Elektrikli Fluence satışa çıktı

Bu konuyu okuyanlar

221BSHERLOCK

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Bursa Oyak Renault Fabrikaları’nda üretilen elektrik motorlu Fluence’ın nihai tüketiciye satışına başlandı.
elektrikli-fluence-satisa-cikti-2238175.Jpeg

Fluence Z.E. yüzde 3 vergi oranı ile 64 bin 900TL tavsiye edilen fiyatla satışa sunuluyor. Bu fiyat, Fluence'in dizel versiyonu olan Privilège 1.5 dCi EDC 110 bg versiyonu fiyatına eşdeğer.Aracın şarjı, evde şarj ünitesi olan ve elektrik sayacı gibi duvara monte edilen bir kutu olan “Wallbox” ile gerçekleştiriliyor. Altyapı çalışması olan İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Gaziantep dışındaki illerde de bu uygulama gerçekleştiriliyor. Fluence Z.E “Wallbox” ile, 6 ila 8 saatte tamamen şarj oluyor.

Bunun yanısıra opsiyonel olarak sunulan, 220V duvar tipi prize bağlanan bir kablo ile tam şarj 10 ila 12 saatte gerçekleştiriliyor.

Bugün itibarıyla İstanbul’da 9 adet şarj merkezi bulunuyor. Bu sayının yıl sonundan önce 40 adede çıkarılması öngörülüyor. Ayrıca 44 Renault Yetkili Satıcısı’nda şarj hizmet noktası bulunuyor.

DEPOSU 5 LİRAYA DOLUYOR

Dizel Fluence modelinin deposu 240 TL’ye dolarken Fluence Z.E. için bir depo enerji fiyatı 5TL'ye kadar iniyor. Böylece elektrikli Fluence'in 100 km'deki yakıt tüketimi 2.8 TL oluyor.

Araçta kullanılan bataryanın kira bedeli olarak da yıllık 83 euro alınıyor. elektrikli Fluence'in menzili ise 185 km.

Kaynak

Oseyto

Asistan
Reaksiyon puanı
1
"Araçta kullanılan bataryanın kira bedeli olarak da yıllık 83 euro alınıyor"

Burda ne demek istiyo ben tam olarak anlıyamadım.Bataryayı araçla beraber satmıyolarmıki böyle bişey yapıyolar

NT1

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Fazla tutulmaz dıye sanıyorum

katironni

Asistan
Reaksiyon puanı
3
batarya pahalı olduğu için kiralama sistemi yapıyorlar

221BSHERLOCK

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Evet bataryalar kiralanıyor. Bedeli fiyata dahil değil.

Günümüzde en az yakan dizel bir araç düşünelim, 100km de 5litre yakıyor. Gerisini söylemeye gerek yok. Elektrikli otolar hem çevre dostu hem cep dostu..

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Şarj olma süresi 5-6 saat çok fazla. Bunun yerine istasyonlarda hazır dolu batarya olsa ve boş verip dolu alınsa daha pratik olur gibi.

Genero

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Pil değil ki çıkarıp yenisini takasın, zor olur heralde.

Ama bu arabadan almak isteyen sorarmış arkadaşlar ilk şarj ne kadar olmalı diye, bayi şu kadar şarj edin diye söylermiş:D

tabi tabi ilk şarj 16 saat =) .. evde şarj etsen 10 saat arkadaş çok fazla (en azından yapacağın yola göre )

Benim favorim amperia harici olarak jeneratörü sayesinde 600 km yapabiliyor bence o sınıftaki şuan için en makul araba