En son okuduğunuz kitap

Bu konuyu okuyanlar

Toki4182

Asistan
Reaksiyon puanı
70
En son okuduğum kitap:
Abdurrahman Uzun - Sözlerim Eksik Kalır Beni Kalbimden Dinle

Şuan okuduğum kitap:
Osman Yüksel Serdengeçti - Bir Nesli Nasıl Mahvettiler

Trao

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
J. J. R. Tolkien'in, Ham'li Çiftçi Giles ve Silmarillion adlı kitaplarını okudum.

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,523
0001868909001-1.jpg

Trao

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Harry Potter ve Lanetli Çocuk - J. K. Rowling

Duygu11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Akileus'un Şarkısı'nı okumuştum. Kirke kitabının yazarından. Eğer mitolojiye ilginiz varsa bu romanı kesinlikle tavsiye ederim. :)

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Mehmet uzun
Aşk gibi aydınlık ölüm gibi karanlık

Mehmet uzun tek kelime ile çok güzel bir kitap yazıyor biz ne söylemek istediğini net olarak anlasakta kendisi hiç bir kurum ismini kullanmıyor buda romanı tarafsız bir roman haline getiriyor kitabın konusu bir terörist ile bir askerin aşkı olsada nice olaylar yakılan köyler ve öldürülen kürt insanı peki bu anlatılanlar doğru mu ancak bu topraklarda sağ ve sol çatışması iktidar ve muhalefet kavgası insanların birbirini linç etmeye çalışması faili meçhuller kısaca ölüm kan ve ne yazıkki şiddet hiç bitmiyor yazar bize 12 Eylül dönemi ve öncesini anlatılıyor peki sizce o dönemde köyler yakılıp insanlar öldürüldümü ama tabi 12 Eylül dönemi kardeşin kardeşi vurması İngilizce ve diğer yabancı dillere duyulan saygının yanında kürt dilinin yok sayılması sizcede bir zulüm değilmi peki askerin ve polisin görevi düşmanı teslim edip onu konuşturmak değilmi yazar her ne kadar bazı yerlerde güzel yerlere temas etsede askeri insan öldüren köy yakan insanlar olarak göstermesi size göre yanlış değil mi yoksa yazarın anlattıkları dağlar ve çöller ülkesinde yaşananların onda biri bile değilmi her şeye rağmen yazar bunlar yaşandığı sorusunu bize sorarak biz insanları gercek ile yüzlestiriyor zaten yazılan kitap ve edebiyatın amacı insanın körü körüne inanması yerine kendi kendini yazarı sorgulamasını sağlamak değilimdir o zaman her kitaba her düşünceye körü körüne inanmayın açın okuyun öğrenin ve bir düşünceye okuyup öğrendikten sonra inanın evet yazar askerin insan öldürüp köy yaktığını söylüyor peki bizde şunu söyleyelim öldürülen ve şehit düşürülen askerlerin teröristlerin katlettiği kürt insanının hesabını kime sormak gerek bunca dökülen kanın sorumlusu kim peki askeriyede olan yanlışların hesabını soran yazar niçin dağda yaşananları yapılanları sormuyor dediğim gibi yazar muhalif ve dağ yanlısı bir profil çiziyor kısaca resmiyet ve milliyetçilik yanlısı okurların birazda uzak durması gereken bir kitap zaten her kitap eleştirel ve sorgulayıcı bir bakış açısı ile okunmalı değilmidir bir de yazarın en büyük eksiği çok fazla erotizme yer vermesi bana göre bu kadar erotizme yer verilmesi hem kürt hem Türk kardeşlerimizi incitebilir diye düşünüyorum bana göre edebiyat erotizmden uzak olmalı

Peki bugün için kitapta yaşananlar devam ediyormu yoksa sorunlar çözüldümü yazarın dediği gibi bu savaşı kazanan asker olsada eğer top ve tankın namlusu bir halkın üzerine çeviriliyorsa kaybeden sadece o halk değil tüm ülke olacaktır hepimiz para için çalışırız ancak yapılan her emir sorgusuz sualsiz yerine getirilmelimidir yani itaat itaat mi yoksa vicdan vicdan mı peki patron kim insana emir veren kim vicdan mı yoksa para pul ve vazifemi her ne kadar vicdan desekte yer ve zaman gelir ki o an hepimize para ve vazife hükmeder

Kürt insanı Türke öz kardeş ve sahip çıkılması gereken bir kültür ancak ne yazık ki bir toprağın insanları her iki tarafta bir birini yok etti şimdi evet kevok bir terörist ve sende bir polis ve asker ol düşün ki onu teslim aldın o an ne yaparsın amaç teröristi yok etmek mi yoksa yaşatmak mıdır amaç insanların helak olmasını önleyip onları gaflet uykusundan uyandırmak değilimdir bu kitap her ne kadar taraf tutarak yazılsada insanı sorguluyor ve son sözüm şudur ki kürt insanı gardaştır candır kültürü ve dili tamda türkiyenin sesidir öz varlığıdır kürt ve Türk birleşip birbirlerini anlamazlar ise kaybeden kim olur Türk ve Kürt iki öz can iki öz gardaş kim kürt insanını yok etmeye çalışırsa onunla birlikte Türk insanını ve türkiyeyide yok edecektir ve üç silahların dediği gibi parola birimiz hepimiz hepimiz birimiz için unutmayınız amaç ve gaye yok etmek değil birleştirip gönüller fethetmektir ve hiç bir askerin görevi kitapta belirtildiği gibi yok etmek yakıp yikmak değil sadece ve sadece teslim alıp konusturmaktır biz türkler ve kürtler iki komşu halk birbirine damat ve gelin olan insanlar sahip çıkmamız gereken insanlar dağdaki terörist asiler değil tam olarak kendimiziz ve bu toprakta taştan her insan şu soruyu soralıdır kürt Türk alevi sünni kardeşim bana bir emrin rican var mı gel sarılalım tokalaşalım bir ve tek olalım sen benim özümsün kanımsın

