Emekliye kötü haber geldi

eray045

Rektör
Reaksiyon puanı
250

58739.jpg

Emekliye kötü haber! Yeni yasayla birlikte hesaplamalara göre mevcut emeklilerin aylıkları 10 yılda yüzde 50 eriyecek.

Ekonomik büyüme oranı emekli aylıklarına yansıtılmıyor. Sendikaların, emekli aylıklarının artışında büyüme oranının da hesaba katılması önerisini reddeden AK Parti hükümeti, emekliyi açlık sınırında yaşamaya zorluyor.

1 Ekim 2008’de yürürlüğe girecek Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Yasası’nın mevcut emekliler için de önemli kayıplar yarattığı ortaya çıktı. Yasa ile halen emekli olanların aylıklarında ciddi düzeyde göreli bir düşüş yaşanacağı belirtiliyor.

Herkese Sağlık ve Güvenli Gelecek Platformu (HSGG) tarafından düzenlenen panelde yasanın emeklilik haklarında yaratacağı kayıplar üzerine bir sunum yapan Kristal-İş Sendikası araştırma ve eğitim uzamanı Aziz Çelik mevcut emeklilerin de yasadan etkileneceğini savundu. Çelik, “SSGSS’nin yol açtığı hak kayıplarından tümüyle muaf bir çalışan veya emekli grubu yok” dedi. Çelik, emeklilerin yoksullaşacağını vurguladı.

Çelik’e göre mevcut emeklilerin aylıklarında meydana gelecek göreli düşüş 5510 sayılı yasanın 55. maddesinden kaynaklanıyor. Madde emekli aylıklarının her yıl ocak ve temmuzda TÜİK tarafından açıklanacak TÜFE oranında artırılmasını öngörüyor. Ekonomik büyüme oranı emekli aylıklarına yansıtılmıyor. Sendikalar emekli aylıklarının artışında büyüme oranının da hesaba katılmasını önermiş ancak bu öneri AK Parti hükümeti tarafından reddedilmiş.

Emekli aylıklarının artışının sadece enflasyonla sınırlanması emekli aylıklarının göreli olarak düşmesine ve emeklilerin milli gelir içindeki payının ve refahının azalmasına yol açacak. Konuyla ilgili sunumunda örnek bir tabloya yer veren Çelik, 2008’de 1000 YTL aylık alan bir emeklinin aylığını belirli bir enflasyon ve büyüme oranı tahminine dayalı bir projeksiyonla 2020 yılına götürdü. Projeksiyona göre emekli aylığı sadece enflasyon oranında artarsa 2020 yılında 2660 YTL olacak. Aynı dönemde ülke ekonomisinin ortalama yüzde 4 büyüdüğü varsayımı dayalı olarak enflasyon ve büyüme oranı kadar artırılan emekli aylığı ise 2020 yılında 4100 YTL civarına ulaşıyor.

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=158267

___
hükümetin sosyal güvenlik politikasına hastayım..
gider azaltmak için emekliyi öldürüp verilen maaşdan kar yapıcaklar :D

HARBİKIZ

Profesör
Reaksiyon puanı
135
hak ve adalet nerde çok merak ediyorum........

Be5tE

Dekan
Reaksiyon puanı
5
ak partinin kendi doyar ama sıra halka gelince umurlarında olmaz ...

Eeeeee bu dünya da yaşa yaşayabildiğin kadar öbür dünya da yüce Allah hak ettiğini sana mutlaka verir ak parti !!!!!!!!!!!!

ridvan1452

Profesör
Reaksiyon puanı
1
emeklileri kalp den oldurmeyemı calısıyo bu devlet yaa

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Sadece akp savunucuların bu konu da ne düşündüklerini merak ediyorum.

