En Güzel Masaüstü Yarışması Finalistleri

En Güzel Masaüstü Hangisi?

• Kullanılan toplam oy
    211
  • Anket kapatılmış .
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

qazqazqaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
eğer zahmet olmazsa Furkan Adlı arkadaşımız masaüstü videosunu çekip gönderebilir mi ?

Cloakengaged

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
148
Şimdiye kadar kimse burası Türkçe forum niye alt kısım İngilizce diye konu açmamışken burada bir "desk" olayı nerelere gelmiş.. Ki adam koskoca Türkçe cümlede tek bir kelimeyi İngilizce terimiyle telaffuz etti diye bu kadar uzatılmamalıydı. Biri gelip şu gereksiz mesajları silseydi iyi olurdu.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6 Copyright ©2000 - 2010, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.5.1

Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Kapalı

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Öncelikle teşekkür ederim. İstediğim sadece şu belli başlı alışkanlıklar var ve ben yine desk diyebilirim bir gün masaüstüne işte ozaman özel mesaj ile mesajımı düzeltmemi istersiniz bende hemen düzeltirim ve bu şekilde daha iyi olmaz mı sizce? çok mu şey istiyorum ? Yoksa siz yok efendim biz pm falan atmayız derseniz de aynı şeylerin yaşanması hiç sorun olmaz zaten herkes hakettiği cevabı alır sonunda.
Olay desk olayı değil, yani sözcük önemli değil. Neyse çok da önemi yok, birbirimizi anladığımızı düşünüyorum. Yaklaşım bu şekilde olduktan sonra benim için bir sorun kalmaz, özel mesajla bildiririm rahatsız olduğum durumlarda. Yeter ki birbirimizi kırmayalım ve herkes başkalarının önem verdiği konulara yeterli hassasiyeti göstersin.

Furkan*

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
eğer zahmet olmazsa Furkan Adlı arkadaşımız masaüstü videosunu çekip gönderebilir mi ?

Yaptığım tüm masaüstlerimi devianart profilimde paylaşırım buyur buda bu masaüstümün linki ;

Redbrown by ~Escasmu on deviantART

Ayrıca sen hangi hakla benden video istiyorsun editör falanmısın ?

eğer 10 kişi göndericekse bende gönderirim video

qazqazqaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
editör değilim, bir hakkımda yok ve bunları suçlama yapmak üzere söylemiyorum sadece kullandığınız sistemi öğrenmek istiyorum hangi sistem üzerinde bu kadar köklü değişiklikler yapılıyor acaba merak ettim

Furkan*

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
editör değilim, bir hakkımda yok ve bunları suçlama yapmak üzere söylemiyorum sadece kullandığınız sistemi öğrenmek istiyorum hangi sistem üzerinde bu kadar köklü değişiklikler yapılıyor acaba merak ettim

Videoya gerek yok , gerideki sayfaların birindede bir arkadaş sormuştu anlattım nasıl yaptığımı , aslında o köklü değişiklik dediğin şeyler wallpaper üzerindeki photoshopla yaptığım ufak oyunlar sağ taraftaki klasörler avedesk programıyla yapıldı , alttaki rainmeter skinini ise wallpaper renklerine göre düzenledim , üstteki program paneli ise text iconlarla yapıldı ve bir dock , son olarak müziği gösteren zımbırtıda cd art display programı ( opacity 0 )

qazqazqaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
windows 7 de tema işi aşırı basitleşti. zaten dock lar da sayılamayacak kadar falza. değişik stillerde görebiliyoruz w7 yi. ama bu biraz garip geldi bana ondan sordum.

Furkan*

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
evet biraz değişik windows 8 için hazırlanan bi konseptten esinlenmiştim :)

SmiLey

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
55
Türkçeyi korumak elbette güzel ama bu kadar sert olmamalı. Yapıcı eleştiriler olumlu sonuçlar döndürür. Yoksa kimse Türkçeyi korumayın demiyor. Daha uygun bir uslup ile sadece kişiyi uyarıp (özel mesaj ile olabilir) konuyu saptırmayacak bir biçimde yapılırsa konular amacından şaşmaz.

Bu uslubun korunması konusunda siz moderatörlerden daha fazla hassasiyet bekliyorum...

Cgrszone çok güzel bir cevap vermiş. Bu konudaki tartışmadaki isimlere bakıyorum da hepsi Türkçeyi güzel kullanmaya çalışıyorlar. Elbet bizim de hatalarımız olacaktır.

