Soru Ekran kartı sürücüleri çöküyor.

CengizCeliktas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,
Yaklaşık 2 hafta önce Amazon üzerinden HP Victus R5 5600H-RTX 3060 laptop satın aldım. Aldıktan sonra çok zaman geçirme fırsatım olmadı fakat ne zaman oyun oynamaya kalksam ekran kartı sürücüsü çöktü diye hata alıyorum.
LoL oynarken:

resim_2023-04-13_193735495-png.png

Bu hatayı alıyorum.
Valorant oynarken de:

dddd-png.png

Bu hatayı alıyorum.

Counter-Strike oynarken oyunun ekranı bir anda donuyor fakat oyun arkada devam ediyor. Herhangi bir hata uyarısı almıyorum.
Grafik sürücüm en güncel versiyon yüklüydü. DDU ile silip daha alt versiyonları denedim fakat sorun hâlâ çözülmedi.
Yardımlarınızı bekliyorum.

Ekran kartı : RTX 3060
İşlemci: Ryzen 5 5600H

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
DDU ile hem amd hem nvidia grafik sürücüyü sil. Ardından amd auto detect kur otomatik hem grafik hem chipset atar. Sonrasında nvidia experience ile en günceli indir kur. Böyle dene.

CengizCeliktas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
DDU ile hem amd hem nvidia grafik sürücüyü sil. Ardından amd auto detect kur otomatik hem grafik hem chipset atar. Sonrasında nvidia experience ile en günceli indir kur. Böyle dene.
Dediğinizi denedim fakat aynı sorun devam etmekte.
Win 11 kullanıyodum temiz kurulum ile Win 10a geçip denedim fakat aynı sıkıntı devam etmekte.

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,540
Chipset sürücüsü problemi gibi geldi bana. Windows kurulumu tamamen sağlıklı mı? I/O sürücüleri vs. hepsi doğru kurulumu? Bunlar kesinse, ddu ile kaldırılıp tekrar kurulmasına rağmen sorun devam ediyorsa donanımsal problem de olabilir. Lehimlerde sıkıntı olabilir, VRAM testi de yapabilirsiniz vramlerde de sorun olabilir. Ramler tam doğru oturtulmamış olabilir. Ben olsam uğraşmazdım sıfır laptop bir video çekerdim kesmeden. Sorunu gösteren video ile hp ile iletişime geçerdim.

CengizCeliktas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Chipset sürücüsü problemi gibi geldi bana. Windows kurulumu tamamen sağlıklı mı? I/O sürücüleri vs. hepsi doğru kurulumu? Bunlar kesinse, ddu ile kaldırılıp tekrar kurulmasına rağmen sorun devam ediyorsa donanımsal problem de olabilir. Lehimlerde sıkıntı olabilir, VRAM testi de yapabilirsiniz vramlerde de sorun olabilir. Ramler tam doğru oturtulmamış olabilir. Ben olsam uğraşmazdım sıfır laptop bir video çekerdim kesmeden. Sorunu gösteren video ile hp ile iletişime geçerdim.
Sürücüler kesin olarak eksiksiz ve doğru bir şekilde kurulu. DDU ile nerdeyse bütün sürümleri indirip kurdum fakat bir şey değişmedi.

Herhangi bir test edeceğim program öneriniz var mıdır acaba ?

Amazon üzerinden satın aldığım için 30 gün koşulsuz iade şartı var. Bütün çabalarıma rağmen herhangi bir çözüm bulamazsam sonum o olarak görünüyo

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,540
Sürücüler kesin olarak eksiksiz ve doğru bir şekilde kurulu. DDU ile nerdeyse bütün sürümleri indirip kurdum fakat bir şey değişmedi.

Herhangi bir test edeceğim program öneriniz var mıdır acaba ?

Amazon üzerinden satın aldığım için 30 gün koşulsuz iade şartı var. Bütün çabalarıma rağmen herhangi bir çözüm bulamazsam sonum o olarak görünüyo
VRAM testini yapmak kolay değil, bir rus mühendisin yaptığı işletim sistemi gibi birşey var. Onunla boot edip windows ortamına girmeden test ediyorsun. O iş zor. Ama memtest yaparak en azından ramleri test edebilirsin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben ilk oyunda çöküşle birlikte iade butonuna çökmüştüm büyük ihtimal. Acımam, kendimden ve kurulumumdan eminsem en ufak de stabilizasyon gördüm mü yollarım.

CengizCeliktas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
VRAM testini yapmak kolay değil, bir rus mühendisin yaptığı işletim sistemi gibi birşey var. Onunla boot edip windows ortamına girmeden test ediyorsun. O iş zor. Ama memtest yaparak en azından ramleri test edebilirsin.

Ben ilk oyunda çöküşle birlikte iade butonuna çökmüştüm büyük ihtimal. Acımam, kendimden ve kurulumumdan eminsem en ufak de stabilizasyon gördüm mü yollarım.

Ekran kartını strest testine soksam orda herhangi bir hata görür müyüm acaba ?

Hem bilgisayarsızlık özlemi hem de hatayı kendimde arayınca iade butonuna çökemedim. Ayrıca 3 defa sipariş verdim birinde depo sıkıntısı, ikincisinde ölü piksel sıkıntısı, üçüncüde de bu sıkıntı olunca artık iadeye de elim gitmemeye başladı.

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,540
Ekran kartını strest testine soksam orda herhangi bir hata görür müyüm acaba ?

Hem bilgisayarsızlık özlemi hem de hatayı kendimde arayınca iade butonuna çökemedim. Ayrıca 3 defa sipariş verdim birinde depo sıkıntısı, ikincisinde ölü piksel sıkıntısı, üçüncüde de bu sıkıntı olunca artık iadeye de elim gitmemeye başladı.
Oyun içi testler en iyisi. Soğuk lehim tarzı problemler furmark, heaven benchmark ta görünmeyebiliyor. Farklı oyunlarda test edin. Özellikle Hitman serisi bu anlamda güzel ben de testlerimde kullanıyorum.

CengizCeliktas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oyun içi testler en iyisi. Soğuk lehim tarzı problemler furmark, heaven benchmark ta görünmeyebiliyor. Farklı oyunlarda test edin. Özellikle Hitman serisi bu anlamda güzel ben de testlerimde kullanıyorum.

Bu oyunlar öncesinde Win 11 kullanıyorken Hogwarts Legacy oynuyodum fakat onu oynarken herhangi bir sürücü hatası veya uyarısıyla karşılaşmamıştım. LoL, Valorant, Counter Strike GO oyunlarının 3ünde de hatayla karılaştım artık online oyunlar mı sıkıntılı diye düşünmeye başladım. Testlere devam edeyim