Elektronik Klima nedir?

Bu konuyu okuyanlar

quazar

Doçent
Reaksiyon puanı
5
BU klima türü arabada herhangi bir performans kaybı yaşatmıyormuş ve yakıt tüketiminide artırmıyormuş, var mı bunun aslı ve araçlara sonradan uygulanabiliyor mu? Hatta mümkünse mantığı nedir?

TuningMert

Müdavim
Reaksiyon puanı
84
Elektronik Klima Tam Olarak Şudur.Hatta Otomatik Klima'da diyebiliriz.Bende aracımı yeni değiştirdim (bkz.profil resmi) bundada elektronik lima uygulaması mevcut.mesela siz bir sıcaklık ayarlıyorsunuz sensörler sürekli aracı denetmeyerek ısı düşümü veya yükselimi olduğunda otomatik devreye girer.ben performans kaybı hissediyormuyum?hayır.aracım 201 hp gibi yüksek sayılabilecek bir motor gücüne sahip.dolaysı ile bayırlarda bile hız ve devir kaybı yaşamıyorum.yakıt derseniz.tüm klimalı araçların tükmetimi ile eşit diyebilirim.sonrada uygulanabilirmi bilmiyorum....

TuningMert

Müdavim
Reaksiyon puanı
84
Benim aracımın içinde örnek ile gösterecek olursak

honda_civic_typer_uff_04.jpg

Mode tuşunun bulunduğu tuş takımı elektronik klima'nın kontorllerinin olduğu bölümdür.

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Şu klimalar ahh ahh yokuşta pedalı yapıştırtıyor insanaa

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Mert GaZ PedaLı neden Okadar büyük?, Ayrıca Uzay gemisini andırıyor insana :)

TuningMert

Müdavim
Reaksiyon puanı
84
Japon tasarımcılar işte.bende tam tersi hiç sevmiyorum aracımın iç dizaynını :s

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Göstergede Hızın elektronik olması hiç hoş değil yani İbrenin 220 de durması ile Tako'nun üstünde durması aynı şey değil :(

TuningMert

Müdavim
Reaksiyon puanı
84
Bende aynı kanıdayım.ama şurası güzel.mesela bir tempra.20-44-68 şeklinde hızlanırken benim aracım anlık ölçüm yaparak 1-2-3-4-5-6-7-8-9 şeklinde gösteriyor.birde stop halinde kırmızı,çalıştırdığımda mavimsi yeşile dönüyor hız rengi.220 den sonra tüm gösterge paneli kırmızıya dönerek GPS Ekranında DANGER! ibaresi beliriyor..buraları güzel...

byfelidae

Asistan
Reaksiyon puanı
0
TuningMert dedi ki:
Bende aynı kanıdayım.ama şurası güzel.mesela bir tempra.20-44-68 şeklinde hızlanırken benim aracım anlık ölçüm yaparak 1-2-3-4-5-6-7-8-9 şeklinde gösteriyor.birde stop halinde kırmızı,çalıştırdığımda mavimsi yeşile dönüyor hız rengi.220 den sonra tüm gösterge paneli kırmızıya dönerek GPS Ekranında DANGER! ibaresi beliriyor..buraları güzel...
Arabayı biliyordum ama bu ince ayrıntılarını bilmiyordum. Daha bir hayran kalasım geldi :)

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Yinede Analog gösterge derim ben, daha çok zevk alıyorum.

TuningMert

Müdavim
Reaksiyon puanı
84
Aracmından çok memnunum ;) Ayrıca orada duran Engine Start tuşuna aldığım gün hariç 1 kez bastıysam namerdim.paslanacak orada :D Sadece kız arkadaşım bindiğinde basıyor :D

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
:D abi bazı klasik şeylerin verdiği haz ayrıdır. O yüzden Modernleşirken yinede bazı klasikler kalmalı arabada yoksa araba sürmenin hiç bir zevki kalmıyacak böyle giderse...

TuningMert

Müdavim
Reaksiyon puanı
84
Evet.Haklısın.Birde bu araçta hiçbir araçta görmediğim büyüklükte çip gördüm.helal japonlara.amd 2800+ işlemci ile denk büyüklükte.benim eski hb ve focusun çiplerinin büyüklüğü ses kartı işlemcisine denkti :D

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
O zaman Chip tuning işine girmeye gerek kalmıyacak..

TuningMert

Müdavim
Reaksiyon puanı
84
Ben focusuma yapmıştım o ibareyi.3 ay içinde 3 araç değiştirdim :D Type-R ı 2 hafta önce aldım daha.ondan önce aldığım 0 civic hatchback vardı.aslında yine type-r alıcaktım baban aldırtmadı ödeyemezsin felan.şimdi gizlice honda plazada hb ile type-r ı takas ettim.şimdi rahatım.

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Mert hocam senin arabanın içi ne kadar güzelmiş öyle. :$ Ahh ahhh bende istiyon aynısından. :p :D

TuningMert

Müdavim
Reaksiyon puanı
84
Gezelim birgün ayıp ettin...ben hiç beğenmiyorum neden herkez beğeniyor yaa :S hele kız arkadaşım binsin ben burada yatacağım diyecek gibi oluyor :D

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
TuningMert dedi ki:
Gezelim birgün ayıp ettin...ben hiç beğenmiyorum neden herkez beğeniyor yaa :S hele kız arkadaşım binsin ben burada yatacağım diyecek gibi oluyor :D

Hehe :D Abi gezmek için senin İstanbul' a gelmen lazım (A)

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Kazasız belasız kullanman dileği ile ;) Dipnot: Her yol Uçak pist'i gibi değil ona göre :)

TuningMert

Müdavim
Reaksiyon puanı
84
Heheh hocam basmasan bile araç istiyor yani.Bide avatarımı değiştiremedim ne yüklesem geçersiz diyor.150 pixellik resme bile :S kaldım böyle

quazar

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Ya biz ne sorduk konu nereye varmış ;D Elektronik Klimadan kastım motordan bağımsız çalışan klimaydı. Galiba kendi elektrik motoru varmış ve araç çalışmadığı zaman bile soğutma sağlayabiliyormuş. Sorduğum soru buydu yoksa elektronik kontrollü klimalar değildi!

qkhnplt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
elektronik klima en basit tanımıyla kontrol paneli dijital olan klimadır
s2.gif

Bir de şu enerji kaybı konusu daha önce bir çok kez tartışıldı;klima motoru çok az etkileyecek kadar da olsa enerji çekiyor motordan

Edirneli

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
aracın yakıt tüketimini artırır çekişten düşürür özellikle tepeleri çıkarken sonradanda klima takılıyor maliyeti yüksektir biraz:)