Ekran Kartı Sorunu :(

Bu konuyu okuyanlar

semamuse8

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
[h=3]ASUS A53SJ-SX282R bilgisayarm var [/h]Intel Core i5 2410M işlemcım var .. ekran kartım Intel(R) HD Graphics Family ve NVIDIA GeForce GT 520M diye 2 tane gözüküyor . ama ben bır turlu NVDIA ya olana gecemıyorum oyun oynarken Intel Graphıcs olan oyun da kasıyor .. nasıl yapabılırım ekran kartımı NVDIA olan ??

EXPERT21

Asistan
Reaksiyon puanı
2
hiç uğraşmadan bilgisayar açıkken aygıt yönetisinden intel hd ekran kartını üzerine sağ tıkla devre dışı bırak makınayı tekrar resetle direkt nvidia devreye girer. intel hd graphics açmak istersen etkinleştirirsin açılışta tekrar devreye girer..

semamuse8

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
denedim olmuyor onu yapınca hıc bır ekran kartı devreye gırmıyor .s

hasbi_muharip

Asistan
Reaksiyon puanı
1
- Bahsettiğiniz durum Nvidia Optimus Teknolojisi.

Nvidia optimus teknolojisi, ekran kartları arasında geçiş sorunu çözümü

Asus'un K52JC, N61JV gibi notebook modellerinde nvidia optimus teknolojisi var. Ancak bazı eski oyunlarda bu teknolojis pek sağlıklı çalışmayabiliyor ve notebook harici nvidia ekran kartına geçmek yerine tümleşik intel kartından çalışmaya devam ediyor. Bu durumda ya oyun hiç açılmıyor ya da takılarak oynatıyor.

Sorunu ufak bir ayar ile çözebiliyorsunuz.

Öncelikle en son sürüm ekran kartı sürücüsünü yükleyin. Bu notebooklar windows 7 64bit işletim sistemi için geldiğinden 64bit sürücüsünü kurun.
Asus notebooklar için Nvidia ekran kartı sürücüsü, windows 7 64bit ve 2010/09/20 tarihli
http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/nb/N61J/VGA_nVidia_Win7_64_z817125942.zip

Eğer orjinal işletim sistemini kaldırıp windows 7 32bit kurduysanız aşağıdaki sürücüyü kurun.
Asus notebooklar için Nvidia ekran kartı sürücüsü, windows 7 32bit ve 2010/09/20 tarihli
http://dlsvr.asus.com/pub/ASUS/nb/Drivers/VGA/nVidia/VGA_nVidia_Win7_32_z817125942.zip

Ekran kartını kurduktan sonra, Masaüstünde boş bir alana sağ tıklayın ve NVIDIA Control Panelini seçin.

file.php

3D settings'in altında Manage 3D settings'e tıklayın ve General Settings'e girin. Preferred graphic processorden Nvidia ekran kartını seçin.
file.php

Aynı sayfada program settings'den istediğiniz program ya da oyunun exe dosyasını seçip o oyunda mutlaka nvidia ekran kartının kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Denetim masasından güç seçeneklerinden ya da power4gear programından Yüksek Performans ayarlarını açın. Tüm bunların ardından cihazı yeniden başlatın.
file.php

Kaynak

EnverYigit

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Bu sorunu biliyorum. Optimus teknolojisinden kaynaklanıyor bazen devreye girmiyor. Özel olarak uygulamaları arkadaşın dediği gibi high power a getireceksin öyle geçiyordu. Birde ekran kartını güncellersen daha iyi olur..