Elveda Firefox

Bu konuyu okuyanlar

outcast

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Yaklaşık bir 6 senelik maceradan sonra firefox a bugün veda etmeye karar verdim:scared:. öncesinde yaklaşık 1 sene opera kullanmakla başlamıştı internet explorer dışında bir tarayıcı kullanma maceram. sonrasında firefox ve eklentileriyle tanıştım ve 6 senelik macera başladı.

Hangi versiyonuydu hatırlamıyorum firefox çok fazla ram kullanmaya başladı ve eklentilerden dolayı çökme yaşamıştı o ara gene vazgeçmedim kullanmaya devam ettim. Sonra firefox bence gereksiz olan sürüm numarasını her ay yükseltme kararı aldı firefoxla kullandığım bazı eklentiler bu sürüm numaralarına yetişemez oldu (örn: free download manager sonrasında düzeltti durumu) Gene vazgeçmedim. son sürümü flash playerden dolayı çökmeye başladı ve adobe flash playeri firefox için güncelledi çökmeler düzelmiş gibiydi, ama bugün sdn de bir video yu izlemek isterken flash playerden dolayı tekrar çöktü ve bende artık dur demeye karar verdim. kullandığım eklentileri destekleyen browserlara baktım.

Chrome: kullandığım çoğu eklentiyi destekliyor pazardaki en hızlı tarayıcı gibi görünüyor ama nedense ben ısınamadım. Aslında google hizmetlerini (google,gmail: davetiyeli beta döneminden beri) ve yazılımlarını (earth, picasa,android) seviyorum ve kullanıyorum fakat chrome u nedense sevemedim.

opera: ilk alternatif kullandığım tarayıcı. ozamanlar ücretliydi bu yüzden reklamlı olarak kullanıyordum. şimdi ücretsiz ve reklamsız. eklentilerin hepsini destekliyor. gayet hızlı (çoğunuz chrome hızlı diyeceksiniz haklısınızda ama bana operanın hızı yetiyor) firefox kadar ram kullanmıyor ve daha kararlı çalışıyor. bu yüzden operayı tekrar kullanmaya başladım ve şuan operadan yazıyorum.

Elveda Firefox:(:crying:
Hoşgeldin Opera :biggrin::w00t:

KADIOGLU89

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hepsını denedıö chrome bı ıkı yıl once ıyı degıldı ama sımdı cok memnunum ama pc ee opera da var mozılla da

cipro06

Doçent
Reaksiyon puanı
4
opera cepte tercihim fakat pc de bir türlü alışamadım birzda yavaş geliyor

Ozgurky

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Opera'nın tasarımında beni iten bir şeyler var. Ben de bugün Firefox'u bırakıp Chrome'a geçtim. :)

msydm

Doçent
Reaksiyon puanı
66
Firefoxtan vazgeçemiyorum :D

TEGİN

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Ben de Opera kullanırım ama hepsi bir köşede durur sıkıldıkça kullanırım. :)

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Gelin dostlar chrome kapısı herkese açık. :D

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Bende 5 sene firefox kullandım daha sonra chrome'u denedim hoşuma gitti. Dedim ki bundan sonra chrome şarttır.

Nedense kullanmadığım halde firefox'u her zaman kuruyorum, alışkanlık olmuş sanırım :)

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Hak yolu dururken b.. yoluna gitmişsiniz. Mozilla sizi islah etsin :p

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Hız farkına bakmam ben firefox güzeldir bırakmam :) Diğer tarayıcıları kursamda ana tarayıcım FF :D

Hem internet hızı yeterli ise aralarında dağlar kadar fark yok. Hepsi neredeyse aynı hızda açıyor sayfaları.