Söz gelimi "Türkçe'yi" yerine "Türkçeyi" yazmak gerekiyormuş. Doğru kullanımı bu şekilde olmalı. Yani dil konusunda en hassas olan insanlar dahi bu tür basit hatalar yapabiliyor kimi zaman. Örnek vermek gerekirse şu sıralar ben deneme ve şiir üzerine yoğunlaştığımdan dolayı cümlelerim -belki anlamışsınızdır- devrikleşmeye başladı.

Bunun dışında "büyük harf" kullanımını sevmeyen ve kullanmayan akımlar vardır. Attila İlhan'ın yazılarında ve şiirlerinde bunu görebilirsiniz. Kendileri büyük harfleri sevmez ve çirkin olduğunu düşünürdü. Peki Attila İlhan Türkçeye zarar mı vermektedir? Hayır!

Bunun dışında dil canlıdır. Canlı olan her şey de gelişmekte ve değişim göstermektedir. Dile çoğu zaman yabancı kelimeler girmektedir. Ama bu kelimeler dile zarar vermez ve vermemelidir de. Tabi yine bu gelen kelimeleri değiştiriyoruz. Bunun yanında Türkçede bir takım sorunlar vardır. Bunların başında yabancı kelimeler gelmektedir. Bu aşamada üç fikir vardır. Yabancı kelimeyi olduğu gibi yazmak, bulunduğu dildeki okunuşu yazmak (vaşington portakalı gibi) ya da orijinalini yazdıktan sonra parantez içinde okunuşunu yazmak.

Konumuza dönecek olursak, bir kişi "desk" olarak bir kelimeyi kullanabilir. Bunda ona hemen yüklenmemek gerekmektedir. Çünkü kişi bulunduğu sosyal topluma uyum sağlar. Malatya'ya gittiğimde oradaki insanların "ğ" harfi yerine "y" harfini kullandıklarına ve bu şekilde de yazdıklarını gördüm. Siz bu kişiyi azarlayamazsınız. Çünkü bulunduğu sosyal ortam nedeniyle onu biliyor veya alternatifini bilmesine rağmen sosyal etkiden dolayı kullanmıyordur. Siz ona bu durumu anlatabilirsiniz. Ama bu eleştiriyi yaparken empati kurmalısınız. Yoksa yaptığınız eleştiri daha çok o kişide bir azarlanmış hissi uyandırır ve kişi doğal olarak o eleştiriyi kabul etmez. Bu da bir savunma mekanizması olabilir.

Kısacası DH'de dil konusuna fazla önem verilmediğini gördüm. Ama bizler, arkadaşları bu kadar sert eleştirerek ve buranın farklı bir yer olduğunu söyleyerek onlara ancak dışlanılmış hissi kazandırabiliriz. Sonuçta şunu da belirtmekte yarar var, buranın da bir kuralları var ve onlar da bu kurallara uyacaklardır elbet ama dil genel bir kuraldır bence.

Bu yazımda kesinlikle kişiye doğrudan bir eleştiri yapmadığımı belirtmek isterim. Jeaquares ben bu foruma üye olduğumdan beri Türkçeyi korumak için çalışıyor ve forumda Türkçeyi en iyi kullanan üyedir. -bence- Böyle bir tartışma olunca bir şeyler söylemek istedim. Sonuç olarak bazen eleştirilerin sertliği onları yapıcı olmaktan çıkarıyor ve bu tür tartışmalar doğuyor. Daha uzun yazardım ama 10dk. sonra kursa gitmek için çıkmam lazım.

Not: Yazı bana ait olmakla birlikte birkaç yazım ve anlam hataları olabilir. :)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Bunun dışında "büyük harf" kullanımını sevmeyen ve kullanmayan akımlar vardır. Attila İlhan'ın yazılarında ve şiirlerinde bunu görebilirsiniz. Kendileri büyük harfleri sevmez ve çirkin olduğunu düşünürdü. Peki Attila İlhan Türkçeye zarar mı vermektedir? Hayır!

Konumuza dönecek olursak, bir kişi "desk" olarak bir kelimeyi kullanabilir. Bunda ona hemen yüklenmemek gerekmektedir. Çünkü kişi bulunduğu sosyal topluma uyum sağlar. Malatya'ya gittiğimde oradaki insanların "ğ" harfi yerine "y" harfini kullandıklarına ve bu şekilde de yazdıklarını gördüm. Siz bu kişiyi azarlayamazsınız. Çünkü bulunduğu sosyal ortam nedeniyle onu biliyor veya alternatifini bilmesine rağmen sosyal etkiden dolayı kullanmıyordur. Siz ona bu durumu anlatabilirsiniz. Ama bu eleştiriyi yaparken empati kurmalısınız. Yoksa yaptığınız eleştiri daha çok o kişide bir azarlanmış hissi uyandırır ve kişi doğal olarak o eleştiriyi kabul etmez. Bu da bir savunma mekanizması olabilir.