Bu topraklar sadece türklere ait değildir ve kim derseki bu topraklar sadece Türklerindir biz buna ırkcilik adı veririz bu topraklar herkesindir Türk Kürt Laz Çerkez Arap sünni biz bu toprağın insanları yaşadığımız topraklara saygı duymak zorundayız bundan başka çaremiz yoktur yazarın dediği gibi hiç kimse farklı düşünüyor diyerek cezalandırılmamalıdır peki size bu toprakta bunun tam tersi yaşanmadı mı cezaevleri yaşanan sürgünler bu olayların şahidi değil mi cezaevinde yatmayan yazar yazardan sayılırmı madem türkü alevi kürdü bu toprağın öz çocuklarıyız o zaman yaşanan kötülükleri terörü haksızlık ve zulmü birlikte yok etmeliyiz dağ filmini izleyenler için filmde bur söz vardır eleştirin sorgulayın ancak sevin evet yaşanan yeri insanları eleştir sorgula ama sevmesen bile saygı göster Abdürrahim karakoç üstadın şiirinde dediği gibi incitme hiç bir can senden incinmesin ki mezara girince temiz ve pak giresin evet her şeyden biz insanlar sorumluyuz istersen vatan cennet olur istemezsen vatan cehennem olur dinimizin dediği gibi haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır kısaca kitabın ismi gibi değerli insan kardeşim sen karar ver nasıl bir ülkede yaşamak istersin aşk gibi aydınlık mı yoksa ölüm gibi karanlık mı

4.murat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
En son neler okudunuz bakiim?tavsiye ettiklerinizi de yazın
Canan Tan hastası oldum çıktım... :)
PİRAYE... şu ana kadar okuduğum kitapların engüzeli diye bilirim.... kitabı ne zaman başlayıp ne zaman bittirdiğinizi anlamıyorsunuz.sevgi aşk aile çatışmaları ve doğu kültürünün yerle bir ettiği duygular..
Çokta etkilendim bende anlatmayla olmuyor herkez okusun ve kitabın sonunda ağladım açıkçasııı:(

Yüreğim Seni Çok Sevdi bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum arkadaşlar.gerçekten çok güzel hele de sonu.. Aşkı çok güzel anlatıyor. Herkese tavsiye ederim.

"Biliyorum, imkansız aşk bu! Ama hükmedemiyorum kendime..." demişti Murat. "Çünkü, yüreğim seni çok sevdi!.."

Ardından da dizelere dökmüştü sevdasını.

"Yüreğim seni çok sevdi
O yürek talan
O yürek yangın yeri
O yürek sen istiyor
Bir tek seni..."

Aslı ile Murat’ın İstanbul-Bursa-Amerika üçgeninde yaşadıkları destansı aşkın öyküsü... Herkesin kendinden bir şey bulabileceği kadar gerçek...
Şimdide Eroinle Dansı okumaya başladım... :)
Çalı kuşu

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Hasan izzettin dinamo savaş ve açlar

Ne güzel anlatılması gereken insan hikayelerimiz var ancak ne yazıkki görsel olarak çok başarısız bir ülkeyiz bunu sinema ve dizilerimize bakarak çok rahat söyleyebiliriz acaba görsel anlatımda niçin bu kadar başarısız görsel hikaye anlatmak için paramız mı yok yoksa zekâmız mı aziz nesinin dediği gibi %kaç aptalız her güzel eseri okuyunca ben kendime bu soruyu sorarım o kadar güzel hikayeler var ki biz bunları niçin anlatamıyoruz kitabımızda bu güzel eserlerden birisi peki niçin sinemasını çekmiyoruz ya da her güzel kitap sinema eseri olmalımıdır

Hasan dinamo dan insanı düşündürüp sorgulayan bir kitap zaten bana göre bir kitabın en güzel yeri bu kitap size ne düşündürdü ve o kitabı kitap yapan en büyük değer bu kitab düşünmemiz e yardım ettimi bu kitap okunması ve okutulması gerekir hatta kütüphanenin en güzel yerinde saklanmalıdır kısaca Türk edebiyatının en güzel eserlerindendir

