En çok karıştırılan iki İngilizce ifadenin farkı...

Bu konuyu okuyanlar

Assad Najjar

Profesör
Reaksiyon puanı
2,305
Must ve have to ifadelerinden bahsediyorum millet.

Bu iki ifadenin anlamları, olumlu veya olumsuz olmasına göre değişir.

İlk önce olumlu olmaları halinde bu iki ifadenin farkından bahsedeyim:

Must:

"Must" ifadesi, olumlu olması halinde bir zorunluluğu ifade eder; ama zorunluluğa sebep olan bir kural veya yasa yoktur.

Örnek -> I must brush my teeth. (Sağlığım için dişlerimi fırçalamak zorundayım; ama bunu bana kimse zorla yaptıramaz. Yani yapmazsam cezası yok.)

Have to:

"Have to" ifadesi, olumlu olması halinde bir zorunluluğu ifade eder; ve zorunluluğa sebep olan bir kural veya yasa vardır.

Örnek -> You have to accept the license agreement in order to install this software. (Bu yazılımı yükleyebilmek için lisans sözleşmesini kabul etmek zorundasınız. Aksi taktirde yüklemenize izin verilmeyecektir.)

Dikkat edecek olursak, yukarıdaki örnekte bir kurulum programından bahsedilmiş ve bu programı yapan kişi, programa lisans sözleşmesini kabul etme kuralı koymuş. (Kuraldan bahsettiğimize dikkat edin.)

Şimdi de olumsuz olmaları halinde bu iki ifadenin farkından bahsedeyim:

Olumsuzluk halinde kavramlar tersine dönüyor, bu yüzden bu kısma çok dikkat ediniz. Yani, bu sefer:

Kuraldan bahseden -> Must not (Musn't)
Kuralsız olan -> Don't/Doesn't have to

oluyor.

Musn't:

Örnek -> You must not kill people. (Adam öldürürseniz hapse girersiniz, yani cezası var.)

Don't/Doesn't have to:

Bu ifade, "Yapmazsan da olur, sana kalmış." demek.

Örnek -> You don't have to have premium account in order to download this file. (Premium hesabınız olmazsa bile dosyayı indirebilirsiniz; ancak hız kısıtlaması olmadan indirmek istiyorsanız, bir premium hesap almak zorundasınız.)

Zxcvbm

Asistan
Reaksiyon puanı
140
“Must be” konuyu okuyunca kulaklarımda çınladı. En çok, en fazla duyduğum. Sonuncusunu okuyunca direkt internet ile ilgili örnek verilmiş dedim

alpotter

Profesör
Reaksiyon puanı
4,115
Kısaca "must" emir, "have to" bence yap/ma ama yine de sen bilirsin gibi :D

Sirtatli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kızım pandemiden önce İstanbul Lisan Merkezi'nden A1 Almanca Aile Birleşimi kursu aldı. Goethe Enstitüsündeki sertifika sınavına katıldı ve 82 puanla sertifikasını aldı.Hocalardan gerçekten çok memnun kaldı. Teşekkürler İLM.

alpotter

Profesör
Reaksiyon puanı
4,115
İngilizce'yi öğrendikten sonra Almanca öğrenmek istiyorum ben de :)
İngilizce ve almanca çok benzer diller. Bana ingilizcen iyiyse almancayı da kolay öğrenirsin demişlerdi o yüzden almanca öğrenmek istedim. Şuan almanca seviyemi bilmiyorum ama( b2 )ingilizce seviyem düşmüş gibi :(

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Doğrusu konuda belirtildiği gibi ancak günlük dilde hangisi ne için kullanılıyordu diye bu kadar kasmanıza gerek yok. Must kullanmanız gereken yerde have to kullanırsanız da kimse ayıplamaz veya düzeltmez büyük ihtimalle. Cümle içi ve duruma göre anlaşılıyor zaten.