En son okuduğunuz kitap

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
66
babalar-ve-ogullar-oscar-yayinlari-19933-20-O.jpg

Oscar yayınları basımında bir kaç imla hatası var.göze batıyor ama fazla değiller. Hikayeye gelecek olursak zamansız bir hikaye diyebilirim. 1800'leri anlatması önemli değil. İnsanoğlu o zaman da bu zaman da aynı yapıda gördüğüm kadarı ile.
İki baba ve iki oğul üzerinden hikaye anlatılmış. basitçe eski kafalı yeni kafalı ve aykırı kişiliklerin çatışmaları bunun yanında yaş alarak değişen algıların çatışması anlatılmış. Aşağı yukarı aynı olayları herkes yaşamıştır, yaşıyordur. Genç olmak, erişkin olmak, yetişkin olmak üzerine güzel ve acıklı bir hikaye. Rusya'nın o dönem siyasi çalkantı vb gibi şeylere girmeyeceğim zira bilgim yok. Ancak ülkemize uyarlarsak sağcı, solcu, dinci,gelenekçi, yenilikçi vb gibi akımların birbirleri ile olan ilişkilerini örnek gösterebiliriz.
Gençliğin ateşi sönünce daha bi etraflıca bakıyor insan. Duygusuz, saf mantıkla nereye kadar gidebilir kişi? Eninde sonunda aşk onu kıskacına alıyor ve darbesini vuruyor.
Az kaldı ağlayacaktım, ancak bulunduğum yerde garip karşılanır diye tuttum kendimi. Evde olsam ağlamıştım çoktan.
İnsan kendi halini unutup yargılar veriyor her zaman. çocuktuk, gençtik, yetişkindik ve yaşlanıp öldük, ama her süreçte öncesini unuttuk.

Ecomanya

Müdavim
Reaksiyon puanı
658
Sol ayağım diye bi kitap vardı onu okumuştum. Çok iyi kitaptı.

Reaksiyon puanı
66
big-aforizmalar.jpg

Tam da düşündüğüm gibi. Milena'ya Mektuplar'dan sonra Kafka'nın düşüncelerini pek anlayamayacağımı biliyordum. Alıntı koymuyorum zira kitap kısa ve neredeyse hepsini koymam gerekli.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Ekli dosyayı görüntüle 119917

Tam da düşündüğüm gibi. Milena'ya Mektuplar'dan sonra Kafka'nın düşüncelerini pek anlayamayacağımı biliyordum. Alıntı koymuyorum zira kitap kısa ve neredeyse hepsini koymam gerekli.
Kafka ilginç bir adam.

Açlık sanatçısı sanki yarım kalmış bir kitap... tam tadı damağımıza çalındı, kitap bitti.

Dönüşüm (Değişim) zaten hikayesi bakımından fantastik fakat mesajı bakımından realist çok acayip bir eser. Bunları bir arada toplayabilmek maharet ister.

Kafka garip bir adam :)

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
İrade Terbiyesi.

Son düzenleme:

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Ben kitabı ikili okuyorum. Yani sürekli okuduğum, uzun soluklu okumalarım (birincil okumalar) ile elimde gezdirdiğim, bitince yenisine başladığım ikincil okumalar.

Birincil okumalarımda şu anda İmam Maturidi'nin Tevilatül Kur'an isimli tefsiri var, tavsiye ederim. 3.ciltteyim, yolum uzun.

İkincil okumalarımda şu anda Stefan Zweig - Korku kitabı var. Zweig'ı Satranç kitabıyla tanıdım, bayıldım, sanırım tüm kitaplarını okuyacağım. Ardından nasibse Dante İlahi Komedya.

1602838245702.png

1602838417925.png

Reaksiyon puanı
66
ermis.jpg

Gören herkes hacı hoca kitabı diye laf attılar. Ben ise hikaye sanıyordum ancak felsefi bir hikaye olduğunu gördüm. Ballandırarak anlatamayacağım maalesef. Basitçe anlatamıyorsan anlamamışsın demektir. Kitap hayatın anlamı dediğimiz kavramı anlatıyor. Başlarda beni başka bir boyuta götürdü ve sonra her şeyi gösterdi. Acele kararlar verip yargılamadığında söylenenleri kavrayabiliyor insan.
@KamtariR Stefan Zweig'in seti var, almanı tavsiye ederim. Stefan Zweig - Toplu Öyküleri - 3 Cilt... -Şimdi de özel kutusunda!.. | idefix

Reaksiyon puanı
66
sato.jpg

Kitabın konusuna bakmamıştım. Kafka diye aldım. Okurken resmen devlet dairesinde çekilen çileyi hissettim. Baya sıkıntı çöktü içime ve Kafka'nın insanların o anki durumlarını ayrıntılı ve karmaşık anlatışı beni baya yordu. Allah'tan bu hafta pek işim yoktuda bitirebildim.