Peki bu kitap neyi anlatıyor bir yanda yemende 7 yıl boyunca savaşan deve sidiği ile beslenen yanından kemençesi eksik olmayan temel çavuş bir yanda yaşı büyütülüp savaşa yollanan oğlu Ali peki ya sonrası o savaş anında geride kalanlar peki onların başına üşüşen çakal sürüleri
Hangisi zordur hiç düşündük mü hayat ve açlıkta bir savaş değilmidir şair der ki sahibi olan vatan batmayacaktır peki sahipsiz kalan vatan elbet batacaktır şakire ablamın yuvası sarıkamışta kocası temel çavuşu ardında yaşı büyütülüp savaşa yollanan 15 yaşındaki oğlunu şehit verir peki şehit lik en kutsal mertebe değilmidir işte bir devlet şehit ailesine bir makarna dahi veremezse onları besleyemezse o devlete devlet denirmi 7 yaşında okul okuması gereken musa adlı şehit çocuğu yetimhanede büyürse tabakhaneden bok toplarsa aç kalmamak için çalmak zorunda kalırsa o devletten insana bir hayır gelir mi şeyh edebalinin dediği gibi insanı yaşat ki devlet yaşasın yerine biz insanımızı ekmek çalmaya mecbur edersek şehit aileleri kötü yola düşerse yiyecek aş bulamazsa bu devlet yaşasa ne olur yaşamasa ne olur hani müslüm baba diyorduya ne yazar evet bende diyorum ki insanını ekmek çalacak derecede hırsızlığa mecbur eden şehit ailesini yok eden bir halk bir millet bir devlet tek devlet tek millet değil hiç devlet piç millettir ve böyle bir milletin devletin batması elbette Allahın en hayırlı işidir

Eski zaman ve şimdiki zaman arasında bilmem neler değişti gazilerimize ve şehitlerimize yeterince bakıp sahip çıkıyormuyuz yoksa şehit çocuğuna otobüs parasını ödedin mi sorusunu soran insan müsveddelerine sahibiz birde askerlik konusunu hiç düşündünüz mü eskiden 7-8 yıl gibi çok uzun süren askerlikten şu anda bedelli askerlik ve 6 ay süre ile yapılan dönemlere geldik peki bir ülkede askerlik nasıl olmalı kimisi parası ile yapıp 20 gün süre sonucunda geri dönmelimi yada askerlik kısa dönem uzun dönem bedelli demeden herkese eşit bir şekilde mi yaptırılmalı
Vay Bee dedelerimiz ne süper kahramanmış bu kitap vesilesi ile tüm Sarıkamış şehitlerimize ve askerde hayvan sidiği ile beslenen dedelerimize hatta açlıktan ölen tüm açlık şehitlerine bir fatiha okuyalım dua edelim rahmet olsun

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,523
1648066913921.png

Bu kitabı yeni okuduğum için kendime kızıyorum, kitabın sonunu okuyunca okkalı bir "ha......." çektim. Bence kitabı açıklamak için arkasında yazan şu cümle yeterli.

"Altbaşlığı Bir Peri Masalı olan Hayvan Çiftliği, bir masal anlatımıyla yazılmıştır; ama küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değil, çarpıcı bir politik taşlamadır."

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Ahmet Cemil akıncı Hz Veysel karani

İnancın en zoru herkes putlara taparken senin tam bir teslimiyetle Allaha inanıyor olmandır hoş görünün en zoru herkes sana taş atarken deli derken senin onların iyiliği ve hidayeti için dua etmendir kul her an imtihan ile sınanırken bu imtihanlar ın en zorlarından biriside evlat imtihanıdır dinimiz cennet annelerin ayağı altındadır derken her gün annesinin ayağını öpen ve en sıcak çöl sıcağında annesini Sırtında taşıyan bir kul nasıl bir sınavdan geçmektedir annenize babanıza öf demeyin diyen bir dinin mensupları olarak bu kadar huzur evi niçin açılmıştır anlamak zor olsada yatalak annesine 50 küsür yıl öf demeden bakan peygamber aşkı ve hasreti içini yaksada annesini bırakamayan ve en yakıcı çöl ateşinde annesini Sırtında taşıyan Hz Veysel karani en zor kulluk sınavından geçmemişmidir ve örnek alınması gereken bir şahsiyet ve kul değilmidir

Bugün yerde para gördüğümüzde yapmamız gereken o parayı sahibine vermek o yoksa en güvenilir yere teslim etmektir bu para ile hayır hasenat ve harcama yapılamaz peki günümüzde sevgili ne anlama gelir kaçımız sevgiliyi görmek için kolay yoldan geçmek yerine en zorlu yollardan geçmeyi tercih etmiştir peki hangi sevgili daha kıymetlidir yarin kokusu mu anne kokusu mu anne kokusu mu yoksa en mübarek koku olan peygamber kokusu mu hangi birimiz çok sevdiğimiz için tüm dişlerimizi sökerek tesbih yapabiliriz ki böyle bir aşka sahipmiyiz işte Hz Veysel karani öyle bir kul çok sevdiği Hz peygamberin dişler i uhudda şehid olunca kendisi tüm dişlerini sökerek peygamberimize tesbih yapıyor o peygamberimize ulaşmak için en zor yolu seçerek en sevgilinin yanına ulaşıyor tüm açlığına rağmen bir kuzunun ağzındaki lokmaya bile el uzatmıyor ıssız kimsesiz bir çölde bile olsa sahipsiz bir paraya dokunmuyor Hz Veysel sevgililer sevgilisi efendimizin memleketine ulaşsa bile annesine verdiği sözden dolayı bir adım bile atıp efendimiz sav. e ulaşamıyor belkide sevgi yada aşk bu olsa gerek hadislerle övülen bir kul olmak ne büyük bir şeref ve gurur çok sevdiğiniz bir insanı 8 gün süren bir yolculuktan sonra görmeden geri dönmek ve sadece onun elinin dokunduğunu eşyaları dokunmak aşk belkide sadece sevgilinin en sevgilinin eşyalarına dokunup ona ulaşamamak kavuşamamak tır kavuşamayan ı daha çok özlemektir

