En Sevdiğiniz Linux Dağıtımı

Bu konuyu okuyanlar

su_acayip_kisi

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Artık daha yüksek performans almak amacıyla windowstan linuxa oldukça hızlı bir geçiş var. Ancak nerdeyse bütün uygulamalar windowsu destekliyor, bu yüzden linux halen ikinci işletim sistemi olarak kullanılıyor ancak hatrı sayılır derecede sadece linux kullananlar var.

Peki, siz hangi dağıtımı seviyorsunuz ve kullanyorsunuz, windowsu mu birinci olarak mı kullanıyorsunuz yoksa linuxu mu, nedenleriyle anlatırsanız sevinirim.

Ben linuxu çok seviyorum ancak yeterli hafıza olmadığı için kullanamıyorum olsaydı kesinlikle linuxu birinci olarak kullanırdım, windowsu da ikinci olarak kullanırdım, kullanacağım dağıtım ise öncelikle zorin os, sonra mint, sonra ise deepin olurdu.

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,207
Artık daha yüksek performans almak amacıyla windowstan linuxa oldukça hızlı bir geçiş var. Ancak nerdeyse bütün uygulamalar windowsu destekliyor, bu yüzden linux halen ikinci işletim sistemi olarak kullanılıyor ancak hatrı sayılır derecede sadece linux kullananlar var.

Peki, siz hangi dağıtımı seviyorsunuz ve kullanyorsunuz, windowsu mu birinci olarak mı kullanıyorsunuz yoksa linuxu mu, nedenleriyle anlatırsanız sevinirim.

Ben linuxu çok seviyorum ancak yeterli hafıza olmadığı için kullanamıyorum olsaydı kesinlikle linuxu birinci olarak kullanırdım, windowsu da ikinci olarak kullanırdım, kullanacağım dağıtım ise öncelikle zorin os, sonra mint, sonra ise deepin olurdu.
Linux mint ve arco linux diyebilirim.
Bende kullanmak isterim ama driverlarım yok artık sadece windows 10 kullanıyorum.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431

Fedora ve Arch. GNU/Linux dağıtımlarına sandığınızdan çok daha fazla program desteği var bu arada. Neredeyse her programın bir alternatifini bulabiliyorsunuz. Sırf Adobe vb. Firmaların ürünlerini desteklememesi uygulama desteği konusunda aşırı kötü bir sonuç elde edeceğimizi göstermez. Destek olmayan programlar için Steam Proton ve WINE var zaten.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Elementary OS ve Deepin Os.
Bir de küçük enişte Damn Small Linux.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Windows 10 varken linux geçmem. :D
Windows 10 üzerinden, Linux alt yapı sistemi ve birazdan da MacOs Cataline kuracağım. Böylelikle hangisinde işim varsa, Çoklu Boot yapmayıp, işimi göreceğim Windows 10 üzerinden.

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,800
Elementary OS ve Deepin Os.
Bir de küçük enişte Damn Small Linux.

Windows 10 üzerinden, Linux alt yapı sistemi ve birazdan da MacOs Cataline kuracağım. Böylelikle hangisinde işim varsa, Çoklu Boot yapmayıp, işimi göreceğim Windows 10 üzerinden.
Bir sürü seçenek var. :D

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Bir sürü seçenek var. :D
Şu an gönlümde taht kuran iki OS var;
Biri Windows 10,
Diğeri MacOs.

Linux'ta severimde, eskisi gibi pek kullanmıyorum.

1614801908555.png

Windows 10 üzerinden, Debian alt Linux sistemi ile MacOS Cataline kuruyorum :D.
Ayrıca Android'de var.

Tek işletim sistemi ve onlarca alternatif.

Ekli dosyalar

• 1614801886632.png
    1614801886632.png
    209.1 KB · Görüntüleme: 94

slui.exe

Not against spontaneous decisions, one night only
Reaksiyon puanı
300
Linux kullanırken zorlanıyorum ama Manjoro çok hoşuma gitti

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
En sevdiğimiz dağıtım nasıl oluşur peki bir de onu anlatmak lazım. Kendimden örnek :)

Linux kullanacağız eyvallah FreeBSD düşünmüyoruz diyelim...
Abicim kategorisine çok takılma...
Taban ne olsun Bağımsız mı, Arch mı isteyon yoksa babuş Debian mı söyle hemen...
Tamam debian'da karar kıldık nasıl bir masaüstü sana baksın peki;

Android görünümlü sistem kaynağını sömüren Deepin mi, Tüfek gibi çalışan ama görsellikten de taş devrine gitmeyen Xfce, Keskin nişancı olsun ama taş devrine gidelim diyen LXQT, Yavrum ben Mac OS X bağımlısıyım ahanda Pantheon, Yeni bir fantezi isteyen Budgie, Windows'tan kopmayak ya Cinnamon, Kaynak sömürelim ama sistem bana ait olsun KDE, Hepsinden azar azar diyorsan GNOME.

Orta yol iyidir GNOME diyelim bitti mi bitmedi...Bu özellikleri kullanan 1 tane dağıtım yok birden çok var aralarından seçmen lazım neler var peki? = Ubuntu, Pop_OS!, Zorin OS, Kali Linux ilk 4 taneyi alalım şimdilik...

Zorin denedim Windowsu andırıyor bu ne böyle allah aşkına, Kali Linux çok zormuş hacker değiliz falan :)

Evet geldik büyük finale Ubuntu vs Pop_OS!. Birbirine çok yakın dağıtımlar seçim çok zor ama sonuç Pop_OS! benim için niye peki? Daha derli toplu duruyor görünüm olarak, daha hızlı, tek tuşla 2 ekran kartı ve batarya enerji seçenekleri arasında geçiş, kurulum ekranı şu ana kadar gördüklerim arasında en iyisi, güvenlik olarak daha iyi olduğunu düşünüyorum. Geri kaldığı yan belki snapd mağazası olabilir ama çok şart değil zaten Ubuntu'nun mağazasını hiç sevmiyorum Pop'unki Elementary OS'takinin aynısı daha başarılı buluyorum flathub'ta gayet iş görüyor hiç bir sorun yaşamadım şu ana kadar.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Deepin ve Manjaro sevdiğim dağıtımlardan. Görmez miyiz ManjaroDDE?
Arch resmi olarak DDE masaüstü ortamını destekler.
Bash:
sudo pacman -S deepin
sudo pacman -S deepin-extra
Bu komutları terminale yazarak DDE'ye Manjaro'da merhaba diyebilirsin.

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Arch resmi olarak DDE masaüstü ortamını destekler.
Bash:
sudo pacman -S deepin
sudo pacman -S deepin-extra
Bu komutları terminale yazarak DDE'ye Manjaro'da merhaba diyebilirsin.
Teşekkürler, sonra belki.
Bir sorum olacak, sudo pacman -S deepin deepin-extras tarzında çok paketi bu şekilde kuramaz mıyız?