Atilla İlhan masaüstü yerine desk demezdi! Burada tartıştığımız konu yazım değil, Türkçe kelimeler yerine İngilizce kelimelerin kullanması. Bir tek desk kelimesi geçiyor ama mesajları incelerseniz aynı şahısların "wallpaper", "skin" gibi kelimeleri de kullandığını görürsünüz.

Ayrıca çok saçma bir örnek vermişsin Emrullah. Malatya'daki insanlar İngilizce konuşmuyor; o, onların şivesi. Burada bahsedilen şey ise, yani masaüstü yerine desk denilmesi kesinlikle şive değil! Ve adam uyarıları gördükten sonra hala inatla "Sana ne ya, istediğimi derim." diyorsa eleştirilerin hala yumuşak (sizin deyiminizle yapıcı) olmasını bekleyemezsiniz. Ben adamın ilk desk yazdığı mesajı alıntılayıp "Ne diyon l*n sen?!" diye girişmedim kendisine. Farkındaysanız önce y_ates uyardı, O'nun cevabına verilen duyarsız cevaba sinirlenip ben de tepkimi dile getirdim. Bu konu altında ne yazdıysam sonuna kadar haklıyım. Burada benim haksız olduğumu düşünenlerin ben konusunda yaraları var, eğer biri sözlerime karşı çıkıyorsa (ki sözlerim bilmem farkında mısınız ama Türkçenin korunması ile ilgili) bu tamamen kişiseldir. Hoş, burada kişisel olarak sorun yaşadığım bazı üyeler bile bana karşı çıkmadı (en büyük örneği y_ates). Demek ki neymiş, bana karşı çıkanların başka konularda milliyetçilik ve kültürcülükten bahsetmeleri tamamen gösterişmiş. Yerim sizin gösterişinizi. :)

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
1 yılda 10.855 mesaj sayısına nasıl ulaştığını artık anlıyorum, yaptığı sadece konu çarpıtma moral bozma yıkıcı yorumlar, insan biraz yapıcı olup huzur vermezmi arkadaş.

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
236
Jeaquares sen ne hakla türkçeye q harfini sokmaya çalışırsın bak ismini yazıyorum cümlenin başına ve içinde q var ona neden ses çıkarmıyorsun? Türkçe alfabeyi buraya yazarmısın ? Ayrıca kimse bana desk dedim diye Türkçeyi düzgün kullanmıyorsun diyemez bay çokbilmiş ve aslında hiçbirşey bilmeyen ego tatmini yapan şahıs. Üstte y_ates ile konuşmalarımızı okursan sorunun nereden kaynaklandığını ve neden bu hale vardığını anlarsın ve daha önce okusaydın zaten son mesajını atmazdın bile diye tahmin ediyorum. Türkçenin korunması bu şekilde çokbilmişlik yaparak ego tatmini yaparak olmaz ayrıca Türkçeyi korumak Türk olmaktan geçer Türk olmak hoşgörülü olmayı gerektirir ki sende en ufak bir zerresi dahi yok. Daha öncede dedim ancak okumanı anlama problemin var senin o yüzden son kez diyorum, buradaki mesajlara dikkat edersen türkçe gayet güzel bir şekilde kullanılıyor zaten gerginlik yaratmanın hiç bir anlamı yok gerginlik yaratmak istiyorsanda gel özel mesajdan gerelim hemen.

Bayan demek istedin heralde. :)

Arkadaşlar genel bir uyarı yapmak zorundayım olayı ikili tartışmaya çevirir, karşılıklı hakaretleşmeye geçerseniz, gerekli işlemler uygulanmak zorunda kalınacaktır. Bilgilerinize.