O zamandan bu zamana neler değişti acaba hz Yusufu kuyuyu atıp onu yok etmek isteyen kardeşleri Müslümanın birbirini yok ettiği sıffin savaşı cemel vakası gibi olaylar ve hz Veysel gibi aklı salim olan kişiliklerin doğruyu söylediği için deli diye adlandırılıp yaşadığı yerden sürgün edilmek istenmesi ve yurdunda tüm yapılanlara rağmen en sonunda bir kahraman ilan edilmesi sahi ilk çağdan bu yana insan duygusunda değişen ne oldu ve insan duyguları değişti ise Müslüman coğrafyalarda akan kanlar doğruyu söyleyen insanların sürgün edilip zindanlara atılması ne olacak evet ilk tarihten itibaren doğruyu söyleyen hz Veysel gibi insanlar ne yazıkki hep kardeşleri tarafından reddedilip köyünden kovulmak istenmiştir ancak ne yazıkki insanlar en son olarak yaptıklarından pişman olup karen köyünün yaptığı gibi hz yusufun kardeşlerinin yaptığı gibi hep kırdıkları kişinin ayağına kapılıp af dilemiştir peki insanın hep en sonunda pişman olup af dilemesindeki Hikmet nedir belkide bir fıtrat ve yaratılış meselesidir ne de olsa kahrında hoş lütfunda hoş diyen biz mümin kullar değilmiyiz dünyada kötü insanlar olmasa idi iyi insanın değeri bilinebilirmiydi yada hatalar ve yanlışlıklar olmasa idi tövbenin değeri bilinebilirmiydi

Aslında seyrettiğimiz her Yahudi filmi ve yahudi konulu kitaplarda onlar için üzülüp ağlamışızdır peki hiç oturup müslümanlar
için ağladık mı evet ne yazıkki biz daha iyisini insanlara aktaramadığımız için her Yahudi filminde yahudilere ağlamışızdır oysaki ne güzel bir tarihimiz ve insanlara anlatmamız gereken hikayelerimiz var keşke edebiyattaki başarımızı sinemada da gösterebilsek dünya tarihi hikayeleri ve insan hikayelerini biz müslüman ve türklerden öğrense ne güzel olur du peki biz Yahudi insanına üzülüp ağlayanlar onların ne yaptıklarından haberdarmıyız Almanlar hitleri en çok eleştiren milletlerden biridir ne de olsa yahudilere olan kinimizden yada onların yaptıklarından dolayı Hitler e benzemeye gerek yoktur değil mi ne de olsa savaşın dini imanı vatanı olmaz ve savaş en çok masumların canını acıtır bu yüzden oscar schindler sadece yahudilerin canını değil insanların canını kurtarıp örnek bir şahsiyet göstermiştir peki bir Müslümana Hitler e benzeyip can almak yakışır mı işte kitap böyle bir dönemde geçer bu meşhur yahudilerden biriside ibni sebedir bugünün sahte alimleri gibi insanları din ile kandırır Hz osmanı şehit ettirerek müslümanları birbirine düşürür ve o dönem 40 bin şehit kanı akmışdır kısaca Müslüman coğrafyanın bugünden bir farkı yoktur işte Hz Veysel karani böyle bir dönemi görür atılan tüm taşlara rağmen o insandan ümidini kesmez insanlardan hayır duasını eksik etmez tüm savaşları yok etmek müslümanların bir ve beraber olmasını ister işte bu yüzden onun hikayesi çağları aşar milyonlar onun türbesini ziyaret eder peki o kan döken zulm eden Hitler yada Yahudi patronlarını kaç kişi hatırlar hatırlasakta Hitler şaron rockfeller gibi Yahudi patronlarına sövmeden edebilirmiyiz işte bir Müslüman için Hz Veysel yeterince örnek şahsiyet değilmidir o halde Hitler olmayı istemek ve ona benzemek niçin düşmanına gül atmak kendisine taş atan bir insana hayır duasında bulunmak ya da Hz isanın dediği gibi sağ yanağınıza tokat atana siz sol yanağınızı çevirin işte insanın asıl meselesi budur kirli bir toplumda temiz kalmak zor olanı başarabilmek kolay bir yoldan yürümek yerine taşın dikenin içinden yürüyüp hedefe ulaşmak ve para menfaat çıkar gibi tüm putlara rağmen sadece bir olan Allaha teslim olmak bunu amellerle maneviyat ile süslemek işte Hz Veysel karani gibi hadislerle övülmek bu olsa gerek sizde istemezmisiniz Salih ve güvenilir bir insan olmayı sizce müslümanların yahudilere ağladığı gibi gün gelirde bir gün yahudilerde biz müslümanlar için ağlar mı acaba yada iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batırıp kendileriyle yüzleşebilirler mi

