözülür Bizim Ülkemizdeki Bu Terör Belası . Bu Kadarda Destek Alırken Bu Örgütün Bitirilmesi Çok Zaman Alacaktır

O Yüzden Siyasi Ve Cesur Adımlar Şarttır . Kimsenin İçine Sinmiyor , Kimsenin Midesi Kaldırmıyor O Görüntüleri Ama Birilerinin Bişeyler Yapma Vakti Gelmiştir.!
Bundan Siyasi Rant Elde Etmek İsteyen Köpeklere , Kandan Beslenen Vampirlere Diyeceğim Çok Laf vardır Ama Yeri Burası Değildir

(Son Cümlemde İçinde Kelimesi Geçen Düşünceye Sahip insanlarıdır Her Kim Olursa Olsun)

Miroğlu

Dekan
Reaksiyon puanı
31
Biraz zor iş işten geçti artık ok yaydan çıktı sayın başbakan...

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Tam bağımsız ve cesur bir ülke olsa idik kökleri olan k.ırak ve destekçilerini haritadan silerdik ama nerde?

firariçocuk

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Külahımı koydum anlat Erdoğan. Sen istediğin kadar vatansever ayaklarına yat. Bu bir türlü açıklamadığın açılımın esas hedefi , senin söyleyemediğin ama *********** söylettirdiğin Apo'ya af. Sen istediğin kadar lafı ağzında eveleyip gevele. Bir gün yaptıkların tek tek senin önüne getirilecek ve kanun karşısında ihanetinin hesabını vereceksin

Senin feriştahın gelse kimse ona hesap soramaz. o devir bitti..ithamlarına dikkat.o senden daha vatansever olduğuna onu tek başına iktidar yapan halk şahittir

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Arkadaşlar lütfen mesajlarımızda biraz daha dikkatli olalım.

annttiigs

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Senin feriştahın gelse kimse ona hesap soramaz. o devir bitti..ithamlarına dikkat.o senden daha vatansever olduğuna onu tek başına iktidar yapan halk şahittir

bu ne demek ya ? hacı benim babam senin babanı döver değil sorun. ülke yönetimi. ve açık şekilde acziyet var ortada. şimdi de sil baştan yaparız diyorlar. yok artık, karalama defteri ya. yaparsın anam yaparsın babam..

açılın da nefes alalım

crazyboys90001

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Aslında Türkiye pkk ile savaşmadı.Türkiye avrupa ve abd ile savaşdı.E tabi böyle sonuçlar olması doğal...Siz sanıyor musunuz ki Türk ordusunun 2 gün içinde tüm pkklıları dıllayıp adalete teslim edemez...
Arkadaşlar eğer senin ülkenin dibinde teröristler varsa ve sen gidip yok abdye yok bilmem nereye 'ANLIK İSTİHBARAT' diye yalvarırsan böyle dünyaya rezil olmaya mecbursun..anlık istihbarata ne gerek var ,teröristler zaten dibinde...beni anladınız ne demek istediğimi...

Türkiye kuzey ırağa savaş açmaktan korkmuştur abd ve avrupadan..hepsi bu..yok amborga yiyeceğiz yok bizi sevmiyecekler korkusundan pkkya karşı çok şey yapılmamıştır...şehitlerimiz nur içinde yatsın

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Bence bir de olumlu yönden bakın. Tamam yaşananlar güzel değil ama bundan sonra kanın akmayacak olması bunlara değmez mi?

Askerde ölüm korkusunun olmaması, annenin doğudaki evladından kara bir haber beklemeden günler geçse, askerler giderken de dönerken de sağlam olsa, yani sakatlanmasa fena mı olur?

Evet belki bitti bitecek son demlerine girmişti ama bir insanın ölmesine bile tahammül etmez vicdanı olan insan...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...