BlackXr

Müdavim
Reaksiyon puanı
32
operadan sıkılırsan chormeye gec :)

blltlgn

Asistan
Reaksiyon puanı
4
mobilde opera pc de mozilla firefox harika :)
ubuntu da çökmeyi bırak takılma bile olmuyor ya :)

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Son sürümlerde Firefox'ta mı sorun var yoksa flash player'da mı bilmiyorum ama firefox'u kullanırken sanki 256 mb ramli, intel celeron işlemcili bir bilgisayarım varmış gibi hissediyorum.

outcast

Asistan
Reaksiyon puanı
1
operadan sıkılırsan chormeye gec :)
Aslında Chrome da benim için önemli olan bir eksiklik var master password (ana parola). Ben bir çok forumun ve ziyaret ettiğim sitelerin (banka ve edevlet gibi siteler hariç) kullanıcı adı ve şifrelerini tarayıcıya kayıt ediyorum ve bu şifrelerimi ana parola ile korumaya alıyorum. Chrome da bu özellik olmadığından şifrelerim güvende değilmiş gibi geliyor. Zaten bilgisayarımı kullanan bir başkası chorome da kayıt ettiğim şifrelerle sitelere giriş yapabilir hatta bazı yazılımlarla öğrenip başka yerden giriş yapabilir ve şifrelerimi değiştirebilir. Bence büyük bir güvenlik riski benim açımdan.

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Aslında Chrome da benim için önemli olan bir eksiklik var master password (ana parola). Ben bir çok forumun ve ziyaret ettiğim sitelerin (banka ve edevlet gibi siteler hariç) kullanıcı adı ve şifrelerini tarayıcıya kayıt ediyorum ve bu şifrelerimi ana parola ile korumaya alıyorum. Chrome da bu özellik olmadığından şifrelerim güvende değilmiş gibi geliyor. Zaten bilgisayarımı kullanan bir başkası chorome da kayıt ettiğim şifrelerle sitelere giriş yapabilir hatta bazı yazılımlarla öğrenip başka yerden giriş yapabilir ve şifrelerimi değiştirebilir. Bence büyük bir güvenlik riski benim açımdan.

Şifre olayı için LastPass kullanmayı denedinmi ? FF,Opera,Chrome ve IE için eklentiside var.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
firefox şu sıralar düzeltti biraz :) firefoxla başladık firefoxla devam etcez sonsuza inş :)

goodtornado

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Benim tercihim chrome, internet ile alakali danisacagim adres google, program chrome, mail gmail, map google map, telefonda ise ice creamda chrome, gingerbreadde opera.

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Hayatımda ufak tefek şeyler hariç Firefox la hiç sorunum olmadı.. Bütün işletim sistemlerinde gayet stabil çalışıyor vede ana tarayıcım..

goodtornado

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Re13el ben de ilk baslarda browsera kaydederdim parolalari ama simdi hepsini ezberliyorum, parola degisimlerinde de ezberliyorum, programlarin hafizasina kaydetmek de bir guvenlik riskidir bence.

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Ben FF'den gayet memnunum.
1.0 sürümünden beri kullanıyorum.
Bana sempatik geliyor.
Evet bir ara çökmeler vardı ama şimdilerde pek yok.
Asla şifre ve parolalarımı PC'nin veya tarayıcının bir yerinde saklamam.
Tarayıcı kullanırken, FF'de özellikle Seçeneklerden, Güvenlik adımında Geçmişi Asla hatırlama ve Konum Çubuğında Hiç bir şey saklamamasını tercih ediyorum.

Mutlaka parola kullanmaya mecbur olsaydım, aaaaBBBB1111 tarzının karışımından oluşan bir kombinasyon seçerdim.
Nasıl akılda kalır bilemem ama en güvenli tercih bu tür kombinasyonlar.

SonKraL

Doçent
Reaksiyon puanı
4
firefoxsu ..mozilla firefox adını aldığı günden beri kullanıyorum vazgeçilmezim oldu artık...herkes çöküyor diyor bende neden olmuyor..son güncellemede defalarca çöktü fakat çökmelere karşı flash güncelleme çıkardı yükledim..o gün bugündür yüzlerce video izledim hiç çökme olmuyor..firefox kadar stabilini görmedim 79 sekme açtım dün en ufak kasma olmadı..aynı olayı chromede deneyeyim dedim..30.cu sekmede kasmalar başladı 49 sekmeyi açtım tam 50 ye geçeyim derken bide nolsun chrome kitlendi hata vermiyor işlemi sonlandır dedim 1 dk geçmeden chrome çöktü buna şahit oldum yani..o açıdan firefox gibisini bulamazsın bak eminim ben aradan 1 sene geçsin firefoxsa geri döneceksin..;)

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Re13el ben de ilk baslarda browsera kaydederdim parolalari ama simdi hepsini ezberliyorum, parola degisimlerinde de ezberliyorum, programlarin hafizasina kaydetmek de bir guvenlik riskidir bence.