Evet kitap okuyoruz ancak yeteri kadar okuyormuyuz bir TV dizisine ayırdığımız vakti kitaba ayırabiliyormuyuz ne yazıkki tarihi TV den öğrenmeyi tercih ediyoruz peki bu ne kadar doğru bilgi içeriyor ve tarihi dizilerimizden memnunmuyuz ben Türk dizilerinden hiç memnun değilim yabancı diziler en fazla 1 saat sürerken bizim Türk dizileri ne yazıkki en az 2 saat 20 dakika sürüyor buda seyirciyi yoruyor uzatılan süre senaryo ve konu kalitesini düşürüyor abd gibi ülkeler tarihi dizi ve filmlerde 200 milyon dolar harcarken biz türkler ne yazıkki 10 milyon dolar harcayamıyoruz ve yeteri kadar aksiyon savaş sahnesi çekemiyoruz işte ben bu yüzden Türk ve İslam tarihini kitaplardan okumayı daha çok seviyorum size şu tarihi roman yazarlarını severek tavsiye ederim Ahmet Haldun terzioğlu Okay tiryakioğlu Ahmet Cemil akıncı Çağlayan yılmaz Sinan yağmur hepside okunmayı hak eden yazarlar belki bir umut bizde yeteri kadar bütçe ve zamandan tasarruf ederek dizi sürelerini kısaltarak o müthiş tarihimizi dünya insanına anlatabiliriz evet Hz Veysel Karani Ahmet Cemil akıncının kaleminden anne sevgisini insan sevgisini peygamber ve Allah sevgisini anlatan muhteşem bir eser İşte Hz Veysel örnek abidevi hadislerde anılan eşsiz bir kul Ahmet Cemil akıncının 10 dan fazla kitabını okuyan birisiyim herkese tavsiye ederim bu yazar insana çok şey anlatıyor sahabeler serisi okunmayı hak ediyor gerçekten tarihimizi o tarihi kitap yazarlarını hiç okumuyoruz eee haklı olarak sevdiğim yazarların okunup ilgi görmemesi beni üzüyor yazarın konu anlatımı çok güzel olsada kitaplarında şiire çok yer vermesi kitaptaki konu bütünlüğünü düşürüyor yazarı her kitap sever e öğrenme merakı olan her insan a mutlaka tavsiye ederim saygılar bu çok uzun olan yazıyı okuyan herkese teşekkürler

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Sevgilim senin de geçer zamanın,
Ne şöhretin kalır, ne hüsn-ü anın,
Böyledir kanunu kahpe dünyanın,
Dört mevsim içinde bir bahar olur!

Kemalettin kamu

İnsanoğlu ne kadar da çılgındır her şeyin sınırsız ve sonsuz olduğunu zanneder yükseğe çıkan insan o yüksekte kendini bir kartal gibi görür ve hiç düşmeyeceğini zanneder oysa ne hazindir yüksekteki bir insanın yere düşmesi halbuki hayatta her şey gelip geçici ve bir anlıktır çok ince çizgiler vardır kendisinin kartal gibi gökyüzünde uçtuğunu zanneden insanın gökyüzünden çakılması ise an meselesidir işte yukarıda Kemalettin kamuya ait olan cümle adeta kral kaybederse kitabının bir özetidir kitabımız kendisinin adeta uçtuğunu zanneden ve uçuş hızı ile yere çakılan kral kenanın hikayesi ni anlatır peki kral kimdir sultan kimdir ve o hanlar hakanlar nasıl bir profile sahip olmalıdır
Evet dünya bir imtihan yeridir insanlar malı ile canı ile yaptıkları ile sürekli bir sınavdan geçerler kimin karnesi iyi kimin kötü onu ise sadece bizi yaratan rabbimiz bilir bize düşen gayret azim ve güzellikten yana olmaktır bu dünya hayatı nefsanidir her anı tuzaklarla doludur ve yoldan her sapış ödenecek bir bedele yol açar dünya hayatının en büyük sınavı makam ve konum ile olur her makam ve konum aynı zamanda yanında şan şöhret isim ve namda verir insana evet işki biz rabbimizin bize verdiğini onun yoluna kullanalım insan bu dünyada geçicidir ancak onun geride bıraktığı her daim kalıcı olur yeterki verileni kullanmasını bilsin unutmayın nice krallar geldi geçti kimisi cimriliği ile her şey benimdir demesi ile ne yazıkki Karun gibi yok olup helak oldu kimiside adaleti hakaniyeti iyilik ve güzelliği ile ardında o iyi insanlar güzel atlara binip gittiler denilecek şekilde güzel isim bırakıp gitti ve biz asırlar öncesinin o güzel insanlarını bugün bile saygı dua ve rahmet ile anmaktayız
unutmayalım ki en güzel miras güzel bir isimdir ve biz insana düşen nasıl bir isim bırakırsak ona göre yaşamaktır
Dünyada her şey bir anlıktır belkide bize verilen bahar mevsimi tek bir sefere mahsustur o halde sahip olunan nefesin kıymetini iyi bilmektir belkide sahip olduklarımızı iyi değerlendirmek gerekir bedüzzamanın dediği gibi helal dairesi geniştir harama sapmaya gerek yoktur
Evet kitap bize kendisini kral zanneden bir insanın hikayesini anlatır ne yazıkki kral eşyanın büyüsüne cinselliğin batağına saplanmıştır sahip olduklarının kıymetini bilmez ve yaptıklarının cezası olarak içki kumar peşpeşe gelir batağa saplandıkça saplanır ve kral kendini soytarı maskara durumuna düşürür peki bir kurtuluş var mıdır günahkar her insanın elbet bir kurtuluşu vardır bu da Salih bir tövbe ve günahlardan kaçmak ile gerçekleşir yeterki biz inanıp isteyelim ve niyet edelim rabbin seni terketmedi ve Allah cc insana zulmetmedi emrine inanan herkes için tövbe kapısı her zaman açıktır işte gün gelir kral kenanda hatasını anlar yaptıklarından kendini arındırır temizlenir ve insanlar vesilesi ile yeniden dirilir insanın bazen tefekküre ihtiyacı vardır gidilen yol temiz değilse zararlı değilse o yüzden o yoldan vazgeçilmesi en güzeldir ataların dediği gibi zararın neresinden dönülse kârdır yeterki insan vazgeçmeyi gözlerde iyiyi güzeli seçmeyi bilsin tasavvufta bizi doğruya götüren sebeplerden biriside mürşidlerdir bu mürşid bazen yol arkadaşı olur o yol arkadaşı iyi seçilmelidir ki bize kaderdaş dertdaş olsun kılavuzu karga olanın yolu ve gideceği yer bellidir kral kaybederse kimin kral kimin soytarı olduğunu anlatan insana gidilecek yolu gösteren herkesin ibret alabileceği okunması gereken diriliş ve çöküş hikayesi değerli bir kitap umarım ve dilerim ki siz yükseğe çıkarken elinizdekilerin değerini iyi bilir onu iyilik ve güzelliğe harcarsınız gerçek güzelliğin size verilenler ve sahip olduklarınız olduğunu görüp bilebilmeniz dileği ile size ait olmayan nefesi size verenin yoluna harcayın sabır şükür kanaat işte size baharın müjdecisi Hayırlı ve iyi okumalar