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
faruk olaya artık müdahale edin yoksa iş çığırından çıkıyor
demedi deme

emptyheart

Profesör
Reaksiyon puanı
25
başlığa bak tartışılan konuya bak ...
ya bu başlıkta bukonun tartışılması çok sacma illede tartışmak istiyorsanız bu konu ile ilgili bi başlık acın tükce,turkche olmasın diye..
evet güzel birşey dilimize sahip çıkılması ama bu türkce ve ingilize karşımı olan turkche okadar çok içimize girmişki ,, mesela memleketimin en varoş semtine gidin yada en sosyetik mekanına tabelalar bile ingilizce ..kuaför tabelarında beil garip bi dilde yazılıyor ki ingilizcesi(hairdresser)olmasına ragmen .....
konuşurken bile iki kelimeden biri ingilizce kaçıyor dilimizden
aslına bu bizim sucumuz olsada tamamı bize ait bir kabahat değill..cünkü artık tv lerde radyolarda tüm basın yayın organlarında bu dille konuşuluyor çağıımızın veletleride bunu görüp bunu uyguluyorlar...
aslında masa üstüne neden desk denir onuda anlamamki bari desktop de de ingilizceyide tam konuşuyo diyelim :D:D

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
bence konulara yazdığı çarpıtıcı ve huzur kaçırıcı mesajların değil kendisinin bu forumdan silinmesi lazım. yetkililere duyurulur.

Furkan*

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Benimde moderatörlerden ricam bu , ama zaten konuyu istediği gibi saptırdı , amacına ulaşmıştır heralde :)

SmiLey

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
55
Atilla İlhan masaüstü yerine desk demezdi! Burada tartıştığımız konu yazım değil, Türkçe kelimeler yerine İngilizce kelimelerin kullanması. Bir tek desk kelimesi geçiyor ama mesajları incelerseniz aynı şahısların "wallpaper", "skin" gibi kelimeleri de kullandığını görürsünüz.

Ayrıca çok saçma bir örnek vermişsin Emrullah. Malatya'daki insanlar İngilizce konuşmuyor; o, onların şivesi. Burada bahsedilen şey ise, yani masaüstü yerine desk denilmesi kesinlikle şive değil! Ve adam uyarıları gördükten sonra hala inatla "Sana ne ya, istediğimi derim." diyorsa eleştirilerin hala yumuşak (sizin deyiminizle yapıcı) olmasını bekleyemezsiniz. Ben adamın ilk desk yazdığı mesajı alıntılayıp "Ne diyon l*n sen?!" diye girişmedim kendisine. Farkındaysanız önce y_ates uyardı, O'nun cevabına verilen duyarsız cevaba sinirlenip ben de tepkimi dile getirdim. Bu konu altında ne yazdıysam sonuna kadar haklıyım. Burada benim haksız olduğumu düşünenlerin ben konusunda yaraları var, eğer biri sözlerime karşı çıkıyorsa (ki sözlerim bilmem farkında mısınız ama Türkçenin korunması ile ilgili) bu tamamen kişiseldir. Hoş, burada kişisel olarak sorun yaşadığım bazı üyeler bile bana karşı çıkmadı (en büyük örneği y_ates). Demek ki neymiş, bana karşı çıkanların başka konularda milliyetçilik ve kültürcülükten bahsetmeleri tamamen gösterişmiş. Yerim sizin gösterişinizi. :)

Efendim yanlış anlaşılmışız yine. :) Ben genel konuşmuştum siz özele indirgemişsiniz. Öncelikle Attila İlhan örneğini vermemdeki amaç bu forumda bir yerde rastladığım küçük harfle cümleye başlanmasının eleştirilmesiydi. Bu yüzden bu örneği verdim.

Veya yine sözlük platformlarında -uludağ gibi- büyük harfleri kullanma imkanınız olmuyor. Ve sürekli o platformda takılan kişiler için bu durum bir alışkanlık haline gelebilir ve başka sitelerde de bu şekilde yazmaya başlayabilir.

Malatya örneğini ise yine bu forumda sıkça tartışlan -ve tek eksi bonusumu almama sebep olan :D - "ğ" ve "y" değişimidir. Malatya'da ve Anadolunun çoğu yerinde "ğ" "y" harfine dönüşür. Beyendim vs. gibi cümleler vardır. Ve yine denk geldiğim üzere bazı kişilerin böyle kullanmasından dolayı eleştirilmiştir. Ama belki de arkadaş bulunduğu bölgenin ağzından -yanlış kullanımı şivedir- dolayı böyle bir üsluba sahip olabilir.