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,547
Bu kitapları tavsiye ederim, şu an Gizli Dünya Devleti'ni okuyorum.
dublorun-dilemmasi-191342-811221-19-B.jpg
big-melekler-ve-seytanlar.jpg
2023-buyuk-plan-sah-mat-364146-936125-36-B.jpg
wi_500.jpg

#PeachCat

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
256
Korkma Kalbim. Bunun dışında kitap okumadım uzun süredir zaten ve defalarca kez bitirdiğim bir kitap.

Reaksiyon puanı
66
tuhaflık melegi.jpg

Kitap parça parça hikayelerden oluşuyor. Gotik tarzmış , ben pek anlamam gotikten.Ancak bir hikayedeki gezi-macera diyebileceğim anlatımlar beni etkiledi. Sanki oralara gitmiş gibi oldum.

Nurdisina

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
560
En son neler okudunuz bakiim?tavsiye ettiklerinizi de yazın
Canan Tan hastası oldum çıktım... :)
PİRAYE... şu ana kadar okuduğum kitapların engüzeli diye bilirim.... kitabı ne zaman başlayıp ne zaman bittirdiğinizi anlamıyorsunuz.sevgi aşk aile çatışmaları ve doğu kültürünün yerle bir ettiği duygular..
Çokta etkilendim bende anlatmayla olmuyor herkez okusun ve kitabın sonunda ağladım açıkçasııı:(

Yüreğim Seni Çok Sevdi bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum arkadaşlar.gerçekten çok güzel hele de sonu.. Aşkı çok güzel anlatıyor. Herkese tavsiye ederim.

"Biliyorum, imkansız aşk bu! Ama hükmedemiyorum kendime..." demişti Murat. "Çünkü, yüreğim seni çok sevdi!.."

Ardından da dizelere dökmüştü sevdasını.

"Yüreğim seni çok sevdi
O yürek talan
O yürek yangın yeri
O yürek sen istiyor
Bir tek seni..."

Aslı ile Murat’ın İstanbul-Bursa-Amerika üçgeninde yaşadıkları destansı aşkın öyküsü... Herkesin kendinden bir şey bulabileceği kadar gerçek...
Şimdide Eroinle Dansı okumaya başladım... :)
dünyanın en iyi kitao serisi karantina
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir dakika.. Konu 2007 'de açılmış ?️??️

Nymphext

Asistan
Reaksiyon puanı
191
1605701460928.png

Keating: Yaşadığın günü kavra! Henüz vakit varken tomurcukları topla. Yazar bunu neden yazmış?
Öğrenci: Acelesi var.
Keating: Bilemediniz. Ama önemli olan yarışmaktı. Çünkü hepimiz solucan yemi olacağız, arkadaşlar! Buna ister inanın, ister inanmayın, her birimiz bir gün nefes almayı kesecek ve öleceğiz. Şimdi öne doğru bir adım atın. Ve geçmişten gelen bu yüzleri biraz inceleyin. Onlara daha önce ciddi olarak bakmadınız. Sizden pek farklı değiller. Aynı saç modeli. Tıpkı sizler gibi hormonlara sahipler. Sizler gibi yenilmez hissediyorlar! Dünya onlar için bir istiridye. Çok büyük şeyler başaracaklarına inanıyorlar. Sizler gibi gözleri umutla dolu. Peki yapabileceklerini yapmak için yaşamaya acaba çok geç mi başladılar? Çünkü bu oğlanlar artık çiçeklere gübre oldu. Ama eğer dikkatle dinlerseniz size fısıldadıklarını duyarsınız. Yaklaşın. Dinleyin! Duyuyor musunuz? Carpe… Carpe… Carpe Diem… Yaşadığınız günü kavrayın, çocuklar. Hayatınızı olağan dışı yapın!

Son mesajlar