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,547
Murat Menteş - Korkma Ben Varım

Yazarın tüm kitaplarını tavsiye ederim, hayal gücü çok yüksek :D

0001877633001-1.jpg

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Zaman bir döngüdür olaylar aynıdır sadece kişiler değışir ibret alınması gerekir ki yaşananlar bir daha yaşanmasın ibret alınsın ki yaşananlar bir daha yaşanmasın peki ibret alıyor muyuz kitaplar iyilikten güzellikten bahsediyor peygamberler Allah cc nün yoluna çağırıyor peki biz yeteri kadar inanıp amel ediyormuyuz bugün hep yahudileri yada başka kavimleri suçluyoruz peki biz türkler ve müslümanlar birbirimizle kaç kere savaşıp birbirimizi katlettik çağlar aştık bugün teknoloji çağındayız ama ne yazıkki insan duygusu yaratıldığımız ilk günden beri hiç değişmedi dün afetlerle kıtlıkla uyarılan insanlar bugün aynı kıtlığı virüsü afetleri yaşasada ne yazıkki ders çıkaran yok peki insanı insandan kim koruyacak yoksa insan helâk olmaya devam mı edecek insana alkol ve sigara zararlı desen ondan bile rahatsız olanlar var çevremizde böyle bir durumda insana nasıl doğruyu söyleyebilirsin ki
insanları dinine ve ırkına göre değil yaptıkları işlere göre guruplara ayırmak en iyisi çünkü yahudilerin ermenilerin içinde bile iyi insanlar vardır ve bu savaşlar Yahudi Müslüman savaşı değil haklı ile haksızın iyi ile kötünün mücadelesidir
İslam iyilikten güzellikten empati yapmaktan paylaşmaktan insana yardımdan bahsediyor ama insan bu kavramlardan bile rahatsız sen İslam diyorsun o İslam o fobi diyor demekki Ebu cehil ve firavun ahlakı devam ediyor Ahmet cemil akıncı dilini çok sevdiğim bir yazar kuraan surelerinden faydalanarak bize çok güzel bir kıssa anlatıyor ama ne yazıkki okuyanımız az ve bence yazarın her kitabı okunmaya değer konular ve anlatım harika puan 9

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Taht oyunları
Kılıçların fırtınası

Bir sayfa bile yazı yazamayan ben tek bir sayfa yazı yazan insana helal olsun derim işte bu yüzden okuduğum 1500 sayfalık kitaplar bana edebiyatın zirvesi gibi geliyor sefiller karamazov kardeşler monte kristo... Vs okunması en zor kitap türlerinden biriside fantastik kurgu olsa gerek düşünsenize zaman çarkı 14 kitaptan 700 sayfalık kitaplar ve gene taht oyunları en az 5 bin sayfalık seriler ama kitap kurtları bin sayfalık kitaptan korkar mı yeter ki kitap anlaşılır olsun su gibi aksın game of thrones u hepimiz filmden biliyoruz son sezonu yerin dibine gömülsede her kes muhteşem olduğunu düşünür kitapta eşsiz bir kurgu ve eşsiz karakterler 1500 sayfa olsada su gibi okuyor fantastik edebiyatın zirvesi diyebilirim taht oyunları oyunlar entrikalar ve ölüme en yakın yaşayan biz insanlar ve en büyük krallar bile her an yere çakılabilir

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Nutuk - Mustafa Kemal Atatürk
Türklerin Tarihi - İlber Ortaylı
Yaban - Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Mustafa kutlu dem bu demdir

Mustafa kutlu öyküleri anlayana çok şey
Anlatır dem bu demdir bir deneme kitabı yazarın köşe yazılarından oluşuyor güzel bir sohbet okumayı seven i yormayan kısa sürede biten bir kitap peki neyi anlatıyor eski değerleri yitirdiğimiz i çarpık şehirleşme yi ve şehirleri araba egzozuyla turizm ile nasıl kirlettiğimizi evet milyonlarca arabaya sahip olan şehirler bir çöpü bile yerden kaldırmayan insanlar ve bayramda sıla i rahim yerine yurt dışına tatile çıkan insanların sahip olduğunu temiz bırakması düşünülebilir mi zaman mı bizi değiştirdi yoksa insanlar ilk günden beri bu halde miydi eski insanlar nasıldı acaba çevremizde işe yaramayan insan sayısı %20 olsada birbirini öldürüp çevreyi kirletmeyi yeteri kadar başarılı oluyorlar neyse her halimize şükür acaba bu yüzdelik kısım daha fazla olsa idi ne olurdu nasıl bir dünyada yaşardık sahip olmak isteğiniz halde yada nasıl bulmak istiyorsanız o halde bırakın sözü ne çabuk unutuldu geldik gidiyoruz faydalı bir iş yapalım arkamızdan gelen yeni nesil bize sövmesin bari bir çivi çakta öyle git

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Hz. Peygamber (s.a) şöyle buyurmuştur: Susan kurtulmuştur! Susmak, hikmettir. Susan ise pek az!

