En temiz nasıl format atabilirim

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
25
Arkadaşlar kaç gündür şu sorunun cevabını tam anlamadım.
Şimdi size izlediğim yolu söylüyorum.

Not: 1 terabayt diskim var sadece c kuracağım.

Şimdi ben bütün bölümleri sildim ve ayrılmamış 931.5 boyutunda bölüm oluştu buna çıkan sayılara hiç dokunmadan yeni dedim 4 bölüm oluştu en büyük bölümün üzerine
geldim işte tam burada bazılar direkt ileri diyorlar bazıları ise biçimlendir diyerek ileri diyorlar.

Aklımdaki sorular şunlar.
Biçimlendir diyerek ileri dediğimiz zaman daha'mı temiz daha'mı performanslı oluyor?
Biçimlendir demeden ileri dediğimiz zaman kendisi otomatik biçimleniyor'mu?

Son düzenleyen moderatör:

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Arkadaşlar kaç gündür şu sorunun cevabını tam anlamadım.
Şimdi size izlediğim yolu söylüyorum.

Not: 1 terabayt diskim var sadece c kuracağım.

Şimdi ben bütün bölümleri sildim ve ayrılmamış 931.5 boyutunda bölüm oluştu buna çıkan sayılara hiç dokunmadan yeni dedim 4 bölüm oluştu en büyük bölümün üzerine
geldim işte tam burada bazılar direkt ileri diyorlar bazıları ise biçimlendir diyerek ileri diyorlar.

Aklımdaki sorular şunlar.
Biçimlendir diyerek ileri dediğimiz zaman daha'mı temiz daha'mı performanslı oluyor?
Biçimlendir demeden ileri dediğimiz zaman kendisi otomatik biçimleniyor'mu?
Kendisi otomatik biçimlendirir.

alihanabi

Asistan
Reaksiyon puanı
93
Kendiside biçimlendiriyor ona kafayı takmaya gerek yok bütün bölümleri sildiyseniz içinde dosya kalmıyor.

alihanabi

Asistan
Reaksiyon puanı
93
Komple diskin bütün bölümlerini sildiyseniz c veya d kalmaz bi tane oluşturup ileri derseniz tek bir bölüm olarak yani C diski olarak kurulum yaparsınız D için tekrar bölmeniz gerekli.

alihanabi

Asistan
Reaksiyon puanı
93
Hayır yok. D yapmayacaksanız herşeyi silip oluştur diyip ileri diyeceksiniz, windows kendisi için bi kaç parça ayıracak 3 4 tane bölüm ondan sonra ileri demeniz yeterli olacaktır.

alihanabi

Asistan
Reaksiyon puanı
93
biçimlendir filan boş iş yani yapmaya gerek yok
Biçimlendirme dediği sizin ordaki yaptığınız bütün bölümleri silme işleminden farklı değil, O penceredeki hızlı bir biçimlendirme. Bir farkı yok yani. Komple diski ilk alındığı gün gibi yapmak isterseniz uzun iş ve gerekli bir işlem değil özel durumlar olmadıkça. Sizin yaptığınız da gayet temiz bir işlem.
Bu arada tavsiyemdir arada sırada disk birleştirme yapabilirsiniz performans için eğer diskiniz SSD değilse.

Son mesajlar