Desk meselesine de buradan yola çıkarak vardım. Sonuçta 3 ay Malatya'da bulunmuştum ve artık konuşmamda ciddi değişimler mevcuttu. Eskiden "evet" derken yerine "he" demeye başlamıştım. :) Çünkü orada o kelime yaygındı ve sen zamanla onu kullanmaya başlıyorsun. Aynı şekilde (Sadece Furkan için konuşmuyorum. Belki bu örneğin dışında da kalabilir) bir arkadaşımız eğer yabancı forumlarda bulunuyorsa veya İngilizce rehberler hazırlıyorsa ve bunun gibi bir duramdaysa bazen alışkanlıktan dolayı "desk" kelimesi kullanılabilir. Bunu inatla demeye devam ediyorsa ya bir inatlaşma içine girmiştir ya da gerçekten masaüstü kavramından haberi yoktur. :)

Sonuçta hep korktuğum olay başıma geldi. Yine yanlış anlaşıldım. İlk yazım gibi yukarıdaki yazım da tek bu "desk" sorunu için değil genel sorunlar üzerine kendi fikirlerimdir. Ve şunu da özellikle belirtmek isterim Merve, sana kesinlikle katılıyorum. Sadece eleştirilerin biraz daha sert oluyor. Ha adam dediğin gibi normal eleştirdiğin halde "sana ne?" derse o zaman haklı olabilirsin. :) Umarım anlaşılabilmişimdir. Yoksa bu konudaki bütün mesajlarımı sileceğim ve sorunu ortadan kaldıracağım. :D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Çünkü orada o kelime yaygındı ve sen zamanla onu kullanmaya başlıyorsun. Aynı şekilde (Sadece Furkan için konuşmuyorum. Belki bu örneğin dışında da kalabilir) bir arkadaşımız eğer yabancı forumlarda bulunuyorsa veya İngilizce rehberler hazırlıyorsa ve bunun gibi bir duramdaysa bazen alışkanlıktan dolayı "desk" kelimesi kullanılabilir.

Bak yine bu konu altında söyledim.

Bu arkadaşlar sürekli yabancı forumlarda geziyorlarmış, burada işi İngilizce olan insanlar var. Bir örnek ben, hadi beni de geçtim, konuda ilk tepkiyi gösteren y_ates Ubuntu Türkiye Çeviri Tayfası'ndan sorumlu kişi. Bu adamda niye alışkanlık yapmıyor o zaman ya?

Ben her gün Türkçe konuştuğum kadar İngilizce de yazıyorum. Bende neden alışkanlık yapmıyor?

Taa en başlarda bu durumu alışkanlık ve özgürlük kavramları altına sıkıştırmamanız için sizleri uyarmıştım, mesajları tam olarak okusaydın/anlasaydın bilirdin bunu.

Yuh yani, bir taşlanmadığım kaldı. :)

Konuyu saptırdığımı söyleyen arkadaşlara; hayır arkadaşlarım. Konuyu saptırdığım yok. Konu tam da olması gerektiği yerde. Bir şey tartışılacaksa hemen burada tartışılacak ve yanlışlar düzelecek. Dil konusu çok basit bir şey için bile geriye bırakılacak bir şey değil. Siz bu hassasiyeti göstermiyorsanız biz daha sertini göstermek zorundayız. Kimse gocunmasın. Hala haklıyım.

Furkan*

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Jeaquares , sana bi soru sorucam örneğin donanımla ilgilenen biri cpu , ram , veya yazılımla ilgilenen biri driver vs. falan dese aynı tepkiyi gösterirmisin ?

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Jeaquares , sana bi soru sorucam örneğin donanımla ilgilenen biri cpu , ram , veya yazılımla ilgilenen biri driver vs. falan dese aynı tepkiyi gösterirmisin ?

CPU, RAM kavramları ile driver kavramı aynı değil. Driver diyenleri de uyarıyorum, sürücü kavramı varken driver kullanılamaz. Ama CPU bir kısaltma, bunu kendi diline çeviremezsin. Aslında çevrilirdi ama geç kalınmış, kısaltma olduğu için bu çok çok zor. RAM de aynı şekilde.

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Furkan, olayı fazla kişisel algılıyorsunuz bence. Bu sözcüklerin Türkçeleri var: işlemci, bellek ve sürücü, ve bunları söylediğinde anlamayacak biri olacağını sanmıyorum. Fakat bu şekilde kullanmaya devam edilirse dile yerleşiyorlar ve çıkarılması da neredeyse imkansız oluyor. Bizim tepkimiz bunadır, yani yaklaşımadır. Kişilerle herhangi bir problemimiz yoktur :)

Not: Jea, başka bir yerdeki unvanımı burada daha fazla kullanmazsan sevinirim.

Furkan*

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Jeaquares şimdi konularını inceledimde türkçeyi bizden çok kötü kullanan kişilere hiç ses çıkarmamışsın burda bize aslan kesiliyosun

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...