İnsan dili ile bir toplumu temsil eder dil en büyük amel işleme organı olup bir fiili yapıp işlemenin insanın niyetini bildirir bir toplumda insanlar söyledikleri ve yaptığı ile yargılanırlar dünyanın en vahşi hayvanlarını bile avlama kapasitesine sahip olan biz insanın en tehlikeli silahı akıl el ve dildir dil sayesinde nice tahtlar devrilmiş söylenen yalanlar nice savaşlara yol açmış ve gene edilen gıybetler nice gözde insanı soytarı durumuna düşürmüştür bazende dil insanın en güzel süsüdür bir söz yunus emrenin dediği gibi bazen keser savaşı bazende keser başı peygamberimiz ne güzel ifade ediyor dil ve cinsel uzuvlar insanın cehennemde yanmasına sebeptir diye evet insanı rahatsız etmek kul hakkına girmektir ve insan ettiği söz ile en çokta dili ile kul hakkına kul hakkına girmek istemeyen insanın dili doğruluktan yana konuşmayan insanın susması en iyisi değilmidir efendimiz sav. Şaka yaparken dahi doğrudan ayrılmazdı müminin her konuştuğu doğruluktan yana değilse dil insana yük olup afet sebebi olacaktır gazali her sözü ile takdir edilip ders alınası bir alim insan daki dilin ne olduğunu çok güzel anlatıyor gıybet yalan ve bel altı edilen sohbetler günümüzün en tehlikeli hastalıklar peki nefsani cinsel isteklerden vazgeçmeyen insanlar kaç kişiyi tuzağa düşürüp can yakmıştır evet en çok işlediğimiz günah ettiğimiz bel altı sohbetler konuştuğumuz küfürler değilm
Gazaliden kolay okunan kısa sürede okunup insanı yormayan bir kitap ve sohbet konusu dilin afetleri peki size göre
Dil insana yakışan en güzel süsmüdür yoksa savaşlara yol açan insana ağ örüp tuzaklara düşüren en tehlikeli silahmıdır evet dil size göre neyi ifade eder bir nimetmidir yoksa cehenneme atan helâk olma sebebimidir

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Aziz nesinin dediği gibi bana dokunmayan yılan bin yaşasın derseniz yılanın bir sonraki hedefi siz olursunuz hani Hz Ebubekir ne diyordu ben başta bir yöneticiyim ve ben Kuraan Allah ile yönetmezsem beni uyarın kısaca hadis buyuruyor ki zenci bir köle olsa itaat edin işki o bizi adaletle yönetsin devlet adaletle binlerce yıl hüküm sürsün ve gene hadis buyuruyor ki haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır ve adaletsizliğe var iken yokluk çekmeğe zulme karşı susan herkes o zulümden mesüldür dilsiz şeytandır hasan izzettin dinamodan kendi hayatından bir insanlık dramı açlığın sefaletin müthiş hikayesi Nazım ın dediği gibi açlık ordusu yürüyor ekmeğe doymak için ve kimisi açlıktan ölüyor peygamberimiz hadisleriyle şehitleri kısımlara ayırıyor Hasan dinamo açlıktan ölenleri açlık şehitleri olarak adlandırıyor sistemi yerin dibine soktuğu bu kitap açlık ordusunun müthiş destanıdır ekmeği verene rızkı verene 1000 lerce şükür

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Sherlock holmes kızıl soruşturma iki bölümden oluşuyor 1. De sherlock üstün zekâaı ile bütün olayları çözüyor ancak en sonunda bütün ödülü başkaları topluyor zaten onun tek derdi işini yapıp olayı çözümlemektir kitabın ikinci bölümü ile ne kadar şükredilmesi gereken bir dine sahip olduğumuzu bir kez daha anladım çünkü dinimizde hiç bir şekilde zorlamak yoktur Evet kitap bir göç yolculuğunu anlatır tarihimizde ne kadar çok göç olayı yaşanmıştır hicret kavimler göçü sadece 1 kaçıdır bu göçler sonucu kiminin yüzüne güler kimine kader güler kimine kader gülmez yok olup giderler nice can yolda Azraile teslim olur çok şükür ki yaşanan hicret sayesinde yeni bir uygarlık kurup milyonlarca gönülü fethettik yaşadığımız kırım göçünde nice şehit verdik İsrail oğulları ve bir Amerikan kavmi olan mormonlar tekrardan bir uygarlık kurup uğradıkları zulmün intikamını almak istiyorlar elbet her zulmedenden bir intikam alıcı vardır kızıl soruşturma masum bir aşkın ve haklı bir intikamın hikayesidir dinimizin dediği gibi kısasta hayat vardır ve kitab mükemmel okuyun
Şunuda eklemek isterim baskı zulüm
adaletsizlik varsa orada din ve iman olamaz kan dökülen yerde dinden bahseden e inanılır mı

hkmcban

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
En son neler okudunuz bakiim?tavsiye ettiklerinizi de yazın
Canan Tan hastası oldum çıktım... :)
PİRAYE... şu ana kadar okuduğum kitapların engüzeli diye bilirim.... kitabı ne zaman başlayıp ne zaman bittirdiğinizi anlamıyorsunuz.sevgi aşk aile çatışmaları ve doğu kültürünün yerle bir ettiği duygular..
Çokta etkilendim bende anlatmayla olmuyor herkez okusun ve kitabın sonunda ağladım açıkçasııı:(

