En çalışkan millet Türkler!

rise

Linux, Windows, ...
Yönetici
Moderatör
24 Avrupa ülkesinde 821 şirket ile gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, Türkiye Avrupa’nın en çalışkan ülkesi.


İşi en çok “asan” millet Bulgarlar olurken, en çok devam eden millet ise Türkler. Türkler hasta bile olsa işe geliyor..
Avrupalı ise hemen hastaneye koşuyor.

İnsan kaynakları danışmanlık firması Mercer’ın gerçekleştirdiği 2008 Pan European - Health and Benefit (Avrupa Sağlık ve Yan Haklar) araştırması Avrupa ülkelerinde çalışma hayatını ve alışkanlıkları inceledi. Araştırmaya göre 2008 yılında Avrupa’da işe devamsızlık oranları yükseldi.

BİRİNCİ TÜRKİYE, İKİNCİ İNGİLTERE
Buna göre işe en fazla devamsızlığı Bulgarlar yapıyor. Bulgaristan’ı Portekiz, Norveç ve Çek Cumhuriyeti takip ediyor. Türkler 4.6 gün ortalama ile Avrupa’nın en az devamsızlık yapan milleti olurken, İngiltere 5.5 ve İspanya 5.7 gün ile Türkiye’yi takip ediyor.

AVRUPALILAR HASTA
Mercer Türkiye Genel Müdürü Sibel Yücesan araştırmayla ilgili olarak, “Diğer yandan Avrupa ile kıyaslandığında Türkiye’de çalışma saatleri ile ilgili esnek uygulamalara çok daha az rastlanıyor. Aynı zamanda hastalıkla ilgili devamsızlığın raporlanması süreci de prosedürsel olarak kendi içinde zorluklar barındırıyor. Dolayısıyla Türkiye’de çalışanların hasta da olsalar işe devam ediyor” dedi.

BİRİNCİ NEDEN FİZİKSEL RAHATSIZLIKLAR
Araştırma sonuçlarına göre katılımcı şirketler devamsızlıkların sebebini yüzde 78 eklem ağrıları ve buna bağlıklı fiziksel rahatsızlıklar, yüzde 52 stres ve mental hastalıklar ve yüzde 20 kanser olarak sıraladılar. Fransa yüzde 55’lik oranla kanseri devamsızlık sebebi göstermesiyle Avrupa ortalamasının üstüne çıkarken, stres ve mental hastalıklar ise en çok Hollanda, İngiltere ve İskandinavya yarım adası ülkelerinde görüldü.Kaynak
 

AliA

Guru
Onursal Üye
Millette para yok çalışmak zorunda. İşveren de bunun bilincinde olduğundan doğaldır bu sonucun çıkması.
 

orcnd

Dekan
ahah bu araştırmada neden bana sorulmadı anlaşıldı muhtemelen ortalamayı bayağı bir yükseltirdim. ayda en az 4 gün devamsızlık yapıyorum. gerçi yaz tatilim 1 ay ama yinede işimi aksatmadığım sürece patron pek sorun etmiyor.
 
Üst