Gidipte banka şifresini saklamıyorumya :) Forum şifreleri duruyo orda. Hoşuma gidiyo lastpass bir siteye girince hemen kendi login oluyor :)

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Firefox kasıyor falan tamamda chrome ile özellik olarak karşılaştırabilir misiniz :) Firefox amiral gemisidir alternatifi yok :D

Mr.Elm

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Ben de eskiden firefox fanboyu idim. Ancak 3-5 aydır tamamiyle chrome a geçtim ve pişman değilim. Operada denedim tabi. Bundan sonra varsa yoksa chrome :D

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Tam 1 yıldır firefox kullanıyorum ama bu aralar iyice saçmalamaya başladı, nedeni ise ikide bir flash player 11.3 bilmem ne hatası verip duruyor ve kendi kendine donuyor arada bir, kaldırıyorum yine aynı hata, bende hız olarak ssd hardisk olduğu için 2 saniyede firefoxu açıyor ama bu hatalar yüzünden soğumaya başladım artık. Sanırsam Bende artık elveda diyeceğim :) birazdaha zaman tanıyayım belki güncelleme ile düzelir :)

IThelp

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Firefox ilk cıktığından beri kulanırım ama bu son iki sürüm yani FF 12 VE 13 bıktırma noktasına geldi hele dün film indiriyordum full hd az kalmış tı %96 gelmişti firefox actım haber okuyayım dedim acar acmaz pc kitledi kapatmak zorunda kaldım ama yine vaz gecemiyorum ilk tıkladığım tarayıcı FF oluyor

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
13. sürümden bende şikayetçiyim 12 daha iyidi sanki

outcast

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ben FF'den gayet memnunum.
1.0 sürümünden beri kullanıyorum.
Bana sempatik geliyor.
Evet bir ara çökmeler vardı ama şimdilerde pek yok.
Asla şifre ve parolalarımı PC'nin veya tarayıcının bir yerinde saklamam.
Tarayıcı kullanırken, FF'de özellikle Seçeneklerden, Güvenlik adımında Geçmişi Asla hatırlama ve Konum Çubuğında Hiç bir şey saklamamasını tercih ediyorum.

Mutlaka parola kullanmaya mecbur olsaydım, aaaaBBBB1111 tarzının karışımından oluşan bir kombinasyon seçerdim.
Nasıl akılda kalır bilemem ama en güvenli tercih bu tür kombinasyonlar.

Çoğu şifrem dediğin gibi karışık kombinasyonlu ama tarayıcının şifre saklama kısmını şifreyle koruma altına alamamak benim bahsettiğim. Mesela firefoxta ana parola ayarlamazsan ne kadar karmaşık şifre kullanırsan kullan şifreleri göster dediğinde hepsini görebiliyorsun. Aynı duruma chrome da da düşülebilir çünkü ana parola ayarlanmıyor.

Şifre olayı için LastPass kullanmayı denedinmi ? FF,Opera,Chrome ve IE için eklentiside var.
Şifreler için keepass kullanıyorum ve açılıştaki şifresi bayağı bir uzun. Başka bir programla şifreli sayfaları açmak ikinci bir külfet. önce programı aç şifresini gir sonra şifreni bul ve adreste açtır zahmetli. Tarayıcıda şifreyi hatırlatırsan direk sayfayı ziyaret ettiğinde şifreyi otomatik dolduruyor ikinci zahmete girmiyorsun. Tabi tercihler tartışılamaz. Zaten maksadım şu tarayıcı en iyi şeklinde tartışma yaratmak değil eski tarayıcıma veda mektubu yazmaktı :)

Son mesajlar