Yüreğim Seni Çok Sevdi bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum arkadaşlar.gerçekten çok güzel hele de sonu.. Aşkı çok güzel anlatıyor. Herkese tavsiye ederim.

"Biliyorum, imkansız aşk bu! Ama hükmedemiyorum kendime..." demişti Murat. "Çünkü, yüreğim seni çok sevdi!.."

Ardından da dizelere dökmüştü sevdasını.

"Yüreğim seni çok sevdi
O yürek talan
O yürek yangın yeri
O yürek sen istiyor
Bir tek seni..."

Aslı ile Murat’ın İstanbul-Bursa-Amerika üçgeninde yaşadıkları destansı aşkın öyküsü... Herkesin kendinden bir şey bulabileceği kadar gerçek...
Şimdide Eroinle Dansı okumaya başladım... :)
İmamın Manken Kızı - Emine Şenlikoğlu

Hasan_Yilmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Nutuk
İlber Ortaylı- Atatürk
Deniz Gezmiş'in Savunması
Che Guevara Bolivya Günlüğü
Yaban

Fareler ve İnsanlar

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Mevlâna mana aleminin mürşidi doğudan
Batıya nice insanı etkiledi çünkü insanda adalet merhamet şefkat varsa kul olamazsa bile o insan olmayı başarır hepimiz için önce insanlık gelsin inşAllah sonradan kulluğa kavuşuruz ama kul olmanın en büyük basamağı insanlıktır ve her daim kendinizden ilahi aşkı eksik etmeyin yüreğinizden sevgi eksik olmasın
Bugün ne yazıkki alkolün en çok konyada kullanıldığını söylerler tabi dinimiz yadırgama dini değildir her haddini edebini bilen baştacıdır yeter ki saygı gösterdiğimiz den aynı saygıyı görelim evet Konya Mevlana ismi ile anılır ancak gereğince ilgi ve alâka gösteriyormuyuz
Mevlâna ve şems iki aşık niçin birbirine böyle uzaktalar bu iki aşığın kabirlerinin birbirine dokunacak kadar yakın olması gerekmez mi onlar iki aynı ten iki aynı can peki ne olduda ölümden sonra ayrı düştüler şemsin yolculuğu zamanını ve zamanenin sohbetinden hoşlanmamak ile başlar ne de olsa gönül ve kalp taşıyan insanlar zamanı sevemezler şemste mevlâna Allah aşkını gördü onun iyiliği güzelliği anlatan sohbetine aşık oldu işte
Bizede böyle insanlar lazım değilmi mevlâna aşkı ne güzel tarif inci mercan hatta o en değerli varlık can ve ten kafesi nedir ki bir sevgiliye adanmadıktan sonra

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
dost odur ki şems gibi canını sevdiğine versin aşk o dur ki mevlâna gibi dostuna sonuna kadar güvensin ve kim ne der diye düşünmesin sevgiliye sonuna kadar güvensin İnsanın bugün aşk diyince aklına iki karşıt cins gelsede yada insan aşkı bedensel olarak tanımlasada bu aşka yapılan bir hakaret ve aşağılama olsa gerek çünkü aşkın tanımı bu kadar dar ve çapsız değildir peki aşk diyince insan ne anlamalıdır aşkın en büyüğü Allah cc ye duyulan aşk sonra efendimiz sav e duyulan aşk gelir diğerleri birer basamaktır işte iki dost iki sevgili iki aşık mevlâna ile şems bunları birbirine özel kılan aşık ile maşuk eden beden ten değilen birbirleri ile ettikleri Allahı anlatan sohbet ve muhabbetleri idi ve ölüm ile sınanan sınav imtihanın en zoru değil mi sevgilinin yoluna feda edilen can ve baş en özel hediye değil mi işte şems dobra
sözlü çatal dilli ömrünü sevdiğine feda eden aşık ne güzel bir aşk Allah sizede ömrünü size harcayacak dostlar nasip iş ki size verilenin kıymetini bilesiniz Sinan yağmur kalemi ile anlattığı biyografi ile bize tarihimizi ne güzel anlatıyor

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
En çok sevdiğim tarihi kurgu yani biyografik romandır çünkü özellikle Türk tarihi ve İslam tarihine bayılıyorum çünkü kendimden bir parça kitapta bilmem ne kadar doğrudur ama peygamberimizin ismi mehemmed yalavaç olarak anılır kitabımız kayı boyunu yaşanan göçleri Talas savaşını türklerin Müslüman oluşunu Oğuz boyları ile yapılan savaşları ve kayı boyunun selçukluya bağlanışını anlatır mükemmel bir tarihi roman ve kitabı okuyunca bir kez daha anladım ki hiç bir tarihi dizi film ve dizimiz ne yazıkki tarihi romanımızın yanına yaklaşamıyor