En İyi Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır?

Yararlı Oldu Mu ?

• Evet

Kullanılan: 0 0.0%
  • Hayır

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    0

Bu konuyu okuyanlar

Matthew Bellamy

Müdavim
Reaksiyon puanı
264
Kablosuz ağınızı otomatik ayarlarda kullanmak çoğu zaman tam verim almanızı engeller. Wi-Fi ayarı rehberimize göz atarak en iyi kablosuz ağ ayarlarını kolayca uygulayabilirsiniz.

En İyi Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır?
1. Adım: Modemin altında yer alan "IP: 192.168.x.x" bölümünü tarayıcınıza yazın. Kullanıcı adı ve şifre bölümüne ise yine modemin altında yer alan bilgileri yazın.

2. Adım: Wi-Fi (Kablosuz Ağ) bölümüne tıklayın.

3. Adım: Benzersiz bir SSID yani Wi-Fi adı belirleyin.

4. Adım: SSID gizle seçeneğini pasif halde bırakın.

5. Adım: Eğer 802.11 ac bir modem kullanıyorsanız burada tüm protokollerin bulunduğu seçeneği işaretleyin. Eğer kullanmıyorsanız ve evinizdeki kablosuz bağlantı kuracak cihazlar yeni model ise; kablosuz modunu N only modunu, değil ise b/g/n modunu seçin.

6. Adım: Kanal bant genişliği bölümünde ise eğer modeminiz 5GHz ise burada 20/40 MHz'yi eğer 2.5GHz ise sadece 20 MHz'yi seçin.

7. Adım: Kanal seçimi. Bu bölüm can alıcı nokta diyebiliriz. Kanal seçimi çevrenizdeki diğer modemlere göre farklılık gösterecek. Peki, boşta olan ve parazite yol açmayacak kanalı nasıl seçeceksiniz?

Android cihaz kullanıyorsanız buradan Wifi Analyzer uygulamasını indirip tarama yapın. Çevrenizdeki kablosuz ağların kullandığı kanalları görüntüledikten sonra modeminizden boşta olan kanalı seçin. Eğer boş ise8, 11 veya 13. kanalı seçmeniz daha sağlıklı olacak.
wifii.jpg

Windows'ta ise WifiInfoView programını buradan indirip Wi-Fi kanallarını görüntüleyebilirsiniz.

wifiinfoview.png

Mac'te ise "alt" tuşu ile Wi-Fi simgesine tıklayın. Açılan menüde "Kablosuz Ağ Tanıları" bölümü açın. Kablosuz Ağ Tanıları açıldığında durum çubuğundaki Pencere>Tara seçeneği ile Wi-Fi kanallarını görüntüleyebilirsiniz.

wifi1.jpg

8. Adım: Kimlik doğrulama yönetiminden WPA2'yi ve WPA şifrelemesindenAES'i seçin.

Bu işlemleri uyguladıktan sonra Wi-Fi'de yaşadığınız bağlantı ve hız sorunlarınız çözüme kavuşacaktır.
wi-fi-ayari.png

Shiftdelete.net'in Makalesidir makaleye gitmek için tıkla

Son düzenleyen moderatör:

Matthew Bellamy

Müdavim
Reaksiyon puanı
264
Ben ayarları böyle yaptım sıkıntı olmaz umarım ?
57Bgyl.png

gokhan999

Doçent
Reaksiyon puanı
76
Kanal bant genişliğini yüksek yada düşük tutmak neyi değiştirir acaba?

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
20 mhz 2.4ghz için en iyi kanallar genelde 1,6,11, 40 mhz 2.4 ghz için ise 3,11 kanalları oluyor.

Test edip bakmak lazım. Bunun yanı sıra güvenlik sebebinden dolayı wps pin'i devre dışı bırakmanızı öneriyorum.

Matthew Bellamy

Müdavim
Reaksiyon puanı
264
Ben baktım 11. Kanal da hemen hemen kimse yoktu bende 11'i secmistim.Hangisi az ise birde tavsiye ediliyorsa ona gore sec

MR.Anonymous

Müdavim
Reaksiyon puanı
498
2.4ghz tamamen kapattım. 5ghz tertemiz sıkıntı yok.