Akp karşıtı değilim fakat yapmış oldukları pek çok işi onaylamıyorum

Kötünün arasında iyi diye savunuyorlar bazıları bence bu da yanlış onları bizler oraya kendi çıkarlarını korusunlar bizimkileri hiçe saysınlar diye getirmiyoruz.
Kim olursa olsun hangi parti olursa olsun sadece kendilerini düşünenlere eleştiri yapmak benim hakkım. Ama halkımız nedense kendini çok çaresiz hissedip öylece kabulleniyoo ee tabi ne yapsınlar kötünün arasında iyiyi seçtiler yaa...!

aydogdu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yanliş söylüyorlar bunların işi gücü ortalığı karıştırmak,emeklilerimizi üzmek.Rmazan bayramınıda şeker bayramı yapan bunlar.

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
bu gidişle Sırat tan N... geçersiniz !!! Allah bin türlü belanızı ..............

Junas

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Akp'yi savunanlar ne cevap verecek bakalım.Bu sefer onları da vuracak bu uygulama
Durmak yok soymaya devam!

kuruwa

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Akp'yi savunanlar ne cevap verecek bakalım.Bu sefer onları da vuracak bu uygulama
Durmak yok soymaya devam!

walla bende tam aynısını yazacaktım kendilerine kıyak emeklilik ama onları devleti besleyen halk emekli olunca öl muamelesi allah bunları ve başımızdakileri ve bunlar gibi geçinenleri bildiği gibi yapsın en yakın zamanda :twisted:işte akp nın lambasını çıkartıp bu şekli koymalı o kadar şeytanca iş yapıyorlar ve din üzerine halkı uyutuyorlar

Junas

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Yok abicim yok ülkeyi yönetecek insan yok..
Ah Atam nerdesin!
(Şimdi bazıları beni Chp ci sanacak puhahahahah:D)

CZC

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bir yıl bile milletvekilliği yapan "gahraman"lar ömür boyu kıyak emekli maaşı alacak ama..
Bunların adalet anlayışı bu..
Hani nerde tüyü bitmemiş yetim hakkı edebiyatı?
Hani nerde daha insanca koşullar sunacağız masalı..
Siz siz olun emekli olana kadar birikim yapmaya çalışın..
Olmadı bazı büyükler gibi ihale filan alın devletten. Olmadı kuru yük gemisi alın.. Çocuklarınızı arkadaş bursuyla Amerikada okutun.
Oğlunuza mısır ithal ettirin özel vergi genelgeleriyle filan..

Ve ne yapın edin emeklilik yaşınız geldiğinde devletin üç kuruş sadakasına bağımlı olmayın..
Yoksa yandığınızın resmidir :)

amesfa

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Şimdiki emekliler 10 yıla kalmaz zaten, töbe töbe

CZC

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Yazımın hemen sonra "Amesfa" nın yazdığını gördüğümde korktum inanın..
Amesfe ve kilit sözcüklerini o kadar çok yanyana gördüm ki, yazım yüzünden başlık kilit yedi ve erken emekli oldu diye korktum açıkçası :)

Neyse ki sorun yokmuş.. :)

Babam bir emekli.. Devlete yaklaşık 35 yıl prim ödemiş ve aldığı maaş bir milletvekili maaşının 30 da 1 i..
Bazen takılıyorum, az daha okuyup milletvekili olamadın mı diye. Hadi len diyo o da.. ;)

EBB

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Biri bana şu haberde yazılanları anlatsın;

"yazıklar olsun.."
"haram olsun.."

vs.. vs..

Bu tepkileri verenlere soruyorum bu haberde söz konusu olan yasayla ilgili emekliler nasıl bir sıkıntı yaşayacak veya yaşamayacak? ( çoğu kişi anlamış ki tepkiler ardarda gelmiş.. )

Cahilliğime verin de izah edin bana..

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Zaten verdikleri çok yaa yarısını yetmez hepsini alsınlar. Milletvekillerine harçlık olur. İnşallah bunu çıkaranlar öteki tarafta hesap verecekler. O zaman görüşürüz onlarla.